YAN AYNALARIN TAMİRİ BAKIMI

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

YAN AYNALARIN TAMİRİ BAKIMI

İleti SKDFORMAN » 08 May 2014, 21:51

Bu gün aynaların metal aksamlarındaki boya kavlamalarını yapmak ve kapanmayan aynalarımı tamir etmek için söktüm.
Resimlerde de göründüğü gibi aynamın bi tanesinin metal aksamı içten kırılmış ve yukardan bir adet akıllı vida ile sabitlemişler. Ben komple söküp dağıttım. Aynanın dönen mekanizması tamamen kaynamış durumda. Ne kadar yağlasam zorlasamda kımıldamıyor. Resimde de göründüğü gibi aynanın alt tarafında düz vida ile sabitlenmiş bir kapak var. Bu kapağın zamanla açılıp mekanizmanın yağlanması gerekiyormuş resimde göründüğü gibi. Ayrıca uzun zamandır açıp kapalılmayan aynalar zamanla oynamaz hale gelebiliyor.
Ben kırılan yere bir şekilde dikiş atayım mekanizmayıda döndüreyim dedim ama çok zor gibi görünüyor. Mekanizmayı komple sökeyim dedim oda olmuyor.
Daha önce aynayı açıp dağıtan varsa önerisini bekliyorum.

Eklentiler
DSCN2251.JPG
DSCN2254.JPG
DSCN2250.JPG
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti blues84 » 09 May 2014, 08:19

40 veya 45 TL bir ayna..
Sol aynayı kapıya taktırıp dirsekten kırmıştım..
Aynalar oldukça dayanıklıdır ancak sizinkinde vida haricinde yapıştırıcı filan da sürmüş olabilirler..
Yenisine bereket derim, bence hiç uğraşmayın..

Benim her ikisi de kapanırken gacır gucur ses yapıyor.
Aylak vaktimde yahu bu aynalara da sinyal takalım dedim, muayenede sorun olur buyurdular vazgeçtim.
Hiç olmazsa bi taş rezistans atıp içine kışın arka cam tesisatına bağlayıp buz-buğu çözmeye faydası olur diyorum içerdeki işlerden sıra gelmiyor...
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Edirne
Arabanız: Favorit 135 L

İleti volg » 11 May 2014, 22:21

blues84 yazdı:40 veya 45 TL bir ayna..
Aynalar oldukça dayanıklıdır ancak sizinkinde vida haricinde yapıştırıcı filan da sürmüş olabilirler..
Yenisine bereket derim, bence hiç uğraşmayın..

Benim her ikisi de kapanırken gacır gucur ses yapıyor.
Aylak vaktimde yahu bu aynalara da sinyal takalım dedim, muayenede sorun olur buyurdular vazgeçtim.
Hiç olmazsa bi taş rezistans atıp içine kışın arka cam tesisatına bağlayıp buz-buğu çözmeye faydası olur diyorum içerdeki işlerden sıra gelmiyor...

Taş rezistansın nasıl yapıldığını anlatabilir misiniz acaba?selamlar
volg
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: skoda favorit 135 LX

İleti SKDFORMAN » 11 May 2014, 22:32

blues84 yazdı:40 veya 45 TL bir ayna..
Yenisine bereket derim, bence hiç uğraşmayın...

Evet 40 tl bişey aynalar. Gayet uygun. Gayette sağlammış. içi ve yanı tamamen döküm. Ama arada yağlamak gerekiyormuş. Tam dönen yerinde rulman var diye tahmin ediyorum. Bilindiği üzere rulmanlar uzun süre yağlanmaz ve kullanılmassa kitlerler. Benimkide öyle olmuş. Kavlayan yerlerini zımparalayım boyadığım için şimdilik devam ediyorum. Ne zaman kırılırsa o zaman değiştiririm diye düşündüm
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir