kilometre sayacı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

kilometre sayacı

İleti hdemirer » 07 Mar 2014, 20:47

Arkadaşlar resimdeki parça sorunlu dişliyi geri çektiğimde belli bir süre çalışıyor tekrar takılıyor tekrar çalışıyor dişliyi nasıl sökerim arkadaşlar ters tarafında kapak var demiş ama ben göremedim kapak gibi birşey sadece içe doğru bir boşluk var çıkacak bir kapak gibi durmuyor bilen varsa yardımcı olabilir mi?

hdemirer
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Ankara
Arabanız: 94 Favorit GLX

İleti kurtoğlu11 » 08 Mar 2014, 01:09

sakın uğraşma sökülmüyor ben bilmeden bayağı uğraştım resimdeki parça ile sorun onda ise parçacılarda satılıyormuş bu forumda bir arkadaş söyledi senin problem tam nerde bu resimdeki parçada pek sıkıntı olmuyor bendebunda sanmıştım burda değilmiş.
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bilecik
Arabanız: favorit lx

İleti hdemirer » 08 Mar 2014, 11:26

kurtoğlu11 yazdı:sakın uğraşma sökülmüyor ben bilmeden bayağı uğraştım resimdeki parça ile sorun onda ise parçacılarda satılıyormuş bu forumda bir arkadaş söyledi senin problem tam nerde bu resimdeki parçada pek sıkıntı olmuyor bendebunda sanmıştım burda değilmiş.

Benim sıkıntım şöyle km sayacı çalışmıyor kaç kere söktüm bu parçayı söktüğüm zaman diğer dişliler çalışıyor çevirince sayaçta çalışıyor en son bu parçanın içindeki dişliye baktım ileri geri hareket ediyor bu normal birşey değilmiş gibi geldi bana dişliyi ileri geri yaptım iyice çekinde km telinin girdiği yeri çevirince çalışmaya başladı fakat elimle çevirdiğim için belli bir süre dönüyor km telinin girdiği yer sonra takılıp zorlanıyor km teli çevirir zorlanmaz diye tahmin ettim taktım tekrar çalıştı sevinmiştim oldu diye fakat 100-150 km gidince tekrar duruyor 30-40 km durduktan sonra tekrar çalışıyor kafasına göre bazen çalışmıyor bu parçadaki dişlide sıkıntı var diye düşünüyorum. Bu parçayı da parçacıya sordum fakat pek teferruatlı bir parçacı değildi anlmadı da zaten ne parçası olduğunu diğer dişli takımını gösterdi bunlar var diye o parça bulunmaz dedi ama başka parçacılara soracağım ama bu parçadan mıdır diye emin olmak istiyorum.
hdemirer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti judgeof_06 » 08 Mar 2014, 15:32

hocam o vidanin yanına öne doğru giden bi dişli daha var ucu beyaz ya da altın renginde olan söylediğiniz sorun onda yedek parcacida satılıyor 5 tl felan alın değiştirin. o parçanın metal kısmından tutun dişli kısmını çevirmeye çalışın eğer metalden aykırı dönüyorsa bozulmuş demektir...
judgeof_06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan
Arabanız: skoda favorit 135 kx

İleti hdemirer » 08 Mar 2014, 19:08

[quote="judgeof_06"]hocam o vidanin yanına öne doğru giden bi dişli daha var ucu beyaz ya da altın renginde olan söylediğiniz sorun onda yedek parcacida satılıyor 5 tl felan alın değiştirin. o parçanın metal kısmından tutun dişli kısmını çevirmeye çalışın eğer metalden aykırı dönüyorsa bozulmuş demektir...[/quote

Hocam metal parçadaki dişliyi diyorsan o dişli dönmüyor metal parçadan bağımsız olarak hatta pense ile bile dönmüyor fakat ucu sarı pirinç olan dişlide sorun var demişsin o dişli sağlam görünüyor bu parçayı söküp o dişliyi çevirince dişliler görev yapıyor sayaç çalışıyor o pirinç dişlide nasıl bi sorun olabilir sence
hdemirer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti kurtoğlu11 » 09 Mar 2014, 00:58

kardeş km telinide sök benim gibi matkapın ucuna tak sökmeye ayarla çalıştır matkabı aç kapa dişlileri takip et birde km telinin ucuna bak saate girdiği yere tel ucu kare şeklinde olucak ara sıra çalışıyor deyince ucu bozulmuş olabilir
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

İleti hdemirer » 09 Mar 2014, 14:58

km teli ile ilgili değil çünkü tel takılı değilken elimle çevirdiğim zamanda belli bir yere gelince takılıyor bugün o parçadan km sayacına giden dişli takımını aldım değiştirdim bakalım ne olacak daha denemedim
hdemirer
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti Onur » 31 Mar 2014, 20:28

Arkadaşlar banada devir saati konusunda yardım edebilecek bi arkadaş varmı km olayının profesörü oldum diyebilirim iki gündür kafayı yedirtti ama sonunda sıkıntıları çözdümmm her yeri denedim ama benim problem baya büyüktü km sayacın sayılarında olan gri dişli var bu dişli sabit durması gerekiyor yani ortasından geçen sonunda beyaz tek dişli olan kısım milin üstüne sabitlenmesi gerekiyor eğer kaçırırsa ki bunu anlamak zor milda sabit olması gerekiyor bende bir damla caponla hallettim tabi diğer dişliler dikkat kaçırmadan sadece sondan bi gıdım sürerek şimdi devir olayına bi çözüm bulamadım halbuki çalışıyordu göstergede patlak ampüller vardı onları değiştim bişede yapmadım sadece kabloları söküp taktım ama km dalmışım tabi bu ardada oda çalışmıyormuş sebebi yada tamiri nasıl olur bilen arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum ... km olayınıda resimde daha detaylı anlatıcam
Eklentiler
3.jpg
333
2.jpg
222
1.jpg
111
Onur
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ONUR SERGÜL
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Fabia

İleti kurtoğlu11 » 01 Nis 2014, 00:38

onur kardeş verdiğin bilgiler için teşekkür edrim çoğu arkadaşın işine yarayacaktır.benim iki sorum olacak 1. ogri dişlinin neresine tam japon sürdün bendede aynı sıkıntı var o dışındaki hızı gösteren kare şeyi nasıl söktün. ben oiki küçük civatayı söktüm. sıfırlama çıktısını sökemedim. 2. sorum ben km saatini yapıcam derken hız sayacını bozdum 5. vitesde 55 zor görüyor nasıl bozduğumu sorarsan ben km telinini matkapa bağladım.bir ucununu sayaca çalışmayan dişliyi bulayım derken matkapı sökmeye alıcam yere sıkmaya almışım.matkapı çalıştırınca ibre sıfırdan geriye dayandı 2 defa söktüm ama yapamadım beni bu konularda aydınlatırsan çok sevinirim. senin soruna gelirsek devir saatinin o soketleri ters takmış olbilrsin veya devir saatinde kalibrasyon ayarı için bir tornavida uçlu civata var arabayı çalıştırıp boşta gaz verirken onun YERİNİ KAYBETMEDEN az birşey sağ sol oyna hareket olacakmı devir saati hareketini indiksiyon bobininden alıyor öyle biliyorum bak bakalım oralarda kopukluk veya oksitlenme olmasın
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

İleti favorit55 » 01 Nis 2014, 09:42

Resimdeki kırmızı çerçeve içindeki parça sökülmüyor yeniside piyasada bulamadım tamiride olmuyor bulabileceğim bir yer site filan varsa bilgilendirirmisiniz
Eklentiler
qqqq.jpg
qqqq.jpg (85.1 KiB) 2702 defa görüntülendi
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

İleti Onur » 01 Nis 2014, 11:37

DEVİR SAATİ OLAYINIDA ÇÖZDÜM FAVORİT 55 HOCAM SENİN SORULARI YANITLAYAYIM ŞİMDİ 1 SORU GRİ DİŞLİ ORTASINDAN GECEN MİLE SABİT OLCAK BU KESİN DİĞER SİYAH DİŞLİLER HAREKETLİ OLACAK Kİ MANTIKENDE ÖLE OLMASI GEREKİYOR EĞER HEPSİ SABİT OLURSA MİL DÖNERKEN HEPSİ DÖNER YANİ ANLİCAĞIN SONDAKİ GRİ DİŞLİ KM SAATİ ÇALIŞTIRAN DİŞLİ BEYAZ BAŞTAN GÜÇ ALIYOR SONDAKİ GRİ DİŞLİ SAYACA AKTARIP DİŞLİLERİN DÖNMESİNE YARDIMCI OLUYOR MANTIK BU SEN BAŞTAN BEYAZI DÖNDÜRDÜĞÜNDE BOŞA DÖNÜYORSA KM ATMIYORSA OLAY GRİ DİŞLİDERDİR BOŞA DÖNMEMESİ LAZIM SONDAN BİR İĞNE YERDIMI İLE GIRİ DİŞLİYE ARASINA BİR GIDIM JAPON DÖKMEN GEREKİYOR Kİ SABİTLENSİN BENİM AKLIMA BAŞKA Bİ YAPIŞTIRICI YADA FİKİR GELMEDİ ZTN ÇALIŞILMASI GÜÇ Bİ ALAN Bİ TORNAVİDA İLE BİRAZ ARALA O ARADAN İŞLEM YAPICAN EĞER ELİNDE TİTREME YADA YORGUNLUK FLN VARSA BAŞKA BİRİNE YAPTIR ÇOK HASSAS OLMAN GEREKİYOR BAŞKA DİŞLİLER PAÇIŞIRSA KOMPLE DAĞITMAN LAZIM YAPICAK BİŞE YOK ÖN KADRANIN SÖKÜLMESİ ALTTAKİ SIFIRLAMA ÇUBUĞUNU BEN DEKİ ELLE ÇEKİNCE ÇIKARDIM EĞER GELMİYORSA BEZE SARIP PENSEYLE ÇEK ÇIKAR KORKMA SONRA SAYAÇTAKİ HIZI GÖSTEREN ÇUBUĞUDA ÇIKARMAN GEREKİYOR ONUDA Bİ ÇATAL YARDIMIYLA ALTDAN TAK İKİ TARAFTAN EŞİT GÜÇ UYGULA ÇEK ÇIKIYOR AMA ÇOK HASSAS OL YAMULUYO BEN YAMULTTUM CİMBIZLA FLN DÜZELTTİM SORA VİDALARI SÖKÜNCE ÖN PANEL ÇIKIYOR HIZ OLAYINA TAKILMA ONLAR KOLAY ARKADAKİ PARÇAYI SÖKÜP TEKRADAN TAK SIKIŞMIŞTIR Bİ AYARIDA YOK ORTADAKİ ÇUBUĞU TAM SIFIRA GETİR VE ELİNLE BASTIRINCA SABİTLENİYOR SAATİN KADRANLARI GİBİ DÜŞÜN ÇIKIP TAKILAN Bİ PARÇA VE ELİNLE KONTROL ET SON KM GETİR BIRAK SIFIRA GELİOMU YOKSA BAŞKA YERDE KALIYORSA ÇUBUĞU İYİ BASTIRAMAMIŞSINDIR BOŞA ÇIKMIŞTIR YANİ KORKUOSUN BANADA OLDU YAMULUR FİLAN DİE BASTIRAMADIM SIFIRDA SIKIŞTIR HAREKETİ VER GERİ DÖNÜOSA SORUNUN HALLOLDU BURAYA NO YAZIYORUM TAKILAN YADA YARDIM ALMAK İSTEYEN VARSA ARASIN BİLGİ VEREYİM (0554) 340 84 01 BİRDE SENİN GÖSTERDİĞİN DİŞLİ ÇIKIYOR DEMİŞSİN BU MÜMKÜN DEĞİL ARKASINDA BAŞKA BİR DİŞLİYE SABİY O EĞER GERÇEKTEN ÇIKIYORSA TAM TERS İSTİKAMETİNDE Bİ DELİK AÇIP O DİŞLİYİ ÇIKARIP SABİTLEYİP TAKMAN GEREKİYOR AMA ÇIKMAMASI LAZIM

DEVİR SAATİNİDE YA TESADÜF OLDU YADA BEN PANELİN AMPULLERİNİ DEĞİŞMİŞTİM PATLAYANLAR VARDI VE GECE TAKARKEN Bİ KAÇ TANESİ YERİNE OTURMAMIŞ DÜŞMÜŞ ARABANIN İÇİNE TEKRAR SÖKTÜĞÜMDE GÖRDÜM BUNLARI SABİTLEDİM HEPSİNİ KONTROL ETTİM YANIYOR YANİ DEVRE TAMAMLIYOR SONUÇTA YANMASADA ORDA OLMASI LAZIM DİYE DÜŞÜNÜYORUM SONRA DEVİR SAATİNİN ÇUBUĞUNUDA ÇIKARIP SIFIRA GETİRİP TAKTIM SIFIRLANDI YANİ ASLINDA ARKADAKİ SİYAH DÜMESİYLE HİÇ OYNAMAMAK LAZIM BENCE BEN OYNAMADIM ZTN SÖKTÜĞÜMDEDE OYNAMAMIŞTIM Bİ KAÇ ARKADAŞ ORDAN AYAR YAP FLN DEDİ SAKIN DOKUNMADIYSAN ELLEME ŞU ANDA GICIR GICIR MAŞŞALLAHI VAR BU ARADA KM SAYACININ ÖN PANELİNİ SÖKTÜĞÜNÜZDE Bİ KAÇ İNCE AYAR VAR TABİKİ BUNLARI SÖLEMİCEM Kİ KİMSE KM SAYACINI KM SİNİ DÜŞÜRMESİN YADA SIFIRLAMASIN HERKESE KOLAY GELSİN SİTEYE HER ZAMAN BAKAMIYORUM AMA TELEFONA BAKABİLİRİM SIKIŞAN YARDIM ALABİLİR TAMİRCİ DEĞİLİM ELİ TORNAVİDA TUTAN BİRİYİM....
Onur
CLASSIC
CLASSIC

İleti favorit55 » 01 Nis 2014, 14:43

Onur anladığım kadarıyla jabon sür diyosun dışarı çıkmaması için bu sefer nasıl dönücek ve hareketi nasıl iletecek
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Onur » 01 Nis 2014, 16:57

Abi komple değil Dışarı çıkan dişliyi dışarı al arkasında başka bir dişli daha var km telinden güç alıp senin dışarı çıkan dişline veren bunlar birbirine sabit olması lazım senin iş sıkıntılı biraz dışarı çıkan yerin tam aksi yönünde bi delik var burdan anca delik açıp dışarı alabilirsin kalan kısmı tabi bunun için o parçayı tamamen dağıtman lazım bi forumda gördüm önce yatay olarak km saatini döndüren parça çıkıyor sonra senin dişli çıkıyor zor işin yani ...
Eklentiler
115981022.jpg
115981022.jpg (53.2 KiB) 2679 defa görüntülendi
Onur
CLASSIC
CLASSIC

İleti favorit55 » 02 Nis 2014, 06:23

evet o resimdeki gösterdiğin sarı renkli olan dişli çıkmış çekince sadece mil geliyor içinin nasıl sökülecegi konusunda bilgi bulamadım presli bir parça sanırım
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kurtoğlu11 » 02 Nis 2014, 09:56

Onur demek istediğin bizin hız ibresi yerinden oynamışmı onu diyorsun değilmi yerinden oynadığı için yanlış gösteriyor. ama normalde sıfırda duruyor elinle çekip bıraktığın zaman sıfıra geri gidiyor numaranıda vermişsin verdiğin bilgiler için sağol haftasonu sökeyim bakayım. takılır yada yapamazsam ararım rahatsız etmek de istemem.
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

İleti kurtoğlu11 » 02 Nis 2014, 10:16

fatih kardeş yerinden demir dişli çıkıyor diyorsun o demir dişlinin ucunda bu beyaz dişlide geliyormu gelmiyorsa sadece mil geliyorsa milin ucuna japon sürüp o beyaz dişlinin içine sokabilirsin eğer resimdeki gibi ucunda beyaz dişi varsa onu çıkaramadığım içini görmedim
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

İleti Onur » 02 Nis 2014, 12:21

kurtoğlu11 yazdı:Onur demek istediğin bizin hız ibresi yerinden oynamışmı onu diyorsun değilmi yerinden oynadığı için yanlış gösteriyor. ama normalde sıfırda duruyor elinle çekip bıraktığın zaman sıfıra geri gidiyor numaranıda vermişsin verdiğin bilgiler için sağol haftasonu sökeyim bakayım. takılır yada yapamazsam ararım rahatsız etmek de istemem.

Aynen öle oynamışsa sorun vardır ve km olayı yani hızı gösteren ibre tamamen arkadaki km teliyle alakalı birde numaraların olduğu yerle km telin girdiği yer iki parça bu parçayı söküp taktığında sıkışmış olabilir yada tam ayarında takamamış olabilirsin telin girdiği yeri deforme ettiysen ordanda kaçırıyo olabilir çünkü çok hızlı dönüyor tel .....
Onur
CLASSIC
CLASSIC

İleti Onur » 02 Nis 2014, 12:25

kırmızıyla bir ve iki yazan parçaları ayırdınmı hiç eğer ayırdıysan bundan bahsediyorum takarken bi ayarsız takmış olabilirsin ondada dikkat et ...
Eklentiler
1.jpg
Onur
CLASSIC
CLASSIC

ÖncekiSonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir