Geri Vitesde Araba Titriyor ve Gitmiyor (Rampada)

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Geri Vitesde Araba Titriyor ve Gitmiyor (Rampada)

İleti mustafa6718 » 01 Ağu 2014, 18:36

Merhaba Arkadaşlar,

Skoda Favorit L 135 1992 model aracım var. Araç 2 gün önce rampada stop etmişken geri gelmem gerekti ve geri gelmeye çalışırken araba aşırı derecede titredi ve araba gitmedi. Ben biraz daha zorladım ve egzost sesi değişti arabanın. Daha sonra bir arkadaşla arabaya baktık arabanın orta egzos (çok arabadan anlamam lütfen tabirlerim ve kelimelerimi mazur görün) patlamış ve zaten ertesi gün de orta egzos kaynak yerinden düştü. Yalnız aklımda hala aracın geri viteste titremesi var. Bunu neden yapar ve çözümü nedir?

Siz değerli forum üyelerinin ve skoda kullanıcılarının yardımlarını ve önerilerini bekliyorum

mustafa6718
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: Mustafa Danacıoğlu
Nereden: Zonguldak
Arabanız: Skoda Favorit 135 L

İleti sainz » 01 Ağu 2014, 22:26

Geri vites dişlisinin oranı birinci vitese göre daha uzundur; bu nedenle geri viteste rampa çıkışı her zaman debriyaj için zorlayıcı olmaktadır. Hele ki baskı-balatanın da değişim zamanı yaklaşmışsa titremeler bence gayet normaldir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da yavaşlaması gerekiyorsa, 'Hak, kural' falan demeden, ilk davranan, arabasının kaderini başkasına bırakmayandır.
Kullanıcı avatarı
sainz
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: Uğur AKAR
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: SEAT Ibiza 1.2TSI DSG N

İleti cobra 1 » 01 Ağu 2014, 22:28

Araç yüklü ise yokuş yukarı kalkışlarda titreyebilir Avans ayarı düşük olabilir Yada debriyaj balatası aşınmış göbeği oynamış olabilir
cobra 1
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: TOLGA ALİ
Nereden: Ankara
Arabanız: SKODA 1993 FORMAN LX

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir