ARKADAŞLAR BİR DEPO GAZ İLE 325 KM...SİZCE NASIL

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ARKADAŞLAR BİR DEPO GAZ İLE 325 KM...SİZCE NASIL

İleti kamyoncutanzer » 02 Tem 2014, 20:43

evet arkadaşlar biliyorsunuz gaz meselesiyle alakalı yapmadığım ayar denemediğim yöntem kalmamıştı....keşan ayvalık arası yol yaptım burda gaz pahalı biraz...2710 dan aldım 73 tl gibi bir rakam tıttu...toplamda 325 km yol gittim ve bir bölümüde bayırdı...araç bağırdı durdu anlıyacağınız...şimdi sizlere soruyorum...uzun yol için nasıl bir rakam....

kamyoncutanzer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: tanzer
Nereden: Edirne
Arabanız: skoda forman

İleti blauzahn » 02 Tem 2014, 22:29

27 litre civarı bir yakıt yapıyor, o da 8.3 lt yapıyor 100 km'de. Değer güzel, yokuş olduğunu söylemişsiniz. Yoğunluk olarak kaçıncı viteste kullandınız aracı? Tahminim 3-4-5 aralığı kullanmışsınız, güzel bir yakıt değeri. Bence ayar ile hiç oynamayın. ;)
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti ahmetim85 » 02 Tem 2014, 22:49

bencede değerler güzel keyifli sürüşler dilerim
Kullanıcı avatarı
ahmetim85
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ahmet sonkur
Nereden: İzmir
Arabanız: doğan sl

İleti kamyoncutanzer » 03 Tem 2014, 00:05

EVET SON 50 KM SİNİ 2 GÜN SONRA YAPTIM...VE SÜREKLİ 3-4 5 VİTESLERDE...KULLANDIM...YOLCULUK SIRASIN DA HAHARET OLDU BİRAZ ZİRA TERMOSTATIM 88 LİK VE FAN MÜŞRÜM 73 İÇERDEN AÇTIĞIM FANA RAĞMEN HARARET KIRMIZIYA YAKLAŞTI RAMPALARDA....ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM YORUMLAR İÇİN ARKADAŞLAR....ARTIK GAZ AYARIMI KENDİM YAPIYORUM GİDE GELE ÖĞRENDİM ARKADAŞLAR TESBİTĞİM İSE ŞUDUR....BENZİNLE İŞİM YOK DİYORSANIZ SICAK HAVAYI AÇACAKSINIZ VE DAHA UZUN KM GİDECEKSİNİZ AMA BENZİNİ ÇOK TÜKETİYOR SICAK HAVA...AMA GAZIM BİTER BENZİNDE KULLANMAK İSTERİM DERSENİZ KESİNLİKLE SOĞUK HAVA AÇIK OLACAK....
kamyoncutanzer
CLASSIC
CLASSIC

İleti blues84 » 03 Tem 2014, 07:05

Nerdesin be hemşerim;
kursa geleyim yanına..
Hiç olmadı rölanti ayarının yerini öğrensek kardır. :)
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Favorit 135 L

İleti blauzahn » 03 Tem 2014, 07:38

Sıcak hava kapatılınca yüksek ihtimal avans ayarı yaptırmak gerekiyor. Forumda kime rastladıysam sıcak havadan sonra sıkıntı yaşadığını söylüyor. Benim sıcak hava kapatıldıktan sonra avans ayarı yapılmıştı. Tabi her araç bir değil, kimi seviyor kimi sevmiyor da olabilir, tamamen kendi düşüncemdir bu.
Gaz ayarı konusunda da son yaptırdığım gaz ayarından hiç memnun kalmadım ben de kendim giriştim. Dinleyerek yapınca daha iyi oluyor.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti felicia_3437 » 03 Tem 2014, 07:57

..YOLCULUK SIRASIN DA HAHARET OLDU BİRAZ ZİRA TERMOSTATIM 88 LİK VE FAN MÜŞRÜM 73 İÇERDEN AÇTIĞIM FANA RAĞMEN HARARET KIRMIZIYA YAKLAŞTI RAMPALARDA....ÇOK TEŞEKKÜR

slm bu hararet konusunda sıze bır öneride bulanayım arcınızı bır oto yıkamaya götürün aracın radyatörünü dışarıdan uzaktan tanzikli sututur buyuk etkısı oluyor hararetın azalmasına şünkü yolda sinek arı böcek ve toz lar toplanıyor radyatöre ve köy yerındesıunız toz saman da cok şuan ekin toplanıyor bu yuzden her oto yıkamaya gıtıhınızde ratyatöru yıkatın uzaktan tanzıklı suyla yakın tutarsanız üzerindeki alamınyum kanalarda eyılme olur ve işini tam yapamaz yıne
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti murat öner » 03 Tem 2014, 08:00

bir litre lpg ile 12km uzun yol için bence çok yakmış dahada az yakma şansın var..benim favo uzun yolda bir litre lpg ile 14 km den aşagı düşmezdi 15 kusurlerı gördügü de çok olurdu ....şu an feli ile şehir içi kısa mesafe 50 km hızı geçmeden 1 lıtre lpg ile 11 km yapıyor...sistem düzgünse herşey gaz ayarında bitiyor...
murat öner
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: murat0644
Nereden: Zonguldak
Arabanız: felicia lx 96

İleti blauzahn » 03 Tem 2014, 10:18

Düz yol sürekli 5. vites ve sabit hız olsaydı daha da düşerdi yakıt. 6,5-7 lt civarı olurdu mutlaka.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ozantavsan » 03 Tem 2014, 11:44

Benimki epey zamandır şehiriçi 45 kuruş yakıyordu.100 km'de 15 litre sarfiyat vardı.Düşmüyordu...Şehirdışı en son denememde 100 km'de 15 litre yakmıştı yine.Yani şehiriçi şehirdışı aynıydı.

En son uyguladığım hcs sistemi ve distribütör avans tertibatını elden geçirmem sonrası şehiriçi 32 kuruşa indi sarfiyat.100 km'de 11 litre şehiriçi sarfiyat. Şehirdışı bayramda belli olur.

Ağustosta fenni muayenesi var.Sonrasında zinciri değiştirmek istiyorum.Distribütörümde sorun yok ama değiştirmek fayda sağlarmı kararsızım..Artık nasılolsa sanayide çalışıyorum , araca yapılacak işlemlerde sıkıntı yok artık.
SKODA YOLDA
YOUTUBE Http://www.tinyurl.com/skodayolda
FACEBOOK Https://www.facebook.com/SkodaYolda
Kullanıcı avatarı
ozantavsan
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ozan TAVŞAN
Nereden: Balıkesir
Arabanız: 94 Skoda Favorit GLX - LPGli

İleti SKDFORMAN » 03 Tem 2014, 12:59

kamyoncutanzer yazdı:ARTIK GAZ AYARIMI KENDİM YAPIYORUM GİDE GELE ÖĞRENDİM ARKADAŞLAR TESBİTĞİM İSE ŞUDUR....BENZİNLE İŞİM YOK DİYORSANIZ SICAK HAVAYI AÇACAKSINIZ VE DAHA UZUN KM GİDECEKSİNİZ AMA BENZİNİ ÇOK TÜKETİYOR SICAK HAVA...AMA GAZIM BİTER BENZİNDE KULLANMAK İSTERİM DERSENİZ KESİNLİKLE SOĞUK HAVA AÇIK OLACAK....

Havalar ısındıkça yakıtım düşeceğine arttı. sıcak hava açıkken kışın 100km de 10lt LPG civarı şehir içini görmüştüm. Hatta dahada düşüyordu bazen. Ş. dışında da 7LT görmüştüm.

Soğuk havayı açtığımda 100km de 11lt den aşağıya düşmüyor. Şuan ise havalar iyice ısındı yakıt iyice arttı. 100km de 12-13lt civarı şu ara. Şehir dışında da 11lt civarı.

Şimdi sıcak havayı aktif edip tekrar bi gaz ayarı yapıp yakıtımın 100km de 9lt civarında seyrede bileceğini düşünüyorum.

Benim gözlemim soğuk havanın tek avantajı belki çekişi çok az arttırması. Onun dışında olumlu yönünü göremedim. Evet herkes illaki soğuk hava diyor ama bizim skodalarda bi kaç LPG ci "sıcak" demişti.

Bu araçlara ayda bir gaz ayarı yapmak-yaptırmak gerekiyor sanırım.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti kamyoncutanzer » 03 Tem 2014, 13:41

bende kesinlikle denemelerim sonucun da sıcak hava diyorum...motorun sesi bile azalıyor...vedaha fazla yol gidebiliyorsunuz...tek sıkıntı dediğim gibi gaz bitince benzine geçerseniz benzini sıcak hava çok çabuk tüketiyor...bu arada sıcak havanın açık olması harareti etkilermi tabi onu bilemiyorum...
kamyoncutanzer
CLASSIC
CLASSIC

İleti kamyoncutanzer » 03 Tem 2014, 13:44

felicia_3437........şunu anlamadım radyatörü yıkatın demişsin kardeşim ama ne tarafını şimdi ön dediğin yer arabanın ön kısmı zaten ordada kaput ve ızgara var .....
kamyoncutanzer
CLASSIC
CLASSIC

İleti blues84 » 03 Tem 2014, 17:23

Kaputun altında ızgaranın hemen arkasında da radyatör var.
Önden su sıkmak biraz sıkıntılı.
FAN pervanesinin ordan sıkılınca zaten ne varsa akacak aşağıya.
Kalörifer radyatörü de sileceklerin hemen altında, onu da yıkatın bence..
Yanlız hava filtire kapağından su kaçırmayın, yoksa motoru çalıştırmak epey zor oluyor..
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Arabanız: Favorit 135 L

İleti felicia_3437 » 03 Tem 2014, 19:50

kamyoncutanzer yazdı:felicia_3437........şunu anlamadım radyatörü yıkatın demişsin kardeşim ama ne tarafını şimdi ön dediğin yer arabanın ön kısmı zaten ordada kaput ve ızgara var .....

arkadaşım aracınızın kaputu kapalıyken ön taraftan farların arasındakı ısgaradan yanı iceriye tanzıklı suyu tutcaksın uzaktan tanpon ısgarasından da işte bu olay ratyotördeki sinek böcek ve bırıken tozlar suyun sohumasını engeliyor ondan dolayıda hararete kalkıyor araclarımız motor kaputunu acıp sus tutmak mantıklı değil şünkü orada bir pislik yok ön tarafta olur oradan suyu tutunmu aracın altına akan pisliği göreceksin zaten zonra hararetin o seviyeleri görmiyecek emin ola bilirsin aracta poroblem yoksa tabı
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti SKDFORMAN » 03 Tem 2014, 21:33

kamyoncutanzer yazdı:felicia_3437........şunu anlamadım radyatörü yıkatın demişsin kardeşim ama ne tarafını şimdi ön dediğin yer arabanın ön kısmı zaten ordada kaput ve ızgara var .....

aBİ bak sana hararete kesin çözüm. Termostatını 74C indir yazın. Fan müşüründe uyumluymuş. Hararet göstergesine bakmassın bidaha. Ben değiştirdim. Resim felan paylaşmıştım. Bu araçlarda yazın ve kışın termostat değiştirmek gerekiyor. Parçacıya sorarsanız zaten anlatacaktır.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti kamyoncutanzer » 03 Tem 2014, 22:20

parçacıya sordum kardeşim sormazmıyım....88 lik tak yaz kış kullan dedi...ah ah...:)
kamyoncutanzer
CLASSIC
CLASSIC

İleti amaninmb » 04 Tem 2014, 08:21

Nazar değmezseniz diyim. ben yeni aldım favoyu.
Uzun bakımlarınıda yeni yaptırdım.
gaz ayarı , buji kablo hortum vs vs...

depom minicik bir depo ile 190 km gidebiliyorum ve 39 TL ye daha sabah fullledim.
Şehiriçi. Konya'da günlük selçuk üni - çarşı arası
Kullanıcı avatarı
amaninmb
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Mehmet
Nereden: Konya
Arabanız: 93 Favo Prima - 94 Favo GLX - 98 Felicia glxi

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir