Marş basmama problemi

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Marş basmama problemi

İleti erender » 13 Kas 2014, 20:45

Bu sabah araçla 20 km yol yapıp işyerine gittim. öğlende 1km kadar yol katedip aracı park ettim. Biraz yağmur yağdı. Akşam aracı çalıştırmaya çalıştığımda bir türlü çalışmadı. Bir kaç kere deneyip sonra kaputu açıp tekrar marşa bastığımda motorun üstündeki yağ kapağı hoplaya zıplaya yerinden çıktı.

Tekrar denediğimde ise marş motorunda hiç hareket yoktu. Akü marş motorunu çeviremiyormu acaba diye düşünüp hemen voltmetreyle akünün voltajını ölçtüm 13 volttu. Zaten akü 4-5 aylık. marş motorunun kablolarını kontrol ettim çıkık, kopuk yok. Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: eren ender
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Favorit "94"

İleti AhmetH » 13 Kas 2014, 21:03

5. vitesteyken biraz ileri geri ittirmeye bakın motor dönsün marş takılı kalmış heralde
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti erender » 13 Kas 2014, 23:16

Boştayken baya hareket ettirdim ama faydası olmadı. Yarın ilk iş dediğinizi deniycem.
Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

İleti AhmetH » 14 Kas 2014, 02:24

viteste olmalı ki motor dönmek istesin :)

hatta 5. viteste olması işinizi kolaylaştırır. Yine olmuyor gibiyse kaputu açıp öne geri ittirmeye çalışırken çekiç gibi bişeyle marş motorunun üzerine hafifçe vurmanız takılı kaldıysa ayrılmasına yardımcı olacaktır.
Kullanıcı avatarı
AhmetH
SCOUT
SCOUT

Arabanız: '16 Golf 7 1.2tsi dsg allstar

İleti erender » 14 Kas 2014, 09:08

Dün marş motorunda hiç ses seda yoktu. Sabah tekrar boşta çalıştırmayı denedim gene tık yok. Bu sefer 5. vitese alıp ileri geri hareket ettirdim. Hareket ettirdikten sonra marş motoru çalışmaya başladı, ama aracı hala çalıştıramıyorum. :?
Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

İleti erender » 14 Kas 2014, 10:28

Arkadaşlar sorunu çözdüm :) Dün araç marş basıpta gaz yemeyince marş motorunu zorladım oda bu yüzden sıkışıp hiç hareket etmez hale gelmiş oldu. Sabah Ahmet arkadaşımızın tavsiyesi üzerine 5. viteste hareket ettirince sıkışan marş düzeldi ama yine gazı yemedi, oysa alternatör kayışı marşa basınca dönüyor, marş motoru görevini yerine getiriyordu. Aracın sağını solunu iyice kurcalar soketlere bakarken ateşleme beyninin soketlerinin yerinden çıkmış olduğunu farkettim.
Sorunum marş morundan değilmiş olay bu parçanın soketlerinin çıkması, bu olaylada ateşleme beyni diye birşeyin olduğunu öğrenmiş oldum Kargaburunla soketleri güzelce sıkılaştırdım. Yardım ve yorumlarınız için çok teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

İleti erender » 14 Kas 2014, 12:16

Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş Soketleri iyice sıkıp, birde üstlerine büzüşen makaron geçirdim. Üzerindeki plastik kapama kısmınıda iyice oturttum.
Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 10 misafir