favom ameliyattan çıktı :)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

favom ameliyattan çıktı :)

İleti AG7 » 22 Nis 2014, 10:32

arkadaşlar pazar günü yolda kaldım. gaz bitti. 20 tl lik benzin vardı araçta. aldım benzine bi türlü çalışmıyo. benzinliğe gittim. 4 lt benzin aldım. benzini katmadan önce filtrenin hortumu söktüm, bi çektim geldi.. neyse çalıştı araç. fakat sanırım benzine geçerken marşı fazla mı tuttum artık. yada zamanla mı oluşmuştu da orda patlak verdi bilemiyorum. ondan sonra aracı çalıştırırken, alt taraftan çatır çutur sesler gelmeye başladı. HANİ ESKİ 103 MOTORLAR VARDI, GENÇLER GAZI KESERDE ÇAT ÇAT SES ÇIKARIR YA AYNI ÖYLE. size sormak istedim. nasıl anlatacağımı bilemedim :) ertesi gün gittim tamirciye. dedi ki marş dişlisi gitmiş. elektrikçiye gittim. dedi ki volant gitmiş :D zik zak yapıyom artık. neyse ardından başka bi tamircim daha vardı. çalıştır dedi. baktı volant değişcek dedi. ee ne kadar abi. parçayı al gel.(30 TL) benim işçilik+tornacıya çaktırcaz, 125 lira. napalım peki dedik. şanzıman indi. yapıldı. baktık ki. marş dişlisi de gitmiş.(30 TL) bu da deişcek. tamam deişsin. o da deişti. 210 lira tutuverdi. napalım buna da şükür. ama MAŞALLAH. bi volant ile marş dişlisi bu kadar mı sesi keser. ilk çalışırken yeni model araç gibi çalışıyo.. şaşırdım...

AG7
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Favorit

İleti SKDFORMAN » 22 Nis 2014, 15:21

30 tl ye şanzumanı indirip kaldıran ustaya slm olsun vala.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti felicia_3437 » 22 Nis 2014, 18:49

kkkk945 yazdı:30 tl ye şanzumanı indirip kaldıran ustaya slm olsun vala.
adama gercekten helal olsun
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti skodaizm » 22 Nis 2014, 19:22

kkkk945 yazdı:30 tl ye şanzumanı indirip kaldıran ustaya slm olsun vala.

Mesajları iyice okumamaktan kaynaklı bir algı yanılması oluşmuş. Aşağıdaki kısaltılmış alıntıya bir göz atıverin.

AG7 yazdı: parçayı al gel.(30 TL) benim işçilik+tornacıya çaktırcaz, 125 lira. napalım peki dedik. şanzıman indi. yapıldı. baktık ki. marş dişlisi de gitmiş.(30 TL) bu da deişcek. tamam deişsin. o da deişti. 210 lira tutuverdi.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti mustklc » 22 Nis 2014, 21:27

125 de iyi bence. pazarlikla 150 iscilik verdim balata degisimine.
WEB TABANLI ÇÖZÜMLER:
http://www.webkod.com/
BLOG:
http://www.webkod.com/blog/
Kullanıcı avatarı
mustklc
SCOUT
SCOUT

Ad Soyad: Mustafa KILIÇ
Nereden: Kırşehir
Arabanız: Skoda Fabia 1.4 TDI Classic

İleti ahmetim85 » 22 Nis 2014, 22:41

geçmiş olsun arkadaşım bende felişin marşından çok çektim 4 ayda 3kere 65 er liradan 20 şerde işçilik dişli değiştim en sonunda isyan edip çıkma marş motoru aldım 150 lira 20 de işçilik verdim şimdi sıkıntı yok çok şükür
Kullanıcı avatarı
ahmetim85
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ahmet sonkur
Nereden: İzmir
Arabanız: doğan sl

İleti AG7 » 23 Nis 2014, 09:42

abi 4 balata iyi para almış inan ki :? walla bu skodaların marş ve volantları tam düzen tutmuyo diyolar ama bilemiyorum tabiki.. bi de trigier zincirim ses yapıyo benim. usta "-değiştirsekte bi süre sonra yine ses yapar, sana zararı yok dedi.." ee peki madem dedim artık..
AG7
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 23 Nis 2014, 12:12

AG7 yazdı:abi 4 balata iyi para almış inan ki :? walla bu skodaların marş ve volantları tam düzen tutmuyo diyolar ama bilemiyorum tabiki.. bi de trigier zincirim ses yapıyo benim. usta "-değiştirsekte bi süre sonra yine ses yapar, sana zararı yok dedi.." ee peki madem dedim artık..

skodaların marş ve volantları düzen tutmuyor diye birşey yok aslında. Benim eski formanimde bir kere bozulmuştu. Kaputu açınca direk görüyorsun marş motorunu 2 somun tutuyor. Söküp kömürleriyle dişlisini değiştirmiştim kendim. Sorada hiç arıza yapmamıştı. başka araba olsa marş motorunu sökmek bir ölüm. Bu arabaların tamiri kolay olduğu ve kolay ulaşılabilir olduğu için seviyorum.
Triger zincirini doğru söylemiş. Ses yapmayan varmı acaba :) değiştir 40-50bin km sora tekrar şakırdasın :)
Benim arkadaş rusyaya gitmişti. bu araçları herkes evinin önünde tamir ediomuş. Motorunu, şanzumanını, ıvırını zıvırını. Resim felanda göstermişti. Ne güzel demiştim. Tamiride kolay, müdahale edeceğin yere kolay ulaşımda avantajlı. Esasen güzel araba üretmişler. Ben seviom.
Ah bide çekişi güzel olsaydı, şöyle 100bg üstü felan. tadından yenmezdi :)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Forman LX

İleti alwaysloser » 23 Nis 2014, 22:23

volan dişlisini ateşte ısıtıp orantılı şekilde çekiçle hafif hafif vurarak geçirmek daha mantıklı değil mi
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti AG7 » 23 Nis 2014, 22:27

inanın o kadarını bilmiyorum. tornacıya götürdüler.. yani aslında kendileride takabilirmi ki? yada bi yöntemi mi var. hiç bilmiyorum
AG7
CLASSIC
CLASSIC

İleti AG7 » 23 Nis 2014, 22:30

kkkk945 yazdı:
AG7 yazdı:abi 4 balata iyi para almış inan ki :? walla bu skodaların marş ve volantları tam düzen tutmuyo diyolar ama bilemiyorum tabiki.. bi de trigier zincirim ses yapıyo benim. usta "-değiştirsekte bi süre sonra yine ses yapar, sana zararı yok dedi.." ee peki madem dedim artık..

skodaların marş ve volantları düzen tutmuyor diye birşey yok aslında. Benim eski formanimde bir kere bozulmuştu. Kaputu açınca direk görüyorsun marş motorunu 2 somun tutuyor. Söküp kömürleriyle dişlisini değiştirmiştim kendim. Sorada hiç arıza yapmamıştı. başka araba olsa marş motorunu sökmek bir ölüm. Bu arabaların tamiri kolay olduğu ve kolay ulaşılabilir olduğu için seviyorum.
Triger zincirini doğru söylemiş. Ses yapmayan varmı acaba :) değiştir 40-50bin km sora tekrar şakırdasın :)
Benim arkadaş rusyaya gitmişti. bu araçları herkes evinin önünde tamir ediomuş. Motorunu, şanzumanını, ıvırını zıvırını. Resim felanda göstermişti. Ne güzel demiştim. Tamiride kolay, müdahale edeceğin yere kolay ulaşımda avantajlı. Esasen güzel araba üretmişler. Ben seviom.
Ah bide çekişi güzel olsaydı, şöyle 100bg üstü felan. tadından yenmezdi :)

aynen abi yaa.. inan süper olurdu. ama bu da iyi. en azından tatminkar.. güzel bakımlı oldu mu bu da yeter bize :D
AG7
CLASSIC
CLASSIC

İleti AG7 » 23 Nis 2014, 22:35

ve benim yine gaz ayar zamanım geldi sanırım.. belli bi nedenimizde yok ki çok yakmasına.. 140 TL ile 360 km gittim şehir içi tamamen. işte geçende yolda kaldım ya 360 da bitti gaz. zaten o ara benzine geçicem derken biraz zorladım sanırım aracı volantı yedim :D (gerçi onun zamanı gelmiştirde orda patlamıştır bana) BU ARADA 60 TL gaz aldım şu an 117. kmdeyim ve göstergem kırmızı-yeşil olmaya başladı. ya ayarım çok bozuk yada göstergelerim gidio bişey anlamadım ben bu işten. bi de egzosu yeni taktırdık. daha az yakar diyolardı. kırmıızıda bi 60 km daha gitsem 177.. :? yani ya ben çok pimpirikliyim yada bilmiyorum işte
AG7
CLASSIC
CLASSIC

İleti alwaysloser » 23 Nis 2014, 22:37

AG7 yazdı:inanın o kadarını bilmiyorum. tornacıya götürdüler.. yani aslında kendileride takabilirmi ki? yada bi yöntemi mi var. hiç bilmiyorum

usta olursa muşterisini tutarsa olur benim ustam 20 yıldan fazla skodacı çok kez beraberde taktık ben ısıttım hafif ısıyla genişler sonra oval olarak her yerinden minik minik tıklatmayla o oturuyor soğuyunca da sıkılaşıyor itti gitti
www.turkiyeotoforum.com.tr

[url=http://img3.imageshack.us/i/uu1t.jpg/][IMG]http://img3.imageshack.us/img3/6005/uu1t.jpg[/IMG][/url]
alwaysloser
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: mevlüt
Nereden: Adana
Arabanız: renault 21 concorde

İleti AG7 » 23 Nis 2014, 22:37

geçende kırmızı ile en son 55 km civarı gitmişti. sonra ne olur ne olmaz diye bi 20 TL dah aalmıştım. ama yeşili yakmamıştı :D benim kırmızı ışık göstergesinin sönmesi için en az bi 30-40 TL lik gaz istiyo sanırım :)
AG7
CLASSIC
CLASSIC

İleti AG7 » 23 Nis 2014, 22:39

alwaysloser yazdı:
AG7 yazdı:inanın o kadarını bilmiyorum. tornacıya götürdüler.. yani aslında kendileride takabilirmi ki? yada bi yöntemi mi var. hiç bilmiyorum

usta olursa muşterisini tutarsa olur benim ustam 20 yıldan fazla skodacı çok kez beraberde taktık ben ısıttım hafif ısıyla genişler sonra oval olarak her yerinden minik minik tıklatmayla o oturuyor soğuyunca da sıkılaşıyor itti gitti

anlaşıldı abi. bizim usta uğraşmak istemiyo demek ki..
AG7
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 24 Nis 2014, 07:31

kkkk945 yazdı:

Triger zincirini doğru söylemiş. Ses yapmayan varmı acaba :) değiştir 40-50bin km sora tekrar şakırdasın :)...

Benim Favorit' in zinciri şakırdamıyor mesela. yaklaşık 45.000km' dir kullanıyorum. ;) Hırpalamadan kaldırırsanız aracı zincirin ömrü uzun oluyor. Debriyajı sert bırakarak kalkış yapıyorsanız bir arkadaşımın yaptığı gibi 10.000km' yi zor görür.
Zincirin bollaşması supapların açılıp kapanma zamanlarında aksaklığı bu da çekişin düşmesine ve tüketimin artmasına neden olur. ;)
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti AG7 » 24 Nis 2014, 09:13

öyle abi onu bende duymuştum. değiştircem yaa. 200-300 tl arası bi fiyat istediler işte yağ değişimi de içinde.. normal dimi ? bu arada bi önceki iletilerimde de yazmıştım. geçen gün işte gaz bitti. 30+30 TL 2 parça halinde gaz aldım. şu an 117. kmdeyim. kırmızı yandı. bi 50-60 km daha gitsem. 177-180 km. o da 0,33 krş tekabül ediyo. normal mi? tümü şehir içi. ve git-gel 10-15 km gittiğim yerler. ışıklarda da çok bekliyoruz haliyle.
AG7
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 25 Nis 2014, 00:27

Yakıtınız normal :(
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE