1.vitese zor geçiyor

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

1.vitese zor geçiyor

İleti AG7 » 27 Kas 2014, 12:26

arkadaşlar mrb. araç 1 ve 2ye özellikle 1.vitese zor geçiyor. onu da ara ara yapıyor aslında. yani kemik sesi geliyor. gerçi kemik sesi her viteste geliyor ama zorlanma en çok 1de. dün akşam forumdan baktığım kadarı ile debriyaj telini biraz sıktım. ama ne kadar sıkılacağını da tam bilmiyorum. çok az bi değişim oldu. baskı balatanın zamanı da gelmiş olablir ama. 3 ay önce motoru yaptırırken kontrolünü yaptık usta ile tamam daha skıntı yok demişti. uzun lafın kısası teli biraz daha sıkmak istiyorum. bi sakıncası olur mu ki?

AG7
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Favorit

İleti SKDFORMAN » 27 Kas 2014, 14:44

Öncelikle şanzuman yağına bakıldımı. Motor yapıldığına göre bakım yapılmıştır.

1. vitese geçiyor derken nasıl zor geçiyor. Vites kolunun altındaki lastik eskiyince vites zor geçiyor. Özellikle 1.2 - 5.R
Öyle bişeyse telle felan boşa uğraşıyorsunuz.

Tel debriyajı ayarlamak için kullanılıyor. Çok sıkarsanız cok gergin olur ve bu bana göre sakıncalıdır.

Debriyaja tam basıp 1 e atarken dişli sesimi duyuyorsunuz. Veya debriyaj cok alttan mı kavrıyor. Eğer öyleyse telle ayarlama yapılabilir.

Ustanız motor yapılırken kont. etmiş ve sorun yok demiş. O halde baskı balatada sorun yoktur. Bi anda baskı balata bitmez. Biterken hisssettirir. Kaçırır, ses yapar, yakıt artar, çekiş düşer. Sizde bu belirtiler yoksa balatadan söz etmek doğru olmaz bana göre.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti AG7 » 09 Arl 2014, 01:23

Evet şanzıman yagi eksik imiş. Tamamen yeniledik sorun ortadan kalkti
Vitesler daha da yumusadi. Teskler skoda ailesi...
AG7
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Favorit

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 16 misafir