araç sabahları motor soğuduğunca çalışmıyor yardımmm

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

araç sabahları motor soğuduğunca çalışmıyor yardımmm

İleti onurkaya » 26 Şub 2014, 08:29

sa abiler skoda favorit 93 model arabamı alalı 2 ay oldu aldığımızdan beri çalışmama sorunu var. Bu sorunu halletmek için çorluda bikaç ustaya gittik aküyü değiştirdik şarj dinamosunu değiştirdik ama hala aynı en az 50 kere vurdurduk araç soğukta çalışmıyor öğrenciyiz sanayiye gittiğimizde normalde 10 a yapacaksa 20 ye yapıyolar ve başka sorunlar çıkartıyolar lütfen yardımcı olun en azından sorunlar hakkında fikrim olsun

onurkaya
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: onur kaya
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: skoda favorit 135 L

İleti onurkaya » 26 Şub 2014, 08:31

valla arabadanda hayattanda soğuduk yardımcı olabilir misiniz bide ev arkadaşlarımla para biriktirip ne heveslerle almıştık
onurkaya
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti bora222 » 26 Şub 2014, 09:03

skoda forman 94 model aracım dun hava yagmurluydu marsa bastım calışmadı bayagı ugrastım olmadı benzıne aldık yıne olmadı benzın az dedık benzın aldık yok olmuyor yıttık cektık olmuyor sorun nedır acaba bır gun once dısbırıtor den ses gelıyodu carıl carıl soktu temızledım ses azaldı gıbıydı sabah calıstıramadık mars motoru donuyo bır sıkıntı yok gıbı sorun dısbıtorden kaynaklımıdr..
bora222
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: bora tunçöz
Nereden: Kayseri
Arabanız: skoda forman

İleti blauzahn » 26 Şub 2014, 10:03

bora222 yazdı:skoda forman 94 model aracım dun hava yagmurluydu marsa bastım calışmadı bayagı ugrastım olmadı benzıne aldık yıne olmadı benzın az dedık benzın aldık yok olmuyor yıttık cektık olmuyor sorun nedır acaba bır gun once dısbırıtor den ses gelıyodu carıl carıl soktu temızledım ses azaldı gıbıydı sabah calıstıramadık mars motoru donuyo bır sıkıntı yok gıbı sorun dısbıtorden kaynaklımıdr..

ateşleme modülü ıslanmış olabilir. genelde arabayı yıkadığımda marşa uzun basmak zorunda kalıyorum ben de.. yalnız aracı tüpte kontak kapatıp benzine aldığınızda çalışmaz zaten. benzinde kontak kapatırsanız araç benzinde çalışır. diğer türlü benzin pompası zarar görecektir.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti SKDFORMAN » 26 Şub 2014, 14:09

Onur kardeşim merhabalar. Öncelikle aracın çalışma prensibini bilmemiz gerekir. Tokai çakmakları düşünün. Az bişi bastığımızda gazı açar ve tamamen bastığımızda ise çıt diye bi ses gelir ve ateşler. Sonuçta çakmak yanar.
Arabada yakıt geliyorsa ve ateşlemede yapıyorsa çalışır. Fakat yakıt veya ateşlemede problem varsa çalışmaz.
Aküyü değiştirmişsin boşuna, şarj dinamosunu değiştirmişin boşuna.
Aracın çalışmamasının bi çok nedeni olabilir. Bunlardan bir kaçı şunlar: Buji, buji kablosu, hava filtresi, kalbiratör temizliği ve hava girişi düzeni, eğer araç LPG li ise gaz ayarı (özellikle rolanti ayar vidası sıkıysa sabahları çalışmaz), araç benzinliyse filtrelerin demizliği, benzin otomatiği, depo temizliği, distribütör, bobin vb.
Eski araçların tamir masrafı fazladır. Eğerki anlamıyorsanız ve arabanız problemli ve bakımsızsa aldığınızdan daha fazla para sanayiye bırakırsınız. Yinede istediğiniz gibi olmaz
Bilginize...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti İstop » 26 Şub 2014, 14:29

öncelıkle gecmıs olsun kardes. Bendede aynı sıkıntı vardı contam yanıkmıs o yuzden bujılerı ıslatıyomus ve sabah 50-60 sanıye marsa basılı tutup calıstırıyodum bujıler kuruyunca o surede ıslevını goruyomus bana oyle dendı. ben en kotu ıhtımalı hatırlatmak ıstıyorum malesef mustafanın dedıgı gıbı bı cok parcayı bosuna degıstırmıssınızdır bı contanızı kontrol etmenızı onerırım ıns sorun cozulur kolay gelsın. bu arada mustafa benım konuya goz atıver bı sıkıntı cıktı burayı mesgul etmıyım
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti onurkaya » 26 Şub 2014, 17:03

teşekkür ederim araba benzinde çalışmıyor buda karbüratör temizliği ile alakalı sanırım bide mustafa bey
Bunlardan bir kaçı şunlar: Buji, buji kablosu, hava filtresi, kalbiratör temizliği ve hava girişi düzeni, eğer araç LPG li ise gaz ayarı (özellikle rolanti ayar vidası sıkıysa sabahları çalışmaz), araç benzinliyse filtrelerin demizliği, benzin otomatiği, depo temizliği, distribütör, bobin vb.
demişsiniz acaba tahmini ne kadar tutar bunlar bilgilendirir misiniz yine acemiliğimize gelip ustalara para kaptırmayalım
ahmet bey conta yanığının belirtileri nelerdir peki su eksiltme falan mı 2 ay önce su koymuştum arabaya 10 gün önce bitti bu normal midir
şimdiden teşekkürler
onurkaya
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti SKDFORMAN » 26 Şub 2014, 19:35

Onur kardeşim. Araba benzinde çalışmıyor demişsiniz. Öncelikle aracınızda benzin varmı, LPGde bile çalışıyor olsa Motor benzin filtresine benzin geliyormu (beyaz filtre, dışardan benzin varmı yokmu görebilirsiniz). Araca uzun süre benzinsiz binildiğinde benzin otomatiği arızalanabiliyor. LPG den benzine geçişi veya tam tersini biliyormusunuz. Düğme 3 kademelidir ve kullanmayı bilmek gerekir. Direk geçiş mümkün diildir.
Benim dediğin aracınızın çalışmaması ile lgili bi kaç yer. Bu yerlerin kontrol edilmesi gerekir. Sizde kontrol edebilirsiniz anlıyorsanız. Anlamıyorsanız ustanın insafına, işine, sürüm yapıp yapmamasına göre değişir maddi harcamalarınız.
Ben size bi örn vereyim. Ben aracı aldığımda hiç binmeden motor ve şanzuman yağını, bujisini, buji kablosunu, hava filtresini değiştirdim. Gaz ayarı yaptırdım. Bu dediklerim 200tl civarı tuttu. Sizinde bunların değişim ve kontrol zamanı, periyodik zaman geldiyse değişmesi gerekir.
Yani diyorum ya belkide basit bir LPG beyni üzerindeki rolanti ayar vidasının sıkı olması veya buji kablolarının eskimesi vb. olabilir.
Su eksiltmesi vb. bindiğiniz km ye, motorda su kaçağı olup olmadığına, hava şartlarına göre değişir. Conta sıkıntısı en son ihtimaldir.
bilginize
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti alwaysloser » 26 Şub 2014, 21:34

kontağı 3 kere aç tüpün sesini duy geri kapa bunu 3 4 kez yap yarım gaz yaparak çalıştır çalışacaktır
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti judgeof_06 » 27 Şub 2014, 15:02

kardeşim git güzel bi sibop ayarı yaptır ardından da guzel bir gaz ayarı bak ozaman caşlısıyormu çalısmıyormu contayla felan ugraşma ilk önce bunu dene skodanın calışmamasının büyük nedeni sibop ayarıdır bilginize....
judgeof_06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan
Arabanız: skoda favorit 135 kx

İleti SKDFORMAN » 27 Şub 2014, 15:18

Sbop ayarının bozuk olması çekişi ve ilk çalışmayı etkiler evet ama. Durup dururken sbop ayarı bozulmaz. Sbop ayarı bozuksa sboplar vurur. Bi kaç kez ustaya gitmişler. Usta sbop ayarı bozuk olsa yapardı diye düşünüyorum.
Bu tartışmanın sonucu senin araç yatak sarmış motor yanmış krank bozulmuşa kadar gidecek anlaşılan.
Geçen benim araç sabahları tek marşta 2. sn de çalışan araba çalışmadı. 2. marşı basmadım. hemen inip rolanti ayar vidasını az bişi açtım (LPG beynindeki sarı vida), marşa dokundum sadece çalıştı. Ben rolanti ayar vidasını çok kısmıştım çünkü :) Benim sbop ayarından şüphelenmem ne kadar mantıksız olur dimi. Şimdi bilmesem gidip sbop ayarıyla oynatsam, bilmeyen bi ustada içine etse, arabam başlar 2 katı yakıt yakmaya.
O nedenden öncelikle ateşleme ve yakıt düzeni kontrol edilmeli. daha sora diğer şeyler diye düşünüyorum nacizane
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti judgeof_06 » 27 Şub 2014, 16:17

sayin hocam sinop ayarı gevsekse araçtan ufak cikcik diye ses gelmeye baslar ki siboplarin gevşek olması cok zor bir ihtimal ama sıkıysa bunun sadece anlaşılması açıp bakmak olurki. eğer gittiğin usta harbi skoda ustası değilse üstte yazıldığı gibi saçma sapan şeyleri değiştirir ama sinop ayarı aklına gelmez. benimde arabayı ilk aldığımda aynı şey başıma gelmişti bu ne yaptıysam calistiramadim arabayı bu forumda araştırıp sinop ayarindan kaynaklı olduğunu anladım ve ustaya söylediğimde senin gibi saçma olduğunu söyledi :) zorla yaptırdım sinop ayarını adama ve sonuç çalışmayan araba tek marsta çalışmaya başladı... saygılar...:)
judgeof_06
CLASSIC
CLASSIC

İleti İstop » 28 Şub 2014, 01:51

onur kardes yenı gordum benım soyledıgım ıhtımal mustafanın dedıgı gıbı en son en dusuk ıhtımal yalnız ben bunu yazarken kısa zamanda edındıgım bılgıye dayanarak yazdım mustafa daha acık bı sekılde ıfade etmıs olayı. conta olayının aklıma gelmesının sebebı benımde aracım -10 larda tek mars alırken calısmamaya basladı hatta mars motoru elımde kalıyodu kı yakında mars motoru arıyorum dıye konu acarsam sasırmayın. butun ayarları yapıldıktan sonrada arkadasların dedıgı ayarlar en son conta ıhtımalını goz onune almak lazım lakın bujılerın ıslanması yuzunden atesleme saglanamıyor ısınıncada sorun cıkmıyo gıbı gorunur. conta yanıgını anlamak ıcın yagı ve suyu kontrol etmenız lazım ama tekrar dıyorumbelkı yagı suyu karıstırmazda arac ılk basta farkedememe gıbı bı sıkıntıda soz konusu umarım sızın sorunda basıt bı avans ayarıyla hallolacak cınstendır. sorunu hallettıgınızde paylasırsanız sevınırım mustafanın onerılerını dıkkate alın onemle
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti judgeof_06 » 02 Mar 2014, 23:43

ışte ben bu durumu sevmiyorum ya kardesim ne güzel foruma geldin yardım istedin bizde tecrübelerimizi paylaştık sorun çözüldümu ne oldu. sonucuda yazalım ki aynı sorunu yaşayanlar sizin gibi alakasız şeylere masraf yapmasın değilmi...
judgeof_06
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir