92 Favorit yakıt ölçüm sonucu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

92 Favorit yakıt ölçüm sonucu

İleti kutlay006 » 02 Oca 2014, 22:14

nihayetinde gaz ölçüm işlemim tamamlandı.. sonuçtan hiç memnun değilim..

öncelikle araçta yapılan işlemleri belirteyim

- gaz beyni lovato ile değiştirildi (sıfır)
- bujiler değişti
- buji kabloları değişti
- motor yagı, yag filitresi değişti
- hava filitresi değişti
- gaz filitresi değişti
- gaz kesici değişti
- gaz kaçak kontrolü tanktan başlandı karbüratöre kadar yapıldı..alttan giden borular dahil..gaz kaçağı yok
- gaz dolum agzı değişti
- şanzuman yagı değişti
- tevzi makarası değişti
- manyetik bobin değişti (distiribütörün içinde yuvarlak bişey 2 kablolu)
- ateşleme bobini değişti
- termostat değişti
- fan müşürü değişti
- subab ayarı yapıldı..egzoz 0,20...emme 0,25
- avans ayarı tabanca ile yapıldı
- baskı balatanın durumuna usta iyi dedi..kaçırma yokmuş
- v kayışı değişti
- şarz dinamosu değişti
- akü değişti
- gaz ayarı bilgisayarda yapıldı
- hava filitresi termostat iptali yapıldı..filitre agzı yarı şekilde bantlandı, yarı şekilde açık

valla ben artık bu araca akıl sır erdiremiyorum..daha ne yapmam gerek anlamadım..tek yol kaldı bu kan emici vampiri
satıp kurtulmak..sizlerin önereceği fikirleride değerlendirmek isterim.

şimdi yakıt tüketimine gelelim

- bugün (02.01.2014)
- il: ankara
- kullanım şekli: 50 km si istanbul yolu trafik yok, dur kalk yok akıcı trafikte ortalama 70-80 km hız..geri kalanı şehiriçi yogun trafik
- genelde ev-iş arası kullanırım..3 km gidiş, 3 km geliş..toplamda en fazla günlük 10 km de olabiliyor
gaz alınan yer: opet
gaz fiyatı: 2,95 tl
alınan gaz: 16,98 litre
toplam ödenen ücret: 50,09 tl
yapılan km: 110 km
km başına yaktığı yakıt: 0,45 kuruş
100 km de yaktığı yakıt: 15,4 litre

aracı sıkıştırmam..genelde 3000 deviri geçmem..oldukca sakin kullanırım..sizce bu değerler 1300 motor skoda favorit için normal mi..
benim aracım şu havalarda bile 25 kuruş yakıyor diyenler dalgamı geçiyor..yoksa ölçüm yapmayımı bilmiyor anlamadım..1 arkadaşımın uno aracı var bildiginiz gibi 1400 motora sahip..18 kuruş yaktığını idda ediyor ve yeminde ediyor..ben akıl sır erdiremiyorum..

yakıt durumumu düşürmemde yardımcı olacak arkadaşlara teşekkür ediyorum..

1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı
kutlay006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kutlay Yıldız
Nereden: Ankara
Arabanız: Küheylan 135L

İleti kamyoncutanzer » 02 Oca 2014, 22:22

KUTLAY KARDEŞİM HERŞEYİ DEĞİŞTİRÖİŞSİN ARABA DIŞINDA..:).....BENDE ŞÖYLE BİR ŞEY YAPTIM PET ŞİŞEYİ KOYDUKTAN SONRA DÜN GECE 14 TL BUGÜN DE ÜSTÜNE 15 TL LİK YAKIT ALDIM VE BAŞKA Bİ YERDE GAZ AYARI YAPTIRDIM....16 KM SİNİ BU GÜNKÜ AYARDAN ÖNCEKİ HALİYLE GİTMİŞ OLSAM ŞU AN SANIRIM 89 KM DEYİM...PET ŞİŞE VAZİYETİNİ ATİKER SERVİS ÇOK SAÇMA BULDU AMA ŞUNUDA SÖÖLEDİ ZENGİN KARIŞIM YAPMIŞSIN...SENİN YAPTIĞIN SİSTEM ÜZERİNE AYAR YAPCAM DEDİ ARACIN GİDİŞİ ŞU AN ÇOK RAHAT...AMA HER ŞEY GAZ BİTİNCE VE BEN ARACA 10 YADA 20 TL GAZ ALIP SADECE ŞEHİR İÇİ DOLAŞINCA MEYDANA ÇIKACAK...BU ARAÇLAR BİZİ MAHVETTİ ARKADAŞ..PSİKOLOJİ FALAN BIRAKMADI...ARTIK MİLLETİN ARABALARINA HAYRANLIKLA BAKIYORUM....200-250 KRŞ YAKIO DİOLAR BELKİDE GERÇEKTEMN HESAPLAMAYI BİLMİYORLAR...
kamyoncutanzer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: tanzer
Nereden: Edirne
Arabanız: skoda forman

İleti felicia_3437 » 02 Oca 2014, 22:41

kutulay kardeşim aracanın okadar yakması gayet normal sen hic sabah işe giderken bakıyormusun hararet göstergene oynuyormuyerınden tam ısınmaya başlıyacaken stop ediyorsun aracı buda cok yakmasına sebep oluyor halıyle bende iste icinde gunde 50 km gidiş 50 geliş kulanıyorum aracı iki hafta önceki hesabımda 30 kuruş yakmış ama şehi,rler arası uzunyala cıktıhımda enson 22 kuruş yakmıştıkı buda gayet normal senın aracın okadar yakmasıda normal geldi bana deponu fule cık otobana 50 km git sonra da geridön 50 km yi cek pompanun önune ondan sonra bakbaklaım nekadar yakmış
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti blauzahn » 02 Oca 2014, 22:57

kutlay kardeşim bence yakıtın fazla. sana mesaj ile yazmıştım son olarak tüketim değerlerimi. şu durumda ben sabah aracı çalıştırıp 4,5 km yapıyorum aynı yolun dönüşü de garip trafik yönlendirmesinden dolayı 5,5 km. sabah çıkıyorum kalorifer ısıtmaya başlamadan aracı park ediyorum, dönerken de aynı şekilde. bu yaptığım 1. yol. bir de babamı işe bırakıp geliyorum, 4,5 km gidiş 4,5 km dönüş. bu yaptığım 2. yol. bir de markete git gel yapıyorum gidiş dönüş 3-3,5 km gibi. tüm depoyu neredeyse böyle tüketiyorum. daha kısa yollar yaptığım oluyor. bu şekilde ortalama 100 km de 11-11,5 lt yakıyorum. bu şekilde yaptığım bir yola ek olarak iki kez kızılaya git gel yaptığımda ise 8-8,5 lt. yakıyor. Tamamen uzun yolda ise Ağustos ayında ölçtüm 6,5 lt gibi yakmıştı. ş.içi tüketimimin ustam çok olduğunu söylüyor. nedeni ise bende brc beyin olması. büyük beyin olmasından dolayı diyor.

şimdi kutlay kardeşim bu yakıt sorunun opet ile ilgili olabilir mi? bu yakıt işini ben son zamanlarda çok araştırdım. sağlam bir kaynaktan kullanmam gereken yakıtın milangaz, p.ofisi, ipragaz, shell olduğu yanıtını aldım. sıralama nasıl olsun dediğimde ise hepsi aynı gaz yanıtını aldım. milangazın shell ve petrol ofisine otogaz sağladığını biliyordum ama bu şekilde net bir yanıt edinememiştim şimdiye kadar. bir de yakıt aldığın yeri değiştirip deneme imkanın var mı?

yakıtı hep shellden alıyordum bir de milangaz deneyeyim dedim şimdilik çekiş vs. tamamen shell ile aynı. km olarak nasıl olacak depom bitince göreceğiz artık. daha önce total denemiştim ama tam depo deneyememiştim. çekişinden memnun kalmadım. aygazı uzun yolda denemiştim belki istasyon ile alakalı olabilir araç 5. viteste hızlanmıyordu. 90'a gelince hız düşüyordu, aracı 4 e alıp tekrar hızlanıyordum tekrar düşüyordu.. bir de petline gaz kullandım menzil olarak shell ile hemen hemen aynıydı fakat araç sabahları çalışmamakta direniyordu ve çekiş çok berbattı.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti volg » 02 Oca 2014, 23:23

95tl lik gazla sabah işe,akşam eve 4 kişi 353 km şehir içi(elvankent - ümitköy beytepe)yol gittim :D .Kompresör testi yaptır bakalım,yani motor gücü ne alemde.Arabam satışta model yükseltmek için,bazen vazgeçsem mi diye düşünüyorum :idea: yani önce ikinci arabayı alıp memnun kalırsam favoya veda etsem mi :?
volg
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: skoda favorit 135 LX

İleti Onur » 02 Oca 2014, 23:57

Usta aracın fabrika verileri 7,1 litre ama bu araç motoru sıfırkendi senin aracın 92 model bunu sen ortalama 10 11litre olarak hesapla sen ne kadarda orasını değiştim burasını değiştim desende değişen pek bişe olmaz litre fiyatıda 3,10 minimum değer 11 * 3,10 : 34,10 yani 35 kuruş bu olay yaptığın yola gittin yere şehir içinde nası bi trafikte kullandığına bağlı olarak 40 kuruşları hatta 50 kuruşları bile görebilir ama uzn yoldada 30 kuruşa kadarda düşebilir şimdi gelelim benim aracım 22 25 kuruş yakıyor diyen arkadaşlara varsa öle bi araba bana getirin onlar şehir efsanesi hocam yakıt 2,65 ken bu rakamları benim araç görüyordu fakat şu anda imkanı yok yaklaşık 2 ay olmadı benim araçta aldığımda 50 kuruş yakıyordu yaptığım ayarları sölim filtrenin bulunduğu kapağı aç altını komple tıraşla mikserin sök oltında siyah i conta var onu direk karbüratörün üstüne gelecek şekilde tak yani o siyah yuvarlak muhafazayı komple sök onun altına koy ki mikserkarbüratöre icene yanaşsın muhafazayı koy mikseri koy kapağı kapadığında alan baya bi genişlicek mihser sadece yakıt değil havada emebilecek sıcak hava girişini kapat ben de vida attılar bant fln yok kapak kapandı tamam bu olaylardan sonra aracını depoyu boşalt sonra shell e çek depoyu fulle aracın sıcakken ısınmışken yani bi 50 km yol yap tekrar gel fulle ama kapağı mutlaka tıraşla yoksa yaptıkların hiç bi işe yaramaz sölim istersen araca yeni motor tak gene değişmez araba nefes alamıyoki gazla yaşıyo resmen ...
Onur
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ONUR SERGÜL
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia

İleti aspendos10 » 03 Oca 2014, 20:24

Oncelikle gecmis olsun.senin icin biraz bende yorum yapayim.bende 93 forman var aldigimda cok umut ve ümit içerisinde yakitin düşük oldugu hayalleri kuruyordum.fakat s.ici 60-80 kurus arasi cikinca psikolojim bozuldu.yapmadigim sey kalmadi.yorumlari okuyarak pet sise yaptim faydasi yok sicak girisini kapattom ne gerekiyorsa yaptim her denememde yakit fullleyerek denemeler yaptim s.ici 58 kurusun altinda yakmadi.atesle sistemini kople degistirdim. Yok yok..olmadi.simdi farkli bir yontem deniyorum yakiti olcme firsatim olmadi ama pazartesiye kadar hem s.ici hem s.disi yakiti paylasirim insallah duser.yeni yontemimi anlatayim
Aracin karburatorune giren havayi komple kapattim hava filitresinde hava alacak igne deligi kadar yer kalmadi.dusunun mavi olan gaz vanasi sadece 1 tur acik ve arac adeta kuduz gibi gidiyor. Yaptigim ayarlarin ve degisimlerin bir cogunu ben kendim yapiyorum.gazcilarin bir cogu gerçekten ezberci insanlar. Benim eski aracim 91 flasti samimi soyluyorum 2.75 ten gaz alirken s.disi hic 22 kurusu hic gecmedi ustelik onunla kesinlikle 100 den asagi gitmezken.s.ici 35 kurus yakiyordu. O gunlerim aklima gelince skoda aldigima cok pisman oluyorum
aspendos10
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: volkan eren
Nereden: Balıkesir
Arabanız: forman

İleti DEDİM » 03 Oca 2014, 21:57

kutlay özelden numaramı yazdım sana ara benı yardımcı olayım sana on numara ustam var ankarada sasmazda mevlüt usta işini iyi bilir.işin ehlidir.anlatırız derdini çözüm yollarını sunar sana canını sıkma sen benım aracımda mal gibiydi.şimdi fırtına kemal bile yetişemıyor bana .....
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: HASAN KIRAÇ
Arabanız: favorit 135 L

İleti SilverLine » 03 Oca 2014, 22:06

valla ben Kutlay kardeşe mevlüt ustayı önerdim hertürlüde yardımcı oluruz dedim.
Kullanıcı avatarı
SilverLine
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: MUSTAFA
Arabanız: Skoda GLX Silver Lİne 94

İleti kutlay006 » 03 Oca 2014, 22:16

yarın gidecem mevlüt ustaya..yine sonuç alamazsam skoda adı geçen herşeye ömür boyu elveda..şehiriçi 27 kuruş yakan tipomu sattım, daha az yaksın diye favorit aldım..iliğimi sömürdü kan emici vampir..
1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı
kutlay006
CLASSIC
CLASSIC

İleti SilverLine » 03 Oca 2014, 22:24

kutlay kardeş bugün sabah aldım..kurtuluş shelden alırım gazı 0,254 kuruş yakmış biliyosun araba dolu gidip geliyorum günlük 50-55 km yol ama gecen iki hafta önce ki soguklarda 0,347 leri gördüm bende..
Kullanıcı avatarı
SilverLine
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 03 Oca 2014, 22:40

Kutlay kardeş benim ustam da Mevlüt usta, bahsetmiştim sana hatırlarsan. Yakın bir arkadaşım ile silverline tanışıyorlar kendileri tavsiye etmişlerdi bana da. Yakıt ile ilgili iyileştirme ve sübap ayarı yaptırmıştım Mevlüt ustaya, çok memnunum kendisinden. Herşey ile kendisi ilgileniyor, şurasını çırak yapsın burasını kalfa yapsın diyen ustalardan değil, zaten gördüğüm kadarıyla çırağı kalfası yok..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti kutlay006 » 03 Oca 2014, 22:40

gaz beyni sıfır takıldı 10 gün falan anca olmuştur..beyni takan usta ilk etapta alışana kadar fazla yakma ihtimali yüksek dedi..yani 2-3 depo bitirip tekrar 1 ayar yapılması gerekiyo dedi..acaba beyin yeni oldugu için fazla yakarmı pek inandırıcı gelmedi bana..başındanmı savmak için söledi onuda bilmiyorum..belkide dogru söylemiştir..siz ne dersiniz yeni beyin fazla yakıt sarfiyatı yaparmı
1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı
kutlay006
CLASSIC
CLASSIC

İleti SilverLine » 03 Oca 2014, 22:54

beyin ne marka takıldı kardeş 10 gün alışma süresi vardır o normaldir 2.ayarda düşmesi lazım..
Kullanıcı avatarı
SilverLine
CLASSIC
CLASSIC

İleti kutlay006 » 03 Oca 2014, 22:55

beyin lovato marka
1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı
kutlay006
CLASSIC
CLASSIC

İleti SilverLine » 03 Oca 2014, 23:06

kardeş ben ana söyledim iskitlerde benim arkadaş var takdırırız diye neyse taktırmısın artık ennn iyi lpg cidir..
Kullanıcı avatarı
SilverLine
CLASSIC
CLASSIC

İleti DEDİM » 04 Oca 2014, 15:16

silverline(mustafa benım hasan )kardes adam baksana mubarek aracında degiştirmedik kalmamıs.halen cok yakıyorum diyor biz kutlayı mevlüt ustayla bir tanıstırabilsek vazgecmez ondan.söyledim o kadarda ama dinlemek istemıyor galiba??
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

İleti DEDİM » 04 Oca 2014, 15:22

opet ten alınan gazı benım aracım sevmiyor mesela daha az km ile cekiş düşüklügü yasıyordum.zorunlu olmadıgım müddetce opetten su bile almak istemıyorum.ama bazende mecburen alıyorum.cok degil 10 tl lik alıyorum dogru milangaza gidiyorum depoyu fullüyorum.su an gidişinden de cekişinden de gayet memnunum.OPET sana göre degil.kutlay degiştir OPET gazı baska istasyonlardan al.birde MEVLÜT ustaya git.bilmiyorum bulamam dersen silverline yada ben sana yardımcı oluruz.
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir