İlk arabamı alacağım

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

İlk arabamı alacağım

İleti blauzahn » 15 Şub 2014, 14:50

forman42 yazdı:Bu mumsu tabaka öyle iki damla bir şey olarak değil tabiki.Yoksa piyasada sağlam araç olmaz benim kastettiğim mumsu tabaka motor yağ kapağında yoğun bir şekilde bulunan mumsu tabaka.Kardeş 50.000 km Forman kullandım diyebilirim 4 sene.Sağlıklı motor eski de olsa mumsu tabaka oluşturmaz.Yağ buharıyla falan alakası yok bunun.Ayrıca conta yaktı diye de hemen bardak bardak su atacak diye bir kural yok.Conta eskiyebilir.Yavaş yavaş eksiltir suyu.

Ben sizin söylediklerinize katılıyorum, eski motor diye tabir ettiğim eski teknoloji motorlarda yağ buharının çıkamamasını anlatmaya çalıştım..

blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti johoho » 15 Şub 2014, 15:41

arkadaşım o paraya Renault spring veya brodway alman daha mantıklı olur. çünkü favoritin 1990 .1991,1992 bu modeller rus yapımı . 1993 1994 1995 VOLKSWAGEN yapımı . bide skodanın parçası çok pahalı. bide dediğim gibi yağ kaçağı problemi % 80 o model araçta vardır. ben senin yerinde olsam birazdaha kendimi zorlar Renault concorde alırım 1993 1994 4.000 6.000 arası. favoritten on kat daha iyi bi araba o paraya. yani sana tavsiyem bi tomar parayı okadar eski favorite verme yazık olur. skoda çok güzel bi araba ama 1999 sonraları mükemmel.
johoho
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: semih özkoca
Arabanız: VOLKSWAGEN CADDY

İleti SKDFORMAN » 15 Şub 2014, 17:17

johoho yazdı:arkadaşım o paraya Renault spring veya brodway alman daha mantıklı olur. çünkü favoritin 1990 .1991,1992 bu modeller rus yapımı . 1993 1994 1995 VOLKSWAGEN yapımı . bide skodanın parçası çok pahalı. bide dediğim gibi yağ kaçağı problemi % 80 o model araçta vardır. ben senin yerinde olsam birazdaha kendimi zorlar Renault concorde alırım 1993 1994 4.000 6.000 arası. favoritten on kat daha iyi bi araba o paraya. yani sana tavsiyem bi tomar parayı okadar eski favorite verme yazık olur. skoda çok güzel bi araba ama 1999 sonraları mükemmel.

Arkadaşlar spring te otomatik ateşleme yoktur. Platin sistemiyle çalışır. Ayrıca yağmurlarda cok sık yolda kalan brodway spring görürsünüz. Ayrıca otomatik jigle yoktur. El ile jikle çek pompala sora defalarca marşa bas. Oysa favolar anahtarı çevir ve çalışsın. Favorite göre çekiş yönünden iyi araçlardır fakat konfor genişlik ve bir çok yönden skoda avantajlıdır. Ayrıca favoritlerin parça fiyatları daha ucuzdur. 93 sonra skodalar wolswagen yapımı olduğunuda bilmiyorum. Benim bildiğim rus. Çok sonra wolswagen aldı doğru ama bu modellere uğramadı bu. Concorda gelince concordların parçası çok pahalıdır. Motorları 2000 olduğu için favoya göre 2 kat yakarlar. Vergileride motora bağlı pahalıdır. Concordun bakımlısını bulmak cok zor. Parçası pahalı olduğu için hepsi dökük neredeyse. 4-6 arası bakımlı concordu asla vermezler. Onun bir lpg si bin tl ve sıralı olmak zorunda yoksa patlatır yolda kalırsınız.
Bana göre spring brodway ile bi favorit forman asla kıyaslanmaz. Bakımlı bir favoya senelerce sorunsuz binersiniz. tecrübeyle sabit.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti baris23 » 15 Şub 2014, 19:55

judgeof_06 yazdı:kardesim benımde favoritim vardı yakın zamanda sattım kullanışı cok hoşuma gıdıyordu ama aracı bilmeyen biri kullandığında arıza verme olasılığı cok fazla ayrıca bu araçlardan pek anlayan yok alt tarafı skoda deyıp geçme cok sıkıntı verir bılmeyen ustalar. o yüzden sana tavsiyem bıraz daha para biriktir 6,500 felan git lada vega 2000 2001 modellerini al özellikleride gayetgüzeldir araçların hemde skodadan sağlamdır. alacağın paraya skoda çok başını ağrıtır.tecrübe konuşuyor...:)

Kardeşim www.skodam.com'dayız hatırlatayım.. :)
Favorit almak istiyorum bakınmaktayım ama ehliyetim daha yeni direksiyon motor tecrübem yok bu beni biraz endişelendiriyor
baris23
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Barış
Nereden: İstanbul (Avr.)

İleti baris23 » 15 Şub 2014, 19:57

johoho yazdı:arkadaşım o paraya Renault spring veya brodway alman daha mantıklı olur. çünkü favoritin 1990 .1991,1992 bu modeller rus yapımı . 1993 1994 1995 VOLKSWAGEN yapımı . bide skodanın parçası çok pahalı. bide dediğim gibi yağ kaçağı problemi % 80 o model araçta vardır. ben senin yerinde olsam birazdaha kendimi zorlar Renault concorde alırım 1993 1994 4.000 6.000 arası. favoritten on kat daha iyi bi araba o paraya. yani sana tavsiyem bi tomar parayı okadar eski favorite verme yazık olur. skoda çok güzel bi araba ama 1999 sonraları mükemmel.

R21 efsane arabadır benim içinde ama tasarruf konusunda favorit sanırım bir iki boy önde
baris23
CLASSIC
CLASSIC

İleti baris23 » 15 Şub 2014, 19:59

forman42 yazdı:
baris23 yazdı:Peki düzgün bir favorit gösterir misin bana sahibinden.com'dan fiyatını aracı filan anlayıp ona göre bütçeyi zorlayım

Öncelikle Allah hakkınızda hayırlısını versin.O paraya çok çok temiz bir Favortit zor gözükmekle beraber bulunmaz diye bir şey yok.Şimdiye kadar 93 ve 92 model iki Forman'ım oldu birini 4 bin tl diğerini 5 bin tl'ye aldım.Gayet de temiz araçlardı.Son aldığımı babama köyde kentte binmesi için geçen yıl aldım ve halen bizde.Çok memnun.Demem o ki ince eleyip sık dokumak gerekiyor.Arkadaşların dediği gibi conta olayı önemli.Araca bakmaya gittiğinde motor yağ kapağını kontrol edersen büyük ihtimalle anlayabilirsin.Mumsu bir tabaka oluşmuşsa conta problemi vardır muhtemelen.Bir diğer husus bu araçlar önden hasarlı toplanmış olmamalı yoksa ayar tutmaz asla.Ayrıca amortisörler,akslar da kontrol edilmeli.Neticede parçası ucuz da olsa toplam da baya tutar.Bir de ben şuna inanırım forman ya da favorit istersen en temizini al mutlaka masrafın olacaktır.20-23 yaşında araçlar.O bakımdan fiyat olarak çok da uçmaya gerek görmüyorum açıkçası.

Son olarak yukarıda arkadaşın dediği gibi Favorit-Forman tip olarak Lada'yı andırmasına rağmen Rus üretimi değildir.93'ün ilk yarısına kadar Çekoslovak üretimidir. sonrası yine Çek Cumhuriyeti olmasına rağmen Volkswagen'in Skoda'yı almasıyla iç aksamda ve motorda ufak tefek değişiklikler yapılmıştır.Ve bu araçlar 58 beygirdir.Lada'dan daha konforlu,süspansiyonu daha yumuşak olup lada'nın çevikliği bunlar da yoktur.Ama kanaatimce Lada'dan 2 gömlek yüksek.

Son olarak İstanbul'da yaşadığınızı düşünerek şu ilanlara bakmanızı öneririm:
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 4236/detay
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 1484/detay

Çok uzun alıntıladım kendimle gurur duyuyorum

Kardeşim her iki aracı da takipteyim benim de gözüme hoş gözüken bir iki model var onlara da bakıyorum.

Peki alırken hangi ustaya götürüp baktırmalı istanbulda? Ya da ben neleri denemeliyim?
baris23
CLASSIC
CLASSIC

İleti forman42 » 15 Şub 2014, 21:03

Çok uzun alıntıladım kendimle gurur duyuyorum

Kardeşim her iki aracı da takipteyim benim de gözüme hoş gözüken bir iki model var onlara da bakıyorum.

Peki alırken hangi ustaya götürüp baktırmalı istanbulda? Ya da ben neleri denemeliyim?[/quote]

İyi bir motor ustasına götürmeniz kafi.Öyle aman aman karmaşık bir sistemi yok.Lego gibi araba.Usta motor hakkında rahatlıkla yorumda bulunabilir.Ha iş tedaviye gelince usta konusunda da seçici olmak lazım.Ama motorun durumu hakkında az çok her usta yorum yapabilir.Bir de dediğim gibi önden ağır hasarlı toplanmış olmayacak bunu kendiniz bile rahatlıkla anlayabilirsiniz diye düşünüyorum.

Ve son olarak:Skoda'nın Ruslarla hiçbir zaman ortaklığı falan olmamıştır.%100 Çekoslovaktır.93 yılında demir perdenin dağılmasıyla Volkwagen ile ortaklıkları günyüzüne çıkmış ve Favorite,Forman makyajlanmış;Felicia ise tamamen Alman ekolüne göre dizayn edilmiştir.Linkte Skoda'nın tarihi var:
http://www.skoda.com.tr/new/tarihce.asp

Burda da Favorit hakkında detaylı bilgi var:
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C5%A0koda_Favorit
"SİMPLY CLEVER"
forman42
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ali yılmaz
Nereden: Bilecik
Arabanız: 1992 SKODA FORMAN 135 L,2005 Toyota Corolla 1.6 HB

İleti judgeof_06 » 15 Şub 2014, 22:59

baris23 yazdı:
judgeof_06 yazdı:kardesim benımde favoritim vardı yakın zamanda sattım kullanışı cok hoşuma gıdıyordu ama aracı bilmeyen biri kullandığında arıza verme olasılığı cok fazla ayrıca bu araçlardan pek anlayan yok alt tarafı skoda deyıp geçme cok sıkıntı verir bılmeyen ustalar. o yüzden sana tavsiyem bıraz daha para biriktir 6,500 felan git lada vega 2000 2001 modellerini al özellikleride gayetgüzeldir araçların hemde skodadan sağlamdır. alacağın paraya skoda çok başını ağrıtır.tecrübe konuşuyor...:)

Kardeşim http://www.skodam.com'dayız hatırlatayım.. :)
Favorit almak istiyorum bakınmaktayım ama ehliyetim daha yeni direksiyon motor tecrübem yok bu beni biraz endişelendiriyor

evet nerede olduğumuzu çok iyi biliyorum kardeşim sen merak etme:) maksat yardımcı olmak ille bu sitedesin diye gerçekleri saklayacak hailmiz yok madem ilk aracın olacak ve öğreneceksin ilk aracından soğuma bende ince eleyip sık dakumalısın...
judgeof_06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan
Arabanız: skoda favorit 135 kx

İleti baris23 » 15 Şub 2014, 23:27

Bu arabayı çok sevdim galeriden satılık ne dersiniz gidip bakmakta fayda var mı?

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-o ... 0516/detay

elbette kesin bir şey denmez ama ilk izlenim nedir?
baris23
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 16 Şub 2014, 00:02

baris23 yazdı:Bu arabayı çok sevdim galeriden satılık ne dersiniz gidip bakmakta fayda var mı?

arka kapılar işlem görmüş gibi duruyor.. çok prof. değilim ama bana öyle geldi.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti felicia_3437 » 16 Şub 2014, 01:21

istanbulun neresindesin kardeş
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti baris23 » 16 Şub 2014, 01:26

Beylikdüzü'ndeyim ama zaman zaman da fulya
baris23
CLASSIC
CLASSIC

İleti baris23 » 16 Şub 2014, 01:32

blauzahn yazdı:
baris23 yazdı:Bu arabayı çok sevdim galeriden satılık ne dersiniz gidip bakmakta fayda var mı?

arka kapılar işlem görmüş gibi duruyor.. çok prof. değilim ama bana öyle geldi.

http://m.sahibinden.com/classifiedDesc. ... 5&rnd=4607 bu nasıl sizce?
baris23
CLASSIC
CLASSIC

İleti baris23 » 16 Şub 2014, 01:34

Artık forman da bakıyorum arkadaşlar hadi gözümüz aydın :lol: vallahi hepiniz sağ olun...
baris23
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 16 Şub 2014, 20:58

1991 yılına kadar Çekoslavak yapımıydı Skoda. 1991 yılında VW' nin hisselerin büyük kısmını almasıyla 135L modeliyle VW etkileri görülmeye başladı. 1993 ve sonrasında 135LX serisinde VW' nin etkisi iyiden iyiye görülmeye başlandı. 1995 yılından itibaren de VW tamamen sazı eline aldı ve Skoda araçlar Çek Cumhuriyeti malı olarak üretilmeye başlandılar. Ancak asla ve asla Rus üretimi ve/veya Alman üretimi olmadılar. Ha VW ile ortak kullanılan çok fazla parça var ancak asla Alman üretimi olmadılar. Dünya üzerinde, Çek Cumhiriyeti dışında, an itibariyle yalnızca Hindistan' da Skoda Octavia ve Fabia üretiliyor diye biliyorum.

Fotoğraflardan anlayabildiğim kadarıyla arka kısımda sağlam bir işlem yapılmış.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ubabubab » 02 Mar 2014, 19:07

lada vega yı çok niyetlendim auto camlar modelli diye ama yorumları okuya okuya vazgeçtim gittim 5.300 92 mod 142.000km forman aldım pişman değilim forman favorit alacaklara tavsiyemdir lakin iyi çıkar c.c den kötü çıkar benden bilmeyin ama gerçekten memnunum 1400kğ yere sağlam basıyor gidişinde freninde 10 no ra ben bu parayı verdim üste 1000tl harcadım keyfi kolçaksız olmaz kapı pimleri 4 amortisör kılıftı teypti üst bağajdı vs.vs şimdiye kadar niye görmedim bu markayı ha 92 de göreydim gene başka idi harerete bak ek fan anahtarı devam yalnız rampada tırtlıyo arkana dizme başkalarını o kadar yoksa küfür mezara kadar gider çekmiyor ne hikmetse bolu tüneline girene kadar anam ağladı ağustos öğleninde... yorumlarda bobin yetiştiremiyor deniyor lpg bobini zayıflatıyor diyor sadece skoda için değil bütün lpg lilerde aynı
ubabubab
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yılmaz
Nereden: Sakarya
Arabanız: forman

İleti sainz » 03 Mar 2014, 08:55

ubabubab yazdı:...1400kğ yere sağlam basıyor...

Forman mi 1400kg?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

Önceki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir