Bugün aracıma dew 20/50 motor yağı koydurdum...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bugün aracıma dew 20/50 motor yağı koydurdum...

İleti forman42 » 28 Oca 2014, 20:07

Arkadaşlar bugün aracıma yağ bakımı yaptırdım.Bilmiyorum hata mı yaptım ama usta dew marka motor yağı koydu.doğrusu bu markayla ilgili pek bir bilgim yok.Kullanan var mıdır nasıldır? Birde bugün yağ değişimnden sonra vitesten gelen bir ses farkettim.Plastik gacurt gucurt sesi nereden geliyor olabilir?

"SİMPLY CLEVER"
forman42
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali yılmaz
Nereden: Bilecik
Arabanız: 1992 SKODA FORMAN 135 L,2005 Toyota Corolla 1.6 HB

İleti ozback » 28 Oca 2014, 21:09

ustanın keyfine kalmıs. cmtesi günü 20/50 petrol ofisi koydurdum. bu çok güzel filan diyordu. yağ filtresini filanda değiştirdik gazlı olduğu için devir ayarını tekrar kontrol etti gayet düzgün çalışıyor seste gitti. vites durumunun yağ ile ne kadar ilgili acaba.
Kullanıcı avatarı
ozback
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Hakan ÖZBEK
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Favorit 135 LX

İleti forman42 » 28 Oca 2014, 23:11

Şöyle ki aracımın kilometre sayacı çalışmıyor. Ustacık bunu hız göstergesi olarak anladı ve aracın bir tarafından krikoyla kaldırıp sözde denedi ses de bu işlemden sonra gelmeye başladı.Nasıl oldu bilmiyorum?Ama özellikle ikinci viteste gaza yüklenince gacırt diye yumuşak lastik sesi geliyor.
"SİMPLY CLEVER"
forman42
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 29 Oca 2014, 13:46

Ali kardeş, Kilometre sayacı çalışmıyor dediğinde hız göstergesi olarak anlaması doğru. Çünkü hız göstergesi km sayacı aynı şeyler. İkiside aynı yolla çalışıyor. Sen gidip km sayacı çalışmıyor dersen ustada doğal olarak hız göstergesi telini kontrol eder.
Vites sesleride alttaki vites kolu mekanizmasından geliyordur büyük ihtimalle. Yağını değiştirirken aracın şanzuman yağını ve alttaki kolları kontrol ettirebilirsin.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti forman42 » 29 Oca 2014, 14:57

Mustafa bey hız göstergesi ayrı bir şeydir km sayacı kavramı ayrı bir şeydir.Hız göstergesi aracın saatte kaç km hızla gittiğini km sayacı ise yapılan yolu gösterir.Kaldı ki aracın yağ değişimi için km'sini yazmaya çalışırken söyledim ben bunu.
"SİMPLY CLEVER"
forman42
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 29 Oca 2014, 16:24

forman42 yazdı:Mustafa bey hız göstergesi ayrı bir şeydir km sayacı kavramı ayrı bir şeydir.Hız göstergesi aracın saatte kaç km hızla gittiğini km sayacı ise yapılan yolu gösterir.Kaldı ki aracın yağ değişimi için km'sini yazmaya çalışırken söyledim ben bunu.

Hem hız göstergesi hem de kilometre sayacı ihtiyaç duyduğu hareketi kilometre telinden alıyor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti therasmus » 30 Oca 2014, 23:39

Verileri şanzımana takılı bir soketten alıyor onuna oynarken bir yerine dokunmuş olacak diyecegim ama neresiyle :)
Vitesin orayı bir sök bak sıkıntı yaratan birşey var mı?
Umarım basit bir şeydir şanzıman işi şakaya gelmez tak diye kalırsın yolda .
therasmus
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: fd
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: roomster 1.2 style

İleti volg » 31 Oca 2014, 00:16

therasmus yazdı:Verileri şanzımana takılı bir soketten alıyor onuna oynarken bir yerine dokunmuş olacak diyecegim ama neresiyle :)
Vitesin orayı bir sök bak sıkıntı yaratan birşey var mı?
Umarım basit bir şeydir şanzıman işi şakaya gelmez tak diye kalırsın yolda .

Araba 92 model forman,hangi soketten bahsediyorsunuz dikkatinizi çekerim
volg
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: skoda favorit 135 LX

İleti SKDFORMAN » 31 Oca 2014, 19:39

sainz yazdı:
forman42 yazdı:Mustafa bey hız göstergesi ayrı bir şeydir km sayacı kavramı ayrı bir şeydir.Hız göstergesi aracın saatte kaç km hızla gittiğini km sayacı ise yapılan yolu gösterir.Kaldı ki aracın yağ değişimi için km'sini yazmaya çalışırken söyledim ben bunu.

Hem hız göstergesi hem de kilometre sayacı ihtiyaç duyduğu hareketi kilometre telinden alıyor.

Ali kardeşim söylediğimi tekrarlıyorum. Elli kere yaptım ben bu arızayı. Km sayacı ile hız göstergesi aynı şeylerdir. İkiside km telinden çalışır ve ikiside aynı şeylerdir. Kendimden emin olduğum kadar eminim. Yani kısacası sen ustaya km sayacı çalışmıyor dersen, ustanın ilk kontrol edeceği yer km telidir. tekrar syglar.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti forman42 » 31 Oca 2014, 22:33

Hız göstergesi:Aracın birim zamanda katettiği mesafeyi mesafe/zaman formatında sürücüye bildiren göstergedir.
Km sayacı:Aracın aldığı yolu kilometre olarak gösteren sayaçtır.

İkisi de ihtiyaç duyduğu hareketi kilometre telinden alıyordur, doğrudur ancak benim itiraz ettiğim konu Km sayacı ve hız göstergesi aynı şey değildir.
"SİMPLY CLEVER"
forman42
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 31 Oca 2014, 22:52

Tmm Ali kardeşim. Tabiykide teorik olarak ayrı şeylerdir. bizim dediğimiz her ikiside hareketi km telinden almasıdır. Ustacık dedinya. Bu sözünü hakeden var haketmeyen var. bak ben yeni uzun yoldan geldim. aracı bakıma soktum, bide ne görelim. araba acayip horultulu çalışıyordu, rolanntide acayip dalgalanma oluyordu. O ustacıklardan bitanesi yağ kapağının ordan cıkıp kalbüratör üst kapağına giren boruyu takmayı unutmuş. Bu ne demek: aracın yağ kapağı açık ve kalbüratörün üstündeki hava filtresinde 20mm açık demek. Ben bu şekilde uzun yola gittim düşün. Bu gün bir gördüm yuhh dedim. Bu adama ustacık diil ne dersen de. Malesef eski araçlara kalbüratörlü araçlara bakacak anlayacak özenecek ustayı bulmak biraz zor artık. Eskiden böyle diildi malesef. Sıkıntı bizim araçlarda diil ustalarda. Ama hepsinide genellememek lazım. İşini düzgün yapan ustalara saygımız sonsuz.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir