sıcak kalorifer sorunu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

sıcak kalorifer sorunu

İleti mehmetbilecen » 22 Ekm 2014, 21:00

Meraba arkadaşlar 93 favorit var kaloriferimin soğuk tarafı mihteşem üflerken sıcak üflemiyor neden olabilor bilgilerinizi paylaşırsaniz cok memnun olurum

mehmetbilecen
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: mehmetbilecen
Nereden: Ankara
Arabanız: skoda favorit lx

İleti İstop » 22 Ekm 2014, 21:35

merhaba kardes kalorıfer motoru saglamsa belkıde motor suyu ısınmıyodur. bende tam bıldıgımden degılde kulaktan dolma bazı formen ve favorıtlerın motor suyunu ısıtamadıgını soyleyen bırıne rastlamıstım ondan soyleyım dedım.
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti mehmetbilecen » 22 Ekm 2014, 22:12

Anladım kardeş cok saol.tamirci gorecek gormeyede tanidik biri olmayinca olmadim masraflar cikarmadan on bilgiyle gidiyim dedim
mehmetbilecen
CLASSIC
CLASSIC

İleti İstop » 22 Ekm 2014, 22:23

kardes sen bı gıtmeden kendın kontrol et once bı motoru ısıt sabah sonra sıcak ayarda calıstır bakalım arac bıraz hararet yaptıktan sonra yanı hararet dedıgım normalde bızım bu araclar sıkıntı olmadıgı surece ates gıbı ufluyo kalorıfer. eger arac sabıtken sıcakta yolda gıderken sogursa buyuk ıhtımal sogutma suyundan termostat falan degısımıyle hallolur ama emın degılım ıllakı bırı yazar. aman yag degıstırmeye gıdersın rektefıye der bu sanayıcı mılletı sozum helal lokma yıyenlere degıl. ama ulkemızde 100 kısıden 99 u musluman ya hanı sanayıdede 100 kısıden tobe tobe neyse anladın sen :) sozum meclısten dısarı ha hemen topa tutmayın benı :)
İstop
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Amasya
Arabanız: Forman 135lx

İleti SKDFORMAN » 23 Ekm 2014, 01:57

mehmetbilecen yazdı:Meraba arkadaşlar 93 favorit var kaloriferimin soğuk tarafı mihteşem üflerken sıcak üflemiyor neden olabilor bilgilerinizi paylaşırsaniz cok memnun olurum

Bende ilk defa duydum bunu. Soğuk tarafı üflerken sıcak tarafı üflemiyor nası oluyor bende merak ettim şindi. fan duruyor demekki sıcağa alınca.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti hetepe » 23 Ekm 2014, 07:47

Hararet göstergesi yükselmiyorsa termostat arızalı,

gösterge yükseliyor ama kalorifer soğuksa, kalorifer peteği tıkalı olabilir ya da sıcak-soğuk ayrımı yapan klepe arızalı olabilir.
D ü n y a l ı l a r d a n t i s k i n i y o r u m (G.O.R.A.)
Dünya güzel sanıyordum...Kafam güzelmiş....
Kullanıcı avatarı
hetepe
RS
RS

Ad Soyad: Engin '73
Arabanız: Fabia 1,4TDI HB '08 80 PS

İleti phenomx3 » 23 Ekm 2014, 11:15

mehmetbilecen yazdı:Meraba arkadaşlar 93 favorit var kaloriferimin soğuk tarafı mihteşem üflerken sıcak üflemiyor neden olabilor bilgilerinizi paylaşırsaniz cok memnun olurum

soğuk tarafı üflerken sıcak tarafı hiç mi üflemiyor yoksa sıcak tarafa alınca da mı soğuk üflüyor???. eğer sıcak tarafa alınca soğuk üflüyorsa, termostat arızalıdır yada kalorifer musluğunda sıkıntı vardır.
Geçen kış benim kalorifer de soğuk üflüyordu, termostat arızalıymış açık kalmış.değiştirdim düzeldi ve bu yaz kalorifer radyatörü ile kalorifer musluğunu da değiştirdim. şimdi çok daha sıcak. termostatım 80 lik. 88 lik ile değiştireceğim kışın daha da iyi olacağına eminim.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti mehmetbilecen » 25 Ekm 2014, 21:18

Phenomx3 kardeş aynen dediğin gibi motor sıcak kalorifer acayip derecede soğuk üflüyor.sıcak soğum ayarı fark etmiyor her ikisindede soğuk.anladım kadarıyla termostat arizali
mehmetbilecen
CLASSIC
CLASSIC

İleti mehmetbilecen » 25 Ekm 2014, 21:20

Termostat arizaliysa bu hasar kaça patlıcak
mehmetbilecen
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 25 Ekm 2014, 22:26

Soğuk tarafı muhteşem üflüyor ama sıcak tarafı üflemiyor yani duruyor! deyince direk fan geldi aklıma. ya siz anlatamadınız ya ben anlamadım. bidaha okudum yine "üflemiyor" anladım.
Sıcaktada soğuktada üflüyor fakat aynı üflüyor diyelim o zaman.
O halde termostatı geçin. Kesin termostat değil 99.9 termostat arızası değil. Boşuna termostata elleşmeyin.
Gerri kalanda zaten malum "hetepe" engin arkadaş yazmış. Zaten forumdada bi sürü bilgi var.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti phenomx3 » 26 Ekm 2014, 23:58

mehmetbilecen yazdı:Termostat arizaliysa bu hasar kaça patlıcak

termostatın fiyatı

http://www.n11.com/skoda-favorit-1989-1 ... -P21668755

elinden geliyorsa kendin yapabilirsin. Ben kendin değiştirmiştim. Termostat contam vardı söküp değiştirmesi kolay ama elinden gelmeyen için sıkıntı olabilir.
Kullanıcı avatarı
phenomx3
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: ERDAL TEZCAN
Nereden: Kocaeli
Arabanız: 94 FORMAN GLX

İleti mehmetbilecen » 29 Ekm 2014, 02:48

Kkkk945 kusura bakmayin anlatamamisim.sogukta üflüyor sıcak ayarina alıncada soğuk bi sekilde üflemeye devam ediyor.sadece ısıtmıyor.arızayı anlamadım.
mehmetbilecen
CLASSIC
CLASSIC

İleti mehmetbilecen » 29 Ekm 2014, 02:55

Elimden gelirde parca nereye takiliyo anlamiyorumki internetten izlemem lazim
mehmetbilecen
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 29 Ekm 2014, 15:43

Sevgili kardeşim ben kendi adıma 50 defa yazdım galiba bu sorunun çözümünü. Forumda da binlerce yorum vardır eminim. Engin arkadaşta yazmış.
Neyse, bi kez daha senin için yazıyorum.
Eğerki doğru anladıysam. Çünkü yarım anlatmışsın. Aracınızın yakıtı nasıl mesela, normalmi. Hararetiniz normalmi. Motor suyu 90C civarı ısınıyormu. Eğer bunların cevabı evetse termostat arızasını geçin.
Engin arkadaşın yazdığı sıcak-soğuk geçişi yapan kollarda ve musluktada sıkıntı yok ise kalorifer peteğiniz tıkanmıştır. Bu ihtimal diğer ihtimalleri cıktıktan sora yüzde 80 dir.
Peki ne yapacaksınız. Bu araçların en güzel özelliğidir. kalorifer peteği dışardadır. Sökümü takımı ve sıfır fiyatı cok güzeldir. Motor kısmında akünün yanında kalorifer peteğine ulaşabilirsiniz. Eliniz anahtar tutuyorsa alın sıfır bir tane petek değiştirin. Şaşmazda parçacıda var. 30-40tl bişiydi yanlış hatırlamıyorsam. Şişletmeye temizletmeye boşuna uğraşmayın. Çünkü fiyat cok cok uygun. Yok ben yapamam derseniz birazda işçilik verin parçacının yanında ustalar değiştirirler.
Sorasınıda yazın ama. Alev üflüyor olacak. Bu araçların kaloriferi on numaradır. Ben eve bile takmayı düşünüyorum cidden ;)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mehmetbilecen » 31 Ekm 2014, 01:33

Hepinize cok tesekkur ediyorum kkkk945 özeliklede son yazdigin yazi icin.bu hafta sonu cagresine bakacam burayada yazacam saolun
mehmetbilecen
CLASSIC
CLASSIC

İleti mehmetbilecen » 01 Kas 2014, 20:52

Arkadaşlar bugun baktırdım kaloriferdeki soruna vanasına baktılar peteklere baktilar neye bakmadılarki tanıdıkta biriydi bakan usta sonuç ancak biraz ılıtabildi.daha öncede çorum kaloriferi takilmiş araca.kısaca olmadı.daha onceki sahibide cozum olarak corum kaloriferini bulmus.
mehmetbilecen
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 02 Kas 2014, 00:01

Mehmet arkadaş, bu araca herşey deyin ama kalorifer ısıtmıyo demeyin. Bu araca çorum takmak kadar akılsızca birşey olamaz. Bu araçlar rusyada oldukça çok kullanılıyor. Rusyanın soğuğu malum. Ona göre üretilmiştir.
Çorumuda senelerce kullanan biri olarak hatırladığım kadarıyla mukayese edecek olursam, bu araçların orj. kalorifer sistemi bir tık önde bile diyebilirim ben.
Herşeye baktılar diyosunuz. O halde yüzde 99.1 kalorifer peteğiniz tıkalı.
Biraz abartacak olursak aracı çalıştırdığınız 5. dk sında havalandırmadan gelen ısıyla sigaranızı yakmayı bile deneyebilirsiniz ;)
Usta ne ustasıydı. Sizde bir konuda usta sayılabilirsiniz. Ama her usta her sorunda usta değildir değilmi?
Kaportacı-Boyacı-Mekanikçi-Elektirikçi-Radyatörcü vs. vs. Bunların hepsi ayrı kollardır. Siz sıradan bir motor ustasına götürdüğünüzde, aracıda tanımıyorsa elbette sonuç alamassınız.
(NOT: Bu arada aracınızda çorum var ve biz onu tartışıyorsak baştan yanlış yoldayız)
diye düşünüyorum, nacizane...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti mehmetbilecen » 02 Kas 2014, 12:50

Aracta corum kaloriferi yok zamaninda kullanilmis onu tespit ettiler
mehmetbilecen
CLASSIC
CLASSIC