Beyaz duman ve yok olan antifiriz

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Beyaz duman ve yok olan antifiriz

İleti erender » 26 Ekm 2014, 11:21

Araçla 40-50 km yol yaptıktan sonra tam evin önüne gelip parkederken arkamda oldukça yoğun bir beyaz duman bulutu oluştu. Yol boyunca hararetim hiç yükselmedi ve aracıda hiç zorlamadım. Hemen kaputu açıp suyu kontrol ettim aşırı bir ısınma yoktu herşey normal göründü bana. 5 dakika sonra aracı çalıştırdığımda herhangi bir problem yoktu. Suda da gram eksiltme yok. Dikkatimi çeken tek ayrıntı arabayı aldığımda içindeki su azalmıştı eski sahibi antifirizle kullandığını söylediği için bende yarı antifiriz yarı su doldurmuştum, doldurduğum su mavi bir tondaydı. Ancak su bölmesindeki suya baktığımda bildiğimiz şeffaf su vardı içinde. Filtreleri ve yağı değiştirmeye götürdüğüm ustaya kontrol ettirdim üst contada bir sıkıntı olmadığını söyledi. Suda kaçırmadığı için herşeyin normal göründüğünü söyledi. Usta antifiriz ölçüm cihazıyla su bölmesindeki suyu ölçtü ve içinde hiç antifiriz olmadığını söyledi, araca tekrar antifiriz ekledik.
Şu an hiç bir sıkıntı yok motorda hiç bir güçten düşme belirtisi yok.

Peki antifiriz nereye gitti ve o beyaz duman bulutu neyin nesiydi? Bilmece gibi anlattım fikri olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: eren ender
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Favorit "94"

İleti ufukt » 27 Ekm 2014, 17:48

Normalde beyaz duman ve su eksiltme conta yanmasının belirtisidir. Umaraım değildir. Lakin araçta bilmiyorum LPG varmı bilmiyorum varsa eğer motor soğuk iken araç eksozdan su ve beyaz duman atar, bir süre sonra normale döner. Antifiriz konusunda birşey diyemiyeceğim :D haydan geldi huya gitti deyip yenisi ni koy gitsin.
Kullanıcı avatarı
ufukt
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: ufuk türker
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Skoda Octavia 1.6 FSI DSG Elegance 2006

İleti erender » 27 Ekm 2014, 22:00

Araçta su eksiltme ve motor gücünde hiç düşme yok, conta sağlam gibi görünüyor ustada aynı kanıya vardı. Fakat egzosdan çıkan o koca duman bulutu ve yok olan antifirizin esrarı hala sürmekte :D
Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

İleti blauzahn » 27 Ekm 2014, 23:41

Anlattığınız konuda bir eksiklik var. Su eksiltme yoksa antifriz nasıl yok oluyor? Aracın eski sahibi antifrizle kullanmıştır aracı belki ama doldurduğu son sıvı malum %100 su gibi görünüyor. Bir şekilde antifriz ayrışıp, ki mümkün değil, buhar oldu bu sefer soğutma sıvınız eksilmesi lazımdı. Yine bir şekilde ayrışıp buhar olacak olsa bu sıvılar, önce su buharlaşır :) sonra antifriz... Sıkıntı aracın önceki sahibinin size yanlış bilgi aktarması bence çünkü sıvının şeffaf olduğunu söylemişsiniz. Antifriz işlevini yitirip derece vermese bile rengi kalır en azından.

Bu bahsettiğiniz duman hala oluyor mu peki?
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti erender » 28 Ekm 2014, 00:02

Araca doldurulan son sıvıyı bizzat kendim koydum %50 antifiriz mavi renkte ve %50 su koyduğumda renk masmaviydi. Beyaz dumandan sonra su şeffaf bildiğimiz su oldu ustada ölçüm yaptığında bunda hiç antifiriz yok dedi. o günden beri olmadı o beyaz duman. sadece aracı ilk çalıştırdığımda biraz oluyor daha sonra ise gidiyor. soğutma sıvısını özellikle gözlemledim hiç eksiltme yok.
Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 28 Ekm 2014, 00:47

Bencede bu işte bi yanlışlık var. Anlattığınız olay imkansıza yakın. Ölçüm yapılan cihaz arızalı olabilir. Ayrıca antifiriz koyduğunuz genleşme deposuda bizim araçlarda devirdaim oluyor. Yani ilk koyduğunuz renk devirdaim olunca değişecektir.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti blues84 » 28 Ekm 2014, 09:17

Aracın eski sahibi kışa girerken antifriz koymuş, ondan sonra da eksildikçe üzerine SU eklemiş.. Yazın kimse antifriz koymaz. Ben de öyle yapıyorum çünkü... :)
Genleşme kabında seviye alt sınırda ise tamamlamak için gereken su yaklaşık 300ml yani büyük bir bardak SU ediyor.
Sizin koyduğunuz antifriz + su devirdaimle sistemdeki 4 litre civarındaki SUya karışınca mavi renk kaybolur..
Kullanıcı avatarı
blues84
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Edirne
Arabanız: Favorit 135 L

İleti erender » 28 Ekm 2014, 18:09

blues84 yazdı:Aracın eski sahibi kışa girerken antifriz koymuş, ondan sonra da eksildikçe üzerine SU eklemiş.. Yazın kimse antifriz koymaz. Ben de öyle yapıyorum çünkü... :)
Genleşme kabında seviye alt sınırda ise tamamlamak için gereken su yaklaşık 300ml yani büyük bir bardak SU ediyor.
Sizin koyduğunuz antifriz + su devirdaimle sistemdeki 4 litre civarındaki SUya karışınca mavi renk kaybolur..

Evet antifiriz mevzusuna en mantıklı açıklama bu oldu. Beyaz duman ile ilgili hala endişeliyim.
Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 28 Ekm 2014, 19:18

muhtemel o kapağı açmak lazım :)

şu an kullanıp takip etmekten başka pratik çözüm yok.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir