Acil Yardım

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Acil Yardım

İleti turgay007 » 21 Arl 2013, 15:37

Aracım gayet duzgun calısıyordu 3 ay garajda akladı gelınce tek seferde calıstı.ama velakin benzınde calısmadı ıcın ustanın bırıne goturdum yaparım dedı karbıratoru actı kurcaladı o gunden berı calısmıyor.Kime gıtısem sorun yok fılan denıldı ama kımse tam olarak bakmadı.benım kendım arastırarak yaptıklarım Buji ve tevzi makarasını degıstırdım -Sigorta panosunu cıkartıp temızledım. Karbıratorden anlamadım ıcın hıc kurcalamadım.vurdurmadan calısmıyor hava ısterse + 30 derece olsun. bu sıralar vurdurunca da almıyor. Akude problem yok bakıldı yenı aku ıle de denendi.Sarj Dinamosu yenı degıstım. Yardımcı olursanız sevınırım...

turgay007
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: turgay
Nereden: Bursa
Arabanız: Skoda Forman

İleti alpino » 22 Arl 2013, 01:06

motorun sol ön tarafında kaportaya tutturulmuş yaklaşık sigara paketi boyutlarında bir kutu var. ateşleme sistemi bu parça üzerinden geçip distribütöre gidiyor. bizim eski felicia'da o bozulmuştu. servis test etmek için yanlış hatırlamıyorsam distribütöre giren ortadaki kabloyu söküp ucunu aracın kaportasına doğru tuttu. marşa bastırdı kablodan şasiye elektrik atlaması olmadığını görünce o parçanın arızalı olduğunu söylemişti. bu parça arızalı iken motor ateşleme yapmadığı için vurdursanda takviye de yapsan motor çalışmıyor.
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti alpino » 22 Arl 2013, 01:09

dediğim parçayı kırmızı büyük daire içine aldım. ustanın söküp akım geliyor mu diye kontrol ettiği kablo ise küçük kırmızı daire ile işaretledim.
Eklentiler
post-8682-0-27133400-1339492258.jpg
Kullanıcı avatarı
alpino
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Alper YOLAL
Nereden: Ankara
Arabanız: 2009 Octavia Elegance MPI

İleti turgay007 » 22 Arl 2013, 11:40

Evet cok mantıklı ben o olaydan sonra baska bır ustaya gıtım dıstrıbıtorun ustunden cıkartıp kaportaya degdırdı kıvılcım at ıyordu.fakat uzerınden 1 ay gectı o sırada a ben baya ugrastım calıstırmak ıcın arıza yapmıs olabılır denıycem bakalım
turgay007
CLASSIC
CLASSIC

İleti turgay007 » 23 Arl 2013, 12:49

denedım baya bır kıvılcım atıyor ordan da degıl acaba baska ne olabılır.
turgay007
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 23 Arl 2013, 13:11

motorun sol ön tarafında kaportaya tutturulmuş yaklaşık sigara paketi boyutlarında bir kutu var. ateşleme sistemi bu parça üzerinden geçip distribütöre gidiyor...

Bu parça üzerindeki kablolardan birisi çıkmış ya da temas etmiyor da olabilir. Kolayca kontrol edilebilecek bir yerdedir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti turgay007 » 23 Arl 2013, 13:28

oda mumkun kabloları da ben denemıstım sokup telarar taktım oksıtlenme varmı yokmu dıye baktım (oksitlenme yoktu )
turgay007
CLASSIC
CLASSIC

İleti turgay007 » 24 Arl 2013, 23:04

Atesleme Bobinı nı tekrar denedım Duzgun bır sekılde Kıvılcım atıyor.kabloları ıyce kontrol etım onlarda sorun yok.nerdeyse butun atesleme sıstemıne baktım.Aklım almıyor baska neden olabılır.Fıkrı olan varmı acaba ?
turgay007
CLASSIC
CLASSIC

İleti turgay007 » 25 Arl 2013, 22:33

Karbiratorde Sıkıntı Olabilirmi ?Karbiratoru Sokmeyı dusunuyorum Ne dersınız ? Nasıl Sokulur Nelere dıkat etmelıyım? Bılgısı olan varsa paylasırsanız Sevinirim .Arastırdım bıraz ama Skoda Karbiratoru hakında bılgı gecmedı elıme.Ayrıca Gazı Kapatıyormuyuz ne yapıyoruz dırek sokulucekmı ?
turgay007
CLASSIC
CLASSIC

İleti mksar77 » 25 Arl 2013, 22:46

Turgay kardeşim anlattıklarına bakılırsa elektrik olarak ateşleme vs herşey var ama çalışmıyor demenin başlıca sebebi barutu eksik yada gelmiyor yada buluşamıyorr.. ateşle barut yan yana durmaz çalışması gerekirr.. en azındann düzensiz ce hıırr t tırrtt bişey derr.. ben ce gaaz gelişinde regülatörden benzin ve gaz geçişini sağlayan role lerc varr... g-Mavi yada -- kırmızıı,, bu roleler gelen gazı ve benzini geçişleri denetler karbüratörde buluşma izni veri.. başkada aklıma benim nacizane fikrim bu.. o roleler arızalı ise gaz gelmezz .. yada benzin gelmezz çalışmazzz vurdursan ne olurki geliş yakıtın devamı gelmeyince olmazz .. Karbüratör işi bana göre çetrefilli .. sen bir karbüratörcüye gitt zaten cihaza sokuyorr benzini gazıı ayrı ayrı değerlerde çalıştırarak uygun luğuna getiriyorr temizliyor gaz filtrelerini benzin ayar pimlerini gerek görürse değiştiririp ayarlıyorr.. ben yüz tl verdim karbüratöt temizlik, bor katkısı koydum,filtre felan derken canavar gibi olduu.. bence sen hiç kurcalama.. neyse olduğu gibi anlatt.
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yeşil şimşek
Nereden: Kocaeli
Arabanız: skoda favorit 135 L

İleti turgay007 » 25 Arl 2013, 23:01

bı konusucam karbiratorcuyle ozman gaz gelıyor herseyı normal dedı ustalar.anahtarı cevırınce kaputu acıp koku gelırse sorun yokmus .bu tabı Tamırcılerın dedıgı.ver 20 lıra ver 30 lıra bende bıktım .ortada cozum yok.Ama dedılerı nız mantıklı bı bakalım.
turgay007
CLASSIC
CLASSIC

İleti felicia_3437 » 25 Arl 2013, 23:06

peki nasıl anlatacahımı bilmiyorumda bır denıyım olacakmı karburötörun arkasında ufak bır fış var bakın takılımı bırde o resimde gördüğünüz kaplonunüzerinde gaz sis temine ayıt ır kaplonun da sarılı olması gerekıyor oda sarılımı bunları bir kontürol edin bakalım ne olacak
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti turgay007 » 25 Arl 2013, 23:20

evet karbıratorun arkasındaki o fisi bılıyorum o parcayı da yenı alıp orjınalı ıle degıstırıp ben taktım.sarılacak kabloyu anlamadım ama?
turgay007
CLASSIC
CLASSIC

İleti MadloveR » 26 Arl 2013, 16:31

Gaz regülatörünün sigortasını kontrol ettiniz mi hiç? Veya benzine alıp çalıştırmayı denedinizmi? Sarılı kablo dediği arkadaşın; Gaz regülatöründen çıkan ucu açık bir kablo olur o açık kısmı ateşleme beyninden distribitöre giden o üstteki tek kabloda bantlı olur. Onu da kontrol edin bir. Yalnız mksar77 nin dediği gibi sanki sizin araca yakıt gelmiyor.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti turgay007 » 02 Oca 2014, 22:04

ılgınız ıcın tesekurler saolun arkadaslar Sorunu cozduk.Motor kompresor yapmıyor ondan arac calısmıyormus.bu hafta motor yarıya ınıcek conta degısıcek.sekman gerekırse onuda atırıcam.
turgay007
CLASSIC
CLASSIC

İleti mksar77 » 02 Oca 2014, 22:19

turgay kardeşliğim buradan yapılan işlemler ve yaptığınız masraflarıda paylaşabilirsenizz.. benim gibi ileride motor yaptırmayı düşünen arkadaşlar için bilgi olabilirr.. geçmiş olsunn..
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yeşil şimşek
Nereden: Kocaeli
Arabanız: skoda favorit 135 L

İleti turgay007 » 08 Oca 2014, 11:50

Aracı dun aksam saat 18:00 da ustaya teslım etım.bugun sabah 8 de aradı buyur aracın hazır gelebılırsın dedı.baya bır sasırdım arabanın motoru ınecek dıye beklıyorudm ben.afedersınız oyle bır kufur edesım var kı burada bayanlarda olabılır o yuzden ııcmden edıyorum :).bayanlardan cıkmısken soz kadının ıyısı Vezır kotusu Rezıl edermıs.ustalarda Boyle.arkadas nerdeyse 2 aydır aracla ugrasıyorum yaklasık 10 tane ustaya gıtım herkez ver 20-ver 30 sonuc 0. aracın derdı Sıbopları sonuna kadar sıkmıs olmaları ustalar hangı yedıyse bu naneyı kokune kadar sıbopları sıkmıs.aracta calısmıyormus bu yuzden.2 dk lık ısı bana 2 aya mal etırdıler yaptırdıkları masraf cabası....neyse allahın ıznıyle Ustamızı da bulmus olduk .herkeze kazasız belasız arızasız surus dılerım.
turgay007
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: style ve 18 misafir