120L yaşadığım sorunlara yardım arıyorum

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

120L yaşadığım sorunlara yardım arıyorum

İleti bozkurt614 » 19 Eyl 2014, 09:28

Arkadaşlar selamunaleykum bende 85 Skoda 120L var ancak birkaç probleminden ötürü çok rahatsız ediyor beni..birincisi yolda giderken vites değiştireceğim zaman tüpün elektriği kesiliyor,yani araç boşa alındığı zaman göğüste bulunan tüp yeri çıt çıt edip bir iki saniyeliğine açılıp kapanıyor..ikincisi aracim 4 vites fazla hızlanamiyor sanki arkadan çekiyorlarmis gibi oluyor ve 120 km hızı geçtiğinde yağ yakıyor aşırı derecede..rampaya hiç yüzü yok hemen bayılıyor.. Ne yapmam lazım bu sorunlar neden kaynaklanıyor yardımcı olursanız çok mutlu olurum çünkü bayramdan sonra adana ankara arası yolculuk yapmam gerekecek ve yolda oldukça dik rampalar var..şimdiden tesekkur ederim herkese kolay gelsin.

bozkurt614
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: murat
Nereden: Adana
Arabanız: skoda 120L

İleti Skoda Daima » 19 Eyl 2014, 18:30

Hocam 40 küsür beygirlik motora tüp takıp öldürmüşsün yürüdüğüne dua et. Bırak tüpü motor kapağı döküm demir olduğu için kurşunsuz benzinle bile kullanılması uzun süre katkı eklemeden sakıncalı.
Skoda Daima
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Murat Şerif Keçik
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Octavia 1,6 TID DSG

İleti Sarıibo » 20 Eyl 2014, 13:20

120 L uzun yolda hararet yapar onun için dikkatli ol. Motor arkada olduğu için. Yağ yakması normal onun için yağ ilave edeceksin. Arabayı arasıra dinlendireceksin. yola çıkmadan iyi kontrol edeceksin. Hayırlı yolculuklar.
Sarıibo
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: İbrahim Yücel
Nereden: Ankara
Arabanız: Roomster

İleti bozkurt614 » 21 Eyl 2014, 14:40

Sarıibo yazdı:120 L uzun yolda hararet yapar onun için dikkatli ol. Motor arkada olduğu için. Yağ yakması normal onun için yağ ilave edeceksin. Arabayı arasıra dinlendireceksin. yola çıkmadan iyi kontrol edeceksin. Hayırlı yolculuklar.
teşekkür ederim bende sizin gibi yanıma yağ almayı ve arabayı rölantili kullanmayı düşünüyorum..
bozkurt614
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti bozkurt614 » 21 Eyl 2014, 14:41

Skoda Daima yazdı:Hocam 40 küsür beygirlik motora tüp takıp öldürmüşsün yürüdüğüne dua et. Bırak tüpü motor kapağı döküm demir olduğu için kurşunsuz benzinle bile kullanılması uzun süre katkı eklemeden sakıncalı.
aracı aldığımda tüp takılmıştı,söylediğiniz bilgileri bilmiyordum gerçekten çok sağolun bundan sonra aracımı benzinde kullansam bi yararı olur mu acaba?
bozkurt614
Yeni Üye
Yeni Üye

İleti lestat » 21 Eyl 2014, 16:26

aslında tüp takmaya pek uygun bir araç değil
araç 880 kg motor gücü de 40 bg 80nm tork. siz buna bir de tüp takınca yokuş çıkması ve hızlanmasını da büyük oranda baltalıyorsunuz zaten ha düz yolda belki pek hissedilmez ama yokuşlarda ciddi sıkıntı yartabilir. lpgnin yanma sıcaklığının yüksek olduğunu da hesaba katarsanız. yağ yakma ve uzun yolda hararet oldukça beklenen tepkiler olucaktır.Ayrıca araç için biçilen maksimum hız 140 km/s. Dolayısıyla aslında 100km/s üsütünde bile çok zorlanmaması gereken bir araç bence
Kullanıcı avatarı
lestat
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Hakan ÖZLER
Nereden: İzmir
Arabanız: Fabia Elegance

İleti ubabubab » 21 Eyl 2014, 20:16

bende 92 forman var aynı bende de mevcut yokuş çıkmaz- ön takım -0- olmasına (4 amort-0-) rağmen ön takım paldır küldür illaki ucuz ekşi yanı elin fransızı yapmış renoyu en leş i bile bundan iyi 450 km yolu korku içinde gidiyorum acaba neresi patlak verecek diye ha az yakıyor diğerlerini bilmem ş.d 178 krş
ubabubab
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: yılmaz
Nereden: Sakarya
Arabanız: forman

İleti Skoda Daima » 22 Eyl 2014, 10:55

bozkurt614 yazdı:
Skoda Daima yazdı:Hocam 40 küsür beygirlik motora tüp takıp öldürmüşsün yürüdüğüne dua et. Bırak tüpü motor kapağı döküm demir olduğu için kurşunsuz benzinle bile kullanılması uzun süre katkı eklemeden sakıncalı.
aracı aldığımda tüp takılmıştı,söylediğiniz bilgileri bilmiyordum gerçekten çok sağolun bundan sonra aracımı benzinde kullansam bi yararı olur mu acaba?

Öncelikle ayarlarının doğru olduğundan emin ol. Düzgün ayarlı ve iyi benzin olması bu motorda önemli. Anormal benzin seçen bir makinadır. (88 Modeli iki sen öncesine kadar yürüyordu bende hala dört pabuç ve bir aküye yola çıkar. Hurda indirimi olur belki diye tutuyorum elimde) Sıfırdan bu yana bende iki defa motor yaptırdım, bir defa kapak değiştirdim (ödünç alan arkadaş sağolsun dağıtmış kapağı hararetten) uzun yolda 94 yılına kadar Şahin-Doğanlara ciddi kafa tutardı son hızda (165Km/saati gördüm ibrede gerçeği herhalde 155 falan gibidir) ama hiçbir zaman yağ yakmadı benim makinam. Hararet sorunu ise tamamen yerli yedek parça alerjisinden kaynaklanır. Bütün olay şu silindir kapak contasını bizde yuvarlak yaparlar ancak orjinali hafif beşgenimsidir. Tam oturmadığı için kompresyonda ve sıkıştırdığında kaçak yapıp su yoluna kompresyondan kaynaklanan hava basar bu da devirdaimi kilitler. Ya orjinal conta bulacaksın ki çok zordur Ankara'da ya da sıkıştırmadan sakin kullanacaksın.

Rampada baymaman gerekir. Gerekirse vites küçült öyle devam et. Rampalarda 3. viteste 65-70 Km ye kadar çıkabiir ve bu süratte gidebilirsin contan iyi durumdaysa sorun olmaz. Yine de gözün hararette olsun sürekli sonuçta eski motor

Tüp konusuna hiç girmedim farketmişsinizdir...
Skoda Daima
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Murat Şerif Keçik
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Octavia 1,6 TID DSG

İleti bozkurt614 » 02 Ekm 2014, 15:35

Hepinize çok teşekkür ederim cevaplariniz için, bir sorun daha var aracı benzinde kullanırken ayağımı gaz pedalından çekince stop ediyor o neyden kaynaklıdır acaba?
bozkurt614
Yeni Üye
Yeni Üye

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir