Frenden gelen ses

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Frenden gelen ses

İleti favorit55 » 29 Mar 2014, 08:40

Merhaba
Araçımın ön fren balatalarını değiştirdik değiştirmişken tamir takımlarınıda ve sol ön fren hortumunuda değiştirdik yanlız değişim sonrası araçla uzun yolda giderken sürtünme sesi geliyor frenin üstüne hafif dokununca veya fren yapınca ses kesiliyor freni bıraktıktan 5 sn. sonra yine devam ediyor. Kaç tane ustaya gittim bulamadılar. Sizce sıkıntı ne olabilir.

favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

İleti SKDFORMAN » 29 Mar 2014, 13:23

Fren balataları değiştiğinde bu tür sesler oluşabiliyor. Zaman içinde balatalar alışınca ses gidecektir. İşçilik düzgün yapıldıysa endişelenecek birşey yok. Benim araçtanda benzer sesler geliyor. Vıcı vıcı vıcı diye veya sürtme sesi benzeri bazen. Aynen dediğiniz gibi frene dokununca kayboluyor. Tekerleği havaya kaldırıp kontrol ettik, hatta söküp inceledik. Akstan veya rulmandan gelen bir seste diil. Bu araçlarda bu tür sesler gelebiliyor diyebilirim
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti favorit55 » 29 Mar 2014, 13:41

yanlız frene basınca gelse ses balatadan diyecemde frene basınca gelmiyor normal yolda giderken geliyor frene basmadan sadece pedala hafif dokunsanız bile 5 sn kadar duruyor tekrar devam ediyor yanlış anlamayın frene basmadan ses yapıyor
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Favocu » 29 Mar 2014, 17:19

Fren diskinizde hafif eğiklik olabilir. Özellikle yol yaptıktan sonra fren diskleri sıcakken arabayı yıkamak fren disklerinin eğilmesine neden olabiliyor. Balatalarda yeni olduğu için frene basmadığınız halde cık cık diye sürtünme sesi geliyor olabilir.
Kullanıcı avatarı
Favocu
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Favorit 135 L

İleti favorit55 » 29 Mar 2014, 18:17

Başka bir ustayla konuştum fren işi yapan bazı balatalarda hata çıkabiliyor balataları değiştir ses kesilir diyor eminde konuşuyor. Balataları takan ustaya garantiden değişmesini söyleyeceğim değiştirmezse ben ustayı değiştirecem
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kurtoğlu11 » 29 Mar 2014, 18:31

balatalar değişince benim eski felişdede böyle ses vardı hatta ustsya tekrar gitmiştim usta tekeri krikoyla kaldırıp çevirdi bu ses zamanla kesilir demişti daha sonra felişi satmıştım.
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bilecik
Arabanız: favorit lx

İleti SKDFORMAN » 29 Mar 2014, 18:39

Bende ses çok rahatsız edici diilse idare edilmeli diyorum. bizim araçlarda bu tür sesler gelebiliyor çünkü. Zaman içerisinde 10.000-20.000 km civarı kesilebileceğini düşünüyorum bende.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti favorit55 » 29 Mar 2014, 18:41

kkkk945 yazdı:Bende ses çok rahatsız edici diilse idare edilmeli diyorum. bizim araçlarda bu tür sesler gelebiliyor çünkü. Zaman içerisinde 10.000-20.000 km civarı kesilebileceğini düşünüyorum bende.

Bahsettiğimiz ses sadece frene basıllınca gelse haklısın ama frene basılınca ses kesiliyor freni bırakın ses devam ediyor uzun yolda motor sesinden daha rahatsız edici oluyor
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 29 Mar 2014, 19:07

favorit55 yazdı:
kkkk945 yazdı:Bende ses çok rahatsız edici diilse idare edilmeli diyorum. bizim araçlarda bu tür sesler gelebiliyor çünkü. Zaman içerisinde 10.000-20.000 km civarı kesilebileceğini düşünüyorum bende.

Bahsettiğimiz ses sadece frene basıllınca gelse haklısın ama frene basılınca ses kesiliyor freni bırakın ses devam ediyor uzun yolda motor sesinden daha rahatsız edici oluyor

Bahsettiğiniz ses anlattığınız şekilde benim aracın ön sağ tekerinde mevcut. Bu ses uğulttu veya kütürtü şeklinde diiilde vıcı vıcı vıcı şeklinde çıkıyor. Benim seste aynen sizin dediğiniz gibi frene basılınca kesiliyor sora tekrar başlıyor.
Sizin bahsettiğiniz ses uzun yolda motor sesinde daha rahatsız edici bir uğultu şeklindeyse teker rulmanından şüphe etmelisiniz.
Bunu şöyle test edebilirsizin. Aracınızın ses gelen tekerini krikoyla kaldırın. daha sora arka tekerlerden birine bi takoz veya taş koyun. El frenini çekin. Aracınızı çalıştırıp 2. viteste harekete geçer gibi yapın. Havada olan teker dönmeye başlayacaktır. Gerekirse lastiği söküp sesin nereden geldiğini anlamaya çalışabilirsiniz.

Buradan anlatabileceklerim bu kadar.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 29 Mar 2014, 21:11

Mustafa abı motor sesıne benzeyen bı ugultu seyır halınde bendede vardı motor gıbı surtme sesı gıbı cok mat bı sestı frene basınca yavaslayınca kesılıyodu. hatırlarsanız yazmıstım rulman gevsemıs ustaya goturdum kapagı acıp bı lokmayla sıktı ses kesıldı fatıh senınkıde buna benzer bı sıkıntıdır ıns baktırmanda yarar var
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti sainz » 29 Mar 2014, 21:36

Fren disklerini değiştirmediyseniz veya düzgün bir şekilde tornalanmadıysa balatalar diske alışma evresinde olabilir diye düşünüyorum.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti favorit55 » 01 Nis 2014, 09:46

sesin sebebi bulundu. taktırdığım usta ne kadar kabullenmesede balatasında promlem olucağına, yeni tanıştığım usta hiç tanımamasına rağmen taktı balatayı ses kesilirse gelir parasını verirsin dedi gönderdi iki gündür ses yok yani frene basmadanda balata ses yapabiliyormuş.
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 01 Nis 2014, 14:48

Evet bu tür sesler olabiliyor. Mevcut balatalarıda demekki 5-10bin kullansanız düzelecekti.
Geçmiş olsun tekrar. Sorunun çözüldüğüne sevindim.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Ahmet BALKANCI » 01 Nis 2014, 16:45

Sn. Favorit55 kardeşim. Aynı sorun benim aracımda var. Ön diskleri ve balataları yeni değiştirdim. Ön sağ tekerden ses geliyor. Sorun aynen sizin yazdığınız gibi. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Ahmet BALKANCI
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ahmet BALKANCI
Nereden: Edirne
Arabanız: SKODA FELİCİA 2000

İleti favorit55 » 01 Nis 2014, 17:01

Ahmet BALKANCI yazdı:Sn. Favorit55 kardeşim. Aynı sorun benim aracımda var. Ön diskleri ve balataları yeni değiştirdim. Ön sağ tekerden ses geliyor. Sorun aynen sizin yazdığınız gibi. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

yanlız frene basılınca olan ses ise onunla alakalı bilgim yok ama ses yolda giderken yapıpda frene hafif dokunduğunuzda 5 sn. kadar duruyorsa ses balatadandır %90. Bende yeni balata takmıştım tahminim 1500 km yaptım ses kesilmedi aksine arttı. Mecburen geçer diye bekleyemedim artık, yeni tanışdığım usta emin konuştuğu için bu ses kesinlikle balatadandır olmazsa para vermezsin olursa verirsin diyip taktı balataları gönderdi ses kesildi. Eğer disklerinde promlem yoksa büyük ihtimallede yeni olduğu için yoktur senin sıkıntında balatadandır yeni taktırdığım balatanın markasını yazarım akşam ondan taktırırsın.
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir