silkeleme tekleme

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

silkeleme tekleme

İleti kurtoğlu11 » 25 Mar 2014, 21:06

arkadaşlar benimde bir sıkıntım var arabam 1.vites hariç özellikle rampada gaza çok basarsam tekliyor yada silkeliyor AMA GAZA AYAĞIMIN UCUYLA BASARSAM RAMPADA BUNU YAPMIYOR BEN ALIŞTIM BU DURUMA sizin araçlarda böyle bir durum varmı yorumlarınızı bekliyorum benzine aldım denedim sıkıntı yok

kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bilecik
Arabanız: favorit lx

İleti sainz » 26 Mar 2014, 10:05

kurtoğlu11 yazdı:arkadaşlar benimde bir sıkıntım var arabam 1.vites hariç özellikle rampada gaza çok basarsam tekliyor yada silkeliyor AMA GAZA AYAĞIMIN UCUYLA BASARSAM RAMPADA BUNU YAPMIYOR BEN ALIŞTIM BU DURUMA sizin araçlarda böyle bir durum varmı yorumlarınızı bekliyorum benzine aldım denedim sıkıntı yok

Yakıt besleme sistemi karbüratörlü ve ani ve çok gaz vermelerde (LPG yok, benzinli halinden bahsediyorum) motor boğulur ve benzini yakabilmek için epey zorlanır. O nedenle Favorit ile rampa tırmanılacaksa motor devrini iyi ayarlayıp o şekilde çıkmak; rampa çıkarken hızlanmak gerekiyorsa da vites düşürerek çıkmak gerekir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti Teknisyen42 » 26 Mar 2014, 13:13

Benim aracım 98 model felicia lpg de 1 veya 2. vites de kalkarken her seferinde sarsıntılı kalkıyor nedeni nedir ve ne yapılmalıdır acaba :?:
Teknisyen42
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Konya
Arabanız: Skoda

İleti AG7 » 08 Nis 2014, 09:57

arkadaşlar mrb. benim araçta aynısını yapıyodu. bütün viteslerde özellikle 2000-2500 devirden sonra yada gaza çok yüklenince teklemeye başlıyodu. ama ayak ucu ile basarsam aracı çok kasmazsam bi sıkıntı yoktu. çok yorum yapıldı çok düşünüldü herkes bişey söyledi. fakat buji ve kablolarını değiştirdikten sonra bendeki sorun ortadan kalktı..benzinde denememiştim. lpg ile yaşadım bu sorunu. hatta beyni falanda değiştir diyenler olmuştu. ama gerek kalmadı. şimdi ki sorunum. çok yakıyo :))) 0,35-0,40 civarı. ama gaz'ı parça parça alıyorum. tam bi depo doldurup bitirip deneyemedim yani.. kesin yanlış ölçüm yapıyorum ama. neyse artık hele bi yaz gelsin..
AG7
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Favorit

İleti blauzahn » 08 Nis 2014, 11:37

AG7 yazdı:arkadaşlar mrb. benim araçta aynısını yapıyodu. bütün viteslerde özellikle 2000-2500 devirden sonra yada gaza çok yüklenince teklemeye başlıyodu. ama ayak ucu ile basarsam aracı çok kasmazsam bi sıkıntı yoktu. çok yorum yapıldı çok düşünüldü herkes bişey söyledi. fakat buji ve kablolarını değiştirdikten sonra bendeki sorun ortadan kalktı..benzinde denememiştim. lpg ile yaşadım bu sorunu. hatta beyni falanda değiştir diyenler olmuştu. ama gerek kalmadı. şimdi ki sorunum. çok yakıyo :))) 0,35-0,40 civarı. ama gaz'ı parça parça alıyorum. tam bi depo doldurup bitirip deneyemedim yani.. kesin yanlış ölçüm yapıyorum ama. neyse artık hele bi yaz gelsin..

Egzozdan ölçüm ile bilgisayarlı gaz ayarı yaptırdınız mı? Buji, kablo, filtre, yağ vb. değişimlerde gaz ayarı mutlaka yaptırmak gerekiyor çünkü önceki durumdan daha iyi vaziyete geçtiğinizden ötürü fazla yakıyor haliyle...
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti AG7 » 08 Nis 2014, 11:57

evet buji ve kabloları değiştikten sonra, birde subap ayarı yapıldı. ardından gaz ayarına gitti araç. tabi çırak götürdü arabayı, ustası git ayara götür dedi. götürüp götürmediğini ALLAH biliyor artık :)) ama açıkçası daha doğru düzgün bi tamirciye gitmedim, daha doğrusu gidemedim. Alalı 5 ay oldu. yakında elimize para geçerse gidicem bi dip temel inş..
AG7
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 08 Nis 2014, 12:03

AG7 yazdı:evet buji ve kabloları değiştikten sonra, birde subap ayarı yapıldı. ardından gaz ayarına gitti araç. tabi çırak götürdü arabayı, ustası git ayara götür dedi. götürüp götürmediğini ALLAH biliyor artık :)) ama açıkçası daha doğru düzgün bi tamirciye gitmedim, daha doğrusu gidemedim. Alalı 5 ay oldu. yakında elimize para geçerse gidicem bi dip temel inş..

gaz firmalarının servislerine gidin isterseniz. ayar önemli.. benim geçen yağ ve filtreler değişti ayara gitsem mi gitmesem mi diye tereddüt ettim ama gittim. cihaza bağlayınca değerler kırmızıyı gösteriyordu hep. ayarlar bittikten sonra yeşil ekranı görmek mutlu ediyor insanı :)
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti AG7 » 08 Nis 2014, 14:41

inş.. yağ falanda değişmesi lazım benim. onu da değiştirip genel bakıma soktuktan sonra ince bi ayara götürmem lazım ewt.. önceden favorite karşıydım. ama aldıktan sonra sevmeye başladım :) ne sorunu olursa olsun. seviyorum ben bu aracı
AG7
CLASSIC
CLASSIC

İleti ygt35 » 12 Nis 2014, 11:13

Arkadaşlar benim aracımda da silkeleme sorunu var. 1.Viteste arabayı sanki bir şey tutuyormuş gibi kalkışta çok zorlanıyor ve 1.viteste gaz yememeye başlıyor, tüm viteslerde olmasına rağmen özellikle 2. ve 3.viteste araba bildiğiniz beşik gibi sallıyor kendini bu durumlarda biraz daha gaza yüklenince arada sırada egzozdan pat diye bir patlama sesi geliyor. Bunun nedeni nedir?Çok acil yardımlarınızı bekliyorum.
ygt35
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: YİĞİT MİSLİ
Nereden: İzmir
Arabanız: FAVORİT

İleti kurtoğlu11 » 13 Nis 2014, 23:11

senin buji ve buji kablolarını kontrol ettirip değişmesi gerekenleri değiştirip birde patlama için avans ayarı yaptırman lazım benim fikrim edindiğim tecrübeler git gel ustalara vere vere öğrendik
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

İleti ygt35 » 15 Nis 2014, 12:25

Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. En kısa zamanda gidip yaptırcam sonucu burada paylaşırım
ygt35
CLASSIC
CLASSIC

İleti ygt35 » 18 Nis 2014, 11:24

Arkadaşlar buji,buji kablosu ve distribütör kapağını değiştirdim ve sorunum ortadan kalktı tekrardan verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
ygt35
CLASSIC
CLASSIC

İleti kurtoğlu11 » 18 Nis 2014, 23:44

kardeş buji ve kablolarınını hangi marka kaç liraya aldın yazarmısın
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

İleti statasoy » 16 Kas 2014, 18:43

Yorumları okudum, benim formanda da aynı sorun var şu anda.
Bi ara yağ lambası yanıp sönmeye başladı, 2 3 gün sonra yağını değiştirmeye gittim. Yatak sarmaya başladı dedi usta. Yatakları da değiştirdik.
Şimdi 3.5 devirden sonra gaz yemiyor ve tekleme yapıyor. Benzinde daha az bir tekleme var.
Gaz ayarı yaptırmadım henüz. Motorun gidici olma ihtimali var mıdır?
statasoy
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Atasoy
Arabanız: Fiesta 2015

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: style ve 18 misafir