LPG DEGISIMI SONRASI YAKIT ÖLÇÜMÜM

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG DEGISIMI SONRASI YAKIT ÖLÇÜMÜM

İleti İstop » 17 Mar 2014, 21:04

Selamun aleykum arkadaslar. gecen lpg beynını lavato markayla degıstırmıstım her ayarını yaptırdıktan sonra 10 liralık gazla ölcum yapmak ıcın basladım hala devam etmekte :D gaz bıtmek bılmedı sadece sehır ıcı dur kaklı suan 35km yaptım gazı tam bıtıremedım gaz po lıtre fıyatı 2,98 den aldım ve sehır ıcı 35 km sızce kesın olmamakla beraber nası gıdıyo fark varmı ustalarım eskı beyınle 50 lıraya sehır dısı sehır ıcı 100 km zor yapıyodum. yorumlarınızı beklıyorum bu arada bıraz gulelım ıstedım :D

www.youtube.com/watch?v=yLYL6US_y_0

İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti SKDFORMAN » 17 Mar 2014, 23:19

Ahmet abi hayırlı uğurlu olsun. Ankarada LPG fiyatları biraz geriledi. Şuanda 2.50 - 2.70 arası değişiyor. Benim araçta kmde 28-30kuruş arası yakıt tüketiyor şehir içi tahmini. Ankara trafiği yoğun. Senin sorunda LPG beynindenmiş. Sorunu çözdüğüne yürekten sevindiğimi bildiririm. Kazasız belasız sürüşler dilerim.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti İstop » 17 Mar 2014, 23:37

cok saol mustafa kardesım sevındıgıne emınım Allah razıolsun kardesım. ınanırmısın bılerek hor kullanıyorum kucuk vıteslerde dur kak seklınde malum burda tek bı yol var ve ıstanbul trafıgı halt etmıs :D daha bıtmedı gazı bıtırmeye ugrasıyorum suan bıtmıs gıbı bı hesap yaptım 35km yle km de 0,27 yakıyo :D sehır ıcı ama tam bıtsın 20 lırayla sehır dısı sehır ıcı bı karısık yapacam ama boyle gıderse ıns 0,20 kurusu yakalamak hayal degıl artık :D 200 u verdıgıme pısman deılım suan ıns da olmam. yardımlarından oturu ayrıca tesekkur ederım kardesım sana
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 18 Mar 2014, 00:18

Ahmet kardeşim hayırlı olsun, yakıtın çok iyi valla nazar değmesin :) Havalar da güzelleşiyor yakıt iyice düşmeye başlar hayırlısıyla... Allah kaza bela vermesin, sıkıntılar elbet bir şekilde halloluyor ;)
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti İstop » 18 Mar 2014, 00:43

çok saol kürşat kardesım. duanızı eksık etmeyın. havalar guzelleşiyoda ıns su gaz fıyatlarıda guzellesmez secımden sonra.suan yuh artık abartma dıyebılırsınız belkı ama ben 20 kurusun altınıda dusunuyom. :D canımdan bezdırdı azda ben bezdırıyım su ıstobu :D
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 18 Mar 2014, 01:46

İstop yazdı:çok saol kürşat kardesım. duanızı eksık etmeyın. havalar guzelleşiyoda ıns su gaz fıyatlarıda guzellesmez secımden sonra.suan yuh artık abartma dıyebılırsınız belkı ama ben 20 kurusun altınıda dusunuyom. :D canımdan bezdırdı azda ben bezdırıyım su ıstobu :D

:) Uzun yolda mümkün 20 krş altı hiç canını sıkma ;) 18 krş altına inmez ama :P
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 18 Mar 2014, 01:54

Kürşad ıkı gun sonra uzun yolda 0,15 e dustu yakıtım dıye yazarmısım forumdakı herkes benı dövermiş :D vlla ankara da 2,50 lpg yı duyunca sasırdım burda ki ibişler en ucuzu 2,79 la shell mıydı neydı yanlısım da olabılır. degısık mıllet yav kucuk yer dıye çakan çakana helal haram dınlemıyo kımse enteresan :? herneyse yav yokuşları tınlamadan cıkmak cok zevklı bısey :D ınsanı delı edıyo bu eskı araclar ama boyle suyuma gıdıncede sevıyom yav :D
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 18 Mar 2014, 02:08

Valla dediğin teknik olarak mümkün değil :D mucize olur :)

Kardeşim Ankara'da en pahalı gaz Shell'de 2,68 yada 2,67.. Şöyle bir şey var 2,53 e de gaz var fakat zarar ettiriyor bu gaz. Bir depo ile ortalama 250 km gidiyorsan diğer gazları alınca 220 hatta 210 lara düşüyor.. O yüzden fantezi yapmaya gerek yok. Bildiğin istasyon bildiğin pompayı kullanmak lazım.. Benim tercih sırası uzun yolda şu şekilde Shell'den fulleyip yolda Shell yoksa Aygaz-Opet yoksa PO şeklinde...
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 18 Mar 2014, 02:21

kursat burda ıste çakan çakana bı yer heralde ankadarada rekabet fazla sımdı benım guzergahım ustunde 4 tane po var ılk aldıgım yer 2,98 oburu yanlıs hatırlamıyosam 2,89 :D dıgerı 2,95 mı ne shellde gecen 2,79 a gordum. ucuz gaz olayında cok haklısın benım aracı ılk aldıgım zaman aytemız petrol var burda yav gece ordan aldım da nıye aldıydım ucuzda deıldı azına ettı arabanın ılkınde fark etmedım ıkıncı alısımdan sonra ne cekıs kaldı ne ayar bılmıyorum belkı sacma bulanlar olacaktır sankı benzıne su katılmıs gıbı aracın ıcıne ettı bu aldıgım gaz aygaz dı gazıda ben ondan paranoya oldum aygaz asla almadım daha konyadada shell den almıstım 2 kere ondada ne hıkmetse gaz lap dıye bıttı cekıste dusmustu. ben sunu ogrendım bı sehrın ıcınden gaz almayacan alacagın yerler ya otobus fırmalarının sureklı ugradıgı petroller olacak yada sehre gırerken atıyorum 5 10 km kala olan petrollerden alacaksın. ucuzmus yok 2 lıraymıs aman abı ıcıne edıyo ayar mayar herseyı mahvedıyo
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 18 Mar 2014, 02:27

Aynen kardeşim, katılıyorum. Bir de her gazın yanışı bir değil, o yüzden gaz ayarını yaptırdığın gazı kullanmaya özen göstermek lazım.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 18 Mar 2014, 02:33

haklısın kardesım elımden geldıgınce aynı pompadan takılıyom zaten sıkıntı yok po burda ıyı gozlemledıgım kadarıyla.kursat gecen benzınle 150km yol yaptım ıcerıye acayıp derecede ozellıkle arkada oturanlar tıner cekmıs gıbı rahatsız oldular :D felaket benzın kokuyo o nıyedır yav egzoz ıcerımı verıyo nedır bıde benzın gostergesı calısmıyo bende 85 lıra benzın aldık ıbre banamısın demedı :D samandıradan dedı usta beynı degısırkende onun malıyetı nedır ne degıldır bılgın varmı
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 18 Mar 2014, 09:10

İstop yazdı:haklısın kardesım elımden geldıgınce aynı pompadan takılıyom zaten sıkıntı yok po burda ıyı gozlemledıgım kadarıyla.kursat gecen benzınle 150km yol yaptım ıcerıye acayıp derecede ozellıkle arkada oturanlar tıner cekmıs gıbı rahatsız oldular :D felaket benzın kokuyo o nıyedır yav egzoz ıcerımı verıyo nedır bıde benzın gostergesı calısmıyo bende 85 lıra benzın aldık ıbre banamısın demedı :D samandıradan dedı usta beynı degısırkende onun malıyetı nedır ne degıldır bılgın varmı

Kardeşim o benzin kokusu bende de oluyor. Aracı benzinde bırakıp çalıştırdığımda alıyorum kokuyu motor normal ısıya ulaşınca kesiliyor. Sende bant vb. işlem var mı? Onunla alakalı olabilir gibi geliyor bana. Bant işlemi uygulanıyor hava kısılıyor fakat benzin akışı hala aynı kalıyor haliyle karışım farklılaşıyor..

Benim benzin göstergesi de aynı durumda :( Arada kendine geliyor anlıyorum nerede olduğunu :) aracın eski sahibi göstergede sıkıntı var demişti fakat bir kaç usta da şamandıra olabilir demişlerdi... Ben pek takmıyorum. Hatta benim hararet göstergesi de arızalı. Arızası şöyle 20 derece eksik gösteriyor. Motor normal ısıya geldiğinde tam 70 derecede sabitleniyor. Hararet 70 in üzerine biraz çıkınca fan açıyor :)

Çek cumhuriyetinden gösterge paneli buldum 15-20 $ civarında fakat posta masrafı fazla tuttuğu için getirtemedim. Oradan Türkiye'ye dönen öğrenci buldum bir iki kişi fakat onlarda yanaşmadılar getirmeye o yüzden askıya aldım bu durumu :(
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Ömer Fatin » 18 Mar 2014, 11:45

Lpg olsun Benzin olsun net ölçüm yapabilmek için en güzel yöntem depoyu doldurup kullanım sonrası yeniden depoyu doldurmaktır. Burada net sonuçlar km/L şeklinde çıktığından aracınızın yakıtını litre fiyatı değişse bile her daim hesaplayabilirsiniz.

Birde benzin kokusundan ve göstergenin hatalı göstermesinden bahsetmişsiniz.

Aracı Benzinede alsam LPG yede alsam içte yada dışarıda benim aracımda herhangi bir gaz yada benzin kokusu oluşmaz.

Böyle bir koku alıyorsanız muhtemelen biryerlerde bi sorun var demektir.

Ayarları yapmak için aracı önce benzine alıp benzinde en stabil çalıştığı halde ayarlayarak sonrasında gaz ayarı yapıyor ve aracımda hiç bant vb. havayı kesici yada engelleyici element kullanmıyoruz. Mikserimse Tek boğazlı bir mikser ve LPG/Benzin hangisi olursa olsun aracın çalışmasında veya rolantisinde hiçbir değişiklik vede koku olmuyor. Ayrıca aracı çok sık olmasa da 5 depo gazda, çeyrek depo benzin harcayacak kadar benzinde kullanıyorum. Buda aşağı yukarı ayda çeyrek depo benzin yapıyor. Bu şekilde kullanmak hem karbüratöre, hem depo şamadrası, boruları, dinlendirme ünitesi vb. benzin ekipmanlarının faaliyetini devam ettirmesine ve kurumamasına sebep olduğu için kolay arızalanmasına da engel oluyor.

Hararet göstergeniz sağlam olabilir. Termostatınız 74 lükse ve fan müşürünüz de 74-82 gibiyse 70de sabitlemesi gayet normal . Siz onun için önce termostat ve fan müşürünüzün üzerinde yazan değerlerine bir bakın.
1998 Skoda Felicia 1.3 GLX Combi
Benzin/LPG Tüketimi
Kullanıcı avatarı
Ömer Fatin
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ömer Fatin
Nereden: Bolu
Arabanız: 98 Felicia GLX Combi

İleti SKDFORMAN » 18 Mar 2014, 12:40

Arkadaşlar senelerdir araç kullanan biri olarak 1 lt LPG ile 10km den fazla giden bir araç hiç görmedim. Ama benim aracım geçen uzun yolda yakıt ölçümümde 1lt LPG ile 14-15 km gitti. hayretler içinde kaldım. samimiyetle söylüyorum bizim araçların şehir içinde km de 20 kuruş civarı yakması imkansız. Ben bildiğiniz gibi bayağ bi kurcaladım. sıcak hava termostatını iptal ettim. Hava girişini bayağ bi kıstım vs. vs. en son yakaladığım değer 1 lt LPG 9-11km arası. Ben buna 30 kuruş km de diyorum.
Ayrıca ben shell, aygaz heleki mobil (mobil kışın dondu, dağ başında kala kalmıştım) kullanmıyorum. aygazdan cok sıkıntı yaşadım eski arabamda. beyne yağ dolmuştu, shell de bi çok defa denedik benim araçlara yaramıyor. Benim favori gazım petrol ofisi, oda şu an ankarada 2.50tl civarı. Birde ankaralılar bilir güvenal ın gazı hem kaliteli hemde ucuz. yolum düşerse hep güvenaldan alırım gazı.
reklam yapmış gibi oluyoruz burda, aslında bu durumu semiyorum ama fikrimizide paylaşmak güzel faydalı...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti İstop » 18 Mar 2014, 13:58

Ömer usta verdıgın bılgıler ıcın tesekkur ederım.dedıklerını ıncelıycem. mustafa reklam dedınde ben aygazdan sonra aracın butun ayarlarından oldum kesınlıkle tavsıye etmıyorum. aytemız dı suydu buydu asla almıyorum almamda zorda kalmadıkca baska carem olmadıkca. ısmını unuttum aslında bıkac kes aldıgım bı petrolvarda hem ucuz hemde bı zararını gormedım o gazın bıdaha kı sefere yazarım suan ısmı hatırımda deıl bılındık bı marka deıl. dedıgın gıbı bu gaz ısınde ne varsa bıyerın kı bıyerınkını tutmuyo. sabıt po dan alıyorum onuda aydın doganın dıye sevmıyodumda satmıs heralde. gercı paramızın hangı kısmı musluman evladına gıdıyo oda ayrı bı konu forum dısı banned :)
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 18 Mar 2014, 14:16

PO hiç denememiştim gazım bitti bitiyor, bir de po'dan fulleteyim bakalım merak ettim :) Sonucu paylaşmam biraz uzun sürebilir şu sıralar fazla yol yapmıyorum...
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 18 Mar 2014, 14:21

dene kürşat ama dediğim gibi otobus fırmalarının sureklı tercıh ettıgı bı petrol varsa etrafında ordan al :D yav sımdı dedıgın sıteyı dolasıyorumda cam fıskıye motoru dıyo benım fıskıyeler calısmıyo alsam taksammı yav calısmamasının tek sebebı motor olabılırmı
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 18 Mar 2014, 14:28

İstop yazdı:dene kürşat ama dediğim gibi otobus fırmalarının sureklı tercıh ettıgı bı petrol varsa etrafında ordan al :D yav sımdı dedıgın sıteyı dolasıyorumda cam fıskıye motoru dıyo benım fıskıyeler calısmıyo alsam taksammı yav calısmamasının tek sebebı motor olabılırmı

Bizim burada otobüs firmalarının tercih ettiği p.o.'da gaz satışı yok. Evime 300 m. uzaklıkta ve 1 km uzaklıkta 2 tane hatta... Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum burada denetimler sık..

Parça konusunda bu firma iyi fakat fiyat bilgisini teyit et öyle al derim. Ben bir iki parça almıştım lakin fiyat o değil biraz daha yatırın dediler ben olmaz öyle şey siz geri yollayın parayı dedim. Sonrasında yolladılar parçayı fakat kalite yerlerdeydi. Muhtemelen düşük kalite bir parça yolladılar...
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir