Distribütör vakum vidyolu sorum..

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Distribütör vakum vidyolu sorum..

İleti ozantavsan » 15 May 2014, 14:27

Malesef bir iki yıl önce motor kompresyon testini kafaya taktım.Sanayide dolaş Allah Dolaş kimse yapmıyor.Öyle birşey yok diyor.Sinir krizi geçirmemek için eve dönmüştüm.İlk etapta bu ölçümün yapılmasını biliyorum , lakin bunu yaptıracak yer bulamıyoruz.

Kendim yapmak için test aletinden almayı düşünmüştüm ,sonra kendim yapayım aleti dedim öyle kaldı.
Balıkesirde bu konuda sanayide çok boşluk var.Her usta ne biliyorsa ona devam ediyor üzerine gram bilgi koymak yok.

Sırası gelmişken , benim 12 yıldır araçlarıma bakan motor ustamdan bir teklif geldi.Şu an işsisizim.
Arabalarla ilgili uğraş ve çalışmalarımı biliyor.Gel dedi sanada dükkanda bir büro yapalım.Oto beyin tamirlerini sen yap.Yapsan yapsan sen yaparsın.sanayide iki kişi varmış sadece yapan.Bilgisayar teknisyeniyim , elektronik eğitimliyim.OTo teknolojilerini takip ediyorum ,araçtan anlıyorum.Olur gibi geliyor bana.Gerisi teçhizatı düzemek gerekirse bir eğitime katılıp sertifkada edinmek.Oto beyin tamir ve programlama ,kilometre ayar,abs beyin tamir programlama, klima , şanzıman gibi işlemler yapılacak.zTeçhizatlarla göstergelere kadar test edilebiliyor.Araç olmadan beynin her fonksiyonu test ediliyor.

Aslında bu yönde devam etmek isteği uyanıyor bende.Araçlarla ilgili birçok şey yapılabilir.KEndi aracımı elden geçirebilirim.Yeni sistemler geliştirebilirim.En büyük isteğim elektrikli araç yapmak .Bir gün gerçekten bu tür üretimler yapmak istiyorum.... Ki şu an elimde param olsa favoritimi elektirikli yapmıştım.Tabi trafiğe çıkış izni verilse.. şu an verilmiyor diye biliyorum..

Bizim sanayide mesela kompresyon test yapan yok , dynotest motor güç ölçüm yapan yok.

Kompresyon test cihazı
-------------
http://www.hirdavatcesitleri.com/MOTOR- ... 10625.html

SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti sainz » 15 May 2014, 16:58

ozantavsan yazdı:Şöyle bir durum var ki ; arkadaşımda 92 yada 93 model favorit var emin değilim.Benimki kadar sağlıklı çalışmamasına rağman gaza dokundumu roket gibi gidiyor. 1. , 2. , 3. vites derken 90-100 km hıza ulaşıyor.
Bende öyle değil.Tamam benimkinin çalışması düzgün ,sorunsuz ama gaza dokundumu onunki kadar atik değil.
O da lpgde kullanıyor.Ve yakıt olarak benden az yakıyor...

Ozan inan bana Debriyajı değiştirmeden önce Benimki de aynıydı. Şimdi gazı az fazla tutsam eski lastiklerin de etkisiyle anında patinaja başlıyor. Debriyajımın kavraması noktası falan iyi diyordu usta bana ancak en son 3. viteste rahatça kalkıp gidince, ki ne avans vurma ne titreme ne stop etme eğilimi oldu, kıllandım iyice ve debriyajı söktük ve baktık ki krank arka keçesi debriyaj balatasını yağlıyormuş. Bu anlamda da bir kontrol ettirmeni tavsiye ederim. Biraz meşakkatli olacak ama aklıma bu geliyor. Debriyaj öncesinde 10lt/100km benzin tüketimi varken, sonrasında 10lt/120-130km gitmeye başladım.
kkkk945 yazdı:...zincir boşluğununda çekişe ve yakıta çok fazla bir etki edeceğini ben şahsen sanmıyorum. Muhakkak vardır ama çok çok fazla değildir. Yani pati çekmeyen bir araç zincir değişince pati çekebileceğini düşünmüyorum
Benim fikrim budur...

Yanılıyorsun üstâd zira o zincirin bollaşması demek avansın hiç bir zaman yerinde durmaması demek bu da düşük performans ve yüksek tüketim demek.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti ozantavsan » 15 May 2014, 18:30

Aracınızla giderken (lpgde) 3. viteste yol alırken ayağınızı gadan çektikten sonra sarsılmadan stop edecek gibi olmadan bir müddet yol alıyormu ?

3. viteste aracı kaldıramıyorum.Ama yolda ayağımı gazdan çekince rolantide gidiyor.
Benim bildiğim motorum bir müddet sonra stop edecek gibi yapması ve vites küçültmek gerekir.Ben favoda bunu yakalayamıyorum.

El freni çekik 5. viteste kalkmak isteyincede araç ilerlemiyor önü hafif yukarı kasarken stop ediyor.
Bu debriyajın kaçırmadığını gösterir..
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti ubabubab » 15 May 2014, 20:27

allah akıl fikir versin distiribitör nedir ne işe yarar
bu alet zamanlama ile birlikte ateşlemeyi sağlıyor senin 20 derece boşta dönen tevzin yanmadan atılan paran var yani şuan kulandığın gazın yarısı araç ı götürüyor yarısı havaya gidiyor 40 kuruşun yarısı havaya gidiyor oda distrbtr deki şaşmadan dolayı bunu ancak sökülenle -0- aldığını eline aldığında anlarsın yeni vika marka alacan ustan lak diye yerine takmıycak yanında 3 damla yağ alan grasörlük var yağla +alt 2tırnaklı mil var onuda yağla motor yağı ile sonra taktır avans tabancası ile ayar sonra bilgisayarlı gaz ayarı geçmiş olsun ş.içi 20-25 kuruş---.ş.dışı 18-20 kuruş ben 50 yaşındayım artı sakalım yok sizin için bırakacam ..endiksiyonu değiştirin elin çekoslavakı 20 yıl önce takmış taktığında 15.000volt şerare şimdi 10.000bini bulursa öp başına koy +lpg benzine göre zor yanıyor istersen dene yere dök benzini çal kibriti bakbakalım saçın sakalın kalıyormu bide tüpü aç çal kibriti uzun lafın kısası
-0-endiksiyon----0- distiribitör -----0- brisk buji tak
F A B R İ K A A Y A R L A R I N A GERİ DÖNDÜRÜN ayağını debrijajdan çekemezsin şimdiki hali sidik zoru ile çalışıyor
ubabubab
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yılmaz
Nereden: Sakarya
Arabanız: forman

İleti ubabubab » 15 May 2014, 21:08

elin zengini -0- araç alır niye herşeyi sentede sonra ne olur aşınma olur ayar kaçar fazla yakar satar bizim gibi gariban takım ucuz diye alırız sonra benzinciye çalışırız 2 yakamız bir araya gelmez zenginin malı artar biz hala benzinliğe çalışırız bakın skodacılar hepinizin adresini bulurum kulağınızı çekerim endiksiyon-disritiribitör -brisk buji zincire fazla takılmayın önce buunu dene sonra rahat batar onuda değiştirirsin onunda fonksiyonu var yok değil ama önce bunu yapın allah razı olsun demeyinin 2 elim yakasında ben bunları yapmadan önce de arabam çalışıyordu ama zamansız yanma ile 40 kuruş gidiyordu distrbr sarhoş dönüyor yakayım ateşleyeyim derken 40kuruş 20 si ile araç gidiyor 20 si ile havaya atıp yazı mı turamı derken tabiki bu durumda hep dik geliyordu yani bizim kestaneyi ziyaret ediyor anlamayan için 12 den sonra açıklarım yalnız distiribitör senin benim yapacağım durum yok gidicen motorcuya 15 tl bayılcan takarken sente atlatırsan adamı aracın başına çağırırsın o da bi 100lük alır akıllı ol al aletleri al sen adama git yalnız yağlamadan taktırma +kitapçığında derki 6 ayda bir 3 damla yandaki grasörlüğü yağlayın niye bilionmu aşınmasın hizmet etsin ...derdime çağre bulucam diye gözümü kör ettim şimdi size faydalı oluyum diye kör ediyorum gözümü yazarken hadi bakalım 90 tl vika distrbtr -35tl end.kardez-- 16 tl brisk buji --eğer çok tutuyor dersen sanalpazardan aldım 9 taksit 2 günde elimde oldu muğladan geldi
ubabubab
CLASSIC
CLASSIC

İleti ubabubab » 15 May 2014, 21:23

balıkesirli tavşan az buçuk hemşeri sayılırız bırak karbonatlı su ile uğraşmayı sen dediğimi yap gerek kalmıycak lpg satıcıları seni çok özlüycek bak dediklerimin ucuzu var uzak dur vika distrbtr-brisk marka buji- kardez end. bobini al taktır memnuniyetini burda yaz ki herkes istifade etsin sana allah razı olsun diyenlere ortak olayım kırışırız
ubabubab
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 16 May 2014, 07:35

ozantavsan yazdı:Aracınızla giderken (lpgde) 3. viteste yol alırken ayağınızı gadan çektikten sonra sarsılmadan stop edecek gibi olmadan bir müddet yol alıyormu ?

3. viteste aracı kaldıramıyorum.Ama yolda ayağımı gazdan çekince rolantide gidiyor.
Benim bildiğim motorum bir müddet sonra stop edecek gibi yapması ve vites küçültmek gerekir.Ben favoda bunu yakalayamıyorum.

El freni çekik 5. viteste kalkmak isteyincede araç ilerlemiyor önü hafif yukarı kasarken stop ediyor.
Bu debriyajın kaçırmadığını gösterir..

Hatta eğer ki yol düz ise ve hiç frene basmaz isem, 3. viteste rölantide gayet rahat gidiyor. Bir de benim Favorit' te LPG yok, benzinde kullanıyorum ben.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti favorit55 » 16 May 2014, 07:48

ubabubab yazdı:balıkesirli tavşan az buçuk hemşeri sayılırız bırak karbonatlı su ile uğraşmayı sen dediğimi yap gerek kalmıycak lpg satıcıları seni çok özlüycek bak dediklerimin ucuzu var uzak dur vika distrbtr-brisk marka buji- kardez end. bobini al taktır memnuniyetini burda yaz ki herkes istifade etsin sana allah razı olsun diyenlere ortak olayım kırışırız

Bende düşüncelerinize katılıyorum arabnın aeşlemesindeki her parçayı değiştiriyoruz yanlız endiksiyon bobini hiç değiştirmiyoruz sonuçta her parça gibi bununda ömrü vardır. Söylediğiniz markayı bulabilirsem değiştrimeyi düşünüyorum. ;Yakıtlla alakalı sıkıntım yok sadece aracın çekişi bana düşük geliyor muhakkah artış olucaktır çekişte yakıtta düşücektir.
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

İleti ozantavsan » 16 May 2014, 08:49

yorumlarınız için teşekkürler.İndüksiyon bobinim zaten yeni ,bujilerimi zaten aracı alır almaz brisk d15yc takmıştım.4 yıldır senede bir bujilerimi değiştiriyorum.Bu yılki değişimde geldi zaten buji filan alacağım.Distribütörde alayım çok pahalı sayılmaz zaten.buji kablolarınıda düşük dirençli almıştım ateşleme kaybı olmasın diye.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti blauzahn » 16 May 2014, 09:24

Konuyu saptırmak istemem ama endüksiyon bobini için kardeş çokta iyi bir marka değil. Bulabiliyorsanız Hanhart tavsiye ederim.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti favorit55 » 16 May 2014, 09:56

blauzahn yazdı:Konuyu saptırmak istemem ama endüksiyon bobini için kardeş çokta iyi bir marka değil. Bulabiliyorsanız Hanhart tavsiye ederim.

bende hanhart diye biliyodum abimiz kardez yazmış kullandığı memnun kaldığı bir üründür diye düşündüm. Yanlız hanhart bulumuyor piyasada bulabileceğim yer var ayrıca sen değiştirdin mi bobini fark hissettin mi
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

İleti ubabubab » 16 May 2014, 20:04

hanhart zaten orjinali bulabilirsen tak endiks
distrbtr orjinalı hanhart 150-180 tl arasında
aldığım markalar kötünün en iyisi 60 a var 75 e de ben baktım mukaysesini yaptım illaki vika distr milim sente o derece
tak da bak fabr. ayarlarına geri dönmesine rampa bayılma sıfır yakıtta koklama. gaz az dokun kendini ok zannediyor
sonuçta yapacağınız işin bana fayda sı yok ben allah razı olsunun peşindeyim demiyeninde
hanhart distr. sanalpazar .com da var diğerleri de + 9 taksitde kapıda ben öyle aldım resim nasıl konuyor buraya biri açıklasın
ubabubab
CLASSIC
CLASSIC

İleti ubabubab » 16 May 2014, 20:22

samsunlu- ankaralı kardeşim sen giyimini veymenden lcw mi gakko dan mı yapıyorsun senin evinde buzdolabın boshc mu televizyonun lg mi oturma gurubun mondimi plazada mı oturuyorsun hanahrt diye biliyomuş biz bilmiyoruz eleştiriyi bırak varsa bildiğin paylaş ben varsayım yola çıkmam kendim kullanmasam memnun kalmasam bu vebale girermiyim
ubabubab
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 16 May 2014, 20:57

Daha da yazarsam iki olur. Forum seviyeyi kaçırdı. Siz haklıymışsınız Engin ve Mustafa kardeşlerim. Özelden görüşürüz bundan itibaren.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti İstop » 16 May 2014, 22:49

kursat ben neye kızıyorum kac zamandır :D adam arıza laf soyluyon sukredıyo :D ozelden gorusmek de ıyı lakin bı curuk elmaya mılletın bılgı almasını degısmeyelım ıstersen salla gormezden gelmek en guzelı ellı kere yazdım oralı bıle degıl hapcımıdır nedır :D
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti SKDFORMAN » 19 May 2014, 15:42

Ozan abi bu gün distribitörü açtım yağlamak için. Aldım alalı yağlamamıştım. Nasıl yağlanacağınıda bimiyordum. Neyseki bugün söküp sağladım. Bu sırada senin videoda da bahsettiğin vakum tertibatın kurcaladım. Vakum mekanizmasının üstündeki vidayı lokma yardımıyla hiç zorlanmadan söktüm ve içindeki yaya ulaştım. Yay pırıl pırıldı. Zaten içine bolca gres yağ basmışlar. Tekrardan kalbiratör tarafını söküp ağzımla vakum yaptım. Hiç bir kaçak olmadığına eminim. Aynen senin videodaki gibi hareket etti. Biraz daha fazla vakum yapabilirsem biraz daha fazla hareketlenme oluyor ama zor tabi o kadar vakum. Yayı daha dirençsiz koyarsak daha az vakumda daha fazla hareket olacağı muhtemel. Ama ne derece doğru olur onu bilemem. Bu arada benim 20 yıllık distribitörde boşluk yok gibi ;)
Resim çekip atacaktım ama foruma katılım az olduğu için yapmıyorum. Yalnızca bir kaç arkadaşın açtığı konu ve söyleşilere katılacağım.
syglarımla...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti ozantavsan » 19 May 2014, 16:15

sağol , bende arasıra paylaşımda bulunuyorum.Az ve öz paylaşım daha yararlıdır.
Distribütör tevzi makarasını elle oynatınca oynuyormu?

ben hortum geçen kısmı silikonladım şimdilik çalışıyor.
SKODA YOLDA
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti favorit55 » 19 May 2014, 16:26

Tevzi makarası az birşey oynuyor elle çevirince