UZUN YOL SONUÇLARIM

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

UZUN YOL SONUÇLARIM

İleti İstop » 03 Şub 2014, 15:37

S.aleykum arkadaslar malumunuz contam yanıktı amasyada yaptırdım konya yoluna koyuldum gecen hafta cok sukur 175 lıra gazla 501 km yaptım. sıbob ayarları falan yoktu conta yenı yapıldıgı ıcın. herneyse gerı donusumde tam 200 lıra yaktım daha 1 saat once geldım eve nıye boyle arttı benım asıl degınmek ıstedıgım bu guya ayarsız arabayla konyaya gıttık guyaaa konyamızın o meshur iş bılmedıgı halde her b.ku bılen ustalarına 250 lıra bayıldım guya her bı b.kunu yaptılar ve sonuc durduk yere 250 masraf + 200 yakıt.konyadakı arkadaslara ve yolu konya sanayısıne dusen arkadaslarıma seslenıyorum( ısının hakkını veren ustalar mustesna eger varsa) kesınlıkle ve kesınlıkle konyanın o ahmak esnafına sanayıcısıne paranızı kaptırmayın paranızla rezıl olursunuz benım gıbı konyadan cıkana kadar tahmını 300km sövmek zorunda kalırsınız. Insaallah oranın esnafının elıne dusmezsınız. kazasız belasız surusler dilerım Allah' emanet

İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti SKDFORMAN » 03 Şub 2014, 15:50

İstop kardeş biraz fazla yakıt tüketmiş aracın. Bu sibop ayarı yakıtı çok fazla etkilemez ki. Zaten usta herşeyine bakmıştı. Gaz ayarına baktırsaydın keşke bi kez daha. 40 kuruş civarı yakmış. Bu uzun yolda cok fazla. Bence bunun sebebi gaz ayarından. gaz ayarını kendinde yapabilirsin. Keşke biraz kıssaydın giderken. Ayrıca 250tl neye bayıldın konyada onu anlamadım. Bi problem mi ooldu aracında. Çok geçmiş olsun...
birde bir dip not ekleyim. Her işin ustası ayrı bence motor ustasına gaz ayarı, kalbiratörcüye fren tamiratı yaptırmayı doğru bulmuyorum ben. Aracınızda kalbiratör arızası varsa kalbiratörcüye, radyatöründe problem varsa radyatörcüye gitmelisiniz.
Gaz ayarını öyle dandirik bir cihazla diil. Tamamen TSE kontrolünde gerçekleştiren bilgisayarlı ayarcılar var. Bu ayarda aracınızın elektrik buji hatta ekzost arızalarını bile görebilirsiniz. Anlık yakıt tüketiminide bu cihazdan ayarlatılmalı bence. Ama heryerde yok malesef. 5-10 tl gaz ayarı yapıyorlar bu şekilde...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti İstop » 03 Şub 2014, 16:02

haklısın ustam malesef bıraz benım saflıgıma denk geldı. bı abım saolsun ıyılık yapıyım derken ıcıne ettı bıraktı bendede hata var durmadım basında. arka bılye degıstıler sıbob ayarı yapıldı 3 kere gaz ayarcıya gıttı bıde o karbulatorun ıcındekı fıltre degıstı.benım canımı sıkan bunlar deıl elbette degısecekte yav guya ayarsız gıttım boyle geldım ya ben ona sıkılıyorum ben amasyalıyım memleketcılık yapmak gıbı bı nıyetım yok burdakılerde yokluk bolgesı dıye aynı haltı yapıyolar ama ben 11 sene kaldıgım konyada gordum butun bu sıkıntıları tek sanayı deıl esnaf gordunmu arkanı tut kac arkadas ben bunu dıyımde burdan uyarmıs oluyum. herneyse artık yapacak bısey yok ne dıyım Allah'a havale ettım artık.
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 03 Şub 2014, 16:24

Çok geçmiş olsun istop kardeşim. Böyle böyle tecrübe kazanacaksın işte. Babama, baba tecrübe ne demektir diye sorduğumda oğlum tecrübe yediğin kazıkların toplamıdır demişti. Hiç unutmam. Sende araçtan hiç anlamadığın için bu tür olaylarla karşılaşacaksın. Allah iyi insanlar la karşılaştırsın ne diyim.
Bide ben sen böle anlatınca senin baskı balaytaya baktırdın mı. Baskı balata kaçırıyorsa eğer çok yakar. Senin araç epey cok yakmıs. Yani şöyle sibop ayarlarından kalbiratör filtresinden felan böyle yakmaz. Ben bide demiştim daha öncede, conta arızalıydı senin evet ama conta arızasından da araç bu kadar fazla yakmazdı. İnş. bi an önce bulursun arızayı. Çünkü benzinli gibi yakıt tüketmiş aracın. Belki benzinde daha az yakardı.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 03 Şub 2014, 16:45

valla usta bugun yorgunum Allah nasıp ederse carsamba gunu burda suluovada bı ustam var ona sorarım tek guvendıgım usta o cunkı.tabı gormek daha ıyı olur ama baskı balata kacırmıyo bende benım anladıgım kadarıyla. Babanız da cok dogru soylemıs dogru soze ne denırkı :)
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti MadloveR » 03 Şub 2014, 17:04

Aracı hangi sanayide kime yaptırdınız? Bilelim de es kaza uğramayalım. İşin şakası bir yana gerçekten sanayide öyle ustalar var ki olmayan arızayı tamir etmeye kalkıyorlar. Size de onlardan biri denk gelmiş demek ki. Keşke bilgim olsaydı geleceğinizden yönlendirirdim bir yere.
Neyse geçmiş olsun yapacak bir şey yok artık. Umarım kısa zamanda çözersiniz sorunu.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti İstop » 03 Şub 2014, 17:41

ali usta gaz ayarını o kent plazanın altında bı sanayı varya orda yaptırdım ınankı sınırden hatırlamıyorum dukkanın adını sakalllı yaslı beko markaydı sanırsam gaz ayarı yaptıgı makına bı kere daha gıdersem makınayı ona takarım sanırım. bıde orda skoda özel servısı var hemen yolun kenarında onlarada ıtımadım sıfır. Alayına sıfır sıfır sıfır. anca dır dır zır zır işe gelınce sadece guzel atıp tutuyorlar.Aslında ordakı cogu sanayıcı dukkanı kapatıp 900 lu hatlarda calıssa 5 katı kazanırlar.
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti MadloveR » 04 Şub 2014, 09:43

Anladım Karatay sanayide yaptırmışsınız, orda bir tanede özel skoda servisi var. Neyse tekrar geçmiş olsun. Bu arada 900 lü hat yakıştırmanız gayet yerinde oldu :)
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 04 Şub 2014, 10:10

alı usta ama gercekten oyle bu arada karatay sanayı deılmıs eskı sanayı olarak gecıyo kent plazaya yakın derken adı aklıma gelmedıydı dun sınırden. gercekten ısının ehlı ınsanlar vardır ama su bı gercek 100 tane ustayım dıyen varsa bırkac tanesı anca ısının ehlı zaten bellı edıyolar kendılerını. ben sadece tekrar tekrar dıyorum konyada esnaf kalmadı hele ordakı şıracılara sakın gıtmeyın agzınız yanar arkadaslar.
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti MadloveR » 04 Şub 2014, 11:10

Yerden göğe kadar haklısınız. Diyecek bir şeyim yok. Artık usta kalmadı sadece sök takçı var. Adam tamirine üşeniyor veya beceremiyor, at yenisini al. Daha önce de söylemiştim adam olmayan arızayı yapmaya çalışıyor. Marş motorunu yeni değiştirmişim, kontak boşa dönüyor ses seda yok adam marş motoru arızalı değişecek diyor. Madem arızalı tamir etsene yok atacağız 150 lira bayılıp yenisini alacağız. Neyse uzatmaya gerek yok. Kısacası tırnağın varsa başını kaşı, arızayı biliyorsan tarif edeceksin yapacaklar onu da becerebilirse, bilmiyorsan onu değiştir bunu değiştir deneme yanılma yoluyla incir ağacı dikerler ocağına.
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 04 Şub 2014, 11:34

oyle kardes malesef yav benım fren komprosorumu ne hava alıyomus bı yerden 3 usta dolastırmıs benım akrabamdaydı arac ben durmadım basında 2 sı degısecek 100 lıra 50 de ıscılık ayagı cekmısler en son bı tane usta bunun bı lastıgı var onu takcaz demıs takmıs 20 lıra ya varya ınsanı sogutuyolar. arkadas en kızdıgımda su benım ben gıdıyorum bak su eksık dıyorum adam yok buda eksık cıkarıyo ya cıkarda elını ınsafına da koy ben sana 175 lıra yaktı dıye getırdım arabayı sen guya yaptın yakıtım arttı. ınanın delırdım kac gundur arabayı saglam verdım sımdı calıstırana kadar canım cıkıyo gaz desen su mubarek vıtesın koluna kadar sıkıntı var yav nası becerdın naptın neyse ben burdan uyarıcam her gıttıgım yerı yazacam ozellıkle aman ha aman konyadaysanız en basıt arızanıza dahı dolasın en az aynı konuda 3 farklı ustaya danısın derım
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 04 Şub 2014, 13:31

Valla arkadaşlar Ali kardeşinde dediği gibi artık sanayide usta kalmadı. En iyisi servise gitmek. Servislerde bu araçlardan pek anlamıyor. Çünkü bu araçların yeni modelleri artık alman malı oldu. Yani şu istop kardeşin dediği arıza muhtemelen o kadar basit bir arızaki, ama bi türlü yaptıramıyor. Ya biraz kendin anlıycan. Kendi kendinin ustası olcaksın yada sanayide çevren olarak. Ben bu araçtan önceki arabamı sanayiye götürdüm ön takıma 600tl para harcadım. İnanınki sanayiye gittiğimde ön takım daha iyiydi. Yapıldıktan bir hafta sora aks körükleri koptu, takır tukur ses geldi. şarj dinamosu arızalandı, tamirine 250tl verim. Sora bi örendim, sıfırı 200tl imiş. En son sattım. Alan arkadaşada söledim. Çevrem var ben yaptırırım dedi. En iiyisi paran olacak, garantili bi araç alacan. Garantisi bitip problem çıkarmaya başlıyınca satacan. Herkez böle yapıo şu an.
istop kardeş bu arada frene basınca tıss sesi benim araçtada var. frenciye sordum ana merkez değişcek dedi. 50 ana merkez + 50 işçilik toplam 100tl. Parçacıyada sordum. İç takım lastiği ayrı satılmıyormuş. Senin hortum mu kaçırıyor. Nası yaptırmıs 20tl ye :)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 04 Şub 2014, 13:50

mustafa kardes anlamadımkı dedıgım gıbı bı akrabamdaydı arac oda saolsun ıyı nıyetlı ama bıraktıgı adamlar okadar ıyı nıyetlı degılmıs yav 175lıra yaktım dedım gelırken daha conta yenı degıstıgı ıcın sıbob ayarları yapılmamıstı hadı egzoz emısyonu balans ayarı bunlar mecburı kendım yaptırdım onları cıkalım. ben gaz ayarı dıye gıttım yapılanların hepsını sayıyorum gaz ayarcıya 3 kere gıdılmıstır ılkınde ben basındaydım anca cene bı halt yaptıgı yok neyse sag arka bılyeler degısecekmıs degısmıs hadı oda tmm bana sormadan bujılerı degıstırmısler hadı onada tmm fren bıyerden hava alıyomus lastık takılmıs onada tmm dedım fıltre falan degıstı bu arada kapı kılıdını kırmıslar bamya kadar seyı nası kırdılarsa artık neyse oda ufak yav aracın contasını yaptırdıktan sonra yarım marsta alan arabayı dun calıstırmak ıcın varya resmen tepındım gaz benzın dugmesıne bas cek bas cek delı oldum zor bela calıstırdım zor bela ısıttım araba rolantıde durmuyo ve vıtesın koluna ne halt ettılerse dun ısıklarda durmak zounda kaldım 5 vıtesteydım bosa aldım bı baktım aku yag lambaları yanıyo hadı dedım korktum bıseymı yaptım dıye megersem bosta bılıyorum aracı 1 vıtese atmıs nası becerdıyse arac yada ben emınım cunkı bosta olduguna yav stopetmıs uzun yol malum kulaklar tıkanıyo o an fark etmedımde neyse calıstırmamla arabanın fırlaması bı oldu delı oldum ya delı 25 lıra fazla yaktım dıye goturdum bendede var arkadas ne gıdıyon ota b.ka 25 yaktı dıye 250 lıra masrafa gıdık mahvetmısler ya mahvetmısler nası becerdıler basında degıldım bı anlasam ah.egzoz emısyonuyla balans ı cık 200 lıra verdım ama neye verdım ben anlamadım bı sorun daha var vıtes degısırken debrıyaja bastıgımda ara gazı gıbı bos bı gaz verıyo kuvvetlı sekılde yanı cok uzattım hakkınızı helal edın arkadas konyada aman ha aman amman dıyım sakın konyada bu ıs olmaz helede bızım gıbı en ufak bısey yuzunden rahatsız olan tıtız arkadaslara seslenıyorum aman. dun gelırken bu aracla ya gıdecem ya yakacam dıyodum yınede goturmuycem o serfsızlere cok sukur bu vıtes devır ve fazla yakma dısında cok sıkıntı cekmeden geldım. kesınlıkle aracınızın basında durun ve sorununuzu sız tespıt edın ve sıze soylenen su var bu varlara cok kulak asmadan dırek sorununuzu belırtın Allah yardımcımız olsun.
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 04 Şub 2014, 14:10

İstop kardeş, bahsettiğin vites probleminde anladığım kadarıyla ben baskı balatadan şüphelendim. İnş baskı balatada sorun yoktur senin. Bende uzun yola gittim geldim yeni biliosun 500km de net 110tl verdim. gazı 2.90dan aldım. yani senin aracın inanılmaz fazla yakıo gibi. Ayrıca bu araçlar rus malı olduğu için sabahları bir marşta çalışması lazım. Ben alalı 15 gün oldu maşallah her sabah tek marşta çalışıyor. Gaza felanda basmıyorum çalıştırırken. Nası çalıştırdığımıda söleyim belki faydası olur. Aracı hiç benzine almıyorum. Aracı benzine alırsan benzin gaz karışır ve cok zor çalışır. Kontağı açıp 5 sn bekliosun tık diye bi ses gelio göstergeden. sora kapatıp tekrar açıosun. O sırada gaz gönderio kalbiratöre. 2-3 defa böyle yapıp marşa basıyosun. Onun dışında gaz vermene gerek yok. Benzine veya gaza geçmek istediğinde muhakkak düğmenin orta konumunu kullanıp gazı veya benzini tamamen bitirip öyle geçmelisin. Bu hatayı bilmeyen arkadaşlar cok sık yapıyor. Umarım yardımcı olur. Ayrıca balatayı sende kontrol edebilirsin. Aracı çalıştırıp 5. vitese tak. el frenini çek ve kalkmaya çalış eğer araba stop etmiyorsa balata kaçırıyor demektirki. İnş seninkinde balata sorunu yoktur diyelim. tkr çok geçmiş olsun.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 04 Şub 2014, 14:13

saol usta dedım ya contadan sonra ben o soguk sabahları ayazda tek mars gazda calıstırıyodum sımdı ımanım gevrıyo sanayı olayından sonra. yav o besıncı vıtes olayını nası denıyım tam anlamadım sımdı el fırenı cekılımı duracak yanı normal bıldıgım araba vıtesteyken hareketsız kalınca stop eder bostaymıs gıbı calısırsa baskı balatanın bıttıgınımı anlamalıyım.
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sainz » 04 Şub 2014, 14:17

kkkk945 yazdı:...frene basınca tıss sesi benim araçtada var. frenciye sordum ana merkez değişcek dedi. 50 ana merkez + 50 işçilik toplam 100tl. Parçacıyada sordum. İç takım lastiği ayrı satılmıyormuş. Senin hortum mu kaçırıyor. Nası yaptırmıs 20tl ye :)

Kontağı kapattığınızda fren ana merkezinden o fıslama sesi geliyorsa, Westinghouse denilen parçayla fren ana merkezinin birleştiği yerde bir O conta var. Değiştirince sıkıntı kalmıyor. Yok araçla hareket halinde iken frene bastığınızda o fıslama oluyorsa, fren sistemini baştan aşağıya titizlikle kontrol etmekte fayda var.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti SKDFORMAN » 04 Şub 2014, 14:19

Forumdada var bu balata kontrolünün nası yapılacağı. Evet aynen. dediğim şeyi 2. vitestede deneyebilirsin ama 5. viteste daha net anlaşılıyor. Arabayı çalıştırıp durduğu yerde 5. vitese takıyosun. el freni çekik kalkış yapmaya çalışıyorsun. Evet araç stop etmesi lazım. Stop ederde ama debriyajın sonunda ediyorsa veya bi kaçırma sesi gelir anlarsın direk. Ama dediğim gibi umarım yoktur. Senin anlattıklarından şüphelendim sadece ben.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 04 Şub 2014, 14:21

denıycem mustafa saolasın. bıde o cıkarsa heralde atarım ucurumdan asagı bune yav :)
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir