Egzosttan çıkan aşırı beyaz duman

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Egzosttan çıkan aşırı beyaz duman

İleti Promet » 01 Tem 2014, 18:50

Merhabalar cuma günü edirne kırklareli arası 65km lik yol yaptım aracı sıkıştırmadan araç boş ve iki kişi geldik, gayet rahat ve sıkıntısız bir şekilde yolcuğu tamamladım derken kırklareli içinde otogarda durup araca bakarken boşta beyaz duman atmaya başladı ve arttı sonrasında duman azaldı tabi bende video ya çektim. Aracı bir gün sonra denediğimde 2 km kadar kullandım ama duman çıkmadı. Bazı ustalar lpg ayarından olabileceğini söylerken bazıları hararet yaptırmışsın dedi bende problemleri yaptırdığım ustayı aradım tekrar getirmemi istedi silindir conta kapağında antifiriz kaçağı olabileceğini söyledi ben şok oldum. Performansta herhangi bir problem yok ama bembeyaz kokusuz duman atıyor tabi lpg kokusunu saymazsak.

Promet
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Sezai SEZEN
Nereden: Kırklareli
Arabanız: Forman

İleti Promet » 01 Tem 2014, 18:53

Daha önce yapılan değişiklikleri şurada belirttim

otomobilim/artik-bende-skodaciyim-d-t32934.html

ilave olarak birde video çektim

http://www.adrian.gen.tr/egzost

adresinden izleyebilirsiniz eğer açılmazsa http://adrian.gen.tr/egzost/egzost.mp4 adresinden indirebilirsiniz 3,6 mb
Promet
CLASSIC
CLASSIC

İleti murat öner » 01 Tem 2014, 19:18

fren hidrolıgını motor vakumlamıs olabilir eksiltme varmı takıp edin..
murat öner
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: murat0644
Nereden: Zonguldak
Arabanız: felicia lx 96

İleti Promet » 01 Tem 2014, 19:23

Ona bakmadım ama frenlerde bir anormallik yok
Promet
CLASSIC
CLASSIC

İleti murat öner » 01 Tem 2014, 19:29

aynısı bı tarıhte benım favoda olmustu garıp bı sekılde beyaz duman atıyodu arasıra ne zaman yapacagıda bellı olmuyodu...bıldıgın bembeyaz duman...
murat öner
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: murat0644
Nereden: Zonguldak
Arabanız: felicia lx 96

İleti Promet » 01 Tem 2014, 19:50

siz herhangi bir ustaya baktırdınızmı ve benimkisi kadar fazlamı atıyordu?
Promet
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 01 Tem 2014, 21:16

Hocam sizin conta mutemelen yanık olabilir takip etmek lazım.

motor yağını çubuktan ve doldurma kapağının altından inceleyin rengine dikkat edin.

genleşme kabında da suya dikkat edin eksiliyor mu yağ karışmış mı diye.

aynısı başıma geldi duman rengi aynı.
Havalar sıcak gidiyor kış olsa belki buhar atıyor derdik ama yazın böyle duman sebepsiz olmaz.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti ahmetim85 » 01 Tem 2014, 21:29

AhmetH yazdı:Hocam sizin conta mutemelen yanık olabilir takip etmek lazım.

motor yağını çubuktan ve doldurma kapağının altından inceleyin rengine dikkat edin.

genleşme kabında da suya dikkat edin eksiliyor mu yağ karışmış mı diye.

aynısı başıma geldi duman rengi aynı.
Havalar sıcak gidiyor kış olsa belki buhar atıyor derdik ama yazın böyle duman sebepsiz olmaz.
aracın attığı dumana bakılırsa muhemelen dediğiniz gibi conta yanmış
Kullanıcı avatarı
ahmetim85
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ahmet sonkur
Nereden: İzmir
Arabanız: doğan sl

İleti Promet » 01 Tem 2014, 22:38

Hımm conta yandıysa durum vahim :) peki sakin bir şekilde 60 km yol gitsem ustaya götürmek için sorun olurmu
Promet
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 01 Tem 2014, 23:56

Ben conta yandigini anladigimda motor isinip teklemeye baslamisti su ekleyip durdum arada, 15km gitti.
Suyu eksiliyorsa dikkat edersiniz heralde gider 60km
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti Promet » 02 Tem 2014, 14:33

Eğer conta yandıysa ne kadara mal olur acaba
Promet
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 02 Tem 2014, 19:15

contanın kendisi para değil ama yanında ıvır zıvır bir sürü masraf eşlik ediyor.

conta + icab ederse kapak taşlatma + motor yağı + eksilen suya antifriz şu bu derken heralde 200 tl civarıdır masraf..
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

İleti felicia_3437 » 03 Tem 2014, 08:06

sinek ilacı gıbı dmışsın bıldıhın köfte arabası gıbı aracın yağ yakıyor bariz şekilde ustam sekman yaptırmak en mantıklısı yada araca uzun yılqaar bınıcem dıyır san kaportasıda düzgün se 1200 ile 1500 arası bır rakamla motorun sıfırlanır bu arada kırklerelının neresınden sın ben yoğun taşa gelıp gıdıyorumdao yuzden sordum
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Arabanız: FELİCİA LX

İleti SKDFORMAN » 03 Tem 2014, 13:09

Dumanın rengi önemli. Beyaz gözüküyor. Ayrıca yağ yaksa koku olur. Yağ yakma kokusundan bahsetmemişler.
Bencede contadan olabilir. Ama tam teşhisi işinin ehli bir usta koyacaktır. Hemen motor ölmüş diye motora girişmek veya conta yanmış diye contaya girişmek yalnış. Belki çok basit bir şeydir.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti Promet » 15 Tem 2014, 12:18

biraz geç yazabildim. evet araç conta yakmış taşlatma falan olmadı conta değişti silindir üst kapak vidaları egzost manifold contaları falan değişti toplamda 330 liraya mal oldu. tabi bunların yanında termostat yazlık takıldı birde fan müşiri değişti şuan hararet göstergesi yarım cm bile kalkmıyor bu sıcaklarda.

Şuan motorla ve yürürle ilgili hiç bir sıkıntım kalmadı herşey çok güzel çalışıyor :) tabi ufak tefek sorunlarda yok değil, bagaj kilidi beni deli ediyor ve sert kapatmak gerekiyor, geçen gün biraz fazla sert vurdum sanırım sol taraftaki sinyal kapağını çatlattım :D deneme yaparken 140 a çıkardım aracı hararet yapacak mı diye neyse derken çatlayan yer hava basıncıyla uçtu gitti şimdi sol arka sinyal ve stop lambalarının kapağı yok. Cam silecek suyunu fışkırtan meme benzeri uçlardan sağdaki tıkandı herhalde su atmıyor :) kaportanın bir kaç ufak yerinde paslanma var onlara baktırıp ardından kapılar için kumanda taktıracağım.

Aklımdakiler şuan bunlar ama çok garip bir ses geliyor araçtan (bu ses aracı aldığımdan bu yana vardı) 4 kişi bindiğimde yada çok sert kalkış yapınca oluyor ben ilk baş akslardan gelir diye tahmin ediyordum ama usta egzosttan dedi. araç çukurlardan geçerken bir ses yapıyor egsoz sürtüyrmuş. aynı şekilde çok sert kalkış yapıncada çıkıyor bu ses ama çözemedim nereden tam olarak geldiğini.

Bu arada kırklareli merkezdeyim ben hafta içi.

Konu ilgili olarak yorum yapan herkese çok teşekkür ederim :)
Promet
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 15 Tem 2014, 14:03

Güle güle kullanın.
Promet yazdı:...çok garip bir ses geliyor araçtan (bu ses aracı aldığımdan bu yana vardı) 4 kişi bindiğimde yada çok sert kalkış yapınca oluyor ben ilk baş akslardan gelir diye tahmin ediyordum ama usta egzosttan dedi. araç çukurlardan geçerken bir ses yapıyor egsoz sürtüyrmuş. aynı şekilde çok sert kalkış yapıncada çıkıyor bu ses ama çözemedim nereden tam olarak geldiğini...

Ya egsoz lastik askıları eskiyip kendilerini salmışlardır ya da motor alt takozunda problem vardır.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti Promet » 20 Tem 2014, 02:37

Hocam kusura bakmayın sürekli soruyorum kafanızı şişireceğim :) geçen gün lpg göstergesi kırmızıdayken (depo üzerinden baktım analog ibre en düşük kademedeydi) gittim gaz aldım. 70 liralık gaz 5dk da zor aldı ve gaz depo 40 litrelik ama 25-26 litre arası bir gaz aldı. aracın içindeki ledli gösterge tam dolu gösteriyorken depo üstündeki ibrede son kademe dolmamış gözüküyordu neyse 65-70 km arası yol yapıp tekrar gaz aldım 5.30 tl lik gaz aldı ibre yine eski haline geldi. Şimdi şehir içinde 60 km yol yaptım depo yarıda gözüküyor bu nasıl iştir anlamadım gitti :) bu araç 25 litre gazla kaç km yapması gerekir ve hangi pompadan alsam daha iyi olur?
Promet
CLASSIC
CLASSIC

İleti erender » 16 Ekm 2014, 19:25

Selamlar arkadaşlar. Geçenlerde favorit aracımın aniden frenleri boşaldı. Fren pedalnın sonuna kadar basınca anca biraz yavaşladı. Aracı kenara çekip tekrar çalıştırdığımda frenlerde hiçbir sıkıntı yoktu. Hemen olayın akşamına ustaya götürüp baktırdım sıkıntı olmadığını söyledi. Bende kendi acemiliğime verip genede aracı temkinli bir şekilde kullanmaya devam ettim. Fren boşalmasından ertesi akşam 40-50 km yolu frenleri yoklayarak temkinli bir şekilde alırken aynı olay yine oldu ve frenler aniden boşaldı fren pedalını biraz pompalayınca düzeldi. Yol boyunca frenlerim boşaldı ben pompaladım o düzeldi. Tam evin önünue geldim derken aracın egzosundan beyaz bir duman çıkmaya başladı ama bildiğiniz bulut oldu o kadar yoğun. aracı stop edip hemen kaputu açtım motor kısmında herhangi bir duman yoktu. yol boyunca hararetim hiç yükselmedi. zaten duman çıktıktan sonra suyu hemen kontrol ettim ne aşırı bir ısınma ne de su eksiltme mevcut. Bu akşam aracı tekrar çalıştırdım boşta gaz vererek egzosu gözledim hafif ıslaklık olduğu ve su damladığı dikkatimi çekti. ama işin ilginci suda da bir eksilme yok. frenlerin ve bu beyaz dumanın birbirini izlemesi ne gibi bir soruna delalettir ? Yardımlarınızı bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: eren ender
Arabanız: Skoda Favorit "94"

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir