hararet problemi olan arkadaşlar bi baksın

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

hararet problemi olan arkadaşlar bi baksın

İleti silverlinemania » 30 Eyl 2007, 18:13

arkadaşlar hepimiz favoritlerin hararet sorunundan yakınıyoruz hepimizin ortak sorunu hararet bnm tamircim buna bi çözüm getirdi bnm aracım 94 glx silverline bende aynı hararet sorunu yaşıyordum özelliklede şehir içinde dur kalklarda tamirciye gidip anlattım ve bana bunun termostatını 136 L modeliyle değiştirelim hiç bir sorun olmaz dedi bende değiştirttim ve gerçekten sonuç mükemmel bırakın hararet yapmayı daha çizginin yarısına gelmeden fan devreye giriyo ve motor suyunu 45 50 dereceye düşürüyo ve motor o kadar seri gidiyo ki anlatamam sadece fan için ufak bi sorun oluyo oda 3 devreye getirdiğinizde kışın sıcak hava biraz ılık olarak giriyo içeriye ama 2. devrede açarsanız hiç bir problem yok yazın ise soğuğu açtığınız zaman 3. devreye getirin aradaki farkı görün inanın klimadan hiçbir farkı olmuyo o kadar soğuk üflüyo ki anlatamam bütün yaz boyunca bu şekilde hiç cam açmadan dolaştım ve bazen içeride üşüdüğüm bile oldu hiç abartmıyorum vericeğini sadece 30  40 ytl civarı bi para el işçiliği dahil ama bunun sonunda tamircinize dua ediceksiniz zaten bu olaydan sonra hararet problemini unutun aklınızdan silin taa ki fan pervanesi bozulupta hiç açılmayıncaya kadar Thumbs%20Up 

silverlinemania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hhakan » 30 Eyl 2007, 21:41

Bende favorit 135 L var bana da uyar mı bu yöntem acaba? Sadece Termostatı değiştircez demi? Senin adına sevindm bakalım bnde neler olucak:))

hhakan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti silverlinemania » 30 Eyl 2007, 21:49

uyar kardeşim uyar merak etme bizim arabalarda 135 L diye geçiyo zaten 135 L lerin radyatörleri biraz daha büyükmüş buna küçük termostat takarsak su geçişini daha su 90 dereceye gelmeden açar kapağını dedi bende bi deniyim dedim iikide ustamı dinlemişim hiç pişman değilim ne zaman yolda kalan bi favo görsem dua ediyorum ustama LOL ama her usta bilmeyebilir bunu sende takabilirsin alıpta eğer elin yatkınsa Thumbs%20Up
silverlinemania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti slamy » 30 Eyl 2007, 21:56

Motorun İdeal çalışma ısısı 90 derecedir. Bunun altında sürekli kullanımlar da motoru yiyebilirsiniz.Ayrıca kışın geç ısınır dolasıysa sizde kabanla daha uzun süre yolculuk yapmak zorunda kalırsınız. Hatta belkide yolculuğun sonuna kadar...
slamy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti silverlinemania » 30 Eyl 2007, 21:58

ya sorun tabikide soğuk oluyo kışın motor ama ben hiçbir zararını görmedim servisede gidip geliyo araç bi problem yok ama yazın çok çok rahat ediyosun
silverlinemania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti slamy » 30 Eyl 2007, 23:27

Sen memnunsan diyecek bişey yok. Allah kaza bela vermesin.
slamy
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti dgngogo » 01 Ekm 2007, 02:15

noldu arkadaşlar skodada hararet sorunu yok diyen arkadaşlar hani kullanmasını bilmiyorduk noldu biladerler
ben sana söylim bilader antifirizi fazla koy ve termostadın üztüne 2-3 delik aç 6 lık matkapla termostat ve müşirin yazlık olsun + içerden açma kapama dümesi tak ledli düğme takarsan fanı sen çalıştırsan lamba yanar kendi otamatik çalışırsada yanar şimdiden kolayt gelsin
dgngogo
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti silverlinemania » 01 Ekm 2007, 21:46

Big%20smile senin anlattığında olur tabi ama ben şimdilik memnunum valla denesinler hararet problemi olan arkadaşlar yararını görücekler zaten

silverlinemania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hhakan » 02 Ekm 2007, 01:25

Bn bugün fan müşürünü değiştirdm tofaş grubununkini taktım 87 - 92 derecelik. Denicem bunu ama çıkma tempra fanıda arıyorum bu arada denk gelirse yazın onu takcam kışın orjinali. Kendim yapabilrim elim yatkındır:)) çok sağolsun.Herkese kazasız belasız sürüşler...
hhakan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti erali » 02 Ekm 2007, 14:55

ben termostadı komple söktüm motoru hafif zorlayınca hemen hararet yükseliyor :((( ????
erali
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti silverlinemania » 02 Ekm 2007, 20:05

termostatı sökersen yükselir tabi hatta çok tehlikeli yakarsın motoru
silverlinemania
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti hhakan » 03 Ekm 2007, 02:26

Termostat emniyettir ya bence onu takmalısın. Düşün odanın içindesin klima ısıtıyor içersini ama termostatı yok. Isıtıyor ısıtıyor ama hiç durmuyor yani sınırını bilmiyor içeride valla kızamık çıkarırsın. Aynen motorda da bu durum yakma olasılığın çok yüksek. Termostat kullanalım bence. Saygılar ...
hhakan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 03 Ekm 2007, 16:27

[quote="hhakan"]Termostat emniyettir ya bence onu takmalısın. Düşün odanın içindesin klima ısıtıyor içersini ama termostatı yok. Isıtıyor ısıtıyor ama hiç durmuyor yani sınırını bilmiyor içeride valla kızamık çıkarırsın. Aynen motorda da bu durum yakma olasılığın çok yüksek. Termostat kullanalım bence. Saygılar ...[/QUOTE]

Artı olarak da eğer hararet iyice yükselir ve akabinde de otomobili açık yolda kullanmaya başlamışsanız soğutma sıvısındaki soğuma çok hızlı olur ve ileriki bir dönemde silindir kapak contası problemiyle karşılaşırsınız.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti sainz » 03 Ekm 2007, 16:28

[quote="silverlinemania"]...135 L lerin radyatörleri biraz daha büyükmüş buna küçük termostat takarsak su geçişini daha su 90 dereceye gelmeden açar kapağını dedi...[/QUOTE]

Radyatörün büyük olmasıyla termostatın açma derecesinin alakası nedir?
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti sainz » 03 Ekm 2007, 16:31

[quote="dgngogo"]noldu arkadaşlar skodada hararet sorunu yok diyen arkadaşlar hani kullanmasını bilmiyorduk noldu biladerler
ben sana söylim bilader antifirizi fazla koy ve termostadın üztüne 2-3 delik aç 6 lık matkapla termostat ve müşirin yazlık olsun + içerden açma kapama dümesi tak ledli düğme takarsan fanı sen çalıştırsan lamba yanar kendi otamatik çalışırsada yanar şimdiden kolayt gelsin
[/QUOTE]

Ben hâlâ sağlıklı çalışan bir sistemle Favorit' in hararet sorunu yaşamayacağını düşünüyorum hatta iddia ediyorum. Eğer sistemin bir başka yerinde sorun varsa termostat da müşir de yazlık takılsa, gene hararet sorunu yaşanır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti hhakan » 04 Ekm 2007, 01:54

[quote="sainz"][quote="silverlinemania"]...135 L lerin radyatörleri biraz daha büyükmüş buna küçük termostat takarsak su geçişini daha su 90 dereceye gelmeden açar kapağını dedi...[/QUOTE]

Radyatörün büyük olmasıyla termostatın açma derecesinin alakası nedir?
[/QUOTE]

Radyatörün büyüklüğü ile fanın havayı sirküle etmesi arasında oran korunduğu sürece termostatı açma derecesi filan yok diye düşünüyorum. Örneğin radyatör büyük ama fan yeterli gelmiyorsa dediğiniz olay olabilir ama bu sefer termostat erken atacaktır. Benim fikrim yanlışsam lütfen düzeltin böle bir yorum yapabildim. Hoşçakalın.
hhakan
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti mikser » 04 Ekm 2007, 02:05

1 yıldır 94 favorit kullanıyorum. 450 km yol gidiyorum ya 2 kere ya 3 kere fan açıyor ( dağ tırmanırken yada uzun yokuşlarda). hararet göstergesi kıpırdamıyor bile...
arabayı ilk aldığımda bir arkadaş favoritlerde hararet problemi olur fan için bir düğme yaptır hararet yükselirse elle açarsın dedi. düğmeyi kullanmak nasip olmadı daha.. ara sıra düğme çalışıyormu diye açıp kapatıyorum o kadar.
mikser
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti sainz » 04 Ekm 2007, 19:29

[quote="hhakan"]...Radyatörün büyüklüğü ile fanın havayı sirküle etmesi arasında oran korunduğu sürece termostatı açma derecesi filan yok diye düşünüyorum. Örneğin radyatör büyük ama fan yeterli gelmiyorsa dediğiniz olay olabilir ama bu sefer termostat erken atacaktır. Benim fikrim yanlışsam lütfen düzeltin böle bir yorum yapabildim. Hoşçakalın.[/QUOTE]

Radyatör büyürse içindeki su miktarı da artar ve motorun bunu ısıtabilmesi daha çok zaman almaya başlar. Termostat her zaman fandan önce açılır. Favorit' in orijinal termostadı 88°C' lik fan müşiri ise 87-92°C' liktir. Yani motorda dolaşan suyun sıcaklığı 88°C' ye ulaştığında termostat açılarak genleşme kabındaki suyu da dolaşıma alarak uzun devre denilebilecek bir sirkülasyona başlar. Motordaki suyun sıcaklığı 92°C' ye ulaştığında ise fan müşiri vasıtasıyla fan çalışarak radyatöre gelen suyu soğutmaya başlar ve suyun sıcaklığı 87°C' ye düştüğünde de çalışmasını keser. Örneğin termostat özelliğini yitirmiş ve açılması gereken derecede açmıyorsa ve büyük radyatör kullanıldıysa, hararet yapma süresini uzatmış olursunuz. On dakikada değil de on beş dakikada hararet yapar.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir