Yağ Konusu

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Yağ Konusu

İleti blauzahn » 27 Kas 2014, 20:04

Arkadaşlar merhaba. Beni tanıyanlarınız bilir, 97 model karbüratörlü felicia sahibiyim. Motor olarak favoritin bir iki değişikliğe uğratılmış hali sadece. Bende favorit motorlar gibi yağımı 20w50 olarak değiştiren biriyim. Aracın km.si 216bin civarında. Tam km.yi bilmiyorum ama 100 binden sonra aracın motoru Skoda Ata servisinde yenilenmiş. Motorun km.si 100 küsür bin diyebiliriz. Geçen yağ değişiminde forumdan görüştüğümüz kkk945 kardeşimizin sağolsun tavsiye ettiği bir yere gittim ve aracıma Mobil 15w40 yağ koydular. Yağı benim değil onların önerisiyle 15w40 seçtik. 15w40 aracımı çok rahatlattı diyebilirim.

Biraz uzattım ama konu burada başlıyor. Bizim araçlar için yani favorit ve felicia grubu için Haynes el kitabında 10w40, 15w40 ve 15w50 (bu yağ piyasada bulunmuyor ama bekleyin artık var) yağ tavsiye ediliyor. Belki bu tavsiye bizim ülkemiz için geçerli değil dediğinizi duyabiliyorum. Aslında ülkemizin bazı bölgelerinde 10w40 ve 15w40 çok rahat kullanılabilir, bazı bölgelerinde tavsiye edilen bu yağlar yetersiz bile gelebilir. Biz ne yapıyoruz o yüzden 20w50 yi kullanıyoruz. Öncelikle kendi adıma konuşayım ben yılda taş çatlasa 7-8 bin km yol yapan biriyim. O yüzden yağ değişim periyodum nereden baksanız 8 ayı geçebiliyor. Haliyle ne oluyor yaz ayında 20w50 kullanıyorum çok güzel lakin kışa girerken 20w50 zorlamaya başlıyor. Benim gibi bir çok arkadaşında durumlar belli makul araçlara biniyoruz makul bakım masrafları istiyoruz o yüzden kışa giriyoruz yağı değiştirelim diyemiyoruz. Bu durumda keşke 15w50 yağ ülkemizde satılsa diyenleriniz olmuştur.

Geçenlerde rastgele bir alışveriş sitesinde gezerken Petronas Syntium 800 isimli 15w50 sentetik yağı gördüm. Bu yağ marka olarak Castrol ve Mobil seviyesinde olduğunu ve aynı zamanda makul olduğunu yaptığım bir kaç araştırmada keşfettim.

Gelelim asıl soruma. Bu yağ için ne söyleyebilirsiniz? 15w50 bizim araç türümüzde yıl boyu kullanabileceğimiz cebimizi düşünen bir yağ gibi geldi bana. Ustam daha önce şöyle söylemişti; sentetik yağ hızla yanar. Bu tez doğru mudur? Bir 15w40 veya 20w50 mineral yağa göre daha çabuk mu yanar? Yoksa sentetik olduğundan araçlarımıza daha iyi mi gelir? Bu arada aracım yağ yakmıyor ve eksiltmiyor. Soruyu genel olarak soruyorum sadece. Yağ yakan araç var yakmayan araç var neticede... Cevabı sadece favorit felicia kullanan arkadaşlara yöneltmiş gibi olabilirim ama herkesin cevabını/katkısını bekliyorum.

blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti skodaizm » 27 Kas 2014, 20:44

Ben Forman de yaz kış Shell 15W 40 kullanırdım. Ancak artık piyasada bulamayınca Castrol 10W 40 kullanmaktayım. Bu yağlar sanırım yarı sentetik ve benim araçta ne eksiltme yapıyor ne de soğuk havalarda yağdan dolayı motorun zor çalışması oluşmuyor. Motor hem daha sessiz ve performanslı çalışmakta yakıt verimliliği de artmakta. Uygun fiyata bulursam 15W 50 de yaz aylarında kullanırım.
Eğer aracınızda yağ eksiltmesi mevcut ise Mobil 1 10W 60 ı öneririm. Ancak fiyatı oldukça pahalı.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 2007 A5 1.9TDI Octavia Combi+1994 Forman

İleti blauzahn » 27 Kas 2014, 20:53

Cevabınız için teşekkür ederim. Burada bireysel sorudan ziyade genel bir cevap arıyorum. Aracım yağ yakmıyor, eksiltmiyor ama aracı yağ eksilten yakan arkadaşlarda vardır muhtemelen. Onlar için düşünülebilir 10w60 ama bu yağın 10w olmasına aldanmamak lazım. Niye derseniz 20w gibi özellikler gösteriyor ve ilk çalıştırmada kış aylarında 20w50 yağlarda olduğu gibi zorlanmaların yaşanmaması olası değil.

Burada dikkati çekmek istediğim nokta tamda bizim araçlarda işimize yarayacak aralıkta bir yağın bulunması. Yalnız bu yağ sentetik. Bizim araçların motorları sentetik yağa nasıl tepki verir bilemiyoruz. Sizin denediğiniz 10w40 yarı sentetik. Yinede bir mineral içeriği mevcut. Tam sentetik yağda ne olacak bilemiyorum. Deneyenlerden, tecrübesi olanlardan, fikri olanlardan gelen cevaplarla yağ konusuna yeni bir soluk getirmek güzel olur diye düşünüyorum. Haksız mıyım?
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodaizm » 27 Kas 2014, 21:23

Favo veya Feli sine tam sentetik yağ koyacak babayiğiti bulmak zor. Bu sebeple deneyenlerin görüşünü almakta sanırım biraz zorlanacaksınız.

Tam sentetik motor yağları 4 litrelik ambalajlarda indirimli zamanlar hariç 90- 180 tl fiyat aralığındadır. Sanırım bahsettiğniz yağ 4 litresi 55- 65 tl fiyat aralığında. Her ne kadar sentetik dense de fiyatı biraz tam sentetikliğini şüpheye düşürüyor.

Gelelim 10W 60 konusuna. Yağ numaralarının ilk bolümü (10W) yağın kışın( W= Winter ) davranacağı kalınlık ikinci kısmı 60 ise yazın davranacağı yağ özelliğini gösterir.

Kısacası 10W 60 kışın 10 numara incelikteki gibi yaz ise 60 numara yağ gibi davranır. Yani kışın yoğunlaşmaz yazın da su gibi incelmez. Bu sebeple hem bu yağ hem de tam sentetik kaliteli tüm yağlar, özellikleri gereği mineral yağlar gibi mevsime göre kalınlaşıp incelmez.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti blauzahn » 27 Kas 2014, 21:51

Yağlardaki numaralandırmanın ne olduğunu iyi kötü biliyorum. Sakın yanlış anlamayın sizden iyi bildiğimi iddia etmiyorum. Yalnız şöyle bir durum var;

10w60 yağın cSt @ 40º C de gösterdiği yoğunluk neredeyse 153 olarak gösterilmiş. Bu değer 10w40'da 97, 15w40'da 107 20w50'de ise 162 olarak gösterilmiş. cSt @ 100º C ise bu değer 22,7'ye düşüyor. Yalnız 20w50 yağda bu değer 18,7. Aradaki fark 60 numara olmasından kaynaklanıyor yalnız yukarıda verdiğim değerlerle bu yağın 10 numara özelliğini gösterdiğini göremiyorum. Neyse konumuz bu değil :) o yüzden biz sentetik yağın bizim araçlara iyi gelip gelmeyeceği konusunu tartışalım derim. Diğer konuyu ise ayrı bir başlık altında uzun uzadıya tartışabiliriz..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 27 Kas 2014, 22:25

EDİT: Yağ için sentetik teknolojili diye bir tabir kullanılmış. Bu tabiri Shell'de kullanıyor ve yarı sentetik anlamına geliyor. Bahsettiğim yağ yarı sentetik bir yağdır. Bu kullanılabilirliğini daha da artırıyor benim açımdan..
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti skodaizm » 28 Kas 2014, 11:31

blauzahn yazdı:EDİT: Yağ için sentetik teknolojili diye bir tabir kullanılmış. Bu tabiri Shell'de kullanıyor ve yarı sentetik anlamına geliyor. Bahsettiğim yağ yarı sentetik bir yağdır. Bu kullanılabilirliğini daha da artırıyor benim açımdan..

Cevabı kendiniz vermişsiniz zaten. Bu durumda sentetik yağı kullanmanın neticesi sorusu geçersiz oluyor. Petronas yağ da zaten yarı sentetik bir yağdır ve fiyatı da bunun bariz göstergesidir. İlk cevabımda da bu yağın sentetikliği şüphelidir diye çekincemi koymuştum.

Siz de EDİT mesajınızla, duruma vakıf olmuşsunuz.

Kullanıcı avatarı
skodaizm
ELEGANCE
ELEGANCE

İleti blauzahn » 28 Kas 2014, 13:00

Forumda daha önce yarı sentetik kullananları görmüştüm. Sizde kullandığınızı belirtmiştiniz. Haliyle 15w50 benim gibi kullanıcılar için bulunmaz kaftan olduğunu düşünüyorum. Yağı değiştireli 200 km dahi olmadığından şu anda bu yağı deneyemiyorum. Bir sonraki değişimde bunu kullanmayı düşünüyorum. İnşallah beklediğimiz performansı verir.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti eskişehirskodaustası » 11 Arl 2014, 00:45

aslında karbüratörlü feliciaların fabrikasyon ilk dolum orjinal yağı 15/40 tır..orjinalliği bozulmamış bu araçlarda motor içindeki sağ şasedeki podyede bu etikette yazar.
eskişehirskodaustası
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Eskişehir

İleti blauzahn » 11 Arl 2014, 12:44

Yaklaşık 1 aydır 15w40 yağ ile kullanıyorum, araç gerçekten çok rahatlıyor. Örneğin 3'ten 2'ye aldığımda araç yığılıyordu şu anda sadece akarak yavaşlıyor. İlerleyen zamanlarda eksilme vb. sorunlar yaratmaz ise hep bu şekilde kullanmayı düşünüyorum.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 23 Oca 2015, 17:44

Bahsettiğimiz Petronas Syntium 15w50 Yarı Sentetik yağ için ek bir bilgi daha ekleyeyim. Yağın Viskozite İndeksi 148 olarak verilmiş. Castrol ve Elf yağlarda 15w40 ve 20w50 yağ için baktığımda 123-135 aralığında görülüyor. Bu değer ne kadar yüksek ise o kadar iyi olduğu belirtiliyor. Nedeni ise yüksek sıcaklıklarda viskozitenin korunmasını ifade etmesidir. Genelde 0w40 - 0w30 gibi yağlarda bu değer 170 civarlarında oluyor. Syntium yağ içinde 148 olması bizim araçlar için kullanılan yağlara göre daha iyi olduğunu göstermekte.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir