favom 50 kuruş yakıyor . . .

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

favom 50 kuruş yakıyor . . .

İleti ercanduzce » 13 Arl 2013, 20:14

Buji kontrollerini yapabilmek için önce 1 adet bujiyi sökersin. buji kablosunun ucunda takılı iken ( yaklaşık 18.000 voltla ateşleme olacaktır. kauçuk eldiven giyerek) kablodan tutarak buji şaseye yaklaştırılır. marşa basılır. bujinin teki yerinde olmadığı için motordan bağırtılar gelecektir. panik yapmayın. buji şaseye yaklaşınca ateşleme yaptığı gözle net görülür. bu işlem yapıldıktan sonra buji yerine takılır ve sırasıyla diğer bujiler aynı işlemden geçirilir.
Ateşleme yapılmazsa motor stop edilir, önce ohmmetre ile buji kabloları kontrol edilir kablolar sağlam ise bujileri yer değiştirip sağlam buji ile test edersen ateşlemeyi o kablo ucunda alırsan kesinlikle buji bozuk demektir. tek buji arızalı olursa çoğu kez anlamazsın ve motor 3 silindir çalışacağından yakıt tüketimin 50- 60 kuruşun altına inmez.
usta bakmıştı, sanayide sürekli bakımlarını yapıyorum hikaye kalır. en garanti kendi işini kendin görmektir. yoksa çocuğu yolla işe sende git peşine mevzuu uğraşır durursun

ercanduzce
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ercan düzce
Nereden: Erzincan
Arabanız: forman 135L

İleti favorit55 » 14 Arl 2013, 08:35

zaten bu yakıt işiyle ugraşmaktan bıktım bu yuzden favoritten soguyorum surekli değişken 100 km 9-10 lt yakıyordum şehir içi nedeni bilinmeyen bir şekilde 100 km de 14 lt çıktım. gaz ayarları gayet normal herşey normal ama neden böyle oluyor anlamadım birden bire 4-5 litre arttı. Başına gelen bilen varsa yardımcı olsun
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

İleti kutlay006 » 14 Arl 2013, 16:31

aynı sorun bende de vardı..74 kuruş yaktığım günlerimde oldu..en son yapılan ayarla 50 liralık gaz ile 115 km gidebildim..atiker beyin vardı..2 gün önce söktürüp attım lovato taktırdım..henüz ölçüm işlemim bitmedi..50 liralık gaz aldım..aldığımdan beri 55 km yol yaptım 3 ışık yanıyor halen..sıfır beyin oldugu için yaptıgımız ayar 1 süre sonra bozulabilir..bir müddet kullan tekrar ayar yapacağız dedi usta..bakalım netice ne olacak
1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı
kutlay006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kutlay Yıldız
Nereden: Ankara
Arabanız: Küheylan 135L

İleti favorit55 » 14 Arl 2013, 17:33

[quote="favorit55"]zaten bu yakıt işiyle ugraşmaktan bıktım bu yuzden favoritten soguyorum surekli değişken 100 km 9-10 lt yakıyordum şehir içi nedeni bilinmeyen bir şekilde 100 km de 14 lt çıktım. gaz ayarları gayet normal herşey normal ama neden böyle oluyor anlamadım birden bire 4-5 litre arttı. Başına gelen bilen varsa yardımcı olsun

[/quotelpg beyni zavoli 130 km 55 tl öncesinde max. 30-35 tl idi.ne oldu du da görünen bir sıkıntı yokken yakıt birden bu derece artış gösterdi
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

İleti RzgR07 » 14 Arl 2013, 19:04

arkadaşlar mrb. bende 1 ay öncesine kadar favo ailesine katıldım. başka bi iL den almıştım. 400 kmde 80 tl yaktı. ( litre fiyatı 2.76 iken) şehir içinde 20 tl lik alıyordum( 1lt: 2.76) 90-100 km gidiyordu. kmde 0.22 civarında yakıyor. denedim yani.. Opet ve PO dan şaşmam. bi ara mecbur kalıp total den 50 tl lik aldım. ( lt fiyatı: 3,07 olmuştu ) 16 litre civarında. 120 kmde kırmızı ya düştü. 220-250 km yol yapıcam derken. şaştım kaldım. deliricektim.. havalar birden soğuyunca mı falan dedim kendi kendime. sonra 20 tl lik aldım Opetten şu an 17. kilometredeyim. eğer 90'ı bulursam, o totaldeki pompacıyı ziyarete gidicem. onu bekliyorum şimdi..
RzgR07
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Antalya

İleti kutlay006 » 14 Arl 2013, 19:58

bende total den alıyordum..var bu işte 1 cinlik. pompaya ayarmı çekmişler diyorum bazen 1 litre yerine yarım litremi basıyo anlamadım..gitmem gereken mesafeden oldukça az gidebiliyorum totalden alınca..milangaz dan alacam bakalım fark olacakmı..
1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı
kutlay006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kutlay Yıldız
Arabanız: Küheylan 135L

İleti murat öner » 15 Arl 2013, 12:23

ankara da şaşmaz da eski 34 sok ermişler skoda da mevlüt ustayı kesinlikle tavsiye ederim gaz ayarında üstüne yoktur..
murat öner
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: murat0644
Nereden: Zonguldak
Arabanız: felicia lx 96

İleti mksar77 » 29 Arl 2013, 02:48

Arkadaşlar bugün ben denedim +10 derece şehirdışı 80 km şehir içi 35 km bunun içinde dükkan dükkan oraya buraya malzeme sor, dur kalk, ara sokak senin derken şehir içi de dahil 115 km gezip tekrar fulledim
lt gaz/2,94 fulledim --- 10.030 lt gaz aldı.. yani 29.49 kuruş /115 km =0.25. kuruş yaktı ..bundan 1 hafta önce ki değerlerim 0.35--0,37 felan dı karbüratörcü bi abimiz var tüm taksiciler ona gider ist. fikirtepede usta oraya yakın olanlara telefonunu verebilirimm. şimdiki ayarları ve değerlerini söyle bana tekrar bir hassas ayar yaparız demişti.. bu arada arabam conta yakmıştı onlar değişti yağ değişti ağır bakımları yapılmıştı.. hafif yağ yakma gibi segmanlarda biraz kaçak var gibiydii. öezellikle bor katkısı atalım çok memnun kalırsın 3 yağ değişimine kadar eksilmiyormuşş yakıtını ve arabanın çekişini anlarsın ayardan sonra dedii.. şuanki değerler işte böylee. o zaman hava sıcaklığı +2 lerde idi şuan +10 soğuyunca yine 0,30 0,35 leri bulacağına eminimm çünkü usta dediği lpg sıcak sever hep güzel yanayım der soğuğu bulunca kaçmak için yer arar acele eder soğuk yakamadan uygunluk sağlanamadan atılırr.. kışın çıkabilirr her araç olur ama 0,50**0,60 abi o ne yaaaa. benim 91 tempram vardı 0,40 yakıyor diye noluyor diyordumm. demek garibim normal miş ben onu anlayamadan satmışımm.. Birde bugün pompacı bi abiyle görüştümm acayip şeyler dönüyor biz içindeyizz dedi nasıl abii yani dedimm. bak dedi burada ki pompa yakıt alma tl yeri varya gaz açılıp almaya başladığında otomatik 0 dan başlar ama bazı istasyonlarda dikkat et 0.75 -1.25 pat küt pasa gaz basar gider nasıl yani dedimm zaten sen anlayana kadar litre totalde 7-8 tl küsüratlardan yazmış olur anlamadan alır gidersin ucuza alıyoz diye katlar gelirr. dedii.. yani bir pompacı abinin anlattığı bu akşam kafamı allak bullak ettii. bilindik yerden almak lazım.. biz anlamasakta Hak teala anlıyorr. bilen karıştıran yani pompadada hallediyorr.. Arkadaşların dediği gibi bir arabanın motoru kalmıştı değiştirmediğimm yok arkadaşş.. bir o eller ona şey atar ,bir o eller buna çamur atar meslek ahlakıda kalmamış ki kime güvencenn. İnşallah düzelirr hep beraber nice zamanlarda sağlıcakla kullanırızz.. çok oldu k. bakmayınn şuan forundada kimse yokk gece:02:45 abooooo :? iyi sabahlarr..
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yeşil şimşek
Nereden: Kocaeli
Arabanız: skoda favorit 135 L

İleti blauzahn » 29 Arl 2013, 03:07

murat öner yazdı:ankara da şaşmaz da eski 34 sok ermişler skoda da mevlüt ustayı kesinlikle tavsiye ederim gaz ayarında üstüne yoktur..

mevlüt usta bir tanedir. benim de sübap ayarı ve sıcak hava iptali + avans ayarı yaptı, yakıt düşmek suretiyle performans arttı. ışıklarda benden önce burun uzatan olmuyor şimdilik :)
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti mksar77 » 29 Arl 2013, 18:34

kutlay kardeşlik opet ten şaşma derimm.... farkı anlarsın.. Hep aynı yerden almaya çalışş.. benim bir arkadaşım var oda ucuz diye bir yerden aldığımın hemen üstüne burnundan geldii. gaz filtre felan hakgetire . bi gaz için abi yolda kaldımm dedii.duman etti benii dedii.. karbüratör bakımı yaptırdı.. tüm ayarları karışmışş.. kişner gibi çalışıyor.. bi gidiyor kesiyor bidaha şahlanıyorr. .. ateşleme elemanları tevzi makara vs hep değişti dedi..
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yeşil şimşek
Nereden: Kocaeli
Arabanız: skoda favorit 135 L

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir