marş sıkıntısı

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

marş sıkıntısı

İleti kurtoğlu11 » 29 Eyl 2014, 10:02

arkadaşlar öncelikle hepinize merhabalar , öncelikle hepinizin kurban bayramını kutlar kazasız , sağlıklı ,mutlu günler dilerim. aracım 93 lx favo son günlerde aracımda şöyle sorun başladı. marşa basıyorum yağ , akü ,lambası yanıyor. tık yok burda sitede okudum marş motoruna tornavida sapınla hafifce vurunca ikidir çalışıyor kutup başları ,sase kablosu gevşek değil, her zaman yapmıyor sizden böyle bir sorunla karşılaşan varmı şimdiden çok sağolun

kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bilecik
Arabanız: favorit lx

İleti blauzahn » 29 Eyl 2014, 10:49

Kömürleri bitmiştir.. Değiştirin sokun geçecektir.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti AG7 » 29 Eyl 2014, 15:12

daha 1 ay önce başıma geldi.. kömür bitmiştir dediler kömürleri değiştirdik. ardından bobinajcı ya gittik. bi kaç yerinden lehim kopmuş. içindeki sargıdan yani (kollektör). onuda yaptırdım. 6 saat kadar gitti. sonra aynı. marşı çeviriyorum. lambalar yanıyo. ama tık yok. en iyisimi şanzımanlı al yeni tiplerden eskileri gibi iyi olmasada al yenisini taktır. en iyi çözümü bu. 175 tl.. kolay gelsin
AG7
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Favorit

İleti felicia_3437 » 29 Eyl 2014, 22:18

slm bide şöyle deneyın torna vida ile aracı boşa aldıktan sonra tabıkı marş motorunun aküden gelen kaplısuyla ufak dışı soketli bir kablo daha vardır torna vidayı ikisi arasında bır bırıne deydırın eyerkı arac calışıyorsa sorun marş la alakalı değil kontak termiğiniz bozulmak uzeredir canı ısterse calıştırı ıstemese calıştırıma ışıkların yanmasına bakmayın dediğimi deneyin calışırsa termik değişecek orjinalı fab marka olup 55 tl yansanayısı 25 tl dır kolay gelsın yada marş motorunun ustunde marş otomatıhı vardır onu değiştirin
FeLiŞ 1995 34 ylt 20
Kullanıcı avatarı
felicia_3437
ELEGANCE
ELEGANCE

Ad Soyad: M SELİM AKIN
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: FELİCİA LX

İleti SKDFORMAN » 30 Eyl 2014, 00:56

kurtoğlu11 yazdı:arkadaşlar öncelikle hepinize merhabalar , öncelikle hepinizin kurban bayramını kutlar kazasız , sağlıklı ,mutlu günler dilerim. aracım 93 lx favo son günlerde aracımda şöyle sorun başladı. marşa basıyorum yağ , akü ,lambası yanıyor. tık yok burda sitede okudum marş motoruna tornavida sapınla hafifce vurunca ikidir çalışıyor kutup başları ,sase kablosu gevşek değil, her zaman yapmıyor sizden böyle bir sorunla karşılaşan varmı şimdiden çok sağolun

Eski formanimde yaşamıştım. %90 Kömür bitmiş. Eliniz anahtar tutuyorsa kendiniz sökün. Tamiri kolaydır. Sökmeden önce akü başlarını sökerseniz şase yaptırıp korkma ihtimalinizi kaldırırsınız :)
Ben yapamam derseniz dinamocuya gidin 50-60 tl ortalama bi fiyata yaptırabilirsiniz. (yaptırmadan önce fiyat sorun)
30tl işçilik alsa
20-30 tl de malzeme ıvır zıvır dese anca...
Geçmiş olsun.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti kurtoğlu11 » 30 Eyl 2014, 12:15

marş almadığında ben marşın üstündeki selenoide sanayi ağzıyla ( marş taşağı) diyorlar ona tornavida sapıyla çok hafif şekilde vurunca mekanizma çalışmaya başlıyor bence takılıyor herhalde vurunca düzeliyor . neyi söksem elimde kalıyor araba yaşlı olunca civatalar çürümüş kırılıyor geçen termostst çalışmıyordu değiştireyim dedim. 3 civatası var 1.kırıldı. 2. kırıldı 3, ellemeden sanayiye gittim. ustayada ayıp oluyor böyle olunca neyse ozan tavşan kardeşimizin attığı marş motoru bakımı videosuna girilmiyor YÖNETİCİ ADMİN yenileyebilrmi acaba yorumlarınız için teşekkürler
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

İleti kurtoğlu11 » 06 Ekm 2014, 23:47

arkadaşlar marş kömürleri bitmiş benim 50 liraya mal oldu kömürler 10 lira işçilik 40 lira havya ile lehim yapılıyor bilginize
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 07 Ekm 2014, 00:06

kurtoğlu11 yazdı:arkadaşlar marş kömürleri bitmiş benim 50 liraya mal oldu kömürler 10 lira işçilik 40 lira havya ile lehim yapılıyor bilginize

kkkk945 yazdı:
kurtoğlu11 yazdı:Eski formanimde yaşamıştım. %90 Kömür bitmiş. Eliniz anahtar tutuyorsa kendiniz sökün. Tamiri kolaydır. Sökmeden önce akü başlarını sökerseniz şase yaptırıp korkma ihtimalinizi kaldırırsınız :)
Ben yapamam derseniz dinamocuya gidin 50-60 tl ortalama bi fiyata yaptırabilirsiniz. (yaptırmadan önce fiyat sorun)
30tl işçilik alsa
20-30 tl de malzeme ıvır zıvır dese anca...
Geçmiş olsun.

En yakın tahmini benmi yapmışım ne ;)
Lehim havya ile yapılmıyor bildiğim kadarıyla, bahsettiğiniz sıcak lehim olmalı ;)
Geçmiş olsun...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti kurtoğlu11 » 07 Ekm 2014, 10:31

evet bende yanındaydım havya ile sıcak lehim yaptı
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

İleti blues84 » 07 Ekm 2014, 17:20

Lehim zaten MUTLAK surette sıcak olur, en yumuşak lehim 60/40 olan elektronikçi lehimi 185 derecede erir.
Kolektör gibi büyük malzemeler biraz babaç (!) havyalarla lehimleniyor. Daha sonra torna veya zımpara ile gerekirse düzeltme yapılır.
Artık pek uğraşmak istemiyor ustalar; size iyisi denk gelmiş, al yenisini dememişler..
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Edirne
Arabanız: Favorit 135 L

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir