HARALET VE DEVİRDAİM SORUNU?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

HARALET VE DEVİRDAİM SORUNU?

İleti SKDFORMAN » 19 Şub 2014, 00:09

Mrb arkadaşlar. Bu gün sabah arkadaşımın aracında durup dururken bir sorun çıktı.
Sorun şuki arabayı sabah çalıştırdık. Çalıştırır çalıştırmaz haralet hemen yükseldi. Kaputu açıp baktığımızda yedek su deposunun azına kadar su dolduğunu gördük. Kapağını açtığımızda ise içerisinden hava çıktı. Radyatördeki ve motordaki suyu yedek depoya basmış.
Biz hemen devirdaim ve termostattan şüphelendik ve ilk önce devirdaimi daha sonra termostatı söktük. Termostatı her ihtimale karşı yenisiyle değiştirdik. Devirdaimde de hiç bir sorun olmadığını ustalarada teyit ettirdikten sonra contalarını yenileyip taktık. Arabayı çalıştırdığımızda sorun aynen devam etti. Sistemde su devirdaimi olmadığı için gaz beyni donuyor ve radyatörün ve yedek su deposunun kapağını açtığımızda hava çıkıyor. Adeta ters devirdaim ediyor gibi.
Bu araç daha önce hiç su eksilmiyordu. Haralette hiç yapmamıştı. Bu gün birden bire ortaya çıkan bu arızanın nedeni sizce ne olabilir.
Biz en son çare motor contası olabilir diyoruz ama, oda birden bire bu derece olurmu. Hiç su eksiltmeyen ve haralet yapmayan bir motor bir gün nasıl bu duruma gelir.
Ayrıca radyatörü hortumları vs. hepsini kontrol ettik. Tıkanıklık vb. yok.
NOT: Lütfen usta önerisi yapmayın.

SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti ayee » 19 Şub 2014, 09:17

abi hararet desen daha iyiydi :) oralet gibi olmuş..
Kullanıcı avatarı
ayee
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Kocaeli
Arabanız: skoda

İleti İstop » 19 Şub 2014, 17:11

slm mustafa gecmıs olsun kardesım umarım sıkıntıyı halledersın. elımden bısey gelmıyo malesef yardımcı olmayı cok ısterdım. ıstersen benım arabayı yollayım hararet harıc her sıkıntı mevcut :D işin şakası bı yana sorunu ıns cozdugunde paylasırsan sevınırım
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti SKDFORMAN » 19 Şub 2014, 17:22

Ayee kardeşim haklısın. Komik olmuş :)
Ahmet abi çok tşk ederim. Arıza yapan araba arkadaşımın. Allaha şükür benimkinde sorun yok.
Arabadan ve motordan biraz anlarım ama bu olayı ilk kez gördüm. Çözemedim ya gece uyuyamadım aklıma takıldı. Gerekirse motoru indirmeye kadar gider yinede bu arızayı bulurum ama basit bir arıza gibi görünüyor. Boşa şindi motora girişmeyelim diyorum :)
Fikri olan arkadaşlardan yorum bekliyorum :)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti DEDİM » 19 Şub 2014, 17:24

bir önceki sürüşlerden dolayı yapılan yolda hararet göstergenız yükselmediyse ve bu olay park edipte sabah calıstırdıgınızda oluyorsa ki benım düşüncem hava yapmıs olmasıdır.yada hava yaptıgını bildiginiz halde suyunu kontrol etmeden araca binmenizdir.bidonun azına kadar silme yaparak motor rolantide calıstırılır.termostat acılınca bidondaki su asagıya dogru inmeye baslar.termostat degiştirdik diyorsunuz o zaman sıkıntı yok.ama dedigim gibi hava yapmıs olabilir ve havası alınamadıgı sürecede bu tür olaylar görülmektedir.
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: HASAN KIRAÇ
Arabanız: favorit 135 L

İleti SKDFORMAN » 19 Şub 2014, 17:41

Hasan kardeşim bizde hava yapmasından şüphelendik. Bütün boruları söktük, hatta içlerini biz su doldurduk motora zorla su ulaştırmaya çalıştık. Ama ısrarla kalorifer hortumlarıda LPG beynine ve motora su vermiyor sistem. Adeta ters tepiyor. Tüm suyu yedek bidona basıyor. Kapağı açınca hava cıkıyor ve su taşıyor. Bıraksak neredeyse sistem suyu komple atacak. İlk kez başımıza geldi. Şu an için çözemedik sorunu. Motor contasından olma ihtimali çok düşük gibi geliyor bana. sizde ?
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 20 Şub 2014, 18:23

Arkadaşlar bu gün bir arkadaşla görüştüm. Onunda başına bu tür bir olay gelmiş. Devirdaim motorunu değiştirmiş ve düzelmiş. Bizde bu gün parçacıya gittik ve bir devirdaim motoru aldık. Birazdan takacaz.
Devirdaim motorunun bozulduğu söküldüğünde anlaşılamaya biliyormuş. Parçacı sistemde çalışırken dönmüyor veya kaçırıyordur muhtemelen fakat söktüğünüzde siz bu kaçağı göremeyebilirsiniz dedi. Bakalım dediği gibimi olacak. Sonucu akşam paylaşırım. Eğer doğruysa hepimize ders olur ve çok önemli bilgi öğrenmiş oluruz.
Bu konuda yorum yapan arkadaşlara tşk ederim.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti DEDİM » 20 Şub 2014, 18:55

eger devirdaim motorunu yenilediginiz halde yine eski arıza devam ederse sunu deneyebilirsiniz.termostatın takılan yuvasından motora giden hortumun motorla baglantı yerinde(balcıklasmıstı artık)küf ve pasdan dolayı tıkanma mevcut oluyor.kendi aracımda öyleydi.conta yandıktan sonra belli oldu ancak.ustam kapagı söktügünde bizzat kendim gördüm.motor kısmından termostata giden kanalın agız kısmı cok az bir su gececek sekilde darakmıs.pisliklerden dolayıda ben ne kadar su vardı desemde dönüş yapamadıgı için motor içerden contayı yakmış.hararet göstergem calısıyor ve ortayı hiç gecmedim dememe ragmen olabilir hararet göstergen yada hararet musuru arızalı olabilir deneyelim dedi hararet müsürünü ısıtmaya basladık.ısındıkca ibre yükselmeli hatta bir müddet sonra kırmızı çizgiye kadar dayanmalı dedi.denemeler devam ederken gördükki müşür arızalı ortadan sonrası yok.müşür kızardı nerdeyse ama tık demedi ortayı gecmedi.müşür degişince sorun kalmadı.bir bakmalısınız bence.
DEDİM
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: HASAN KIRAÇ
Arabanız: favorit 135 L

İleti meczup » 20 Şub 2014, 19:22

Selamunaleykum kardes ayni olay benim basima geldi daha 15 gun once falan yaptirdim conta yanik kardes araca binmeyin isterseniz daha buyuk sorunlar cikabilir formda bu konuda acmistim zaten acil binmeden bir ustaya goturun gotururken muhakkak benzinde kullan araci araci bulundugu yerdd calistir depi kapagini ac arac fan acana kadar bekle fan acinca kapagi tak cikar bir kacdefa icerde hava kalmayana kadar devam et ondan sonra yola cik
meczup
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: firat karakelle
Nereden: Bursa
Arabanız: favorit glx

İleti SKDFORMAN » 20 Şub 2014, 19:45

Hasan kardeş söylediğin yeri devirdaimi değiştirirken kontrol edeceğim. Tşk ederim.
Fırat kardeşim, conta yanık gibi gözükmüyor. Çünkü aniden gelişen bir olay. Daha önce su eksiltme vb. olay yoktu çünkü. Araç devidaim hiç yapmıyor.
Bana göre conta yanık ihtimali yüzde 5. Ama devirdaim motorunu yeniledikten sonra ve boru tıkanıklarını tamamen kontrol ettikten sonra sorun çözülmesse conta ihtimali yükselir. Büyük ihtimal contayı değiştiririz. Ama umarım olmaz. O biraz zor. Tork anahtarı almam lazım :)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti meczup » 20 Şub 2014, 20:21

Kardesim insallah yanmamistir ama benimde sikintim yok gibiydi bir anda oldu ayni seninki gibi ama soyle bir ihtimal var hortumlari cok iyi takip et kacak varmi eger hortumun birinden cok azda su kacsa ayni arzayi yapuyorlar bu araclar
meczup
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: firat karakelle
Nereden: Bursa
Arabanız: favorit glx

İleti SKDFORMAN » 21 Şub 2014, 16:47

Kardeşlerim arızayı yaptık. Devirdaim motorunu değiştirdik fakat sorun ondada değilmiş. Hasan arkadaşın dediği gibi tesisat tıkalıymış.
Sonuç şuki. devirdaimi taktık araç yine devirdaim yapmadı. Daha sonra Hasan arkadaşın dediği gibi tüm tesisatı elden geçirmeye karar verdik. Yedek su deposunun borusunu söktüğümüzde gördüğümüze inanamadık. Yedek deposunu yarısı çamur dolu ve tıkalı. Bildiğiniz gibi ordanda radyatöre gidiyor. Radyatörün alt borusunu söktüğümüzde ordanda bayağ bi çamur aktı. Gece temizleyebildiğimiz kadar temizledik. Şimdilik sorun yüzde 90 çözüldü. Bi boş vaktimizde radyatörü komple söküp tesisatla birlikte temizlediğimizde sorun tamamen ortadan kalkacak. Durduk yere bayağ bi masraf ettik. Meğerse sorun tesisattaki tıkanıklıkmış.
Bilginize...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ubabubab » 02 Mar 2014, 19:43

sizin olayın değişik bir olayını yaşadım belki akıl etmiş olursunuz lpg yokken rampada 4-3-2-1 oda zor düz yolda bir şey yok rampada her şey neyse gittim ustaya baskı balata dedi tamam ertesi gün rampada gene aynı bu sefer elk çiye oda baktı bi miktar bıraktık ertesi gün meşhur rampaya gene aynı krbrtör dediler o da tamam yine aynı rampa olay yine aynı artık gidecek yer kalmadı açtım kaputu bu niye böyle yapıyor diye baktım gözüme benzin filtresi takılmadı çünkü simsiyahtı ilahi bir ses elimi uzattırdı 2 kelepçeyi söktürdü aldım elime sildim baktım içinde benzin var ama hayret dökülmüyor 2 uçu açık olmasına rağmen sizce neden 5tl lik filtre yüzünden arabayı sıfırladık neyse her şerde bi hayır aradık demekki bu işten para kazananların rızkı bu şekilde olacakmış tabiki bizdede kabahat ama insan o anda acaba diyemiyor kumar da kaybettiğini geri alacak umuduyla devam :roll: :roll: :D :D
ubabubab
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yılmaz
Nereden: Sakarya
Arabanız: forman

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir