Egzos emisyon değerleri

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Egzos emisyon değerleri

İleti favorit55 » 29 Mar 2014, 18:44

Egzos muaynesi yaptırdır. Araç rölantide çalışırken benzinde ve lpg egzos değerleri resimde Sizce nasıl değerler

Eklentiler
dekont.jpg
dekont.jpg (79.92 KiB) 1523 defa görüntülendi
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

İleti SKDFORMAN » 29 Mar 2014, 18:50

Ayar mükemmel. Yazıyor zaten. Mükemmel
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti SKDFORMAN » 06 Haz 2014, 17:47

Bende bu gün yaptırdım.
Sonuçlar şu şekilde
CO: 0.16
CO2: 11.41
HC: 390
O2: 3.23
Lambda: 1.167
Sonuç Mükemmel

Sizlerde paylaşırsanız değerlendiririz.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blues84 » 06 Haz 2014, 19:33

Ben şubatın 19unda yaptırmışım.
Sadece benzinde ölçüm yapmışlar, belki gazda da yaptılar ama evrakta yok..
Model 135L 1993 Kat. Konv. Yok.

CO: 0.20 %vol
CO2: 11.30 %vol
HC: 88 ppm%vol
O2: 3.05%vol
Lambda: 1.173

Sonuç: Geçti.
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Edirne
Arabanız: Favorit 135 L

İleti SKDFORMAN » 06 Haz 2014, 23:27

Abi bizim O2 değeri nie yüksek ya. O2 değeri yakıt konusunda önemli diye biliyorum ben. İnternetteki yorumlarda bu yönde. İnş. yorum yapabilen biri çıkar bu konuda.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blues84 » 07 Haz 2014, 00:18

Yazdık bunları buraya ama hiç bir rakam bişey söylemiyor.
Eski ölçüm değerleri de aşağı yukarı aynı.
Ölçüm yapılırken yanımda makine mühendisi de vardı ama, laylaylom modundaydık, çok benzin gitti bağırta bağırta bütün bilgi bu kadar. Tüp yeni takılmıştı 1000 km bile dolmamıştı daha, bujiler de yeniydi.
Bir kaç ay önce fenni muayeneden geçti, eleman çok iyi bakmışsınız filan dedi ama kaportada yağ-su sızdıran damlayan bir yerden yokmuş onun için demiş.
Hava filtiresinin orada mikser takılırken açılan iki delik ve üstten bir somun eksik, buralardan hava kaçırıyordur ama önemli değil demek ki.
Eğer hava filtresinden sonra hava kaçağı olursa motorun verimi kaçağın büyüklüğü oranında düşüyor onu biliyorum..
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Edirne
Arabanız: Favorit 135 L

İleti SKDFORMAN » 07 Haz 2014, 17:50

Abi ben aracı ilk aldığımda araç heryerinden hava alıyordu. külbütör kapağından hava kutusunun altına giden boru çıkıktı mesela. benim sadece sıcak hava açıktı. Yine hava kapağının üstündeki vidalar yoktu ve hepsi açıktı. Olduğu gibi hava alıyodu yani. Distribitör vakum hortumu çıkıktı ve daha bi sürü şey.
O şekilde uzun yol yapmıştım. Aracın yakıtına inanamamıştım. O zamanlar lpgnin ltresi 2.80 civarıydı. Buna rağmen araç km de 20kuruşun altında yaktı.
Sora foruma bakıp sıcak havayı iptal edip soğuğu açtık. gaz ayarı bujiler kablolar vs. vs. bakımlar yapıldı. distribitör vakum hortumu yerine takıldı. Bütün ekstra hava kaçakları önlendi. Şuan ekstra hava girişi yok. Sadece soğuk hava. Oda yarım bantlı.
Şuan LPG ltresi 2.30. Aracım şehir içinde km de 30 kuruştan fazla yakıo. :) yakıtım arttı. araçta hiçbir problem yok. ama yakıt bu. :)
yani ş.içi 100km de 11 lt LPG civarının altına düştüğünü hiç görmedim. Bakımsız hali hariç ;)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sainz » 08 Haz 2014, 12:49

kkkk945 yazdı:...uzun yol yapmıştım. Aracın yakıtına inanamamıştım. O zamanlar lpgnin ltresi 2.80 civarıydı. Buna rağmen araç km de 20kuruşun altında yaktı... ...Şuan LPG ltresi 2.30. Aracım şehir içinde km de 30 kuruştan fazla yakıo...

E gayet normal değil mi? Birisi uzun yol birisi şehir içi tüketimi.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti SKDFORMAN » 08 Haz 2014, 19:12

sainz yazdı:
kkkk945 yazdı:...uzun yol yapmıştım. Aracın yakıtına inanamamıştım. O zamanlar lpgnin ltresi 2.80 civarıydı. Buna rağmen araç km de 20kuruşun altında yaktı... ...Şuan LPG ltresi 2.30. Aracım şehir içinde km de 30 kuruştan fazla yakıo...

Abi aracın yağı, yağ filtresi eskiydi. Buji- biji kabloları, hava filtresi, distribitör vakum hortumu takıldı, ekstradan hava alan yerler kapatıldı, sıcak hava girişi iptal edilip yalnızca soğuk hava verildi ve LPG 2.80 den 2.30 a düştü ltresi. vs. vs.
Bu yapılanların yakıta hiçmi etkisi olmaz. tmm yüzde 50 olmaz ama yüzde 10-20 olsun. hadi oda olmadı LPG ltresinde yüzde 20 civarı düşüş olmuş. Bunundamı etkisi olmaz.
Tabi denemedim araca bakım yaptıktan sora uzun yolda yakıtını. Ama bence bakımsız halinden fazla yakacak gibi görünüyor. Üstelik LPGnin fiyatı düşmüşken.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sainz » 08 Haz 2014, 22:10

kkkk945 yazdı:
sainz yazdı:

Abi aracın yağı, yağ filtresi eskiydi. Buji- biji kabloları, hava filtresi, distribitör vakum hortumu takıldı, ekstradan hava alan yerler kapatıldı, sıcak hava girişi iptal edilip yalnızca soğuk hava verildi ve LPG 2.80 den 2.30 a düştü ltresi. vs. vs.
Bu yapılanların yakıta hiçmi etkisi olmaz. tmm yüzde 50 olmaz ama yüzde 10-20 olsun. hadi oda olmadı LPG ltresinde yüzde 20 civarı düşüş olmuş. Bunundamı etkisi olmaz.
Tabi denemedim araca bakım yaptıktan sora uzun yolda yakıtını. Ama bence bakımsız halinden fazla yakacak gibi görünüyor. Üstelik LPGnin fiyatı düşmüşken.

İlk mesajında "şehiriçi 11 litre LPG" tüketiminden bahsetmişsin ki İstanbul gibi bir yerde 10lt/100km şehiriçi tüketimi vardır Favorit' in. 11lt/100km LPG tüketimi bence gayet normal. Kaldı ki şehiriçi ile şehirdışı tüketimleri arasında çok fark çıkar. ;)
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti SKDFORMAN » 08 Haz 2014, 23:10

sainz yazdı: İlk mesajında "şehiriçi 11 litre LPG" tüketiminden bahsetmişsin ki İstanbul gibi bir yerde 10lt/100km şehiriçi tüketimi vardır Favorit' in. 11lt/100km LPG tüketimi bence gayet normal. Kaldı ki şehiriçi ile şehirdışı tüketimleri arasında çok fark çıkar. ;)

Abi ben gazı 2.30 dan alıyorum şu anda. 11lt * 2.30 = 25.3 kuruş yapar. Benim araç şu anda 28-30 kuruş civarı yakıyo.
Evet gaz pahalıyken 11 lt hesaplıyordum. Ama şuanda 12lt civarına cıktı. Gerçi haklısın. Çok dur kalk yapıyorum. Aracın rolanti devride bana göre yüksek. tahmini 1100-1200 arasında. Oda dur kalkta çok etkiliyor.
Abi forumda görüyosun sende ş.içi 9 litre yakıyorum diyende var. Ben ne kadar dikkat etsemde 10u göremedim ş. içinde. Aracımda o kadar bakımlıki. Maaşallah ne baskı balata ne başka bişi. Birtek daha kar lastikleri üstünde birde arka susturucu çürük benim. Oda etkiliyor biliyorum. Aracı hafif yokuşta boşa alınca akıp gitmio lastikler yüzünden.
gerçi brodwaylerde az yakıyor biliyorsun. Arkadaşta full bakımlısı var. oda 100 km de 9 lt yakmıyo. Ş.içi 9 lt biraz afaki galiba bizimki gibi büyük ve trafiği yoğun illerde.
Gaz emisyon değerlerim hakkında bir fikrin varmı? emisyon ölçümü yaptırdığım yer birde bilgisayarlı gaz ayarına gir. Orada bir kaç değer daha görmende fayda var. Bu cihaz o değerleri göstermiyor dedi. Mesela O2 yüksek gibi bizim. Oda yakıcı gaz bildiğim kadarıyla.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti favorit55 » 09 Haz 2014, 07:29

bence 11 lt trafikte iyi daha altını göremezsin eger işlek yerlerde kullanıyorsan ş.iiçinde
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

İleti sainz » 09 Haz 2014, 16:52

kkkk945 yazdı:
sainz yazdı: İlk mesajında "şehiriçi 11 litre LPG" tüketiminden bahsetmişsin ki İstanbul gibi bir yerde 10lt/100km şehiriçi tüketimi vardır Favorit' in. 11lt/100km LPG tüketimi bence gayet normal. Kaldı ki şehiriçi ile şehirdışı tüketimleri arasında çok fark çıkar. ;)

Abi ben gazı 2.30 dan alıyorum şu anda. 11lt * 2.30 = 25.3 kuruş yapar. Benim araç şu anda 28-30 kuruş civarı yakıyo.
Evet gaz pahalıyken 11 lt hesaplıyordum. Ama şuanda 12lt civarına cıktı. Gerçi haklısın. Çok dur kalk yapıyorum. Aracın rolanti devride bana göre yüksek. tahmini 1100-1200 arasında. Oda dur kalkta çok etkiliyor.
Abi forumda görüyosun sende ş.içi 9 litre yakıyorum diyende var. Ben ne kadar dikkat etsemde 10u göremedim ş. içinde. Aracımda o kadar bakımlıki. Maaşallah ne baskı balata ne başka bişi. Birtek daha kar lastikleri üstünde birde arka susturucu çürük benim. Oda etkiliyor biliyorum. Aracı hafif yokuşta boşa alınca akıp gitmio lastikler yüzünden.
gerçi brodwaylerde az yakıyor biliyorsun. Arkadaşta full bakımlısı var. oda 100 km de 9 lt yakmıyo. Ş.içi 9 lt biraz afaki galiba bizimki gibi büyük ve trafiği yoğun illerde.
Gaz emisyon değerlerim hakkında bir fikrin varmı? emisyon ölçümü yaptırdığım yer birde bilgisayarlı gaz ayarına gir. Orada bir kaç değer daha görmende fayda var. Bu cihaz o değerleri göstermiyor dedi. Mesela O2 yüksek gibi bizim. Oda yakıcı gaz bildiğim kadarıyla.

1100-1200d/d rölanti neredeyse jikle devri. Kışın jikledeyken öyle çelışırdı benim eski (!) Favorit.
Bir de benim dediğim 10 litre tüketim benzindedir. O nedenle 11 litre LPG normal dedim.
Üstüne üstlük kış lastikleri yazın fazla yaktırıyor.
Emisyon değerlerinin fabrika tarafından belirlenmiş referans aralıklarını bilemediğim için bir şey diyemiyorum maalesef.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti KorsanKedi » 09 Haz 2014, 21:18

Herkes Favorit, Forman ile katılmış, ben de Felicia ile katılabilirmiyim?
Bu gün egzos muaynesine gittim, değerler yüksek çıktı, zaten aracın çok yakma sorunu var epeydir. Konvertörü değiştirmek zorunda kaldım, 480 TL masraf ettim. Tekrar gittiğimde çıkan sonuç bu, ne kadar iyidir yada hala kötümü bilmem, yorumu sizler yapacaksınız.Araç 2001 1.6 Benzin+Lpg

KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: İlhan Alan
Nereden: Bursa
Arabanız: Punto Evo 1.4 2012

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir