ALTTAN YAĞ KAÇAĞI VAR. NERDEN OLABİLİR?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

ALTTAN YAĞ KAÇAĞI VAR. NERDEN OLABİLİR?

İleti SKDFORMAN » 03 Tem 2014, 21:50

MRBLAR. ASLINDA KONU AÇMIYACAKTIM. SORUMA CVP TA BULABİLECEĞİMİ SANMIYORUM AMA Bİ KAÇ DEĞERLİ ARKADAŞ VE DOSTLAR DAN ÖNERİ BEKLİYORUM.

ARACIMIN ALTINDAN YAĞ KAÇAĞI OLDUĞUNU FARKETTİM. KIŞ SONU MOTOR YAĞINI VE ŞANZUMAN YAĞINI DEĞİŞTİRMİŞTİM. ŞANZUMAN YAĞI NEREDEYSE TAMAMEN BİTİKTİ. BU NEDEN DEN ŞANZUMAN YAĞ KAÇAĞINDAN ŞÜPHELİYİM.

ALTTA KORUMA VAR BİLİYORSUNUZ. KORUMANIN SOL TARAFINA DOĞRU BİR DAMLAMA VAR. GALİBA ŞANZUMANIN OLDUĞU BÖLGE.

Bİ ÇOK ARAÇ ÖZELLİKLE KEÇELERDEN YAĞ KAÇIRIR. ACABA BENİMDE KEÇELERDEN Mİ DİR?

YAKIN ZAMANDA GİDİP GÖSTERECEĞİM YAĞCIYA AMA BENİM BAKABİLECEĞİM, ŞÜPHELENMEM GEREKEN Bİ YER, MÜDAHALE EDEBİLECEĞİM BİR YER VARMIDIR?

AYRICA ŞANZUMAN YAĞINI KENDİM TAMAMLAYABİLİRMİYİM. YERİNİ TAM OLARAK GÖREMEDİM.

syglar...

SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti İstop » 08 Tem 2014, 18:38

sa mutafa abı aslında ozelden yazacan mıllet ısı dusunce yazıyo herneyse. abı arabayı lıfte kaldırdıgım zaman bende farketmıstım korktum senın gıbı ama cok onemlı bı sorun degılmıs bu yag fıltresının orda bıkac somun var onlar gevsemıs onları sıkılastırdık yagı kestık sanırım senın kıde oyle basıt bı sorundur bı bakmanı tavsıye ederım ıns sorunun cozulur
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti erginbkr » 08 Tem 2014, 23:22

muhtemelen keçelerden yapıyordur, hem keçeleri hem şanzuman yağını değiştirin, bence sorununuz çözülecektir... ;)
Kullanıcı avatarı
erginbkr
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Ergin
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: BUGATTİ VEYRON Benzin+LPG

İleti SKDFORMAN » 09 Tem 2014, 00:30

erginbkr yazdı:muhtemelen keçelerden yapıyordur, hem keçeleri hem şanzuman yağını değiştirin, bence sorununuz çözülecektir... ;)

Keçelerin değişmesi için şanzumanın inmesi gerekiyor bildiğim kadarıyla. O yüzden baskı balata değişimine kadar ustalar yağı sık kontrol edip idare etmeyi öneriyorlar böyle bir durumda.
Bakalım daha gidemedim. Umarım küçük bi arızadır çünkü baskı balatam cok yeni.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti MadloveR » 09 Tem 2014, 14:12

Şanzıman yağına ilave yapacaksanız, kaputu açınca tam karşıda km telinin takıldığı küçük beyaz bir kutu var. O kutunun solunda 8 anahtarla açabileceğiniz bir adet küçük vida var. o vidayı çözüp, şanzıman yağını ordan koyabilirsiniz. Yalnız şanzuman kaputu açınca karter muhafazasının sağında kalır. Kaçak sol tarafta ise başka bir yerdendir.
Ne Kadar Çok Şey Bilirsen Bil, Bildiğin Karşındakinin Anladığıyla Sınırlıdır."Hz. MEVLANA"
MadloveR
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Ali ÖZDEMİR
Nereden: Konya
Arabanız: Favorit LX 1994-Artık Yok :(

İleti AhmetH » 09 Tem 2014, 14:43

Yag korumaya sizn gordugunuz yere yuruyup gelebilir korumayi cikarip incelemeden kesin bir yargiya varilacagini zannetmiyorum, ancak her nerneden geliyorsa cozulmesi zor degildir.
Sanziman yagi biyerden sizmiyor cok kacmiyorsa azalmasi zor.kitaba gore 2.4 litre aliyor ve km sayan disliden olculuyor. Ne kadar azaldigini ve ne kadar koyacaginizi anlamak ile tapasini sokup komple bosaltip 2.5 litre yagi kontrol etmeye calistiginiz yerden huni ile doldurmak icin ayni mesaiyi harcarsiniz gibi duruyor.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti SKDFORMAN » 11 Tem 2014, 14:20

Yorumlarınız için tşkler. Evet dediğiniz gibi klavuzda km sayan dişliyi söküp ölçüm yapılır ve gerekirse oradan dolum yapılır yazıyor.
Bizim yağcı elini motorun arka tarafına uzattı ve hortumu biyere salladı, öyle doldurdu. Ne bi vida açtı ne bi conta vs. :) Şimdi baktım bende göremedim. Acaba çok fazla doldurduda fazlasınımı atıyor bilemedim. Bilen bilir yağ basma aletini. Kollu bi alet. O zıbrırtıyla 8-9 kol çevirmişlerdi hatırladığım kadarıyla :)

Peki bi soru daha. 20/50 motor yağı koysam eksikse olurmu şanzumana?
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti AhmetH » 11 Tem 2014, 14:43

Olmaz ince gelir, SAE EP80w olmasi lazim pahali degil bulunuyorda
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti SKDFORMAN » 11 Tem 2014, 21:36

AhmetH yazdı:Olmaz ince gelir, SAE EP80w olmasi lazim pahali degil bulunuyorda

Evet haklısınız.

Çok saolun arkadaşlar değerli yorumlarınız için.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ayhan8m » 18 Ağu 2014, 00:09

Merhaba benim aracta 93 lx yağ müşurunun ucundan ve benzin otomatiğinin alt somunundan yağ kaciriyor yağim daha yeni yağı boşaltmadan yağ müşürü nu ve otomatiğin contasini değistirebilirmiyim
ayhan8m
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: ayhan kurt
Nereden: Eskişehir
Arabanız: favorit lx 93

İleti SKDFORMAN » 18 Ağu 2014, 00:48

ayhan8m yazdı:Merhaba benim aracta 93 lx yağ müşurunun ucundan ve benzin otomatiğinin alt somunundan yağ kaciriyor yağim daha yeni yağı boşaltmadan yağ müşürü nu ve otomatiğin contasini değistirebilirmiyim

öncelikle foruma yeni katıldınız galiba. Keşke bi mrb deseydiniz aracınızı tanıtsaydınız. yenimi aldınız eskimi vs. bizimde sizden öğreneceklerimiz olabilir değilmi?

Benzin otomatiğini yağı boşaltmadan sökebilirsiniz. yanlız araç çalışır vaziyetteyse 2-3 saat yağın aşağıya süzülmesini ve motorun soğumasını beklerseniz iyi olur. Bende daha sökmedim kışa doğru sökecem inş :)
yağ müşürünün yerini gözümün önüne getiremedim :). eğerki benzin otomatiği seviyesindeyse onuda sökebilirsiniz elbette.

Bu arada benim kaçak şanzuman keçelerindenmiş. Bu araçların çoğu kaçırır 3 ayda bir kontrol et devam önerisi aldım. baskı balata değişimi geldiğinde keçelerde mutlaka değişmesi gerekiyor o halde. Dikkate alınmalı.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir