Rölanti düşmesi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Rölanti düşmesi

İleti favorit55 » 18 Şub 2014, 08:54

Günaydın,
Arabanın fazla yakması ve rölanti düşmesinden dolayı her yerini değiştirdim. Fazla yakıtı lpg beyni ile çözüldü ama aynı uzun yol aynı pompadan yakıt almama ragmen 82 km uzun yolu bazen 18 tl ye bazen 24 tl gidiyorum hava sıcakları aynı yol aynı. birde rölantim düşme yapıyor sebebini bulamıyoruz gaz ayarı normal düşük haliyle rölanti ayar viddasından yükseltiyoruz belli bir süre sonra yine düşüyor 900-1000 ayarlıyoruz düşe düşe 400 kadar düşüyor tekrar ayarlıyorum ama düşmesinin belli bir sebebini bulamadım ne bilim frene basınca veya boşa atınca gibi bir sebebi yok. Ayrıca benzindeyken hava girişini kapatınca stop etmiyor çalışması bile değişmiyor gazda kapatınca stop ediyor ama yardımcı olun lütfen

favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

İleti SKDFORMAN » 18 Şub 2014, 23:36

Fatih kardeşim, hemen hemen bütün arkadaşlar bu sorunu yaşıyor. Bende de var. Ben en son rolantiyi biraz yükselttim 1200 civarı yaptım fakat bu günde horul horul horul trafikte rahatsız etti ve çok yaktı. Bence rolantideki düzensizliğin nededi düzensiz hava girişi. Araç muhtemelen biyerlerden hava alıyor. Eğer bu hava alan yerleri tespit edip kapatabilirsek sorun bi nebze çözülür düşüncesindeyim. Ayrıca kalbiratör temizliği yapmak yaptırmak lazım. Ama sanayide kalbiratörden anlayan usta bulmak artık biraz güç.
Ben müsait zamanımda kalbiratör hava kapağını komple sökeceğim. Bütün hava alan yerleri kapatacağım. Ayrıca kalbiratörün alt takozundan kaçak varmı kontrol edeceğim. Bazı arkadaşlar sıcak hava girişini iptal etmemi önerdiler. Onuda deniycem. Ayrıca gaz mikserini iptal edip kalbiratör boğazından boru salma yönteminide deniycem. Deneye deneye en iyi ayarı yapmaya çalışacağım. Sonuçlarıda burdan paylaşırım.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti favorit55 » 19 Şub 2014, 08:38

benim sıcak hava girişi kapalı ama aklıma takılan benzinde hava girişini kapatınca hiç sesi değişmeden çalışıyor ama lpgde stop ediyor nasıl iş anlamadım. karbüratör alt takozu değişsemmi
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

İleti SKDFORMAN » 19 Şub 2014, 17:32

Bana göre yakıttan memnunsan kalbiratör alt takozuna felan hiç ellettirme. Bildiğim kadarıyla o parçanın değişmesi için kalbiratör sökülüyor. Yakıta gelince benim arabamın dün son ölçümünü paylaşayım sizede örnek olsun 100km de 10-11LT civarı lpg. Yani km de 30 kuruş yakıyor. Bu karma kullanım sonucum. Şehir içi yoğun trafikte 40-50 kuruş arası, şehir dışında da 22-25 kuruş civarı yaktığını tahmin ediyorum. Benzinde hava girişini kapattığınızda stop etmemesi normal. Benzinde stop etmez. zengin karışım olur ve çalışır. LPG de stop etmeside normal diye düşünüyorum ben şahsen.
Ayrıca rolanti ayarını kalbiratördenmi yoksa gaz beynindeki sarı rolanti vidasındanmı yapıyorsunuz. Benzinde rolantiniz normalse gaz beyni üzerinden ayarlamanızı öneriyorum.
syglar.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 21 misafir