Fazla Yakıt hk.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Fazla Yakıt hk.

İleti favorit55 » 27 Oca 2014, 13:45

kkkk945 yazdı:Aracınız km de 40 kuruş civarı yakıt tüketmiş. Kış ayındayız. yakın mesafe kullanıyorsanız, yani 5-10 km arası gidip duruyorsanız, gaz beyni ısınana kadar fazla yakıt tüketir araç. Öte yandan trafik yoğunsa, çok fazla dur kalk yapıyorsanızda fazla yakıt tüketirsiniz. Aracınızın yakıtını tam ölçmek için depoyu full yapıp, şehir içi-dışı karma kullanıp 100km se sonra tekrar fullerseniz yakıtınız net olarak ortaya çıkacaktır. Bana göre 30-40 kuruş arası kış aylarında şehir içinde normal. Ama şehirler arası ortalama 3bin devirlerde kullanılan araç 10km de 1 lt lpg yi geçerse baskı balata ve gaz ayarlarından, fazla hava girişindenden şüphelenmelidir. Ayrıca gaz ayarınızıda bilgisayarlı gaz ayarında yaptırmanızı öneririm. ( gaz ayarı bilgisayarlı derken, bazı gazcılarda uyduruk bir cihaz var, o deil. Büyük bir cihaz üzerinde bir monitör olan ve bütün değerleri tek tek gösteren, hatta aracınızda elektirik arızasını bile gösteren, egzosttaki kaçakları vsç gösteren bir sistem. 5-10 tl arasında yapılıyor böyle bir ayar)

bahsettiniz cihazla ayar yapılıyor işin garip kısmı ise cihazda sorun görülmüyor motorcuda sıkıntı bulamıyor. Ayrıca gazın litresini 2,93 alıyorum 13 lt lpg 38 tl yapıyor yani 0,46 kuruş ayrıca 82 km 40 km şehir dışı. Bence yakıt fazla onceden 100 km de şehir içi 10 lt lpg tüketimin vardı. Artık sıkıntı bulup değiştirilecek yerde kalmadı hepsi yeni ne yapıcam bilmiyorum ama iyice soğudum arabadan.

favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

İleti SKDFORMAN » 27 Oca 2014, 14:06

Arabadan soğumayın hemen. Eminimki ufak bir sorunu vardır. Her araçta oluyor böyle arızalar. Tüp beyni iyi ısınıyormu. Araç giderken tekleme yapıyormu, rolanti 9bin civarındamı, LPG aldığınız yeri arada değiştirmeyi denediniz mi, hava lastikleri kontrol edin. Baskı balata kontrolü ettiniz mi. Aracın el frenini çekip 5 e takıp kalkmaya çalışın, stop etmesi lazım. Baskı balata kaçırıyorsada cok yakar.
gaz ayarını birde kendiniz yapmayı deneyin. Ayağınızı gaz pedalında 3bin devide sabit tututn. gaz vanasını sonuna kadar açın sonra kısmaya başlayın. Motor sesi değişene kadar kısın.
İnş bir an önce çözersiniz bu durumu.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti favorit55 » 27 Oca 2014, 16:59

kkkk945 yazdı:Arabadan soğumayın hemen. Eminimki ufak bir sorunu vardır. Her araçta oluyor böyle arızalar. Tüp beyni iyi ısınıyormu. Araç giderken tekleme yapıyormu, rolanti 9bin civarındamı, LPG aldığınız yeri arada değiştirmeyi denediniz mi, hava lastikleri kontrol edin. Baskı balata kontrolü ettiniz mi. Aracın el frenini çekip 5 e takıp kalkmaya çalışın, stop etmesi lazım. Baskı balata kaçırıyorsada cok yakar.
gaz ayarını birde kendiniz yapmayı deneyin. Ayağınızı gaz pedalında 3bin devide sabit tututn. gaz vanasını sonuna kadar açın sonra kısmaya başlayın. Motor sesi değişene kadar kısın.
İnş bir an önce çözersiniz bu durumu.

lpg beyni ısınıyor hatta el değmiyor. Baskı balatada yeni gaz ayarını hep bilgisayarda yaptıyorum tanıdığım lpg ci var. Farklı benzinliklerden alıyorum zaten belki fark eder diye ama en fazla 1-2 lt fark ediyor oda tahminim kullanımdan trafikten falan oluyordur.
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mksar77 » 28 Oca 2014, 23:22

arkadasim bence iyibir karburatorcu ustasina goster ozellikle bu konuda taktik olarak taksici lerin encok sana tavsiye edebilecegi tutulmus ve hassas ayar yaptiran ve ustayi iyi secen olarak kisilerden yardim alabilirsin.. benimde bir ara degerlerim cok yuksekti. karburatorcu bi abimiz gerekli ayarlamaleri yapti aracinher turlu seyi acildi birsure boyle 1 2 depo bitir gel tekrardan daha ayarliyvcamdedi.. gercektenn degisti. suan an karaya uzunyola geldim 90_ 110arasi kislik lastiklerime ragen 3.10 tl gaz 0.26 kurus yakti.. donusumde ve karm a kkullanimidabi ara yazarim biran once iyibir karburatorcu birini kendine tekle ondan sor hesabini.. hergelen elleyince karman corman dikis tutmuyorr... bence oyle''
Kullanıcı avatarı
mksar77
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yeşil şimşek
Nereden: Kocaeli
Arabanız: skoda favorit 135 L

İleti favorit55 » 29 Oca 2014, 08:31

Genelde ustalar lpg ile karbüratörün alakası olmaz yakıtı etkilemez diyor ama başka bakılacak yeride kalmadı arabanın.
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 29 Oca 2014, 14:15

Ya benim araç daha yeni aldım skoda forman. Motoru cok güzel, ben dün yoğun trafikte dolaştım, 40 kuruşa yakın yaktı. Fakat 2 gün önce uzun yoldan geldim. Net ölçüm 210 kuruştu. Yani trafik, hava şartları, vb. etkenler yüzde yüz etkiliyor yakıtı. 5km lik yolu 1 saatte gidince 40 kuruşta yakar 50 kuruşta. Hatta ben hiç hesaplamıyorum böyle olunca. Arabada suç aramaya gerek yokki.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir