LPG DEGISIMI SONRASI YAKIT ÖLÇÜMÜM

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG DEGISIMI SONRASI YAKIT ÖLÇÜMÜM

İleti SKDFORMAN » 24 Mar 2014, 22:10

Hmm ben doğru hatırlıyorum o halde. bizim araçlarda motor ısınınca rolanti göstergesi tam yarıda olacak. benim araç demekki 90da sabitliyo ısınınca. Doğru olanda bu

SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti İstop » 24 Mar 2014, 22:13

abı dogru dıyonda ben yarın unutmazsan bı resım cekıyım aha bugun ıste 85km yaptım dedım gercı 10km sı dunden kalma da yanı asırı sıcaktı ve bırazda ıstemeyerek zorladım fanın sesını duyamıyom da ılk baslarda duyuyodum hele conta yanmadan evel 10 dkk calıstırırdım vınnn baslardı otmeye sımdı sabıt en altta cızgıde gosterge cubugu bıde fan acılmıyo ısınmaması mumkun degıl yada cok yukarlarda degerler anlamadım acıkcası ben conta olayımdan sonra tırsıyorum aynı rezıllıge dusmekten
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti blauzahn » 24 Mar 2014, 22:28

kkkk945 yazdı:Hmm ben doğru hatırlıyorum o halde. bizim araçlarda motor ısınınca rolanti göstergesi tam yarıda olacak. benim araç demekki 90da sabitliyo ısınınca. Doğru olanda bu

Benim gösterge araç ilk çalıştığında dayalı durduğu iğnede bekliyor bir süre, araç tam ısınınca 70 e sabitliyor. Sonra fan açacak bir durum olduğunda ise 70 ile 90 arasına doğru çıkıyor o arada fan açıyor ve tekrar 70 e sabitliyor. Dediğim gibi eğer düşük müşür ve termostat olsa sık sık fan açardı. Hatta kış ayında bile fan açardı diye düşünüyorum. Fan sesi hiç duymadım bu kış. Daha geçenlerde bir yerlere gittim geldim, aracı parkettim kontak kapattım, o zaman fan açtı. Daha ilk fanı diyebilirim kıştan bu yana :)

Çek cumhuriyetinden full gösterge buldum 10-15 eur civarıydı fiyat fakat gönderme ücreti yüksekti. Orada okuyan bir Türk öğrenci buldum getirmesini rica ettim fakat nazlandı. Haliyle beklemeye aldım şimdilik bunu :(
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti favorit55 » 24 Mar 2014, 22:28

VIII. AHMET ne konu açmıssın be lpg değişimi sonrası yakıt ölçümü başlık altın hararet bile var bence yeni başlık altında hararet devam edelim çünkü merak eden googlede aratıyor doğal olarak başlık farklı olduğun güncel konulara ulaşamaz.
Yakıt almadım, hava guzeldi işe bedava gittim (tabanvay).
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

İleti SKDFORMAN » 24 Mar 2014, 22:50

favorit55 yazdı:Yakıt almadım, hava guzeldi işe bedava gittim (tabanvay).

+1
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 24 Mar 2014, 23:08

favorıt yorum super bu gıdısle bende aynı oranı yakalayacam :D fatıh guzel dıyonda kardesım bu konu hakkında en genel acıklamayı conta sorunu baslıgında mustafa abıyle omer usta cok detaylı acıkladı. ısın aslı benı egıtıyolar bu baslıkta :D bu bolumde aracı tanıtıyolar arkadaslar saolunlar :D ama hakkını verıyım baskasına para verıyom sallamıyo burda mustafa abı olsun sızler olun cok yardımcı oluyonuz sagolun ayrı ayrı mınnettarım :D mustafa abı gostergem bozuk bu arada ples :D
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 24 Mar 2014, 23:21

Vala ahmet abi hararet göstergenin bozuk olduğuna emin isen kontrol edilebilecek 3 yer var.
1-hararet müşürü
2-hararet müşürüne bağlı kablo
3-hararet göstergesi

Genelde bu arıza kablo veya müşürden kaynaklanıyor. En son ihtimalde göstergeyi düşünmek gerek.
Motor ısınınca hararet müşüründeki soketi bi sök tak bakalım bi değişim olacakmı
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti favorit55 » 24 Mar 2014, 23:42

benimde hararet göstergesi uzun yolda sonradan çizdiğim beyaz çizgide. Siyah cizgiye gelincede vede yaklaşıncada fan acılıyor. bu normalmi normal ise göstergenin kırmızıya kadar daha çok beyaz kısmı var. Nereye kadar çıkarsa ALLAH KORUSUN conta yakar.
yyy.jpg
yyy.jpg (75.55 KiB) 1439 defa görüntülendi
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 24 Mar 2014, 23:51

favorit55 yazdı:benimde hararet göstergesi uzun yolda sonradan çizdiğim beyaz çizgide. Siyah cizgiye gelincede vede yaklaşıncada fan acılıyor. bu normalmi normal ise göstergenin kırmızıya kadar daha çok beyaz kısmı var. Nereye kadar çıkarsa ALLAH KORUSUN conta yakar.
yyy.jpg

Benim forman LX gösterge hafif değişik. Benim araçta senin beyaz çizgiyi araç çalışında 1.dkda ulaşıyor. siyah çizgiyide geçiyor ve kırmızının altındaki beyaz dolgunun hemen altında yani tam yarıda duruyor devamlı. Beyaz dolguya gelmeye başlayınca fan açıyor. Kürşad arkadaşın dediği gibiyse orta tam 90 yani tam motor ve LPG beyninin istediği ısı diye düşünüyorum. Fakat çoğu favo ve formande hararet göstergesi zamanla biraz aşağıda gösterebilio. Bunu göz önünde bulundurun. Eğerki motor ısındığı halde beyaz çizgide ve bu değer doğruysa motor ve LPG beyni iyi ısınmıyor demektir.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti favorit55 » 24 Mar 2014, 23:54

motor ve lpg beyni tam ısındığını düşünüyorum ama durduğu seviye çok aşağıda gibi geldi bana. Ayrıca bunun durduğu yele termostatınta alakaıs var demi şuan araçında kaçlık termostat var. ne derece doğru bilmiyorum ama usta her favoritinki farklı gösteriyor standartı yok artık aracaın ısınıyor bence (siyahla çizdiğim) yeri geçirme dedi
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 24 Mar 2014, 23:58

tmm abı saolasın bu arada soket dedıgın su hortumun ustundekı ıple tutturulmus gıbı duran aparat demı havasını alacaklarında söküyolarya anahtarla bu arada aynen benım gostergemde beyaz la cızılen noktada sabıt duruyo kontagı kapatınca en asagıya ınıyo. conta degıstıkten sonra fan actıgını hıc gormedım
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 25 Mar 2014, 00:01

Termostat ve fan müşürünün alakası olabilir eğerki hararet göstergeniz normal gösteriyorsa. Ama motor ve LPg beyni tam ısındığını düşünüyorsanız problem yoktur. siz kürşad arkadaşın dediği gibi o değeri biraz aşağıda olarak düşünün. Benim araçta 88lik termostat vardır tahmini. Söküp bakmadım ama düşük olsa motor ve kalorifer çok geç ısınır. Ömer fatin arkadaş bu konuda çok aydınlatıcı bilgiler paylaşmıştı.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kamyoncutanzer » 25 Mar 2014, 03:24

arkadaşlar sizlere sanırım güzel bir haberim var..:)...ustaya gidecektim fakat vazgeçtim küçük pet şişenin ağız kısmını kesip hava filtresinin girişine ağzı karbüratöre gelecek şekilde koydum ve sağlam bir bantla bantladım....3000 devire sabitledim....hortumdan gaz ayarı yaptım fan açıp kapayıncaya kadar bekledim....sonra beynin üzerinden biraz da rölanti aarı yaptım ve sonuç p.o dan gaz 2888.....litresi 10 tl gaz aldım bol bol dur kalk motor sısnıp soğudu yük vardı araçta bi ara ve yokuş çıktım...sonuç 27 km.....ama ayarı yaptığım da işte bu kez oldu dedim..artık anlamaya başladım gaz ayar olayını...yani kısmen ve artık oynamayacağım....yani sanırım..:).....demek ki şehir içi dahada normal kullanabilseymişim 30 km yapardı...yorumlarınızı lütfen eksik etmeyin....herkese saygılar...ALLAHA EMANET OLUN...
kamyoncutanzer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: tanzer
Nereden: Edirne
Arabanız: skoda forman

İleti SKDFORMAN » 25 Mar 2014, 14:21

Aşağı yukarı benim araçla aynı yapmışsın. Benim araçtada aynen öyle (bidon yerine ben bantla kıstım). Ve yakıt tüketimimde aynı. Bence dahada kurcalama. Dediğin gibi sakin ve trafiksiz kullanımda 30km geçeceğine ben eminim. Ben bu şekilde 100km de 9lt lpg yaktığını gördüm şehir içi fazla trafik olmayınca. Eğerki gaz ayarında da bahsettiğin gibi hassas davrandıysan bence nokta atışı yapmışsın demektir. Ekzost emisyon değerlerinde tamdır eminimki. Güle güle kullan dahada kurcalama bence :)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti favorit55 » 25 Mar 2014, 17:49

aracınız başka yerden hava alıyor mu eger almıyorsa kapatmanız yanlış olur diye düşünüyorum. Çünkü gaz ayarı yaptırırken benim araçta hava girişini açıkken daha düzgün emisyon değerleri veriyor. Kapalıda denedim ama en dügün sonuç açıkken yakalandı
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 25 Mar 2014, 18:24

hayırlı olsun daha ellesme tanzer kardes valla senın ayarızlıktan bana afakanlar bastı :D yakıtın su yazdıgına gore guzel ıste ellesme nolur :D
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 25 Mar 2014, 20:13

favorit55 yazdı:aracınız başka yerden hava alıyor mu eger almıyorsa kapatmanız yanlış olur diye düşünüyorum. Çünkü gaz ayarı yaptırırken benim araçta hava girişini açıkken daha düzgün emisyon değerleri veriyor. Kapalıda denedim ama en dügün sonuç açıkken yakalandı

Fatih dostum bildiğin gibi benim aracın sadece sıcak hava girişi açıktı. Oradada herangi bi bant ve daralma yoktu. Daha sora soğuk havayı açıp, sıcağı tamamen iptal ettim. Gaz ayarıyla epey uğraştım ama çekiş çok düştü bantlamadan. Başka biyerdende hava almadığına eminim. heryerini kontrol ettim. Zaten hava girişini tamamen kapayınca stop edio. Bu biraz gaz mikseriylede alakalı. Gaz mikserinin üstünde 4 tene delik var. Bu bence havayı çok almasına neden oluyor. Bir arkadaş gaz mikserinin üstündeli iki deliği kapamış ve bantları sökmüştü. Bence aynı şey işte.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti favorit55 » 26 Mar 2014, 08:29

Benim gaz mikseride iki delikli her yeride açık demekki araçalar arasında fark oluyor
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

ÖncekiSonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir