Bagaj kapağından gelen ses

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Bagaj kapağından gelen ses

İleti Promet » 17 Kas 2014, 12:25

Merhaba arkadaşlar formanımda bagajdan çok tıkırtı geliyordu ve bagaj kapağındaki silecek vidası düşmüş şaseye sabitleyen, onu sanayiden temin edip güzelce sıktım ve denemek için bozuk yolda tekrar denedim fark ettim ki ses hiç kesilmedi. sonrasında aracı arkadaşa kullandırıp ben arka koltukta oturup sesin nereden geldiğini tespit ettim. şöyleki bagaj kilidinin orası çok titreşim yapıyor ve en ufak bir bozuk yolda yada çukur geçişlerinde iki metalin birbirine çarpma sesi geliyor. bagaj kilidinin üzerine elimi bastırdığımda ses kesiliyor ama bırakınca yine gürültü çekilmez oluyor. Bagajdaki kilit ile bagaj kapağındaki kilit mekanizmaları arasına kağıt havlu koyunca ses büyük oranda azalıyor. Bu ses sorununu yaşayan ve çözüm bulan var mı acaba çok sinir bozucu oluyor bu ses ve çok rahatsız ediyor.

Promet
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Sezai SEZEN
Nereden: Kırklareli
Arabanız: Forman

İleti Nuh_52 » 17 Kas 2014, 22:30

Merhaba. Bahsettiğiniz sorunu iki kez yaşadım sanırım ikisinden biri. Çözümlerimi anlatayım:

1- kasislerde ve bozuk yolda tıkırtı gelirdi ve bagaj bölmesinde her iki yandaki plastiğin sürttüğünü zannederdim. Bagaj kapağını kaldırın. Kapağa bağlı kilit mekanizmasının arkasında plastik kapağı çekip çıkarın. Kilidin kapağa kaynaklı olan iki ayağından biri kopmuş ve temasla ses yapıyordur. ( kapağa bağlı iç döşemeyi sökmeden tam anlaşılmayabilir )Kaynakçıda kaynaklatıp boyadım ses gitti.

2- birkaç ay sonra aynı ses hafifçe gelmeye başladı. Bahsettiğim bagaj kapısına bağlı kilit mekanızmasına dıştan bakınca iki adet yıldız vida olacaktır. Gevşemiştir iyice sıkın ses kesilecektir.
Skoda Favorit lx. *1994*58.000 KM *
Kullanıcı avatarı
Nuh_52
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Nuh Özcanlı
Nereden: Ordu
Arabanız: Favorit 94 lx

İleti Promet » 08 Arl 2014, 01:04

Bu dediklerinizi kontrol edeceğim. Bu arada bagaj kapağının pistonları bozuk diye iki tane yeni piston aldım ve eskilerini söktüm fark ettim ki kapak üzerinde kaynaklı somunlar kırılmış, somunlar kırıldığı için yenilerini takamadım düşünüyorum nasıl yaptıracağımı :(
Promet
CLASSIC
CLASSIC

İleti Nuh_52 » 12 Arl 2014, 09:51

Muhtemelen uygun somunl kaynakla o problemde çözülecektir. Deneyin bi problemi bakalım ne çıkacak :)
Skoda Favorit lx. *1994*58.000 KM *
Kullanıcı avatarı
Nuh_52
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Nuh Özcanlı
Nereden: Ordu
Arabanız: Favorit 94 lx

İleti Promet » 12 Arl 2014, 11:44

Ilginiz icin tesekkurler arkadaslar sanirim problemi buldum. Bagaj kapagini havada tutan pistonlarin kapaktaki kaynakli somunlari kopmus. Bagaj kapagi yukarda durmadigi icin pistonlari soktum ve somunlar kopmus kapagin icine dustu simdi alternatif cozum ariyorum:)
Promet
CLASSIC
CLASSIC

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir