92 favorit sorunum çözüldü

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

92 favorit sorunum çözüldü

İleti kutlay006 » 18 Oca 2014, 22:33

anlatacaklarım biraz uzun olabilir şimdiden kusura bakmayın..lakin benim durumda olupta çözüm bulamayan arkadaşlara yol gösterecektir.

* aracı ilk çalıştırdığımda randımansız çalışıyordu..5-10 saniye sonra normal haline dönüyordu ve kullanım esnasında herhangi bir sorun olmuyordu. Akşam eve gelmek için çalıştırdığımda aynı 5-10 saniyelik randımansız çalışma oluyordu gaz pedalına 2-3 kere basıp çekince hiç bir sorun olmadan normal çalışma düzenine giriyordu.

* yakıt miktarı fazla idi..ne yaptıysak düşüremedik.baskı balatadan şüphelendik ama ilk çalışmasındaki dengesizlikle balatanın alakası yoktu..benim sorunumda ilk çalıştırırken neden tır tır tır tır ediyor gaz verince düzeliyor olmasıydı

* hararet göstergesi çok çabuk yükseliyordu.

* daha sonra tekleme sorunu başladı. (gaz pedalına biraz fazla basınca oluyordu. normal basıldığı zaman tekleme olmuyordu)

* Neticede ilk önce bu formdaki arkadaşların fikirlerini aldım..çoğu kişi contanın yanık oldugunu söyledi ama ben contanın yanık olmadığını ısrarla belirttim..conta işi kafamı karıştırdığı için skoda özel servisine götürdüm..kontrol ettiler conta yanık dediler..onlarada inanmadım..başka bir ustaya gittim oda conta yanık dedi..arabadan iyice soğumaya başlamıştım..hiç bir şekilde şürüş zevki alamıyordum..beni her daim rezil ediyordu..bu gün itibarı ile bende madem conta yanık gidip söktürelim dedim..silindir kapağı söküldü..üstündeki contayı usta bana gösterdi bak bakalım contanın haline dedi..aman allahım ne olmuş bu contaya resmen paslanmış dokunduğum yer dökülüyor, contanın kapalı olması gereken bazı yerleri açık resmen yanmış..benim araba contayı yakmamış, resmen sömürmüş..

* şu an herşeyi ile mükemmel oldu..Nasipse 1000 km sonra tekrar kapak sıkılıp subab ayarı yapılacak..

* her sanayide çalışan kişi usta değil malesef..10 sene sonra nihayet adam gibi bir usta bulabildim..işini severek ve bilerek yapıyor..çok sempatik..sorunu olan arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim..

* Bu arada işini titizlikle ve özenle yapan mevlüt ustaya teşekkürlerimi sunuyorum

1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı
kutlay006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kutlay Yıldız
Nereden: Ankara
Arabanız: Küheylan 135L

İleti kutlay006 » 18 Oca 2014, 23:24

ek olarak şunuda belirteyim

araçta kesinlikle yağa su karıştırma veya suya yağ karıştırma yoktu..benim aracın contası su kanalı tarafını yaktığı için yağ-su veya su-yağ karışımı yoktu..her ikisinin durumuda oldukça temizdi..hortumlarda sertleşme dahi yoktu.. genleşme kabında fokurtu ve egzozdan damla halinde su atması vardı..
1992 Skoda Favorit
06 FJV 53 - BEJ
Kullanıcı avatarı
kutlay006
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Kutlay Yıldız
Nereden: Ankara
Arabanız: Küheylan 135L

İleti İstop » 19 Oca 2014, 00:35

kutlay usta gecmıs olsun. kendı konumdada cvp yazmıstım burdanda yazmak ıstedım bende basınızı cok agrıttım lakın mahrumıyet bolgesı oldugu ıcın bura bakkaldan ekmek alırken bıle bı kıllandırıyolar adamı.suluovadakı usta kım nerede sızden haber beklıyorum. aynı durumlar bendede var ama suan gaz ayarından sonra herhangı bı sıkıntı yok sadece 12 saat gıbı bı sureyle calıstırmadıgımda ılk calıstırmada cok zorlanıyo bıkere calıstımıda tık demıyo bugun beyaz duman dıkkatımı cektı onuda havanın sogukluguna yordum resmen egzoz kokladım herhangı bı yanık kokusuda almadım artık gıtmem dıyodumda son bıde sızın onerecegınız ustaya gıdecem cvbınızı beklıyorum pazartesı ılk ıs gıdıyım. contası yanık araba nası tık demez calısır ben hala bu acemı halımle anlamıs degılım
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti kurtoğlu11 » 19 Oca 2014, 01:21

kutlay geçmiş olsun bu gaza az veya çok basma olayı bendede var çok basınca silkeliyor ucunla basarsan yapmıyor.distribütör ,buji ve kabloları değişince düzelmişti.1 ay sonra gene başladı genleşme kabında fokurtu yok yakıt normal uzun yolda 22 kuruş başka nerden anlarız su antifiriz berrak gibi kabın dibi görünüyor.cikle çalışmıyor bende başta biraz gaz veriyorum ekzosdan hafif hafif su damlıyor ben onu yakıtla havanın iyi karıştığına bağlıyorum
FORUMDAN okuduklarıma bakarak.
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bilecik
Arabanız: favorit lx

İleti sainz » 19 Oca 2014, 14:52

Arkadaşlar;

1- Conta yanık dedikleri kutlay' ın bahsettiği artık contanın değişme zamanının gelmesidir. Tamam motor hararete maruz kalıp conta yanmadı ancak bir ısınıp bir soğuyan bir nesne bu ve bir zamandan sonra artık kendini bırakıyor. Benim aracımda yağa su karıştırmasına rağmen yağ kapağında mayonezimsi oluşum yoktu.
2- Contası hararete maruz kaldığı için yanık araç kolay kolay gidemez. Ancak kutlay' ın yaşadığı gibi gaza tepki vermeme, sabahları zor çalışma, stop ettikten 5 dakika sonra çalışmama, ...vb. sorunlar çıkar ortaya.

Geçmiş olsun ve kazasız belasız İnşaallah.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti İstop » 25 Oca 2014, 06:33

kutlay usta nerelerdesınn. bugun oglen onerdıgın ahmet ustadan aracı teslım alacam ıns benımde conta yanıkmıs suya yag yaga su karısma olayı yok sanırsam hemen hemen aynı sıkıntıyı yasadık bugun aracı alınca sonucları tekrar yazıcam burdanda kendı konumdanda gorusmek uzere
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir