Favorit Ön Sağ Tekerden gelen sürtme sesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Favorit Ön Sağ Tekerden gelen sürtme sesi

İleti ahmtozn » 02 Şub 2014, 21:26

Selamın Aleyküm iyi günler abilerim kardeşlerim sizlere bir konu hakkında danışmak istiyorum aracı aldığımız günden beri ön sağ tekerden çamurluk sürtmesi gibi bir ses geliyor bakıyoruz gözle görülecek bir sürtünme yok çamurlukda sürtmüyor acaba düşünüyoruz içeriden bilyeler felanmı dağıldı diye ama belki sizin bir deneyiminiz vardır diye danışmak istedim artık bi tamirciye götüreceğim en sonunda tekrardan iyi günler..

ahmtozn
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet Özen
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Favorit Blackline

İleti SKDFORMAN » 02 Şub 2014, 21:30

Ses uğultu şeklindeyse teker rulmanından geliyordur. Aciliyeti olmamakla birlikte değiştirmenizde fayda var. Direksiyonda ve tekerde hafif boşluk yapar, tehlike yaratabilir.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti ahmtozn » 02 Şub 2014, 21:32

anladım abi uğultu değilde hani çamurluğa öyle bir ses herzaman yapmıyor ara sıra geliyor
ahmtozn
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 02 Şub 2014, 21:34

ahmtozn yazdı:Selamın Aleyküm iyi günler abilerim kardeşlerim sizlere bir konu hakkında danışmak istiyorum aracı aldığımız günden beri ön sağ tekerden çamurluk sürtmesi gibi bir ses geliyor bakıyoruz gözle görülecek bir sürtünme yok çamurlukda sürtmüyor acaba düşünüyoruz içeriden bilyeler felanmı dağıldı diye ama belki sizin bir deneyiminiz vardır diye danışmak istedim artık bi tamirciye götüreceğim en sonunda tekrardan iyi günler..

benim de tekerden sürtme diye düşündüğüm bir durum vardı. genelde soğuklarda oluyordu ve araç ısınınca kesiliyordu. sonra ustam söyledi o 5. vites dişlisinden geliyor diye. çok bilgi vermemişsiniz ama araç giderken mi geliyor ses sadece yoksa çalışır çalışmaz mı geliyor?
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti SKDFORMAN » 02 Şub 2014, 21:38

O zaman o şekilde idare edin. Muayene zamanı yakınsa, muayenede cıkar. Rulman arızaları muayeneden geçmiyor. Siz tespit etmek isterseniz, aracın ses gelen tekerini kriko ile kaldırın el ile döndürerek deyen bir yer varmı bakın. Olmadı tekeri sökün ve deneyin. Rulman sesi bazen küçük hızlarda duyulmuyor. Bazen sadece 40km ile 70 km arası duyuluyor.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti ahmtozn » 02 Şub 2014, 22:10

Araç duruyorken bir sıkıntı yok sadece hareket halindeyken ses geliyor söylediklerinizi denerim abi bakalım ona göre
ahmtozn
CLASSIC
CLASSIC

İleti İstop » 03 Şub 2014, 18:26

sa kardes bendede ona benzer sorun vardı dıreksıyonu sola kırınca von von von surtuyo gıbı ses gelıyodu bılyeden sandım ama tekerın kapagını acıp ıcındekı somunu sıktı bıraz usta o gevsemıs ses kesıldı bence ustaya goturdugunde bılye falan dıyosa gercı onu bılırler bı uyar boyle motor sesı gıbı mat bı ses ıse dıreksıyon kırdıgında sola oluyosa buyuk ıhtımal benım problemden umarım ısıne yarar kolay gelsın
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti jawacı » 03 Şub 2014, 19:30

ses süreklimi var, yoksa 1. viteste rampaya vurduğundamı yapıyor.

şayet rampada ses yapıyorsa devirdaim in oradaki motor takozu bozulmuştur. o zaman motor şaseye değdiğinden ses yapıyor.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Arabanız: 94 favorit lx

İleti phenomx3 » 03 Şub 2014, 20:04

jawacı yazdı:ses süreklimi var, yoksa 1. viteste rampaya vurduğundamı yapıyor.

şayet rampada ses yapıyorsa devirdaim in oradaki motor takozu bozulmuştur. o zaman motor şaseye değdiğinden ses yapıyor.

Aynen kalkışlarda yada yokuş çıkarken falan geliyorsa devirdaim takozundan olabilir. Skodadan anlayan birine göster benim başıma geldi ve sağ aksı komple değişecek demişlerdi. başka bir usta hemen anladı devirdaimle beraber değiştirmiştik.!!!!!!
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti ahmtozn » 03 Şub 2014, 21:02

Yardimlariniz icin tesekkur ederim ama sadece seyir halinde geliyor ve ara sira ses kesiliyor
ahmtozn
CLASSIC
CLASSIC

İleti favo41 » 03 Şub 2014, 22:19

s.a.
bana kalırsa motor takozu yada kulağı mı ne deniyor kros deniyor olabilir
o kırılmıştır benimde başıma geldi istersen motorun şaseye bağlandığı o parçalara bak kırık çıkık varmı bende çamurluk sesi zannettim ama değilmiş
favo41
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: fatih bey
Nereden: Kocaeli
Arabanız: favorit

İleti ahmtozn » 04 Şub 2014, 00:19

Evet motor takozundan kaynaklanma ihtimali yuksek dusuk bir maliyetle yaptirilabilir
ahmtozn
CLASSIC
CLASSIC

İleti anilgndz » 06 Şub 2014, 14:35

aynı sorun bendede vardı çok tamirci gördü ama hallolmadı. Sorun motor kulağından usta. Motor kulağına baktır %99 hallolacaktır
anilgndz
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Anıl Gündüz
Arabanız: favorit 1.4 blackline

İleti meczup » 09 Şub 2014, 11:45

selamunaleyküm kardeşim aynı sorun bende de vardı forumda bulabilirsin konu açtım buradaki bir arkadaşın tavsiyesiyle motor kulağına bak dedi ustaya götürdüm devir daim takozu değişti şimdi on numara ses falan yok fazla masrafıda çıkmıyor haberin olsun
meczup
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: firat karakelle
Nereden: Bursa
Arabanız: favorit glx

İleti ahmtozn » 09 Şub 2014, 17:19

Ve Aleyküm Selam verdiğiniz bilgiden dolayı çok teşekkür ederim en yakın zamanda bir baktırayım ozaman
ahmtozn
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir