motor yapıldı ne demek?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

motor yapıldı ne demek?

İleti maceratorr » 12 Nis 2014, 21:45

Selam arkadaşlar.
Forumda yeniyim.
Daha önse 99 felicia stw ve 94 skoda forman silverline kullandım.
Feliciada (malesef çok anlamıyorum) motor yağ kapağı üstünde köpük birikmesi olmaya başlamıştı yağ değişiminden sonra ve gözümü korku sardığı için satmıştım.
Forman da 170000 km de idi lpgli,yağ eksilttiği için sattım.
Arabada en sevdiğim özellik bagaj hacmi,koltuklar ve az yakıtı oldu.
Hiçbir zaman tofaşa ilgi duymadım.lada samara da kullandım ama ondan gerçekten çok çektim.
Fiyat performans olarak skoda formanların satılık ilanlarına tekrar bakmaya başladım.
Henüz ilgimi çeken bir ilan olmadı ama
ilanlarda SIFIR MOTOR yazanlar hakkında ne düşünmeliyim?BU kavram neyi açıklıyor,yani motora hangi işlem yapılmış oluyor?Bu araçlara ilgi mi duymalıyım yoksa uzakmı durmalıyım?
Yardımcı olursanız sevinirim.Bir de fiyat olarak ne kadar vermeliyim,aldanmayalım sonra?ikinci ellerde yükselme var.
Bir de formanlarınızı bu sene sigortalatanlar acaba ne kadar sigorta ücreti ödüyor yardımcı olursanız sevinirim.
Var mı eli ayağı düzgün formanını satmak isteyen?

maceratorr
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: rıfat
Nereden: Kocaeli
Arabanız: henüz yok

İleti İstop » 13 Nis 2014, 00:49

usta ben aracımı aldıgımdan bu yana 7 ay oldu sanırım 94 forman lx model sanırım senın o kopurmeden kastın contan yandı eskı aracında. ben aracı aldıgım gun sıgortalattım 320 lıra tutarında bı ucret odedım her sene kazasız oldugu ıcın dusuyomus noter de 100 lıra gıbı bı satıs oluyo. valla bıldıgım bukadar ben satıyım sana dıycem de memnunum aracımdan :D umarım keyfıne gore bısey bulursun bu arada motor yapıldı demek sanırsam rektefıye ıslemlerı onuda cogu yalan soyler ılanda ozellıkle galerıcıler arabayı yıkatmadan cıkarcıkmaz fotoluyolar 4000 etmeyen araca 7 ıstıyolar uyanıklar :D benım aracında bazı yerlerınde rengı atık beyazlamıs ama yıkayınca kırmızı zumrut gıbı parlıyo :D dıkkat et arac alırken altını ustunu bı ustana goster burdan dıyeceklerım bu kadar
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti AG7 » 13 Nis 2014, 10:18

mrb. öncelikle bi favo kullanıcısıyım. aldığımdan beri hala piyasalarını kontrol ederim. ama favo ve forman arasında çok uçuk bi fiyat farkı olacağınıda düşünmüyorum. 4500-5000'den başlar. temizliğine görede bu fiyat artar. onu da sen kontrol ediceksin. yani arabayı kontrol ettirip, tamircininde düşüncesini al. mesela ben öyle yapardım. arabayı gösterirdim. "Abi sence bu kaç eder gibi. adam 7000 diyo sence kaç vermeliyim. Söyler işte usta çaktırmadan sana, " buna en fazla atıyorum, 6000 ver. seninde ufak tefek masrafların olucak. 7000 verme der mesela" ewet temiz bi araç bulmak gerçekten zor. ama gözümüzü o kadar da korkutmayalım. yalan söyleyenler kadar bi o kadar da doğrucular var hala memleketimizde. önce niyetimizi sağlama alalım ;) benim düşüncem ve bu zamana kadar edindiğim tecrübeler, öncelikle aracın kaportasının sağlam olması lazım.ewet motor da önemli. ama önceliği kaportaya verin derim. çünkü tamircinin birisi bana şöyle demişti. "motor basit en azından bi segman atarsın seni yine epey idare eder. ama kaporta sağlam olmadı mı uğraşır durursun demişti." doğru da söylemişti. Kaportacıya göster, ardından motor ustasına götür, yada şeyler var mesela, duydun mu bilmiyorum, Motor komprasyonunu ölçen yerler var. bujiyi söküp oraya basınç ölçeri sokuyorlar, pistonların kaç bar basınç verdiğini ölçüyolar. ve sana bu motor %60 %70 veya %90 diye yüzde olarak söyleyebiliyolar. Eğer bi yere göstermeden alırsan, şansına iyi de çıkabilir. yada başını da ağrıtabilir. onun için arabayı çok beğensen bile göster. Araba sıkıntılı olabilir. sende ederini verirsin. Satıcınında işine gelirse artık... ALLAH doğru kişilerle karşılaştırmayı nasip etsin. en kısa sürede HAYIRLISIYLA güzel bi araçla katılırsın inş. foruma.
AG7
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Favorit

İleti blues84 » 13 Nis 2014, 19:09

Motor sıfır yapıldı demek, piston, segman, conta vs yenilenip rektifiye yapıldı demek oluyor.

Ben kendi arabama baktığımda biraz harabe gibi görüyorum. Ancak anlayan kim görse TAŞ GİBİ araba diyor..
Son muayeneyi yaptırdığımda da teknisyen,
_Kaç senedir sizde bu araba deyince ...
Eyvah dedim ne çıkıcak şimdi dur bakalım diye bir kere olduğum yerde sindim..
2 senedir dedik..
Çok iyi bakmışlar arabaya ne yağ, ne su damlayan yer var, super valla dedi (93 model)
O zaman bir oh çekip derin bir nefes aldım..
Bizim bakmamızla her yerinden anlayan ustanın bakması başka oluyor.
Bizim de basit yöntemlerle anlayabileceğimiz bir çok ipucu vardır ama uzman başka..
El freni çekip, hafif gaz verin stop ederse fren iyidir.
4 kişi binin vurun rampaya, çekişine bakın.
Kaputu açıp, rölantide hararet yükselinceye kadar çalıştırın, yağ, su, fanın çalışmasına bakın... Vs vs...
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Edirne
Arabanız: Favorit 135 L

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir