TRİGER ZİNCİRİNİ KENDİMİZ DEĞİŞTİREMEZMİYİZ. ÖNERİLERİNİZ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

TRİGER ZİNCİRİNİ KENDİMİZ DEĞİŞTİREMEZMİYİZ. ÖNERİLERİNİZ?

İleti SKDFORMAN » 05 Mar 2014, 15:38

Arkadaşlar bilindiği üzre bi çok forman favo kullanıcınsının triger zinciri ötüyor. Değiştirilince bile max 50bin km sora tekrar öteceği aşikar. Kopma ihtimali çok düşük olsada, arabanın gürültülü çalışması, düzensiz çalışması gibi sorunlar ortaya çıkartıyor.
Bu konuda benim gibi eli anahtar tutan arkadaşlarında merak ettiği bir konu. Triger zincirini biz değiştiremezmiyiz?
Değiştirirken nelere dikkat etmeliyiz. Bu konuda görüş, öneri ve yorumlarınızı bekliyoruz.
Syglarımla....

SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti judgeof_06 » 05 Mar 2014, 22:57

valla zincir olayı biraz zahmetli olay ve de biraz riskli sente artırabilmek ihtimali var. bende cok merakliyim boyle söküp parcalamayi ama elimde kalır daha fazla masraf çıkartırım diye korkarım açıkçasi
judgeof_06
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: hasan
Arabanız: skoda favorit 135 kx

İleti SKDFORMAN » 05 Mar 2014, 23:14

Ooo korkarsak hiç kaputu açmayalım. Bunu yapanda bi insan. Cesaretli olmak lazım. Benim müait yerim olsa motoru şanzumanı komple dağıtıp toplamayı hayal ediyorum hep. Ben aracımın herşeyini kendim yaparım. Çok nadir ustaya giderim. Oda büyük arıza olduğunda. İnanınki sanayideki çoğu ustadan da iyiyim. Çünkü adamlar biyerini yaparken biyerini bozuyorlar. İyi ustalar ya emekli oldu yada servislere gittiler. Şimdi sanayidekiler, eski çıraklar. Bence tam yetişemediler.(sözüm işinin ehli ustalara deil)
Güncel konu. Bilgisi olanlardan bilgi bekliyorum.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti MadloveR » 06 Mar 2014, 11:28

Eliniz anahtar tutuyorsa, gerekli alet edavatınız varsa değiştirirsiniz. Dediğiniz gibi sonuçta değiştiren usta da insan. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sente ayarı.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti SKDFORMAN » 06 Mar 2014, 12:17

Sente kaçırmamam gerektiğini biliyorum. büyük ihtimal sayarım, fotoğrafını çekebilirsem çeker bakarım. Dikkat ederim yani. O mühim diil. Fakat zincire üstten ulaşabilirmiyim. arabayı yukarı kaldırmadan. başka nelere dikkat etmeliyim. aracın yağı boğalıyor bildiğim kadarıyla zinciri sökerken. En iyisi yağ değişim zamanı geldiğinde yapılmalı sanki
Güncel konu. yorum bekliyoruz...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sainz » 06 Mar 2014, 14:15

kkkk945 yazdı:Sente kaçırmamam gerektiğini biliyorum. büyük ihtimal sayarım, fotoğrafını çekebilirsem çeker bakarım. Dikkat ederim yani. O mühim diil. Fakat zincire üstten ulaşabilirmiyim. arabayı yukarı kaldırmadan. başka nelere dikkat etmeliyim. aracın yağı boğalıyor bildiğim kadarıyla zinciri sökerken. En iyisi yağ değişim zamanı geldiğinde yapılmalı sanki
Güncel konu. yorum bekliyoruz...

Değişim için önce karter sökülüyor sonra eksantrik zincirinin muhafazası. Lift olmadan bence çok zor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti jambuzz » 18 May 2014, 15:20

zincir işi zor bence lift yoksa hiç zorlama derim
ziraa amatör olarak aletsiz edavatsız yarı da kalır bu iş
ben 70 liraya değiştirdim internettten de orjinal zinciri 40 tl ye aldım
jambuzz
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: FERHAT BALDAN
Arabanız: FAVORİT

İleti ilhankakan » 01 Kas 2014, 15:54

peki arkadaşlar aracım 152 binde aracı 2 ay oldu alalı nezaman değişmesi gerekiyor yada aldığım arkadaş değiştirmişmi onuda bilmiyorum diğer araçlardaki gibi kopupda sorun olurmu
değiştirmem gerekiyormu yani
ilhankakan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ilhan kakan
Nereden: Bursa
Arabanız: 136l

İleti SKDFORMAN » 02 Kas 2014, 03:38

Teknik bir konu bu. yorumda bulunan arkadaşların bazıları önce zincir ses yapmaya başlıyor sorada şakıdıyor diyorlar. Ses yapmaya başlamasıyla şakırdama arasında değiştirmek gerekiyor galiba. Zincir kopmaz diyemeyiz ama kopmasıda zor bi ihtimal. Geçenlerde bir arkadaş "Zincir Sardı Dirstribitörü kırdı" diye bi başlık açmıştı. Zincir kopmamış ama dist. parçalamış. Nası ve neden olduğunu yazacaktı.
Zincirin değişmesi gerektiğini ciddi yakıt artışı, avasttaki düzensizlik ve çekişteki düşüklükten anlayabiliyoruz galiba.
Zincir koparsa ciddi sorun olur ama ne zaman değişmesi gerektiği uzman kişiler tarafından değerlendirilmeli. 60bin km de bir değiştirmeyi öneriyorlardı.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ilhankakan » 02 Kas 2014, 17:29

benim aracımda zincirle ilgili hiç bir sesyok ozaman sanırım yenideğişti
ilhankakan
CLASSIC
CLASSIC

İleti ilhankakan » 02 Kas 2014, 17:37

arkadaşlar aracım 90 model 136 l şanzıman yağına nasıl bakabilirim yani eksikmi değilmi gibi eksikse ben tamam laya bilirmiyim
ilhankakan
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 02 Kas 2014, 18:21

yapabilirsiniz. 3-4 ayda bir kontrol etmekte fayda var. Çünkü keçelerden kaçırıyor.
Motor şanzuman kısmında km dişlisini (telini) söküp oradan koyacaksınız. Galiba sekizlik bir vida vardı yanında da.
Koyacağınız yağda 80W dişli şanzuman yağı idi yanlış hatırlamıyorsam. Bende yakında kontrol edeceğim kendi aracımı.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ilhankakan » 02 Kas 2014, 18:39

anladım çok teşekürler zaten o bölge yağlı şuan peki nekadar koymak gerekiyor acaba
ilhankakan
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 02 Kas 2014, 18:49

ilhankakan yazdı:anladım çok teşekürler zaten o bölge yağlı şuan peki nekadar koymak gerekiyor acaba

Motor yağı gibi bi ölçüsü yok. Alabildiği kadar koyun. Problem olmaz. Zaten koyarken ister istemez taşıyo biraz. O yağ lekeleride ondan. Ayrıca bir huni yardımıyla koyabilirsiniz ancak. Yeri biraz pis çünkü.
Bu arada bende alacağım şanzuman yağı. 80W dişli ve şanzuman yağıymış bidaha baktım. Siz aldınızmı aldıysanız ne kadar tuttu. Ucuz olduğu söyleniyor kalın yağ olduğu için ama sanki hiçte öyle değil gibi. Ben yağcıya yaptırdığımda 10-15tl ucuz alıyomuş onu anladım
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ilhankakan » 02 Kas 2014, 19:24

anladım arkadaşım bende zaten kitapcığına bakdım w80 koyun diyor anladım kadarıyla belirli bi gösterge çubuğu yok doldurucaz aldığı kadar
ilhankakan
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir