LPG GÖSTERGESİNİN ÇALIŞMASI NORMAL Mİ?

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

LPG GÖSTERGESİNİN ÇALIŞMASI NORMAL Mİ?

İleti SKDFORMAN » 04 Eyl 2014, 00:03

Değerli arkadaşlar. Benim araçta LPG tankı en küçük boy. LPG göstergesi 4,3,2,1 ve yanıp yanıp sönme olarak işliyen led var.. Şimdi araç 4. seviyeden 3. seviyeye düşerken pat diye düşmüyor. Şöyleki "4-3 4-3" şeklinde ara ara yanarak 3 e iniyo. Daha sora 2. seviyeye ve 1. seviyeyede bu şekilde iniyor. Fakat tek diş yani 1 led yanarken pat diye yanıp yanıp sönmeye başlıyor. YAni yanıp sönerken arada tekdiş yanmıyor. Sanki gaz biranda yanıp yanıp sönme seviyesine iniyor.
Aracı ilk aldığımda sanki böyle değildi. Hatta "yanıp yanıp sönme ve tek diş yanma aralığında", yanıp yanıp sönme netleşene kadar 20km yol gitmiştim. acaba arabamın yakıtımı arttı dersiniz, yoksa benmi gözlemleyemiyorum veya normalmi bilemedim.
Bugün otobanda gelirken tek dişten küt diye yanıp yanıp sönmeye başladı ve bidaha hiç tek diş yanmadı. Yolda kalma endişesine yol açıyor bu durum.
yakıtım ş.içi 25-30 kuruş,km de arası değişiyor şuan.
Değerli görüşlerinizi merak ettim.

SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti İstop » 04 Eyl 2014, 00:30

Sa mustafa abı ben o sorunmu degılmı bılmıyorum ama sureklı gozlemledıgım bı olay gecen aylarda koye gıdıp gelırken farkettım ve ogunden bu yana gozlemlıyorum o ısık olayını şöyleki benım gosterge atıkerın bı gece koyden eve gelırken mesafe 40 km kadar koyun cıkısı 7 km ve yarısı yokus yukarı ve 40 km yoldada yokus yukarı ve asagı yol mevcut yokus yukarı gıderken bırden kırmızıya dusuyo gosterge asagı ınerken yada duz bır yolda ıse tekrar yesıl yanıyo bu dıger 2 3 yada 4 ısık tada mevcut yokus yukarı bı dıs sonuyo depo yenı fullenmedıyse. bılmıyorum ne kadar mantıklı ama belkıde gazın tank ıcındekı genlesmesı veya hareketıyle ılgılı gostergeyı yonlendırıyo olabılır. ılk baslarda ve ozellıkle o gece eve donerken gaz bıttı korkusuyla geldıgımı hatırlıyorum. bu aralar sıcaklarda bısey farkettım sıcaktan dolayı gaz genlesıyomu nedır okadar yol gıtmeme ragman gaz hala 2 sevıyede duruyo normalde kırmızı yanması lazımdı . sanırsam sıcaktan yada dedıgım gıbı tankın ıcındekı hareketınden dolayı oluyo bence bı sorun yok
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti blues84 » 04 Eyl 2014, 07:25

Benim de simit depo.. Hiç depoyu sonuna kadar kullanmadım, yoğun trafikte benzine geçince sapıtabilir diyerek 130 km civarı olunca alıyorum gaz.
Hee benzin yok mu var?
O son 1. ışık aldatır insanı , arabanın eğiminden bile etkileniyor, yokuş yukarı boş, yokuş aşağı dolu gösteriyor. En iyisi fullediğinizde tripmetreyi sıfırlayın.. Böylece göz kararı kaç km gidebileceğinizi bilirsiniz.
Sıcakta aynı gazla daha fazla gidersiniz, soğuk motoru ısıtmak için gaz gidiyor, bi de kısmen yanmadan atılıyor..
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Edirne
Arabanız: Favorit 135 L

İleti favorit55 » 04 Eyl 2014, 07:34

Özellikle simit tüpte göstergeler randımanlı çalışmıyor diyor otogazcılar. Arkadasım otogazcı benimkide bozuk sabit 1. ışıkta yanıyor ayarluıyalım dedim masraf etme sürekli simit tanklardan sıkıntı geliyor km sayacından takip zaten doğruluk oranı tartışılır demişdi.
favorit55
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: fatih
Nereden: Samsun
Arabanız: favorit

İleti blauzahn » 04 Eyl 2014, 14:34

Mustafa kardeşim eğer simit değilse tankın şamandıra da arızalı değilse ayar ile halledebilirsin diye düşünüyorum. Beraber ayar için gidecektik istersen gidelim onu da gösteririz. Benim de bir gitmem lazım ayar + kaçak kontrolü için.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti murat öner » 04 Eyl 2014, 14:51

gostergenız normalll...cogunlugu boyle genelde..
murat öner
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: murat0644
Nereden: Zonguldak
Arabanız: felicia lx 96

İleti kamyoncutanzer » 04 Eyl 2014, 22:24

arkadaşlar benim yakıtım sapıttı yine...500 krş yaktı...10 tl..haz ve 20 km de bitti...vu akşam sıxak hava girişini yarısını bir miktra bantladım...soğuk hava yani ön tamamen kalı..zaten sıcak yada soğuk tamamen açık olunca araç çalışmıyor...sizinkiler nasıl...bizm burda gaz .2720....ne yapmalıyım bi yardım...ömrümüzü yedi bu skodalar arkadaş
kamyoncutanzer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: tanzer
Arabanız: skoda forman

İleti İstop » 04 Eyl 2014, 23:37

tanzer abı merhaba sana bı tavsıyem olsun degıldırde yınede bı bak oraya abı ben gecen arabanın conta olayından sonra arabada acayıp bı duzenızlık gordum gaz kesmeler gazı kendı kendıne vermeler 2 usta cozemedı 3. usta buldu sıkıntıyı bu karbulatorun ustunde hava fıltresının oldugu yer varya onun arkasındakı kalın bı hortum catlamıs ıcınden bı hava gecıyodu tek sebeb o cıktı onu degıstırdı usta gercekten ıyıce kurcalamadan yada sokup bakmadan anlamak ımkansız gıbı bıseydı cunkı koca catlak borunun egımı yuzunden kendını bellı etmıyodu bı tek tek o hava gırıslerıne bı bak ve ozellıkle o hava hortumlarının ucunda hava kacagı oluyo oralarıda bez bantla kendın hortumların takıldıkları uc kısımlarını guzelce ula ıns sorunun cozulur bu sıcakta okadar yakmaması lazım kafayı yıycen dıye korkuyom ben yedım sen saglam kal barı :)
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kamyoncutanzer » 05 Eyl 2014, 02:17

istop senin yakıt durumun ve hava girişlerin ne alemde kardeşim....
kamyoncutanzer
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: tanzer
Arabanız: skoda forman

İleti blauzahn » 05 Eyl 2014, 08:59

40+40+30 tl lik yakıt aldım (45 lt lik yakıt) km'yi ilk 40'ta sıfırlamıştım. 120 km'si 5. vites 90km hız olmak üzere şu an 400 km oldu. İçindeki gaz ortalama 30-40 km götürür ya da götürmez. Hesaplarıma göre fazla yakıyor şu anda. En azından 500-520 götürmesi lazımdı.

Bir ara ayara gideceğim. O zaman bakacağım. Bir de havalar sıcak diye propan oranı iyice düşürüldü sanırım denetim ne derece tartışılır. En azından gaz aldığm yerin atc cihazı düzgün çalışıyor...
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti İstop » 05 Eyl 2014, 09:47

Kürşat gecmıs olsun haklısın sankı gaz basmıyolar gıbı ama reklam yapmıyım ben sureklı aynı pompadan alıyorum sıkıntı yok su aralar. tanzer abı ben kesın bı sonuc soyleyemem suan ama contadan sonra sehır dısı 20 nın de altında yaktıgını dusunuyorum.ama cok fazla degıl 19 kurus falan sanırım gaz 2.6 burda ama dedıgım gıbı emın hıc degılım bakmadım normalde bı depo gazla yaklasık 80 lıraya doluyo 420 km karısık bı ortalamam var. abı sen o aracı bıgun ıstanbula bı usta tavsıyesı alda gotur o ıs orda olmayacak sanırım
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti murat öner » 05 Eyl 2014, 14:02

ankarada kı arkadasım hıc bosuna gazcılara ayar yaptıracagım dıye ugrasma sasmaz eskı 34.sok ermısler skoda mevlut ustaya ugra ayarda on numaradır..zonguldak ..ankara kac sefer gıttım 259 km yol 18 lıtre gaz tuketımı 17 lıtre aldıgıda oldu...
murat öner
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: murat0644
Nereden: Zonguldak
Arabanız: felicia lx 96

İleti blauzahn » 05 Eyl 2014, 15:36

murat öner yazdı:ankarada kı arkadasım hıc bosuna gazcılara ayar yaptıracagım dıye ugrasma sasmaz eskı 34.sok ermısler skoda mevlut ustaya ugra ayarda on numaradır..zonguldak ..ankara kac sefer gıttım 259 km yol 18 lıtre gaz tuketımı 17 lıtre aldıgıda oldu...

Kardeşim ben mevlüt ustaya yaptırdım zaten. Yalnız benim yakıtı etkileyen şüphelendiğim durumlar var. Birincisi yağ. İkincisi lastiklerim. Neyse konu bu değil konuyu saptırmayalım ayrı bir başlık altında açıp konuşalım uzun uzun... Sen hangi lpg yi kullanıyorsun bu arada?
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 05 Eyl 2014, 23:05

Tüm yorumlar için tşkler.
gaz göstergem yanıp yanıp sönerlen mecburi 30km civarı daha gidip 30 tl lik gaz almıştım. Bu gün itibariyle 120km yaptım hala tek diş yanıyordu. Ve üstelik yine dağ taş gezdim. hep rampa, hep 2.3. vites. Maaşallah diyorum daha ne olsun, nazar değmesin inş. Ama şu hararet cidden dalgalanıyor, fan hiç durmuyor neredeyse, hararet sabit durmuyor bunu net söyleyebilirim. Tabiyki hava 40C yakın, bunu unutmamak lazım.
gösterge yanıltıyor demekki...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti ilhankakan » 04 Kas 2014, 23:45

anlattığınız gibi bir sorunu bende arabayı ilk aldığımda yaşamıştım ve araştırdım depom simit ve bu simitlerde şamandıra sorunu illaki oluyormuş ve usta yenisiylede değiştirsen yine aynı sorunla karşılaşırsın dedi
bende yaptığım bir araştırmalarda öğrendiğim kadarıyla yaptım ve şuanda öyle kullanmaktayım anladığımı aktarmak istiyorum şimdi simit depolardaki küçük yuvarlak gösterge şamandıradaki mıntlatısla çalışmakdadır küçük gösterge mıntlatısa göre haraket ediyor ve o küçük gösterge oraya 2 adet vidayla bağlı deponuz ya yarı dolu olucak yada ful olucak şekilde doldurucaz ben ful yaptım sonra küçük göstergeyi vidalarını sökücez depomuz ful olduğu için küçük göstergeyide ona göre ayarlayıp göstergenin altına yapıştırıcı sürerek yapış tırıcaz böylece depo ful olduğundan küçük olan göstergede fulde olucak bu küçük göstergede aynı zamanda aracın içindeki göstergeye hükmettiğinden içerdeki göstergeninde bütün ışıkları fulde olucak böylece yakıt bittikce ışıklar eskisigibi düşücek ben yaptım ve oldu anlamıyan arkadaşlar olursa yine daha kapsamlı anlatırım
ilhankakan
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ilhan kakan
Nereden: Bursa
Arabanız: 136l

İleti SKDFORMAN » 05 Kas 2014, 02:56

Benim depo simit değil ama en küçük silindir. Ş.içi menzil 250km civarı. yakıtımda 100km de 10 ila 11 LT yani normal.
Ama tek diş yanarken birden yanıp yanıp sönmeye geçmesi beni gıcık edio aslına bakılırsa. Aracı ilk aldığımda bakım yapmadan ve ayarlarıyla oynamadan tek diş ile yanıp sönme arasında (bazen yanıp sönerken bazen tek yanıyo) 10-15 km gittiğimi hatırlıyorum. Bu km den sora yanıp yanıp sönme sabitleniyordu. Şimdi ise birden yanıp yanıp sönmeye başlıyor ve birdaha tek diş hiç yanmıyor. Buda bana acaba aracım fazlamı yakıt tüketiyor düşüncesini getiriyor.
Tabiyki gözüm devamlı göstergede değil. Acaba yanılıyormuyum diyede düşünmüyo değilim. Bu konu halen muamma benim için.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir