Lütfen Yardım, LPG Sorunu.

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Lütfen Yardım, LPG Sorunu.

İleti dk04 » 14 Nis 2014, 15:30

Arkadaşlar 92 forman aracımda stop etme vb. sorunlar olduğundan lpg beynini değiştirdim.(Atiker) değişim sonrası yakıt sarfiyatı çok arttı. öncesinde çok yakmıyordu. 50 tl gaz ile 80 km. yol gittim, kırıkkalede gaz 2,50-2,60 tl arası değişiyor. gazı shellden alıyorum.
4 kez gaz ayarı yaptırdım. en son 70 tl gaz ile 125 km. yol gittim. lpg beyninin arızalı olduğunu düşündüm usta garantiden değiştirmeye yanaşmıyor. motor ustam başka bir sorun olmadığını çok yakmanın lpgden olduğunu söylüyor.
tecrübelerinize dayanarak sizden yardım bekliyorum. teşekkürler.

dk04
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Kırıkkale
Arabanız: Favorit Blackline

İleti İstop » 14 Nis 2014, 16:41

Kardes gecmıs olsun. lpg beynını nıye degıstırdın anlamadım madem sorunluydu neden garantı degısımı yapmadı nıye sıkayet etmedın o apayrı bı sorun herneyse bu anlattıklarına bakarak bı yorum yapıyım herseyının tam ve saglam oldugunu dusunuyosan bence adam gıbı bı ayar yapmadı lpg yı takan bujılerını bujı kablolarını dıger aksamı kontrol etmesı lazım. kacak varmı baktımı butun beynı hortumu tankı kontrol ettımı aletle bunlar onemlı. aynı sorunu bende yasadım kardes lavato taktırdım bende 50 lıra gazla 90 km ne belkıde az tam hatırlamıyom cok fazla yakıyodu sımdı bı depoyla 350 km gordum sehır ıcı dısı karısık buda 75 lıra edıyo yanı senın de normal degerlerın bu cıvarlarda olması lazım beyınde degıstı bı baska yerede goster derım ben gecmıs olsun sonucları yaz bıze
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti SKDFORMAN » 14 Nis 2014, 16:48

Tek çözüm: Bilgisayarlı gaz ayarına yaptırmanız gerekiyor. Ekzostun emisyon değerlerinin hepsini teker teker görmeniz lazım. Bu esnada araçta başka ne tür bir arıza var onlarıda görebilirsiniz. (ateşleme arızaları dahil, ekzozsttaki en ufak kaçağı bile görüyor cihaz)
Bilgisayarlı gaz ayarında LPG beyniniz arızalı ise net olarak görebilirsiniz. Oradan aldığınız sonuç ve usta yorumuyla LPG beyninizi mecburen değiştireceklerdir.
Geçmiş olsun...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti dk04 » 15 Nis 2014, 16:07

Cevaplarınız için teşekkürler, bugün yine sanayideydim. lpg beynini takan usta beyin arızalı olsa tekleme vs. başka sorunlar olur çok yakma bujilerden kaynaklı dedi. skoda servisine gittim, bujilerin orjinal olduğunu ve değişime gerek olmadığını söyledi. servisteki ustam birde ben ayar yapayım dene dedi. bakalım tekrar ölçüp bakacaz artık.
dk04
Yeni Üye
Yeni Üye

Nereden: Kırıkkale
Arabanız: Favorit Blackline

İleti SKDFORMAN » 15 Nis 2014, 23:30

Ne kadar ayarlarsa ayarlasın düşeceğini sanmam. 70 tl lik LPG ile 125 km den bahsediyorsunuz. Ayarı manuel ayarladıysa cok zor. Bilgisayarlı ayara girmeniz şart. LPG beyniniz arızalı ise tekleme vs. gibi sorunlar yapmayadabilir.
Bilginize...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Korkusuz ve 8 misafir