Aranıza Yeni Katıldım. Yorumlarınızı Bekliyorum.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Aranıza Yeni Katıldım. Yorumlarınızı Bekliyorum.

İleti SKDFORMAN » 20 Oca 2014, 00:55

94 Forman LX aldım. kendim elektronik teknisyeniyim. Daha öncede forman L kullanmıştım.
Şimdi siz değerli kullanıcı ve ustalarımdan tavsiyelerini istiyorum. Aracı alır almaz buji buji kabloları hava filtresini değiştirdim. yağını suyunuda kontrol ettirdim. Aküsüde kontrol edildi.
Aracı sabah ilk çalıştırdığımda 10 sn kadar gaz yemedi, muhtemelen gaz ayarından ve gaz beyninin soğuk oluşundan diye düşünüyorum. Ama ilk marşta aldı ve ekzosttan en ufak duman atmadı. Zaten yağ veya su kesinlikle eksitmiyormus. araçta tofaş fan sistemide mevcut.

Eski araracım 60bindeydi. ondada çalışırken rolantide sapma oluyordu, bunda da var. Gaz ayarını yaptım düzelmedi. Motor ısınınca bile rolanti 8bin ve 9bin devir arası oynayıp duruyor. Buda beni çok rahatsız ediyor. Ben saat gibi çalılmasını istiyorum. Bu konuda öneriniz nedir.

Araçta otomatik jigle sistemi çalışmıyor. Buda ilk çalıştırmada ayağını gazdan çekince stop etmesine sebep oluyor. Parçacıya sordum otomatik jigle komlesi 50 tl civarı imiş, ama parçacı bana güldü. yenisini almana gerek yok genelde tamir ediliyormus. ben yeni aldığım için uğraşamadım ama yakın zamanda hava kapağını söküp parçayı dağıtacağım. Bu konudada önerileriniz nedir. Nelere dikkat etmeliyim. arıza ne olabilir.

Aracın muhtemelen fren sistemi içindeki diyafram patlak. frene basınca cok sert ve tıss diye ses geliyor. Rolantidede cok az sapma oluyor. Fren sisteminide yakın zamanda dağıtacağım. Sonuçta iki tane civara sökünce diyaframa ulaşılıyor. Diyafram maliyeti ve bu konuda da dikkat etmem gerekenler hakkında önerileriniz nedir.

Ve aracın suan için gözlemlediğim son sorunuda kalorifer fanı çalışmıyor. sigortaları kontrol ettim ve hepsini yeniledim. Fana motordan ulaştım ve ölçüm yaptım. Elektrik gelmiyor. Muhtemelen içerideki kademe düğmesinden veya ufak bi temassızlık sorunu diye düşünüyorum. Bu konudada öneriniz nedir. Özellikle kademe düğmesini nasıl sökerim. Tırnaklarına ve kendisine zarar vermek istemiyorum.

600km civarı bi uzun yol yapmam gerek acilen, dönüşte bu arızaların hepsine gireceğim.

Değerli yorumlarınız için şimdiden tşkler.

SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti İstop » 20 Oca 2014, 00:58

öncelikle hosgeldın. madem ankaradasın usta orda mevlüt usta çok mesur işinin ehli o sana yardımcı olabılır ugramanda fayda var.herkes metedıyo forumdan adresıne ulasabılırsın.yolun amasyaya ugrarsa benımde gostergeler kafayı yedı bazen yanıyo bazen yanmıyo farlarda oyle :D umarım yardımcı olurlar kg
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti SKDFORMAN » 20 Oca 2014, 01:07

hoşbulduk değerli kardeşim. Göstergeler konusunda gösterge panelini iki yıldız vida tutuyor yanlış hatırlamıyorsam. Bir boş vaktinde müdahale etmekten çekinme. Bu araçların tamiri kolaydır. Muhtemelen temassızlık vardır. Farların yanmamasıda elektirk temassızlığı ve sigorta panelindeki sigortaların aşınmasından meydana gelebilir. Önerim sigorta panelindeki tüm sigortaları boş vaktinde yenilemen. Hepsinin maliyeti en fazla 3 tl civarıdır. Ayrıca elektrik soketlerini, elektrik elektronik sistemleri için geliştirilen sprey yağlar var. onlardan bir tane al ve yağla. Kısa devre, atlama, temassızlık konusunda çok faydasını gördüm ben.

Usta önerin içinde tşkler. Muhtemelen tanısırım dediğiniz ustayla ama umarım biraz geç olur. Aracımda şuan için büyük bir arıza gözükmüyor. Ufak tefeğinide allaha şükür hallediyorum. Bence herkezde halleder, biraz cesaret, biraz beceri, birazda heves yeterlidir.
syglarımla...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 20 Oca 2014, 01:12

önerın ıcın tesekkurler usta 3 aydır kaputu 3000 kere actım fakat o saydıklarını bulmam ve el atmam bı 3 sene daha surer gıbı :D hıc anlamıyom yav :D
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti SKDFORMAN » 20 Oca 2014, 12:15

anlamıyorsanız ustaların insafına ve işinin ehli ustalara rastlamanızı dilerim. tofaş ustası bu araçları kötüler. Onlara göre şahin doğan kartal skodalardan bin kat daha güzeldir, bilmedikleri skoda ile kuş serisi araçların yakıt sarfiyatı yarı yarıyadır yani 2 kat fazladır, ondan hiç bahsetmezler.
Reno ustları desen, onların aklı fransız mekaniğine gidiyor. Tam çözüm sunamıyorlar. Bu araçlar Rus malı. Haralaet yapma conta yakma sorunu rusyada olmuyor. neden çünkü rusya soğuk memleket. Ona göre yapmışlar. Ama bizim ülkede yazın 40derece sıcakta aracı sıkıştırınca conta yanıyo.

Yani öyle fazla kafanıza takmayın meseleyi. bir düzen tutturun öyle gidin. sonuçta 20 yaşını doldurdu araç.
Benim tavsiyem aracın hararet göstergesi yarıyı geçip kırmızıya doğro yöneldiyse hemen bi kenara çekip dinlendirmeniz. 5-10dk yeterli.

Hiç olmadımı, içinize sinmedi ve satmayımı düşünüyorsunuz. O zamanda bu araçlar piyasa arabasıdır. Peynir ekmek gibi satılır. piyasasından 500tl ucuza verin bir kaç gün içinde satarsınız. Ama unutulmamalıdırki sattığınızda alacağınız bunun mukabili bir araçtada bu tür problemler yaşarsınız. Ayrıca aldığınız aracın parça ve yakıt tüketimi skodalara göre fazladır. Bilginize....
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ahmetim85 » 20 Oca 2014, 21:33

aramıza hoşgeldiniz kazasız belasız sürüşler dilerim...
Kullanıcı avatarı
ahmetim85
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ahmet sonkur
Nereden: İzmir
Arabanız: doğan sl

İleti SKDFORMAN » 20 Oca 2014, 21:38

Çok tşk ederim Ahmet kardeşim.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti aslan_1960 » 20 Oca 2014, 22:02

Selamınaleyküm kardeşim,aramıza hoş geldin.Araban hayırlı uğurlu olsun.ALLAH kazasız belasız binmeyi nasip etsin.
aslan_1960
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Sarper Yalçınkaya
Nereden: Aydın
Arabanız: Skoda forman glx

İleti SKDFORMAN » 20 Oca 2014, 22:08

Tşk ederim kardeşim. Hepimize Allah kazasız belasız ve arızasız binmeyi nasip etsin.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 21 Oca 2014, 18:10

Arkadaşlar yeni aldığım formanimle yarın uzun yola cıkıyorum. Allah kazasız belasız gidip gelmeyi nasip etsin. Hem yakıtını hem motorunuda bu sayede test etmiş olacağım.
Bu gün sabah aracı çalıştırırken bir marşta çalıştı. fakat bu gün marş süresi biraz uzundu. Çok soğğuktu hertarafı buzdu ve gazda çalıştırdım. Muhtemelen ondan oldu.
Fakat beni ciddi ciddi rahatsız eden konu motor ısındığında dahi bu rolanti sapmasının devam etmesi. Büyük ihtimalle hava alıyor biryerlerden veya kalbiratör alt takozu eskimiş olabilir diye düşünüyorum. ayrıca benim aracımda hava filtresi bant vs ile küçültülmemiş. Orrjinal hali duruyor. Bu konuda bilgili tecrübeli arkadaşlardan yorum bekliyorum.
Herkeze kazasız belasız arızasız güzel sürüşler dilerim...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kurtoğlu11 » 22 Oca 2014, 01:11

hoş geldin mustafa kardaş bazılar orayı bantla yarım kapatıyor. benim ustam yılların ustası yarısını kapattı gazı öyle ayarladı yakıtım uzun yolda 21 kuruş
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bilecik
Arabanız: favorit lx

İleti yuksel53 » 23 Oca 2014, 06:32

mustafa benim favoda da seninkine benzer problemler vardı rolanti sapmasını halledecem diye değiştirmediğim parça kalmadı. Akü,lpg beyni,buji,kablolar distribitör derken 500 lira gitti. Gerçi hepsi yenilendi aracı satmayı düşünmediğimden sıkıntı yapmadım.Sonuç hüsran bi ustaya gittim siboplar sıkı dedi sibopları ayarladı 20 lira verdim saat gibi maşallah hiç sıkıntım kalmadı. Yakıt şehir içi 30 kr 1lt=2,80lira siboplara bi baktır bence.
yuksel53
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: skoda favorit

İleti SKDFORMAN » 24 Oca 2014, 18:24

Arkadaşlar tekrar merhaba. dün yeni formanimle uzun yola cıktım. allaha şükür kazasız belasız geldim. Araç yolda tık demedi maaşallah. kalorifer desen 1. kademede bunalttı resmen. alev üflüyo :)
yakıta gelince 550km yaptım. 110tl yakıt aldım (LPG) (2.70tl- ila 2.95e aldım litresini) . yani 20 kuruş ile 230 kuruş arası yaktı uzun yolda. valla bedava. Söylüyorlardıda inanmıyordum. Bu arabalar cidden çok az yakıyor. benim eski 1.5 arabam uzun yolda 300-350kuruş civarı yakıyordu.
Ayrıca gelince yağını suyunu kontrol ettim. allaha şükür ikisindede hiçbir eksilme olmamış. yani aracımın motoruda contasıda iyi.
Şimdi gelelim beni deli eden olaya. daha öncede forman kullanan biri olarak unutmuşum yokuşlarda yığıldığını. ankara- elmadağ rampasını 2. viteste cıktım. arada 3e attım. bu bana biraz koydu. Gazıda biraz fazla kısmışız anlaşılan. araç yokuşlarda resmen yığılıyo. öyle 90-100km ile yokuş çıkamıyorsun. Şimdi ilk işim bilgisayarlı ve işinin uzmanı bi gazcıya gidip gaz ayarı yaptırmak olacak. ama şunuda kabul etmek lazım. bu aracın beygir gücü motor hacmi zaten belli. bide araç yüklü olunca sonuç bu. Sırf bu yüzden aracı satmayı düşenebilirim :) Benim eski araç çok yakıyordu tmm ama elmadağı 110-120 cıkıyodu 4. viteste :)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 21 misafir