FAVORİT HARARET KESİN ÇÖZÜM

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

FAVORİT HARARET KESİN ÇÖZÜM

İleti yucel35 » 14 Nis 2014, 18:15

93 favoritim sürekli hareret yapıyordu hareret ibresi en düşük seviyeden aniden en üst seviyeye geliyordu çok güvendiğim bir ustam var izmir Karabağlarda çınar skoda özel servis Yusuf usta arabayı ona bıraktım sorunu anlattım adam tam bir oto profu. doğan slk fanı takmış üst kapak taşlama bütün contalar değişmiş yedek depo kapağını özel bir kapak takmış (depo artık genleşme bile yapmıyor) vs. araca 4kişi biniyoz ve ben dağın başında oturuyom hareret ibresi yerinden bile oynamıyor.bu olaydan çok çektim benim gibi sorunu olan varsa bilgisi olsun izmir Karabağlar çınar oto servis

yucel35
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: adnan yücel
Nereden: İzmir
Arabanız: favorit lx

İleti İstop » 14 Nis 2014, 18:37

kardes sen bıze genleşme kabına ne kapagı taktı onu bı yazsanda bızde temın etsek benımde conta degıstı ama hararet ten kurtulamadım yazarsan bızde temın ederız
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti SKDFORMAN » 14 Nis 2014, 18:47

Ahmet abi tam senlik bir konu açmış arkadaş :)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti İstop » 14 Nis 2014, 19:11

Abı sorma varya tam benlık ozellıkle genlesme kabının kapagı dıkkatımı cektı aslında duduklu kapagı gıbı fazla hararetı o kapaktan atsa sıkıntı kalmayacak :D
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 14 Nis 2014, 19:12

Evet bende ilk kez duydum. inş cvp verir arkadaş :)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti felicia_3437 » 14 Nis 2014, 20:18

istop conta yaptırdın kaca mal oldu ve conta yaptırmadan önce kapahın kaynak olup ta taşlandımı sonrasında eyer kaynak olmadan kapahı acıp yenı contayı taktılarsa hararet kacınılmaz
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti İstop » 14 Nis 2014, 20:59

selım kardes bılmıyorum ınan 175 e maloldu bana taslama yaptımı yapmadımı ozaman tam bılmedıgımden sormak aklıma gelmedı ama arar sorarım umarım yapmıstır sınır oluyom hararet korkusuna suremıyoz arabayı yav
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti favorit55 » 14 Nis 2014, 21:39

ford un bir modelinin kapağı bizim araçlara tam uyuyormuş ama hangisi bilmiyorum. benimde hararetle sıkıntım var ş. içi de hararet hiç inmiyor fanı sürekli açıyorum öle gidiyorum sıkıştırmaya yamaç yolada hemen yükseliyor . Doğan şahin fanı taktıran varmı aranızda
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

İleti thephaeton » 14 Nis 2014, 21:58

ben 93 135lx Favorit'e doğan fanı taktım fan müşürini 75 derecelik taktım termostat iptal ettim yedek su depo kapağını değiştim hortumları falan kontrol ettirdim bir radyatörü değiştirmedim gene hararet yapıyor gene yapıyor en son radyatör tıkalı olabilir dedi usta onuda değiştireceğim böyle giderse,yinede hararet sorununa çözüm bulamazsam gözümü kırpmadan satacağım ilk teklif verene :x
Kullanıcı avatarı
thephaeton
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: serhat tolga yamak
Nereden: Artvin
Arabanız: SkodaFavorit 135 LX

İleti İstop » 14 Nis 2014, 22:08

yav sorma usta bende conta degıstımde sımdı selım kardes aklıma kurt dusurdu taslama yapıldımı acaba kaynakta yapılmaı gerekıyormus yav herkes bu hararet ten sıkayetcı ama hararetten hıc sıkayetı olmayan ve gereklı ıslemlerı yazan arkadaslarda var ben anlamıyorum bu ısı valla aldım alalı sanayı nedır bılmeyen ben sanayı den cıkmıyorum yav bu kapagı nerden buldun aldın kardes benım burda skoda bayı yok hoş skoda bayıyım dıyen cogu zırtoda skodadan anlamıyo mevlut ustada varmıdır yav bı sıparıs etsek adamında kafasını sısırdık
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sainz » 15 Nis 2014, 10:54

favorit55 yazdı:ford un bir modelinin kapağı bizim araçlara tam uyuyormuş ama hangisi bilmiyorum. benimde hararetle sıkıntım var ş. içi de hararet hiç inmiyor fanı sürekli açıyorum öle gidiyorum sıkıştırmaya yamaç yolada hemen yükseliyor . Doğan şahin fanı taktıran varmı aranızda

Ford Cargo' nun radyatör kapağının uyduğunu duymuştum.
Bana kalırsa fanın büyük veya küçük olması hararette çok çok etkili değildir. Zira sistem düzgün çalışmıyorsa çift fan da olsa hararet yapacaktır.
İstop yazdı:Abı sorma varya tam benlık ozellıkle genlesme kabının kapagı dıkkatımı cektı aslında duduklu kapagı gıbı fazla hararetı o kapaktan atsa sıkıntı kalmayacak :D

Zaten o kapağın orijinali termostatlı ve fazla havayı atacak şekilde tasarlanmıştır ancak zamanla delikleri tıkanır ve görevini yerine getiremez. Ben kürdan, iğne, ...vb. gibi şeylerle iyice temizleyip açmıştım ve gayet güzel çalışıyordu.
thephaeton yazdı:ben 93 135lx Favorit'e doğan fanı taktım fan müşürini 75 derecelik taktım termostat iptal ettim yedek su depo kapağını değiştim hortumları falan kontrol ettirdim bir radyatörü değiştirmedim gene hararet yapıyor gene yapıyor en son radyatör tıkalı olabilir dedi usta onuda değiştireceğim böyle giderse,yinede hararet sorununa çözüm bulamazsam gözümü kırpmadan satacağım ilk teklif verene :x

Termostatsız kullanırsanız, sıkışık trafikte hararet epey yükselecektir; trafik açılıp da araç önden rüzgar aldığındaysa ani bir şekilde soğuyacaktır ki en az hararet yapması kadar zarar verecek bir durumdur.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti MadloveR » 15 Nis 2014, 11:10

Tam iki yıl boyunca yaz kış 88 lik termostat ve 87-92 fan müşürü ile kullandım. En sıcak havada bile hararet ortadan yukarı kesinlikle çıkmadı. Devir daim veya radyatörde sıkıntı varsa, hortumlar tıkanmışsa ne yaparsanız yapın mutlaka hararet yapacaktır. Bu sıkıntıların önüne geçmek içinde yaz kış araçta antifreeze olması gerek. Termostatsız kullanmak da bana göre sıkıntılı, Sainz in dediği gibi hararet çok çabuk yükselip düşüyor termostatsız kullanımda ki bu da sakıncalı bir durum. Ani ısı değişimleri mutlaka zarar verecektir.

Kapakla ilgili de şu konuyu incelemenizi tavsiye ederim.
favorit-forman/sivi-genlesme-kabi-kapaginin-ic-yapisi-ve-temizligi-t26732.html
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti İstop » 15 Nis 2014, 13:14

sa arkadaslar demın ustayı aradımda taslama yapmamıs kaynakta yok sanırsam taktım dedı taslamaya gerek yoktu dedı. persembe goturecem bakalım yav hıc hararet yapmıyodu nolduysa son bı kac haftadır bela oldu bu zıkkım hayır 300 km sehır ıcı ki köylerde rampalarda 1-2 vıteslerde yaptım hararette bısey yoktu oynama falan nolduysa sımdı fan acıyo en kısa mesafede delı olacam ıns cozerız bu problemı yaza ısım cok berbat yoksa
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti sainz » 15 Nis 2014, 16:22

İstop yazdı:sa arkadaslar demın ustayı aradımda taslama yapmamıs kaynakta yok sanırsam taktım dedı taslamaya gerek yoktu dedı. persembe goturecem bakalım yav hıc hararet yapmıyodu nolduysa son bı kac haftadır bela oldu bu zıkkım hayır 300 km sehır ıcı ki köylerde rampalarda 1-2 vıteslerde yaptım hararette bısey yoktu oynama falan nolduysa sımdı fan acıyo en kısa mesafede delı olacam ıns cozerız bu problemı yaza ısım cok berbat yoksa

Conta değişiminin nedeni yüksek hararet değilse, kapağın taşlanmasına gerek olmayabiliyor; ancak yüksek hararet nedeniyle conta değiştiriliyorsa alüminyum olan silindir kapağının mutlaka ama mutlaka contaya basan kısımları bozuluyor. Eğer bozulma çok fazlaysa yani taşlama çok fazla yapılacaksa, sıkıştırma oranı haddinden fazla yükselmiş olacağından yine hararet sorunu baş gösterecektir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti yucel35 » 15 Nis 2014, 17:58

favorit55 yazdı:ford un bir modelinin kapağı bizim araçlara tam uyuyormuş ama hangisi bilmiyorum. benimde hararetle sıkıntım var ş. içi de hararet hiç inmiyor fanı sürekli açıyorum öle gidiyorum sıkıştırmaya yamaç yolada hemen yükseliyor . Doğan şahin fanı taktıran varmı aranızda

ben taktırdım doğan fanı daha büyük ve performansı daha yüksek sıfır sorun
yucel35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti yucel35 » 15 Nis 2014, 18:03

İstop yazdı:kardes sen bıze genleşme kabına ne kapagı taktı onu bı yazsanda bızde temın etsek benımde conta degıstı ama hararet ten kurtulamadım yazarsan bızde temın ederız

ben fotosunu çeker eklerim
yucel35
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti felicia_3437 » 15 Nis 2014, 22:58

istop kardeş walla ister kız ister darıl yaptırdım derse ben kendım yaptıhım halde conta değişim işini o fiyata cıkaramadım aracımı helal olsun o ustaya o paralara rektefıyecı yapmaz o işleri

kapak kayank olacak ilaki cürüme oluyor yıların kapahı sonucta en gencı 15 yaşının üstünde araclarımızın

kapak kaynak 60tl
kapak torna 70tl
sipob lastikleri takımı 15 tl

silindir kapak contası 2mm temac 20 tl

ekzos boğaz conta 5 tl

bunun ilaki sökerken pazlanmış civataları patlıyor örnek 2 tane ekzoz saplaması kırsa 5 tl

kulanılan parca senın yaptırdıhın fıyatı gecıyor tamircin senden iclilik almamış beliki anasının babasının hayrına yapmış o adam neyapmış ben sana söliyim acmış üst kapahı sökmüş eski contayı sımparalıyıp yenısını takmış 50 tl mazeme kulanmış 120 tl işilik almış sonra aracım neden hararet yapıyor diyor milet 170 tl ye conta yapılırsa aracın hararet yapar tabıkı
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti SKDFORMAN » 15 Nis 2014, 23:24

felicia_3437 yazdı:istop kardeş walla ister kız ister darıl yaptırdım derse ben kendım yaptıhım halde conta değişim işini o fiyata cıkaramadım aracımı helal olsun o ustaya o paralara rektefıyecı yapmaz o işleri

kapak kayank olacak ilaki cürüme oluyor yıların kapahı sonucta en gencı 15 yaşının üstünde araclarımızın

kapak kaynak 60tl
kapak torna 70tl
sipob lastikleri takımı 15 tl

silindir kapak contası 2mm temac 20 tl

ekzos boğaz conta 5 tl

bunun ilaki sökerken pazlanmış civataları patlıyor örnek 2 tane ekzoz saplaması kırsa 5 tl

kulanılan parca senın yaptırdıhın fıyatı gecıyor tamircin senden iclilik almamış beliki anasının babasının hayrına yapmış o adam neyapmış ben sana söliyim acmış üst kapahı sökmüş eski contayı sımparalıyıp yenısını takmış 50 tl mazeme kulanmış 120 tl işilik almış sonra aracım neden hararet yapıyor diyor milet 170 tl ye conta yapılırsa aracın hararet yapar tabıkı

Yoruma katılmıyorum. İllaa kapak işlem görecek diye birşey yok. Kapakta çatlak ve deformasyon yoksa neresine kaynak attıracak neresini tornaya sokacaksınız.
50 tl malzeme kullanmış 100 civarıda işçilik almış olabilir. Bu gayet normal. esnafta ekmek yiyor. Çok kolay bir işte diil ayrıca.
Ayrıca aracın hararet yapması conta ve kapaktanmı kaynaklanır sadece.
Burada yazın benim aracımın harareti hiç yarıyı geçmiyor diyen cok az kişi vardır eminim. (favo-forman) Eğer varsa 40 derece sıcakta istanbul ankara gibi trafiğe bir girsin 45 dk dur kalk yapsın bakalım ne oluyor.
İlla kapağa işlem yapılacak diyorsanız yenisi 350-400 tl civarı bişi hatırladığım kadarıyla. Onu takın adım kadar eminim yine aynı sorun yaşanacaktır.
Burada soğutma sistemlerine termostata fan müşürüne vs. iyi bakılması kontrol edilmesi gerekiyor.
Nacizane görüşüm budur.
syglar.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir