İlk arabamı alacağım

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İlk arabamı alacağım

İleti baris23 » 14 Şub 2014, 11:59

Dostlar öncelikle herkese iyi günler kazasız belasız sürüşler dilerim.
Ben ilk arabamı almak istiyorum ve ayırabileceğim maksimum bütçe 4000 TL ve tarz olarak en çok hoşuma giden araba açık ara favorit. Ama diğer yönlerini artılarını eksilerini bilmiyorum.

1-Malum güzel ülkemde benzin fiyatları rekor bu arabalar az yakar mı?

2 -Maksimum bütçem olan 4000 Tl ile bi Favorit sahibi olabilir miyim?

3 -İnternettrn sağdan soldan araç önerebilecek birisi var mı?

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

baris23
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Barış
Nereden: İstanbul (Avr.)

İleti baris23 » 14 Şub 2014, 12:01

En önemli mevzuyu yazmayı unuttum. Bana bu arabayı alırken yardım edecek abilik yapacak birisi var mıdır acaba? :/
baris23
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 14 Şub 2014, 12:13

Kardeşim maksimum bütçem 4000 tl demişsin ama aracı aldıktan sonra sigorta + ilk bakım masrafın (yağı, suyu, bujisi vs.) için de 500-600 civarı ayırman gerekecek. Bunları hesaba kattın mı acaba? Bir de 4000 lira civarına favorit bulabilirsin ama bu fiyata ancan ölü bir favorit bulursun. En azından bu durumdaki bütçen 6000 civarı olmalı diye düşünüyorum ben.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti SKDFORMAN » 14 Şub 2014, 13:12

blauzahn kardeşime aynen katılıyorum. Hadi diyelim 4 bi tl ye bi favorit bulduduz. İlk aracınız olacak. Araba demek masraf demek bunu bilin. Sigortası muayenesi bakımı ıvırı zıvırı hep bi masraf. Piyasada satılan çoğu favoritin contası yanık bunuda biliyoruz. Bunuda alırken cok zor anlarsınız. Şans işi biraz.
Yani kısacası 4bin tl ye bir araba alacaksanız en az bin tl de kenara ayırmanız gerekir aldıktan sonra yapılacak masraflar için. Bunu mutlaka göz önünde bulundurun. Eskisi gibi diil artık. Arabam olsun ayağımı yerden kessin yok. Bazen araba kapıda yatar ve dert olur. Otobüse minübüse binmek bazen daha hayırlıdır. Hiç yoksa araba derdiniz olmaz....
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti johoho » 14 Şub 2014, 18:04

arkadaşım biraz fiyatı yüksetebilirsen felcia alabilirsin.mesela 7.000 ile 10.000 arası çok temiz felcia alabilirsin. favorit hem o paraya çok haşatını alırsın . bide baya yaşlı olur 1991 1992 baya yaşlı araç oluyor kim bilir kaç el değişti. hani 2002 veya 2005 yılında olsak gözünü kapat al ama yıl 2014 yani baya yaşı var aracın. o aracı alırsan ivla etmek biraz zor olur, o yaştaki bi aracın yağ kaçağı olur baskı balata sorunları olur. ama illa alacam dersen dediğim gibi 8.000 10.000 arası çok güzel felcialar var felcianın içi tam Volkswagen .
johoho
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: semih özkoca
Arabanız: VOLKSWAGEN CADDY

İleti baris23 » 14 Şub 2014, 21:09

Dostlar emeğinize sağlık ama şu durumda 7 8 lere çıkmam pek mümkün değil. 4600 gibi br param var ve 4000 arabaya versem 600e oluşabilecek diğer masrafları karşılarım diye düşünmüştüm ben :/

Buradan önerebileceginiz araçlar var mı acaba?

http://www.sahibinden.com/skoda-favorit ... =price_asc
baris23
CLASSIC
CLASSIC

İleti baris23 » 14 Şub 2014, 21:10

Johoho dostum eyvallah haklısındır ama maalesef o kadar maddi gücüm yok şimdilik
baris23
CLASSIC
CLASSIC

İleti baris23 » 14 Şub 2014, 21:14

Bu arada contanın yanık olması ne demek oluyor? Yani masrafı nedir ve bu tiplerde kronik problem mi? Bir de tamamen tamiri söz konusu mu?
baris23
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 14 Şub 2014, 21:22

baris23 yazdı:Johoho dostum eyvallah haklısındır ama maalesef o kadar maddi gücüm yok şimdilik

kardeşim sana tavsiyem biraz bekleyip üstüne biraz daha ekledikten sonra düzgün bir favorit veya felicia alman yönünde...
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti baris23 » 14 Şub 2014, 21:59

Peki düzgün bir favorit gösterir misin bana sahibinden.com'dan fiyatını aracı filan anlayıp ona göre bütçeyi zorlayım
baris23
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 14 Şub 2014, 22:59

Barış kardeşim. İnt üzerinden resime bakarak araba öneremeyiz. Sen alırken baktıracaksın bir ustaya yada kendin bakacaksın. Dediğimiz gibi o zamanda yüzde yüz garanti diil iyi olduğu. 20 yaşında araba sonucta. Ama bana göre brodwayden şahinlerden felan güzel. Az yakıyor. Parçası ucuz işçiliği kolay. Eğer paraya sıkısan birini bulursan temizini alabilirsin. Alamassın diye bişi yok. Conta yanık olayına gelince, evet kronik diyebiliriz. Contası yanık olmayan bir araç bile alsan sende yanabilir. Eğer erken teşhiste farkedersen 150-200tl ye halledersin. Yoksa motoru bile yiyen bi arıza. Nedeni aracın haralet yapması. Motor 44 beygir. yokuşlarda bayılıyor vede rus malı rusya soğuk biliosun, 40 derece sıcağa dayanamıyor da diyebiliriz. haralet yapıyor ve contayı yakıyor. Ayrıca piyasa arabası yarın satarkende sıkıntı yaşamassın. Karar senin. inş. şansın yaver gider temiz bişi bulursun.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti forman42 » 15 Şub 2014, 01:28

baris23 yazdı:Peki düzgün bir favorit gösterir misin bana sahibinden.com'dan fiyatını aracı filan anlayıp ona göre bütçeyi zorlayım

Öncelikle Allah hakkınızda hayırlısını versin.O paraya çok çok temiz bir Favortit zor gözükmekle beraber bulunmaz diye bir şey yok.Şimdiye kadar 93 ve 92 model iki Forman'ım oldu birini 4 bin tl diğerini 5 bin tl'ye aldım.Gayet de temiz araçlardı.Son aldığımı babama köyde kentte binmesi için geçen yıl aldım ve halen bizde.Çok memnun.Demem o ki ince eleyip sık dokumak gerekiyor.Arkadaşların dediği gibi conta olayı önemli.Araca bakmaya gittiğinde motor yağ kapağını kontrol edersen büyük ihtimalle anlayabilirsin.Mumsu bir tabaka oluşmuşsa conta problemi vardır muhtemelen.Bir diğer husus bu araçlar önden hasarlı toplanmış olmamalı yoksa ayar tutmaz asla.Ayrıca amortisörler,akslar da kontrol edilmeli.Neticede parçası ucuz da olsa toplam da baya tutar.Bir de ben şuna inanırım forman ya da favorit istersen en temizini al mutlaka masrafın olacaktır.20-23 yaşında araçlar.O bakımdan fiyat olarak çok da uçmaya gerek görmüyorum açıkçası.

Son olarak yukarıda arkadaşın dediği gibi Favorit-Forman tip olarak Lada'yı andırmasına rağmen Rus üretimi değildir.93'ün ilk yarısına kadar Çekoslovak üretimidir. sonrası yine Çek Cumhuriyeti olmasına rağmen Volkswagen'in Skoda'yı almasıyla iç aksamda ve motorda ufak tefek değişiklikler yapılmıştır.Ve bu araçlar 58 beygirdir.Lada'dan daha konforlu,süspansiyonu daha yumuşak olup lada'nın çevikliği bunlar da yoktur.Ama kanaatimce Lada'dan 2 gömlek yüksek.

Son olarak İstanbul'da yaşadığınızı düşünerek şu ilanlara bakmanızı öneririm:
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 4236/detay
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 1484/detay
"SİMPLY CLEVER"
forman42
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali yılmaz
Nereden: Bilecik
Arabanız: 1992 SKODA FORMAN 135 L,2005 Toyota Corolla 1.6 HB

İleti blauzahn » 15 Şub 2014, 09:40

forman42 yazdı:
baris23 yazdı:Arkadaşların dediği gibi conta olayı önemli.Araca bakmaya gittiğinde motor yağ kapağını kontrol edersen büyük ihtimalle anlayabilirsin.Mumsu bir tabaka oluşmuşsa conta problemi vardır muhtemelen.

Yağ kapağındaki kremsi/mumsu tabakaya bakarak conta yanık demek yanlış olur. Yağa su karışmıyorsa, su eksilmiyorsa ve kapakta kremsi tabaka yine olabiliyor. Genelde soğuk havalarda kısa mesafe yapan araçlarda bu çok oluyor. Benim aracımda da bu şekilde kremsi tabaka var fakat conta problemi yok.

Yağ çubuğunu temizleyip yağa bakar gibi tekrar çektiğimizde peçeteye yağı sürün yağın çevresinde renkli bir tabaka oluşuyorsa, araç çalışır vaziyetteyken kaputun hemen önündeki kalın su hortumu sıkılmayacak kadar sert ise, genleşme kabındaki suya dokunduğunuzda yıvış yıvış yağ gibiyse bunlar conta problemi olduğunu gösterir..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti forman42 » 15 Şub 2014, 11:30

Conta yanık demiyorum zaten,muhtemelen contada problem vardır diyorum yani bir nevi erken teşhis.Tecrübelerime dayanarak söylüyorum bunu.Mesela şimdi babama aldığım aracı yarıyıl tatili için memlekete gittiğimde kontrol ettim ve kapakta mumsu bir tabaka olduğunu gördüm.Conta tamamen iptal olmamış ama eli kulağında işte.Yoksa sağlıklı bir motorda motor yağ kapağı tertemiz olur.
"SİMPLY CLEVER"
forman42
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 15 Şub 2014, 12:05

forman42 yazdı:Conta yanık demiyorum zaten,muhtemelen contada problem vardır diyorum yani bir nevi erken teşhis.Tecrübelerime dayanarak söylüyorum bunu.Mesela şimdi babama aldığım aracı yarıyıl tatili için memlekete gittiğimde kontrol ettim ve kapakta mumsu bir tabaka olduğunu gördüm.Conta tamamen iptal olmamış ama eli kulağında işte.Yoksa sağlıklı bir motorda motor yağ kapağı tertemiz olur.

Sizin dediğiniz kremsi görüntü iki şekilde oluşur; birincisi dediğiniz gibi yağa su karışıyor ise kremsi tabaka oluşuyordur. Bu durumda su eksilmesinin olması gerekiyor. İkinci durumda ise gece gündüz sıcaklık farkından, soğuk motor sıcak yağ durumundan yağ buharı dışarı çıkamayıp (eski motorlarda) yoğunlaşarak bu kremsi tabakayı oluşturuyor. Kış aylarında hemen herkeste oluyor bu durum. Yaz aylarında da devam ediyorsa o zaman haklısınız derim.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti forman42 » 15 Şub 2014, 12:32

Bu mumsu tabaka öyle iki damla bir şey olarak değil tabiki.Yoksa piyasada sağlam araç olmaz benim kastettiğim mumsu tabaka motor yağ kapağında yoğun bir şekilde bulunan mumsu tabaka.Kardeş 50.000 km Forman kullandım diyebilirim 4 sene.Sağlıklı motor eski de olsa mumsu tabaka oluşturmaz.Yağ buharıyla falan alakası yok bunun.Ayrıca conta yaktı diye de hemen bardak bardak su atacak diye bir kural yok.Conta eskiyebilir.Yavaş yavaş eksiltir suyu.
"SİMPLY CLEVER"
forman42
CLASSIC
CLASSIC

İleti forman42 » 15 Şub 2014, 12:32

Bu mumsu tabaka öyle iki damla bir şey olarak değil tabiki.Yoksa piyasada sağlam araç olmaz benim kastettiğim mumsu tabaka motor yağ kapağında yoğun bir şekilde bulunan mumsu tabaka.Kardeş 50.000 km Forman kullandım diyebilirim 4 sene.Sağlıklı motor eski de olsa mumsu tabaka oluşturmaz.Yağ buharıyla falan alakası yok bunun.Ayrıca conta yaktı diye de hemen bardak bardak su atacak diye bir kural yok.Conta eskiyebilir.Yavaş yavaş eksiltir suyu.
"SİMPLY CLEVER"
forman42
CLASSIC
CLASSIC

İleti judgeof_06 » 15 Şub 2014, 14:13

kardesim benımde favoritim vardı yakın zamanda sattım kullanışı cok hoşuma gıdıyordu ama aracı bilmeyen biri kullandığında arıza verme olasılığı cok fazla ayrıca bu araçlardan pek anlayan yok alt tarafı skoda deyıp geçme cok sıkıntı verir bılmeyen ustalar. o yüzden sana tavsiyem bıraz daha para biriktir 6,500 felan git lada vega 2000 2001 modellerini al özellikleride gayetgüzeldir araçların hemde skodadan sağlamdır. alacağın paraya skoda çok başını ağrıtır.tecrübe konuşuyor...:)
judgeof_06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan
Arabanız: skoda favorit 135 kx

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir