ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUM...

İleti AG7 » 10 Nis 2014, 20:10

Arkadaşlar mrb. malum foruma yeni katıldım. ve yaklaşık 5 ay'dır da favo kullanıcısıyım. Şimdi sizlerin engin tecrübelerinden yararlanmak istiyorum. Kafama takılan bi kaç durum var.. dediğim gibi 5 ay önce tanıdık bi arkadaşımdan favosunu kaptım :) Aracım 95 Lx modeli.. daha orjinal 128.768 km'de.. yalnız bi kaç şey dikkatimi çekti..
Şimdi bu araç çok olmamakla birlikte su eksiltiyor.. Yalnız suya yağ- yağ'a su karıştırma söz konusu değil. Aynı zamanda yağda eksiltiyor. 3 ay'dan 3 ay'a yarım litre koyuyorum.. bi aldığımda koydum bi de 4 gün önce.. ve bu araç hor kullanılmış bi araçta değil. Tanıyorum yani. İLk aldığımda yinede sanayiye götürdüm. Tamirci dedi ki. bu araç yağ yakıyo. ama kullanışına bağlı. Duruma göre rektefiye'ye girebilirsin dedi, ama aldırmadım tabi ki.. aldım aracı. Kütahya'dan antalya'ya 3 marş'ta geldim.. o zamanlar 2.69 dan alıyodum gaz'ı (gerçi şimdi de aynı fiyata geldi ama) 70 lira civarına geldi 400 km yolu.. ama antalya'ya alışamadı sanırım. yada kış diye fazla yakıyo bilemiyorum.. gerçi daha tam dürüst deneyemedim fulleyipte.. Hatta geçende üfleme var mı bi bak dediler. Çalıştırdım aracı. Normal sıcaklığında idi. Açtım yaĞ kapağını.. bastım hafif hafif gaza, yağ atma yok. bi damla bile.. ONa sevindim ama.. HAtta geçende yedek depo kapağından su kaçırıyodu. Baktım lastiği erimiş kapağın. Eski orjinal kapağını taktım. Şimdi su atma kesildi. -----hatta su eksiltmeyi bi kaç yerden hava alıyosa buharlaşıyordur diye düşünüyorum---- Ve Kapağın contasının erimesinden dolayı, hararet müşürünü 88'e düşürmeyi düşünüyorum mesela.. Şimdi araç bastın mı gidiyo.. gitmiyorum demiyo. Elim yazmaya varmıyo ama.. Conta falan dedi bi kaç kişi. Yok artık dedim. conta yakan araba asla çalışmazz. çalışsa da kendini aşırı belli eder.. çünkü bundan önceki aracım murta 131 idi. öyle bi conta yakmış ki, araç çalışmıyo. çalışsa da gitmiyodu. bunu gördüm yani..

Ne diyosunuz arkadaşlar ??? Kendimi boşa yıpratıyorum dimi ? Araçta bişey yok sanki ?

AG7
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Favorit

İleti İstop » 10 Nis 2014, 22:13

Kardes conta yanması sıkıntısı ılla yaga su suya yag karıstıracak dıye bısey degıl bende contamı degıstırdım yakın zamanda sabahları calısmama sorunu vardı bır dkk kadar marsa basıyodum sonra calısıyodu. ben hararet te yaptırmadım ama malesef conta eskıyo benım aractan cıkan contanın her tarafı paslı gıbı tortularla karartılarla doluydu. Mustafa abının dedıgı gıbıde bızım araclarda sanırım cok duzgun kullanımda dahı en fazla 3 sene de bır bu contayı degıstırmek sart gıbı bısey.aracın 19 yıllık ve hıc contasınında degısmedıgını dusun 19 yılda bıseyı oldugu yere bıraksan zaten kendılıgınden yıpranır bence kulak as ustalara bırde ımkanın varsa suan havalar ısındı sabah erken serınlık saatlerınde bı bujılerını cıkar bak eger ıslaksa banada contadan sorunun var gıbı gelıyo cunkı benım aractada aynı durum soz konusu oldu hararet yaptırmadım 500km yolu 130 lıraya geldım kısın ortasında durduk yere bır sabah calıstıramadım anlayamadık bı sure sorunu lakın bı sabah usta evın onune geldı araca baktı contasının yanık oldugunu anladık oyle bı bak derım hatta sahıbınede sor hıc degıstırmedıyse veya 5-6 yada daha uzun bı sure once degıstırdıyse sorunun buyumeden o contayı bı degıstır ust kapak zarar gormemıstı bende 175 lıra gıbı bı ucrete sorunumu gıderdım sımdı memnunum aracımdan
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti AG7 » 10 Nis 2014, 22:40

bu işlerden çok anladığım söylenemez. sadece contada değişir diyosun. eğer başka yerler zarar görmedi ise. o zaman iyi. aslında tabiki baktırmak istiyorum. ama malum elime tam bi para geçemedi. zaten zincirde değişecek. çok deil ama yinede şıkırdıyo. zaten uzun süreli kullanmak istiyorum aracımı.. yinede umarım çok fazla sorun çıkarmaz inş. bi zincir değişimine de 300 lira dediler. ondan da biraz duraksamıştım. takımı zaten 50 lira. yağ falan değiştircez diyolar ama. öle veya böle bi 500-600 ü gözden çıkarmam lazım sanırım
AG7
CLASSIC
CLASSIC

İleti AG7 » 10 Nis 2014, 22:41

conta değişiminde, açmışken zincirde değişir aslında ewt.. doğru bak. orası aklıma gelmemişti :)
AG7
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 10 Nis 2014, 23:52

AG7 dostum aracının yakıtı çok çok güzel 400km yi 70 tl ye gelmek ne demek. Maaşallah diyelim.
Yağ eksiltmesine gelince 20 yaşında araçtan bahsediyoruz. Üstelik LPG li 3 ayda yarım litre yağ eksiltmesi gayet normal. LPG li olupta yağ eksiltmeyen araç varmıdır acabA :)
Su eksiltmesine gelince, araç su eksiltiyo die direk contadan şüphelenmek çok yanlış. Contadan şüphelenmek için araç ilk çalıştırmalarda zorlanıyor, yağında su görünüyor veya bujilerinizde nemlenme varsa, çekişte bariz düşüş varsa o zaman conta arızası diyebiliriz. Bunada sadece işinin ehli bi usta karar verebilir.
Araç ne seviyede su eksilttiğini yazmamışsınız. Sıcak havalarda araçlar bir miktar su eksiltir. Ayrıca kalorifer radyatöründen, radyatör ve tesisat borularından, LPG beyninden ufak tefek su kaçakları olabilir. Ufak olsada bu araçta su eksilmesine sebep olur. Çok fazla bi su eksiltmesi yoksa hiç dert etmeyin.
Şunuda unutmayın 400km yolu 70 tl ye (26-28 lt lpg yapar galiba) gelebildiyseniz ve aracın gidişide iyi diyosanız aracınızın contası sağlamdır.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti AG7 » 11 Nis 2014, 09:17

kkkk945 yazdı:AG7 dostum aracının yakıtı çok çok güzel 400km yi 70 tl ye gelmek ne demek. Maaşallah diyelim.
Yağ eksiltmesine gelince 20 yaşında araçtan bahsediyoruz. Üstelik LPG li 3 ayda yarım litre yağ eksiltmesi gayet normal. LPG li olupta yağ eksiltmeyen araç varmıdır acabA :)
Su eksiltmesine gelince, araç su eksiltiyo die direk contadan şüphelenmek çok yanlış. Contadan şüphelenmek için araç ilk çalıştırmalarda zorlanıyor, yağında su görünüyor veya bujilerinizde nemlenme varsa, çekişte bariz düşüş varsa o zaman conta arızası diyebiliriz. Bunada sadece işinin ehli bi usta karar verebilir.
Araç ne seviyede su eksilttiğini yazmamışsınız. Sıcak havalarda araçlar bir miktar su eksiltir. Ayrıca kalorifer radyatöründen, radyatör ve tesisat borularından, LPG beyninden ufak tefek su kaçakları olabilir. Ufak olsada bu araçta su eksilmesine sebep olur. Çok fazla bi su eksiltmesi yoksa hiç dert etmeyin.
Şunuda unutmayın 400km yolu 70 tl ye (26-28 lt lpg yapar galiba) gelebildiyseniz ve aracın gidişide iyi diyosanız aracınızın contası sağlamdır.

Su eksiltme olayı şöyle.. mesela max seviyesinden yukarıya kadar dolduruyorum. ( ki max ve min arasında olması gerekiyomuş ama)) 40-50 km gittikten sonra 1 cm aşağıya düşüyo mesela. böyle böyle haftada bir dolduruyorum. ama öyle 2,5-3 litre değil tabi ki.. bende biraz pimpirikliyim de ondan. susuz kalmasın diye yani.. ben bi yerlerden kaçırıyor yada buharlaşıyordur diye düşünüyorum.. bir de şu var. motor soğukken egzosdan su atması var. ama normal sıcaklığına gelince kesiliyor bu olay. bu durumunda motorun sağlıklı çalıştığını gösterir diye duymuştum.. tabi sizler nasıl değerlendirirsiniz bilmiyorum. benden daha çok tecrübeli olduğunuz kesin..
AG7
CLASSIC
CLASSIC

İleti blues84 » 11 Nis 2014, 10:05

Sadece yakıt tüketimine bakarak canavar gibi diyebiliriz motorun için.
Su eksiltme bizde de oluyor.
Hortumların iyi sıkılmayan bir yerlerinden basınç ve sıcaklık yükselince damlatıp eksiliyor..
Antifrizin bıraktığı lekelere bakarak nerelerden sızdığını tespit edebilirsiniz. :)

Yakıtın böyle iken hiç masraf çıkarıp aracını bozdurma; maşallah dizel gibi yakıyor alet yani..
Hararet uzun yolda zaten yapmaz, kısa mesafelerde çok bekleme yaparsan olabilir, o da durduk yerde heralde göz ucuyla sıcaklık göstergesine bakabilirsiniz sanırım.

Forumda genel bi gezip sorunlara bakarsanız, araç değerinden yarım veya daha fazla masraf yapıp gene de gitmiyo bu, yakıyo bu gibi şikayetleri görürsünüz..

Aman aman...
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Edirne
Arabanız: Favorit 135 L

İleti AG7 » 11 Nis 2014, 14:39

kütahya-antalya uzun yoldan sonra, bi daha uzun yol yapmamıştım. Fakat Kasım-Aralık aylarında 20 lira ile (lt=2.76) şehir içi 80-90 km gidiyodu.. Ardından Ocak ayında hem soğuklar başladı. hem gaz 3,12 oldu derken bi de sürekli kısa mesafe dur kalk falan, şehir içinde dahi 0,22-0,25 krş yakan araba çıktı 0,35-0,40 kuruşa.. şimdi gaz fiyatları düştü.. ve yaz geliyor aynı performansına döner diye düşünüyorum. bi de yağ değişimi yaptırmam lazım. o da biraz rahatlatır sanırım aracı.. Geçende 20 liralık aldım 50. km'de kırmızı yandı. Fakat kırmızı-yeşil olup duruyodu. Daha bi 20-30 km gider mi diye düşündüm. Kırmızıdan sonra ne kadar gittiğini bilmyorum daha. Onu merak ediyorum. Mesela sizlerin Kırmızıya düştükten sonra kaç km daha gidiyo. denediniz mi?
AG7
CLASSIC
CLASSIC

İleti İstop » 11 Nis 2014, 16:51

valla kardes bellı olmuyo kı o olay aynı senın dedıgın gıbı 0.24 krs ta goruyoruz 0,33 yada 40 da hıc bellı olmuyo ben kırmızı ısıkta bırkere 30km den fazla gıtmıstım sehır ıcı tam km sını hatırlamamakla beraber gecende baya bı uzun yol gıttım ama onu olcmedım ustune sonradan ekleme yaptım 60km den fazla gıttım ama normal yakıt uzun yolda 0,20-0,24 sehır ıcı ıse kullanıma gore 0.27-0,40 arasında gıdıp gelıyo normal yanı. o ısıklarada pek guvenılmıyo ona cok guvenme mısal kırmızı yandıktan sonra en fazla bı 20km daha gıder de az bıseyde benzın bulundur yolda molda kalma :D
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti AG7 » 11 Nis 2014, 19:41

abi o zaman yağı deiştirdiğimde bi gaz ayarı yaptırayım.. zaten yaz geliyo. bi ayar şart. daha da napayım yaw :D bi terslik görürsek, çekeriz sanayiye deilse ALLAH ne verdiyse artık :) gittiği yere kadar gider. bi de zaten aldığımdan beri pek sanayiye uğrayamadım maddiyattan. en kısa sürede ne var ne yok bi göstericem. bileyim en azından. zaten temmuzda muayene geliyo. inş. sakat bi durum olmazda geçeriz.
AG7
CLASSIC
CLASSIC

İleti AG7 » 11 Nis 2014, 19:43

dedim ya bundan önceki aracım 131 di.. bunun canını yiyeyim. 131 de her hafta sanayideydim. resmen her cumartesi yaa.. ALLAH nazardan saklasın. iyi bu favolar :)
AG7
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 11 Nis 2014, 20:46

Siz çok az su eksiltmesinden bahsediyorsunuz. Problem yok o zaman. Muhtemelen ufak tefek kaçaklar vardır. ve o yüzden eksiltiyordur. O kadar olur. Ehvam yapmayın.
Bugün bende aracımı çalıştırdım, 5km gittim trafiğe girdim. Hararet yarıyı geçip yukarlara doğru tırmanmaya başladı az bişi. Endişelendim. tam kenara çekiodum birden yarının altına düştü. Ya termostat geç açtı yada hararet müşürü yavaş yavaş miyadını dolduruyor diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AG7 » 11 Nis 2014, 21:40

dediğiniz aynen 1 hafta önce geldi başıma.yolda gidiyorum. hararet yarıyı geçti baktım inmesini bekliyorum. inmiyo.. iyice bastım gaza.çarpan hava soğutsun diye. belki de iyice kasıyorum aracı ama. öyle öyle düşüyodu benimki. ama nerde hala çıkıyo. çıldırcam. neyse sonradan ufak ufak inmeye başladı. ewe geldim. acaba dedim fan mı açmıyo. bekledim rolanti de. baktım fan açmaya başladı. şükür dedim. ardından da şu yorumu yaptım. bu müşür 92lik sanırım. yeni taktırdım daha ama, kaçlık diye sormamıştım. ama ben onu bunu bilmem abi. müşür 88 lik olmalı bence. dediğiniz gibi elbette 2 ihtimal var. ya fan geç açtı. yada müşür gidiyo. ama bence müşürü değiştirin. 88 lik alın sizde. ankarada çokta önemli mi bilmem ama. olsun. 88 lik en iyisi bence. bi de benim orjinal fan küçük. antalya sıcağına yaramayacak. fanı da büyük taktırcam ben mesela..
Ayriyeten şunu da ekleyeyim. ilk aracı aldığımda 4 ay boyunca bozuk müşürle binmişim.ne bileyim. ibre ilk çentiği bile geçmiyo. 50-60 C'lerde gösteriyo. en sonunda gittim bu böyle olmaz. bi baktık ki. müşür gitmiş. 4 ay boyunca iyi binmişsin dediler. ama fazla binmezdim. bi haftasonları. Öyle uzun yolda deil benimki git gel 5-10 km. ve bu araçlar hararete dayanıklı üretiliyomuş. onu da öğrendim..onu da ekleyeyim yani..
AG7
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 11 Nis 2014, 22:02

AG7 yazdı:dediğiniz aynen 1 hafta önce geldi başıma.yolda gidiyorum. hararet yarıyı geçti baktım inmesini bekliyorum. inmiyo.. iyice bastım gaza.çarpan hava soğutsun diye. belki de iyice kasıyorum aracı ama. öyle öyle düşüyodu benimki. ama nerde hala çıkıyo. çıldırcam. neyse sonradan ufak ufak inmeye başladı. ewe geldim. acaba dedim fan mı açmıyo. bekledim rolanti de. baktım fan açmaya başladı. şükür dedim. ardından da şu yorumu yaptım. bu müşür 92lik sanırım. yeni taktırdım daha ama, kaçlık diye sormamıştım. ama ben onu bunu bilmem abi. müşür 88 lik olmalı bence. dediğiniz gibi elbette 2 ihtimal var. ya fan geç açtı. yada müşür gidiyo. ama bence müşürü değiştirin. 88 lik alın sizde. ankarada çokta önemli mi bilmem ama. olsun. 88 lik en iyisi bence. bi de benim orjinal fan küçük. antalya sıcağına yaramayacak. fanı da büyük taktırcam ben mesela..
Ayriyeten şunu da ekleyeyim. ilk aracı aldığımda 4 ay boyunca bozuk müşürle binmişim.ne bileyim. ibre ilk çentiği bile geçmiyo. 50-60 C'lerde gösteriyo. en sonunda gittim bu böyle olmaz. bi baktık ki. müşür gitmiş. 4 ay boyunca iyi binmişsin dediler. ama fazla binmezdim. bi haftasonları. Öyle uzun yolda deil benimki git gel 5-10 km. ve bu araçlar hararete dayanıklı üretiliyomuş. onu da öğrendim..onu da ekleyeyim yani..

Hararet müşürüyle, fan müşürünü karıştırıyor olabilirmisiniz?
Hararet müşüründe benim bildiğim bir değer yok. Harareti gösteriyor sadece.
Fan müşürü ise radyatördeki suyun sıcaklığını ölçüp fanı tetikliyor.
88likti galiba benimki. yani çok düşük taktırırsak bu seferde fan hiç durmaz diye düşünüyorum.
Antalya sıcağına gelince haklısınız. Bu araç Rus çekoslavak malı olduğu için oralar soğuk memleket, oralarda problem olmuyo. Antalya sıcağına dayanamaması cok normal.
Ayrıca ben aracıma cok iyi bakarım. Üstünde gidiyoruz sonuçta. Bugün durduk yere hararek göstergesinin böyle ani bir hareket yapması bu araçların su sistemlerinde kronikleşmiş sorun olduğunu bir kez daha kanıtlıyor bence.
Bendeki sorunun fanı geç açma sorunu olduğunu sanmıyorum. Çünkü aniden düşmezdi. Ayrıca maxsimum 5 km gitmiştim ve trafiğe girer girmez aniden yükselip aniden düştü. Ya termostat geç açtı diyorum yada benim hararet müşürü cortluyo. :)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir