Egzosum patladı :(

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Egzosum patladı :(

İleti AG7 » 13 Nis 2014, 10:41

Arkadaşlar mrb. yaklaşık 1 ay önce falan orta kısımda ufak bi yarık meydana geldi. çok aşırı ses yapmamakla beraber, sadece gaza yüklenince ses yapıyo.. elbette bunu değiştirmek istiyorum.. zaten götürdüğümde bunun yapılacak bi yeri kalmamış. hem dolmuş hem kaynatamayız dedi. artık satmak istediği için mi dedi yada gerçekten doğru mu söyledi bilmiyorum. Orta ve son egsoz için yan sanayi 160 orji için 200 tl fiyat çekti. nasıl uygun mudur sizce? Tecrübe edineniniz varmı? ve en önemli öğrenmek istediğim şey, böyle binmenin yakıt sarfiyatını artırdığını biliyorum da, motora ciddi bi zararı olur mu? kısa vadede.... en fazla 2-3 haftaya deiştiricem mecburen.. böyle binme derseniz binmicem

AG7
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Favorit

İleti blues84 » 13 Nis 2014, 18:33

Benim egzost da geçen yıl aynı şekilde gitti. Yakıtı biraz arttırıyor, ilaveten 4.ve 5. viteste carlayabilir. İçeri benzin-gaz kokusu sızabilir. Zarar bunlardan ibarettir.
Yarık yeri Kaynatmaya kalkmışlar, kaynağın dokunduğu yer yarılıp yarlıp gidiyor, kaynatsan ne olur. 80 TL maliyeti var. (TÜP kısmı) Değiştir be kuzummm..
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Edirne
Arabanız: Favorit 135 L

İleti sainz » 13 Nis 2014, 22:06

Manifolddan çıkıp ilk susturucuya girmeden önce flanş denilen vidalarının ortalarınd ayaylar olan bir bağlantısı var. O bağlantı maalesef ya contadan kaçırıp ses yapıyor ya da esnemekten yeri kayıyor o nedenle ses yapabiliyor. Geçenlerde spiral denilen saç örgü şekilli bir aparat taktı egsozcu ve ses soluk kesildi. Önceki egsozcu komple sistemi yenilemekten bahsetmişti ve 50 liraya işi halletmiş oldum. Bir başka egsozcuya da danışın ve o kısımdan ses yapar mı falan diye hafiften safa yatarak sorun ve iyice öğrenmeye çalışın. ;) Eğer işi az biraz anladığınızı anlarlarsa ggerçekten değişim gerekiyorsa sebepleriyle açıklarlar. ;)
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti AG7 » 14 Nis 2014, 09:15

ewet o vida yerlerinden de bahsetmişlerdi gösterdiğimde. orayı hallederiz anladım. ama tüp kısmından yarılmış gördüm. neyse ben yinede danışıcam.
AG7
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Favorit

İleti SKDFORMAN » 14 Nis 2014, 11:17

Benimde arka susturucu ve ekzost bağlantı lastikleri değişecekti. malzeme ve işçilik hepsi dahil 60 tl ücret söylemişlerdi.
Vala bence 3-5 yere sorun sora yaptırın derim.
Eski aracımda ekzostu komple değiştirmiştim. 5-6 ay sora ekzosttan ses gelmeye başladı. Gittim adam komple değişcek ekzost dedi. Ne yapıyosun daha yeni değiştirdik dediğimde 4-5 ay olmuş ekzost çürümüş bitmiş dedi.
Daha sora başka bi ekzostcuya gittim. Adam altına bi baktı oksijen kaynağını aldı 2 dk da halletti. Borcumuz ne kadar dedim 5 tl dedi. Sora bende indim ustayla aşağıya. Usta dedim ekzost nası. Ekzost sıfır dedi. Kaynak yerinden kaçırmış sadece önemli bişi deil dedi.
Öbür işletmeye hala sövüyorum. Hemde bayağ büyük bir ekzostcu bu üçkaatçı.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti ozantavsan » 14 Nis 2014, 12:31

Sanırım 1 yıl önce kadardı , hafif ses ve koku nedeniyle tesadüfü sanayiden geçerken gözüme egzoscu takıldı.
Egzosu kontrol ettiler.Orta flans sorunlu ses yapıyor , egzos dolu dediler.

Orta flans körüklü ve uzundu.Daha kısa ve körüksüz olanını tavsiye ettiler.Taktırdım 70 tl orta flanş ,dışı şaç örgülü.

Arka susturucuda yenisi ile değişti.70 tl arka susturucu. Toplam 140 tl tuttmuştu.
Koku ve ses kesildi...
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti sainz » 14 Nis 2014, 14:37

ozantavsan yazdı:...70 tl orta flanş ,dışı şaç örgülü...

Spiral dedikleri o işte Ozanım.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir