LPG DEGISIMI SONRASI YAKIT ÖLÇÜMÜM

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG DEGISIMI SONRASI YAKIT ÖLÇÜMÜM

İleti İstop » 27 Mar 2014, 19:03

arkadaslar bugun 90km de gaz bıttı fulledım oncekı yakıtım 33 kurus 90 km tamamı sehır ıcı agresıf kullanım rahat trafık yoksa duz yolda da 27 kurusa dusuyo sehır ıci. bugun de fulledım depoyu 26 lıtre aldı 129 km ne yol yaptım yıne aynı 50km uzun yol gerıı sehır ıcı dur kak hatta hararet hıc okadar yukselmemıstı onuda yakında yazarım

İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti masyali » 29 Mar 2014, 16:21

Depoyu fulledeim 120 kmde yine full yaptım 26 lt aldı depo. Bu da km de 600 krs yapar. Gaz ayarinida yeni yaptirmistim neden böyle çok yakıyor. Benzinde kullansam daha iyiydi valla
masyali
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: blackline

İleti İstop » 29 Mar 2014, 17:06

kardes emınmısın tamamen bıtırmıs gazı nerdeyse zaten en fazla 30 lt alır depo sanıram bı ayar yaptır kacak varmı kontrol et benım kacak olmasına ragmen 50 kurusu gecmemıstı bı sıkıntı var onda
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti masyali » 29 Mar 2014, 17:43

Yeni ayar daha yaptırdım bakalım bidaha deneyeceğim.
masyali
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: blackline

İleti SKDFORMAN » 29 Mar 2014, 18:36

masyali yazdı:Depoyu fulledeim 120 kmde yine full yaptım 26 lt aldı depo. Bu da km de 600 krs yapar. Gaz ayarinida yeni yaptirmistim neden böyle çok yakıyor. Benzinde kullansam daha iyiydi valla

Arkadaşlar bir çok kez söyledim yine söylüyorum. Bilgisayarlı gaz ayarı yaptırın. Çünkü bu ayarda, ateşleme sistemindeki arızaları, ekzost emisyon değerlerinin tümünü, gaz kaçaklarını ve hatta ekzost kaçaklarını görebilirsiniz. Bazı yerlerde bilgisayarlı ayar deniyor, uyduruk bir cihaz var. Bu cihazda bu hataları göremessiniz. Benim dediğim bilgisayarlı gaz ayarı bildiğim kadarıyla TSE kontrolünde olan bir cihaz. ( Bu cihaz heryerde her sanayide yok. Ankarada bile birkaç yerde var.)
Eğerki bu cihazda gaz ayarı yaptırdıysanız ve aracınız bu tüketimi sağladıysa geriye tek bir seçenek kalıyor: Aktarma organları. Baskı balata yani.

Ayrıca bişi sorcam. Ankarada, eskişehir yolunda atoyu geçtikten hemen sora shelle gelmeden aygaz lpg istasyonu vardı. O istasyonun içinde bir LPG ayarcısı vardıki Ankarada tek gereçim. Bir gün bir gittim istasyon yıkılmış ve inşaat yapılıyor. O ayarcı arkadaşada bidaha ulaşamadım. O arkadaşın nereye taşındığını bilen varsa ltfen bana özelden msj atsın çok sevinirim. Çünkü ankara gibi bi yerde bizim gibi araçlara gaz ayarı yaptırmak bile zorlaştı.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti İstop » 29 Mar 2014, 18:42

ins buraya tasınmıstır :D mustafa abı bıkac sorum olacak ozelden yazmak ıstemedım ıhtıyacı olan olur dıye yav 90 km karısık kullanımda 33 yaktı bızım kı bırazda koyde bayırda cayırda asırı zorlamanında etkısıyle normal sayılırmı bu bırde bı sorum daha var bu ayar kendılıgınden tekrar duzensızlesebılıyomu gecenkı denememle arasında daglar kadar fark var. gecen tamamen bıttı depoyu fulledım 26 lıtre aldı 130 km yaptım suan ama ıkı ısık yanıyo yıne sanırsam 250 de bıter cunkı yıne karısık kullanacam ve zorlamak zorunda kalacam normalmı bu degerler el cvp saygılar
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 29 Mar 2014, 18:59

Ahmet abi senin yakıtın normal. Gaz ayarı zamanla bozuluyor evet. Ama bu 10,000 km civarında. Yani hava filtresini değiştirdiğin zaman.
2 diş yanıyor olayına gelince. O ışıklara fazla güvenme. 2 diş yanması deponun yarı dolu olması anlamına gelmiyor. Benim araçta 20 tl lik gaz alınca 3 diş yanıyor. 20-30km kullanınca teke düşüyor. Tektede 50-60 km gidio bazen. Fullediğim zaman 100km hep full yanarken, bidahaki 100 kmde teke düşüyor. Yani gösterge mantığına uysak 400km yapmamız lazım bi depoyla :)
Ayrıca lpg depoları farklı farklı. Benimki çok ufak örneğin. Eski aracımda 55-60lt lpg alıyordu. daha büyükleri ve cok daha küçükleri var.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 29 Mar 2014, 19:08

valla abı benımkı buyuk ama az alıyo atıkerın ustunde yazıyo 2013 te takmıslar 26 lıtreden fazla almıyo:D bende anlamadım bu ısı gecen fulledıgımde 4 ısık yanıyodu 110 km mıne yaptıydım dunde 10km kullanmısım 2 ye dustu :D delı edecek neyse normalse sıkıntı yok alında maasallah dıyım resmen 2 tane dag cıktım ındım 2 vıteste :D
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sainz » 29 Mar 2014, 21:40

Krank arka keçesi yağ kaçırmış ve debriyaj balatasını yağlamış. Araç 3. viteste rahatlıkla kalkıp gidiyordu. Bu halde olmasına rağmen yarısı şehiriçi yarısı düz açık yol sabit hızda olmak üzere 100km' de 10 litre benzin yakıyordu. 60Krş gerçekten çok fazla.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti İstop » 29 Mar 2014, 21:48

sorunu hallettıgıne sevındım debrıyajın bıttı demıstın Allahtan o saglam mısta halletmısın gecmıs olsun pekı nerde nasıl kaca yaptırdın paylasırmısın ugur
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 29 Mar 2014, 21:49

sainz yazdı:Krank arka keçesi yağ kaçırmış ve debriyaj balatasını yağlamış. Araç 3. viteste rahatlıkla kalkıp gidiyordu. Bu halde olmasına rağmen yarısı şehiriçi yarısı düz açık yol sabit hızda olmak üzere 100km' de 10 litre benzin yakıyordu. 60Krş gerçekten çok fazla.

Valla abi senin yorumu görünce LPG den vazgeçip benzine dönesim gelio. 40kuruş yaksın benzinde yaksın.
Ölçebildinizmi son benzin tüketiminizi.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sainz » 30 Mar 2014, 22:15

Son tüketimi ölçemedim maalesef; ancak motorun devri 1 d.d artsa gidişte net hissedebildiğime göre epey bir düşüş olacağını düşünüyorum.
Baskı-balatayı Sachs marka aldım. Debriyaj seti, keçe, işçilik hepsi için 400 lira harcamış oldum. Belki biraz fazla olabilir işçilik ancak arada ufak tefek adını koymadığımız işlemler de oldu, o nedenle çok da fazla pazarlık yapmadım. ;)
İstop yazdı:sorunu hallettıgıne sevındım debrıyajın bıttı demıstın Allahtan o saglam mısta halletmısın gecmıs olsun pekı nerde nasıl kaca yaptırdın paylasırmısın ugur

Balata kalınlığı epey vardı ancak balata bandının dış ve iç kenarları yağlanmadan dolayı aşınamamıştı. Orta kısımda az bir bant tutunabiliyormuş, onu da biraz zorlayınca haliyle yakmışım. 5. vitese takıp el frenini çekip normal kalkış gazı verdiğimde bile motor çalışmaya devam ediyordu.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti kamyoncutanzer » 30 Mar 2014, 22:40

evet arkadaşlar..denemeler devam etti ve 5 tl...gaz ile 21 km yaptım şehir içi.....azcık rolantim düşük...onuda çözdümmmü tamam demektir....fakat geçen gün bir talihsizlik yaşadım...ALLAHTAN 20-30 ile gidiyordum birden sol tekerleğin bağlı olduğu salıncağı tutan parça kırıldı ve düştü...zar zor sanayiye götürdüm haletrdim fakat biraz çürük var o bölgenin tabanın da önümüzdeki günlerde onuda yaptıracağım...önemli bir nokta mutlaka kontrol ettrin...zira 80 le giderken olsaydı şu an yazamıyor olurdum muhtemelen....soğuk hava girişi tamamen kapalı sıcak hava girişi tamamen açık...olay budur...motor çabuk ısınıyor.....çekiş gayet iyi sollamalar da sorun yok...10 tl gaz koydum 3 lira desek litresi 35 km gitse yeter bana...ALLAHA EMANET OLUN....:)
kamyoncutanzer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: tanzer
Nereden: Edirne
Arabanız: skoda forman

İleti İstop » 31 Mar 2014, 00:48

hayırlı olsun tanzer usta cok sevındım yakıtı duzelttıgıne :D lakın kafama bısey takıldı soguk hava ıptalken o degerler nası yakaladın yav benım bıldıgım soguk havada daha saglam bı atesleme olmazmı resımlerle yaptıgın ıslemlerı paylasırmısın
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 31 Mar 2014, 13:03

Vala Ahmet abi. Benim aracında sadece sıcak hava girişi açıktı. Yakıt tüketimim iyiydi. Fakat ben çekişi artırmak için soğuğu açtım. Ne gözle görünen bir çekiş artışı oldu, nede yakıtta bir düşüş. Sanki yakıt arttı bile diyebilirim. Bende LPG de soğuk hava iyi diye biliyorum ama bazı LPG ci arkadaşlar ıslarla bu araçlarda sıcak hava daha iyi diyorlardı. Hatta benim aracın soğuk hava girişini tamamen iptal etmişler vida atmışlardı. Soğuk havayı açtıktan sora uzun yola cıkmadım fakat sıcak hava acıkken uzun yolda 100km de 6-7lt LPG yapmıştım. Şimdi o değeri yakalayabilirmiyim bilmiyorum :)
Yani bu olayda sonuç şuki. Aracınızın yakıtından memnunsanız kurcalamamalısınız. Daha iyi olsun derken daha kötü olabiliyor. En iyi ihtimal gözde görünen bir iyileştirme yakalayamıyorsunuz :)
Ayrıca 5 tl - 10 tl yakıtla devamlı ölçümler yapmak çok yanlış. Bir kere ölçüm yapıp eğer memnunsanız o şekilde kullanmalısınız. Devamlı ölçüm yaparsak paranoyak olma ihtimalimiz de var. :)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 31 Mar 2014, 13:24

Ben paranoya oldum zaten. vala mustafa abı depoyu gecen fulledım ıste sonucları gorcez de ben sureklı koylerde kullandıgım ıcın 33 un altına ınecegını sanmıyorum bıde ben dag tasa vuruyorum arabayı cekıste dussun ıstemıyom mazallah dagın basında kalsam telfn bıle cekmıyo :D en ıyısı dedıgın gıbı kurcalamamak yaksın namussuz napak kafayı yedık yav
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kamyoncutanzer » 31 Mar 2014, 22:47

tespitim şudur kesinlikle sıcak hava daha iyi ama rölantide dengesizlik var yarın hem karbüratörden (benzin ) için hemde beyinde bi ayar yapıcam...çünkü şu an gazda çok düşük ama benzinde çıldırıo...
kamyoncutanzer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: tanzer
Nereden: Edirne
Arabanız: skoda forman

İleti İstop » 31 Mar 2014, 22:50

Tanzer abı ben kendımı takıntılı sanırdım sen benı gerdın yav ellesme daha ne ıstıyon yıne bozacan yav :D sunu kıstım 10 lıra gaz aldım bunu actım 20 lıra derken bı ıkı depo doldurur zaten 500km yol yapardın ellesme nolur yav :D :D
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

ÖncekiSonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir