Egzoz değişimi sonucunda rölantide vuruntu...

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Egzoz değişimi sonucunda rölantide vuruntu...

İleti balistic » 16 Tem 2014, 11:18

Merhaba,

Forman GLX 94 model aracımın yakın zamanda egzozu değişti (orta ve arka takım olarak). Fakat daha yeni egzozu takar takmaz ilk çalıştırmada araç rölantide vuruntulu çalışmaya başladı. Vuruntudan kastım araç 800-1200 devir aralığında (rölantide çalışırken) aracı sarsıyor. Seyir halindeyken hiçbir problem yok.

Ustaya hemen bu durumu bildirdim fakat egzozla alakalı bir durum olmadığını söyledi. Bana da mantıksız geldi aslında. Acaba eski delik egzozdan sonra, egzoz çıkışı daraldığı için aracın ayarları da mı değişti? Egzoz çıkışında da bir problem görünmüyor (tıkalı olması gibi).

Bir de araca kalkışlarda yüklenince egzozun manifolt ve orta egzoz arasından (motorun kasarak ağzı ayırmasından olsa gerek) motorun sesi geliyor. Hareket halindeyken böyle bir sorun yok. Kontrol ettim ve takozda bir sorun yok. En azından yerinde duruyor.

Görüş, öneri ve yardımlarınızı bekliyorum. Herkese hayırlı ramazanlar diliyorum...

Skoda Forman GLX SİLVERLİNE
Kullanıcı avatarı
balistic
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Emir
Nereden: Antalya
Arabanız: Skoda Forman GLX Silverline

İleti felicia_3437 » 16 Tem 2014, 18:59

eski ekzosunuzda delik olduğu gıbı yıların bırıkmış kurumu ve susturucuların cufaları daraldıhı icin daralma lar oluyordu aracınızı bır ustaya götürün gaz ve benzın ayarlarını rolaentısını düzeltinmisorunun duzelir
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti AhmetH » 17 Tem 2014, 01:24

Manifoldun orta susturucu icin cift boru gelip tek boru haline dustugu bir baglanti var, orayi celik orgu boru yaptirirsaniz bircok sorun duzeliyor
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti sainz » 17 Tem 2014, 07:59

AhmetH yazdı:Manifoldun orta susturucu icin cift boru gelip tek boru haline dustugu bir baglanti var, orayi celik orgu boru yaptirirsaniz bircok sorun duzeliyor

Çatalın tek boru olup ön susturucuya bağlanmadan önceki flanş bağlantısını spiral yapmaktan bahsettiysen, satmadan önce ben de Favorit' e yaptırmıştım. Gayet düzgün olmuştu sesi soluğu ve rölantideki çalışması da daha bir sakin hale gelmişti.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti balistic » 17 Tem 2014, 11:42

felicia_3437 yazdı:eski ekzosunuzda delik olduğu gıbı yıların bırıkmış kurumu ve susturucuların cufaları daraldıhı icin daralma lar oluyordu aracınızı bır ustaya götürün gaz ve benzın ayarlarını rolaentısını düzeltinmisorunun duzelir

Cevabınız için teşekkür ederim. Bir kaç ayarını (avans, gaz üst limit ve gaz rölanti) kendim yaptım fakat çok az bir azalma söz konusu. Bir kaç ay önce sente ayarını da yaptım. Hatta karbüratörden alabileceğini düşünüp salı günü dağıtıp temizledim, memeler jetler elden geçirdim, diyaframları kontrol ettim vs. Biraz daha azaldı ama hala hissedilir derecede...

sainz yazdı:
AhmetH yazdı:Manifoldun orta susturucu icin cift boru gelip tek boru haline dustugu bir baglanti var, orayi celik orgu boru yaptirirsaniz bircok sorun duzeliyor

Çatalın tek boru olup ön susturucuya bağlanmadan önceki flanş bağlantısını spiral yapmaktan bahsettiysen, satmadan önce ben de Favorit' e yaptırmıştım. Gayet düzgün olmuştu sesi soluğu ve rölantideki çalışması da daha bir sakin hale gelmişti.

Bizim arabaların motor esneme payları hakikaten sıkıntılı... Kalkışlarda (ileri-geri) neredeyse motor 10 cm esniyor. Tabi bu da, bahsettiğiniz çatal borudan ön susturucuyu ayırmak anlamına geliyor ki zaten problem orada. Bir de usta sanki vidalarını fazla sıkmış gibi geldi. Sarsıntının sebebi o da olabilir (belki yeterli çalışma mesafesi kalmadığından). Zaten sağlam yapılsa dahi en çok 6 ayda bir arasındaki takozu düşürüyorum.

Dün yaptırdığım egzozcu ustama gittim o da aynısını önerdi. Çatalı ve ön susturucunun flanş bağlantılarının kesilip spiral boruyla ek yapılır dedi. Ama şansıma ustam da dükkanını satmış ve kalan demirbaşı topluyordu. Zaten kaç senedir kanserdi (muhtemelen kansorojen atık yağlarla uğraşmaktan). Allah egzozcularımıza, yağcılarımıza yadım etsin vallahi zor iş...

Ahmet bey az önce sitede egzoz spirali ile ilgili paylaşımınızı gördüm. 2012 senesinde 50 liraya yaptırmışsınız. Acaba şimdi ne kadar olmuştur? İnternette birkaç sitede sadece parça olarak 60-100 lira arasında koymuşlar...

Kullanıcı avatarı
balistic
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 17 Tem 2014, 12:27

Egzozcularda yinede 50-100 tl arası bir fiyata yapılacağına inanıyorum. Egzozcular için çok kısa bir iş ve müşteri kaçırmak isteyeceklerini sanmam. Muhtemelen fiyatta anlaşırsınız.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti balistic » 17 Tem 2014, 12:36

AhmetH yazdı:Egzozcularda yinede 50-100 tl arası bir fiyata yapılacağına inanıyorum. Egzozcular için çok kısa bir iş ve müşteri kaçırmak isteyeceklerini sanmam. Muhtemelen fiyatta anlaşırsınız.

Sağol Ahmet hocam vallahi Allah razı olsun. Gidip bir gezineyim egzozcuları o halde...

Kullanıcı avatarı
balistic
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 17 Tem 2014, 15:29

Bundan iki-üç ay önce 50 liraya yaptırdım.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti balistic » 18 Tem 2014, 16:43

sainz yazdı:Bundan iki-üç ay önce 50 liraya yaptırdım.

Sağol abi Allah razı olsun. Dün telefonda bir egzozcuya sordum. Durumu anlattım. 170 lira dedi. Ben de hiç birşey söylemeden hayırlı işler dileyip kapattım.
Bugün sanayiye kendim gidip bir egzozcuya girip durumu anlattım. İki spiral getirdi. Birisinin orjinal kaliteli olduğunu, ikincisinin de daha kalitesiz olduğunu söyledi. Ben de ikisini inceleyip kalitelisini taktırmaya karar verdim.
60 lira kaliteli, 50 liraya daha az kalitelisini takacağını söyledi (parça+işçilik). Sonuç olarak 60 TL+5 TL (Ön egzoz askı lastiği)= 65 TL ye sorun ortadan kalktı.

İlgilenip yardımcı olan herkezden Allah razı olsun...

Kullanıcı avatarı
balistic
CLASSIC
CLASSIC

İleti sainz » 21 Tem 2014, 22:55

Allah cümlemizden razı olsun.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti blues84 » 22 Tem 2014, 18:37

Arkadaşlar bu işlem yapılan yerin fotosunu paylaşabilir misiniz?
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Edirne
Arabanız: Favorit 135 L

İleti balistic » 24 Tem 2014, 11:04

blues84 yazdı:Arkadaşlar bu işlem yapılan yerin fotosunu paylaşabilir misiniz?

Egzoz manifoltundan gelen çatal boru ile, orta susturucu boru arasındaki flanşlar kesilip; arasına spiral boru kaynatılıyor...
Burada açıklanıyor: http://www.skodam.com/felicia-pickup/egzoz-spirali-yaptiran-oldu-mu-t30150.html

Kullanıcı avatarı
balistic
CLASSIC
CLASSIC

İleti blues84 » 24 Tem 2014, 18:34

Süper!
Teşekkürler..
Kullanıcı avatarı