Bİ EL ATIN ARKADASLAR ARABAYI YAKASIM VAR

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bİ EL ATIN ARKADASLAR ARABAYI YAKASIM VAR

İleti SKDFORMAN » 26 Şub 2014, 20:15

Gaz kokusu gaz ayarının kötü olmasından kaynaklanabilir. Gaz beyninin ısınmamasından, veya rekorlardan gaz kaçağı vardır. Senin sorunun bi kez daha sölüyorum abi "Gaz Ayarı" Bilgisayarlı gaz ayarı yapan biyer bulursan gaz kaçağınıda kontrol ederler.
gaza basınca tar tar tar ses yapıyor demişsin. Bunu benzinden yaptıysa olabilir diyebilirim. Çünkü gaz ayarı yapılırken hava girişleriyle oynanıyor. Benzinde de çalışması değişio. LPG de yaptıysa tar tar tar derken teklememi yaptı. Yine anladığım kadarıyla hava girişin yanlış olması sonucu LPG ve Oksijen karışımının düzensiz olması sonucu bu tür bir tar tar tar lama yapabilir :)
Abi hiç olmadı ben sana burdan anlatayım sen yap gaz ayarını.

SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti İstop » 26 Şub 2014, 21:49

gel yakalım arabayı mustafa kardesım:) yav sınırden guluyom artık son bı kez daha baska bı ayarcıya goturecem bugun kaputu actım yagına suyuna bakıyım dıye yag su normal de bu bantlar ılgımı cektı hepsı eskımıs bıyerınden acılmıs cıkaramadımda kendıme guvenıp sımdı yanlıs bısey yaparız dıye. olmadı bu sefer dedıgın gıbı olacak sanırım bız yapacaz ayarı :)
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti SKDFORMAN » 26 Şub 2014, 22:05

Valla ben araçlarımı senelerdir hep kendim ayarlıyorum. Son derecede memnunum. Yanlız son yaptığım ayarın sonucunu daha almadım. Sıcak havadan soğuk havaya geçtim ve ona göre ayar çekmiştim.
Senin aracında yanlızca soğuk hava alıyorsa deliğin 3 te 2 sini kapat. (bazı arkadaşlar yarım kapat diyor ama benimki yarım kapayınca tekleme yaptı) yani yarıdan biraz fazlasını. Sonra yanında biri varsa çalıştırsın ve ayağını sabit 2500-3000 devir aralığında gazda sabit tutsun. sende gaz ayar musluğunu sola doğru aç. daha sonra kısmaya başla. Motorun sesi değiştiği an kısmayı bırak. Daha sonra arabanın çekişi test et. Bu dediğim işlemi motor sıcakken yap. bide öyle dene bakalım. masrafsız bi yöntem.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 26 Şub 2014, 22:40

denıyecem mustafa saolasın. ılk ısım su eskıden bantlanmıs ama asınmıs yerlerı tekrar bantlamayı dusunuyorum ıns sonuc alırım bune yav su ıcıyo namıssız gaz deıl
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kamyoncutanzer » 27 Şub 2014, 03:45

SONUÇ TABİKİ HÜSRAN 20 TL GAZ VE YİNE 46 KM...NE OLDU BEYİN DEĞİŞTİ...:)TEKRAR AYAR YAPTIRDIM GÖRECEĞİZ BAKALIM...FAKAT BENİM ARACIM ŞU ANDA SABAHLARI 3-4 MARŞTA ANCA ÇALIŞIYOR GAZDA...SEBEBİ NE OLABİLİR....
kamyoncutanzer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: tanzer
Nereden: Edirne
Arabanız: skoda forman

İleti blauzahn » 27 Şub 2014, 09:58

Arkadaşlar gaz ölçümünü 20-30 tl lik yerine tam depo yapıp üzerine 100-150 km gidip tekrar aynı yerden tam depo yaparak yapın. 20-30 liralık gaz ile yapılan ölçüm ile tam depoyu bitirip yapılan ölçüm arasında 3-5 krşluk oynama oluyor..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti SKDFORMAN » 27 Şub 2014, 12:08

blauzahn kardeşime katılıyorum. LPG nin fiyatı 3 tl civarı zaten. Epey pahalı. Onun için az yakıtla yanlış ölçüm yaparız genelde. Full yaparak gaz ölçümü yapmak gerekir. Gaz doldururkende pompa durduğu an gaz kapatılmalı. yoksa 5 dk aracı sallayan 10tl daha aldı diyenleri duyup arada gülüyorum :)
Tanzer kardeşim aracınız gaz beyni değiştikten sonra çalışmamaya başladıysa tek sorun "GAZ AYARI" . Siz gaz beynini değiştirmeden de iyi bir yerde gaz ölçümleri yaptırsaydınız belki beynin arızalı veya sağlam olduğunu görürdünüz.
Malesef koca Ankara da bile kafama uyan bir LPG ayarcısı bulamadım. Eskiden vardı fakat artık herkez yeni nesil sıralı sistem taktırıyo. bizim araçlarla uğraşan yok :)
Dün bir arkadaş demiş. Adamda bilgisayarlı ayar var kullanmayı bilmiyor diye. Monitörde yazan değerler neyi ifade ediyor bilmiyor. Anca egzost emisyon pulu dağıtıyo :)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kamyoncutanzer » 27 Şub 2014, 14:50

ŞİMDİ MESELE ŞU TAM DOLDURUP SADECE ŞEHİR İÇİ KULLANIP 100 KM GİDİP Mİ ÜSTÜNE DOLDURUP HESAP YAPACAĞIZ YOKSA UZUN YOLMU....
kamyoncutanzer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: tanzer
Nereden: Edirne
Arabanız: skoda forman

İleti SKDFORMAN » 27 Şub 2014, 15:04

Şimdi tanzer kardeşim. Şehir içi ölçüm yapmak istiyorsan şehir içi. Şehirdışı yapmak istiosan şehirdışı. Veya karma ölçüm yapabilirsin bu şekilde.
Benim araç son ölçümümde karma kullanımda 100km de 10-11 lt civarı gaz tüketiyordu. Şehir dışındada 100km de 7-8lt ye kadar düşmüştü.
Ben ölçümümü gazı fulleyip daha sora 150km felan olunca tekrar aynı pompaya fulletip ölçtüm.
Şu an mesela şehir içi cok yoğun trafikte 20 tl gazla 50 km yaptım. (Bu 100km de 14lt civarı gaz yapar) Yani kullanım şekli hava şartları trafik yoğunluğu çok etkiliyor.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 27 Şub 2014, 15:28

sa ozaman ben boşuna evhamlanıyom yav. bızım burda trafık berbat dedıgın gıbı ben test yapmıstım ayarım bozulmadan once. 75 lıraya depoyu fullettım sonra 160 km yol yaptıktan sonra fullettım 50 lıralık almıstı. lakın gecen 50 lıralık gazla sehır ıcı sehır dısı 100 u goremedım 97 mıydı neydı bu konuyu acmama sebeb olan yakıtım. vala mustafa abı ben bu ısı cozemedım arastırıyom. kendım yapacam gazınıda mazınıda kullanamıyom zaten en ıyısı kurcalıyım barı bozunca goturuyum ustaya
saglamkende para alıyo bozukkende nasılsa :)
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 27 Şub 2014, 15:45

ahmet abi depoyu fulletmişsin, sonra 160 km yol yapıp tekrar fulletmişsin. Hemen hesaplayalım 50tl gaz çarpı 160 km eşittir : 31,5 kuruş. yani dediğim gibi aracınız 100km de 10-11lt arası lpg tüketmiş. Bu normal. Tabiyki yoğun trafikte bu tüketim artıyor. Hiç abartısız söylüyorum 50-60 kuruşa kadar çıkar.
Bir dip not daha:
1 lt LPG 0,54 kilogram
1 lt Benzin 0,80 kilogram civarıdır.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 27 Şub 2014, 16:10

Arkadaşlar bir de şöyle bir şey var. Gaz ayarınızı sürekli aldığınız gaza göre yaptırın. Ben shell kullanıyorum. Shell gazla yaptığım km ile diğer gazcılardan aldığım gazın km'si aynı olmuyor. Hep tam depo alırım gazı. Eğer gaza göre ayar yok diyorsanız shell dışındakilerin hepsi hile yapıyor durumu çıkıyor ortaya bu mümkün değil bence..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 27 Şub 2014, 16:26

kürşad usta bn o gaz ısını hıcmı hıc anlamadım. ben sureklı po dan alıyorum hatta aynı pompadan nadıren degıstırıyorum mecbur kalırsam lakin aytemızden aldıgım gazdan sonra benım arabaya bı haller oldu afedersın ısal olan ınsan gıbı ayar tutmuyo. dunde ıpragazdan aldım adını unuttum sırketın ıpragazmıs gazı lakın buda sıkıntısız gıbı ben anlamadım gıttı o gaz olayını sanırsam markadan cok petrol ofıslerının ınsafı devreye gırıyo burda. shelden alıyorum dıyosan evet ınanırım senın orda super kalıtedır lakın ben konyada 2 kere shelden aldım cortladı gıttı gaz sureklı arac basında oldugum ıcın hernekadar aksamdan anlamasamda ınsan ufak bı degısıklıgı ne bılıyım cekıstekı yakmadakı farkı hıssedıyo.
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 27 Şub 2014, 16:29

mustafa yenı gordum kardeslıgım. yav normal dı ıste kardesım lakın konyada bı elledıler istobu hayatından sogudu benıde soguttu sımdı aynı degerlerı yakalayamıyorum bak gecen 50 lıralık dıyorum 50 den fazla almısımdır gazı ama ben 50 hesap edıyorum 97 km yaptım bunun tam 74 km uzun yoldu yanı trafıkte duraksama falan yok 90-100km sabıt hızda yapıldı gerıye kalan 23 km sehır ıcı berbat trafıkte yapıldı. bu cok fazla hepsı trafıkte olsa tmm dıycem ama cok fazla geldı bana
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 27 Şub 2014, 17:23

İstop yazdı:kürşad usta bn o gaz ısını hıcmı hıc anlamadım. ben sureklı po dan alıyorum hatta aynı pompadan nadıren degıstırıyorum mecbur kalırsam lakin aytemızden aldıgım gazdan sonra benım arabaya bı haller oldu afedersın ısal olan ınsan gıbı ayar tutmuyo. dunde ıpragazdan aldım adını unuttum sırketın ıpragazmıs gazı lakın buda sıkıntısız gıbı ben anlamadım gıttı o gaz olayını sanırsam markadan cok petrol ofıslerının ınsafı devreye gırıyo burda. shelden alıyorum dıyosan evet ınanırım senın orda super kalıtedır lakın ben konyada 2 kere shelden aldım cortladı gıttı gaz sureklı arac basında oldugum ıcın hernekadar aksamdan anlamasamda ınsan ufak bı degısıklıgı ne bılıyım cekıstekı yakmadakı farkı hıssedıyo.

Anlıyorum kardeşim. Gaz konsunda po-shell-ipragaz-milangaz aynı gazı kullandıklarını biliyorum. Katkıları sanırım değiştiriyor durumu. Ama shell ve po birbirine yakın gazlar kalite ve katkı olarak..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 27 Şub 2014, 18:26

vala kürşat kardes benı burda dövecekler her gırdıgım yere ıllakı katkılımı dıye soruyom gazı :) po katkısız dıyo bı aygaz katkı var oda aracınıza ıyı olur dedı zten ondan sonra bıdaha oraya ugramadım cunkı ordan aldıgım gaz la benzınden sonra bu ısın ayarı kactı.po yu neden tercıh edıyorum ucuz deıl cekısle yakısla da bı alaka bulamadım ama pskolojıkmıdır nedır artık burda sadece guvenıp aldıgım tek yer. aslında aydın doganınmıs yanlısduymadıysam nekadar guvenılır oda cok ayrı bı konu :)
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 27 Şub 2014, 18:57

İstop yazdı:vala kürşat kardes benı burda dövecekler her gırdıgım yere ıllakı katkılımı dıye soruyom gazı :) po katkısız dıyo bı aygaz katkı var oda aracınıza ıyı olur dedı zten ondan sonra bıdaha oraya ugramadım cunkı ordan aldıgım gaz la benzınden sonra bu ısın ayarı kactı.po yu neden tercıh edıyorum ucuz deıl cekısle yakısla da bı alaka bulamadım ama pskolojıkmıdır nedır artık burda sadece guvenıp aldıgım tek yer. aslında aydın doganınmıs yanlısduymadıysam nekadar guvenılır oda cok ayrı bı konu :)

katkıdan kastım şu meşhur karışımdı :) %50 şu % 50 bu gibi.. yoksa söylediğim gazların hepsi katkısız ve temiz cezayir gazı.. sadece yüzdelerde değişim var. ben doğan grubu po'yu sattı diye biliyorum bu arada..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ricman » 27 Şub 2014, 20:01

Arkadaşlar gaz ayarını musluktan yaparsanız yanılırsınız beyin üzerinden ayar yapılmalı kalıcı olmasını istiyorsanız. bir de sabah aracı kolay çalıştırmak istiyorsanız ufak bir öneri...
Kontağı açıp 10 sn bekleyin sonra kontağı kapatıp tekrar açın gazda tık sesini duyunca marşa basın tek marşda alacaktır.
ricman
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Çanakkale
Arabanız: Felicia Lx 1.3

ÖncekiSonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir