Şarj dinamosu arızası

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Şarj dinamosu arızası

İleti erender » 30 Kas 2014, 22:53

Selamlar arkadaşlar. Bugün araçla seyir halinde giderken birden teyp açılıp kapanmaya başladı. Tam gitti heralde benim teyp derken silecekler birden bire camın ortasında durdu, çalışmadı. Bir kaç saniye sonra araç istop etti. Hemen aracı kenara çekip tüm sigortaları kontrol ettim, hepsi sağlamdı. Farları ve silecekleri birden açınca dörtlüler yavaşladı, ve silecek hemen durdu. Akünün bitiiği çok bariz belliydi. Ama giden arabanın aküsü neden biter? Şarj dinamosu çalışmıyorsa gayetde bitiyormuş. Elektrikçi bulup aküyü şarj ettirdim, sonra araç çalışırken akünün kutup başlarını söktü usta ve araç istop etti, usta şarj dinamon bozuk dedi.

Velhasılı kelam sormak istediğim şarj dinamosunu tamir ettirsem verim alır mıyım? Yoksa yenisini almak dahamı mantıklı olur. Bir ustaya götürmeden önce konjüktör ve diyot tablasını değiştirsem faydası olur mu? Anlıyacağınız yine ufukta masraflar göründü Yorumlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: eren ender
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: Skoda Favorit "94"

İleti KorsanKedi » 30 Kas 2014, 23:14

Geçmiş olsun Eren bey. Aynısı dün gece ve bu sabah başıma geldi. Pazar olması nedeniyle sıkıntı yaşadım. 1 Senelik 72 amper inci akü var. Buldğum üçüncü elektrikçi ilgilendi sağolsun. Söktü şarz dinamosnu, güya tamir edecekti. İçini açınca daha önceden kırık olan bir parçasının tamir edildiğini ve aynı yerden tekrar kırıldığını gördük.

"Tamir olmaz" dedi. Orijinal aramaya gittim yağmurda, 2 skodacı gezdim, ikisinde de yok. Dierleri zaten kapalı. Orj olsa düşünmem alırdım, "450 falan" kesin fiyat vermedi parçacı.

Döndüm geri, başkasına tel açtı, onda yan sanayi varmış. Sıfır 320 TL ye aldım. 80 TL de usta istedi, 400'e patladı bana bu iş.
KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: İlhan Alan
Nereden: Bursa
Arabanız: Punto Evo 1.4 2012

İleti erender » 30 Kas 2014, 23:21

İlhan bey sizede çok geçmiş olsun. umarım benimki daha önce tamir görmemiştir. 320 lira iyi para.Şarj dinamosunu hangi marka aldınız ?
Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

İleti KorsanKedi » 30 Kas 2014, 23:27

erender yazdı:İlhan bey sizede çok geçmiş olsun. umarım benimki daha önce tamir görmemiştir. 320 lira iyi para.Şarj dinamosunu hangi marka aldınız ?
Biran önce olsun, bitsin de gideyim diye aceleden kutusunu, aldığım yerde bıraktım. Takılırken de bakmadım doğrusu. Siz sorunca aklıma geldi şuan. Yan sanayi aldım, ama marka hatırlamıyorum. O yağmurda ıslandım, soğuktan üşüdüm. Hasta olma durumundayım. Bu arada aracım Felicia.
KorsanKedi
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: İlhan Alan
Nereden: Bursa
Arabanız: Punto Evo 1.4 2012

İleti erender » 30 Kas 2014, 23:37

Valla sorma hocam bende arabayı vurdurucam felan derken sırılsıklam oldum, ayaklarım su içinde kaldı, bir insan evladı durmadı yolda akü takviye için, aküyü şarj eden ustayada bir 70 lira verdim. Ama bunlar hep macera işte :D
Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 30 Kas 2014, 23:55

Araç şarjı kesince şarj lambası yanması lazım. Yanmadığı durumlarda cok pis yolda bırakır. Takviye alsanızda aracınız kısa sürede yine stop eder. Bu arıza cok pis. Düşmanımın başına gelmesin...
Ayrıca bu durum aküyede ciddi zarar veriyor. Benim 2-3 yıllık akü fan açık kalması sonucu deşarj oldu. bidahada doğru dürüst şarj tutmuyo.
Dinamocuya yaptıcaksınız dinamoyu. Önce fiyat alın. Sıfırının fiyatı belli. Bazen tamirine sıfırından fazla istiolar. Sıfır fiyatına yaklaşan bi rakam varsa yan sanayide olsa sıfır öneririm.
Akü şarjına 70 tl cok cok fazla. 70tl ye sıfır 2 yıl garantili akü veriolar...
geçmiş olsun...
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti erender » 01 Arl 2014, 00:05

Teşekkürler. Evet usta arabasıyla geldi yanındaki yedek aküyü taktık benim arabaya, sonra dükkanında şarj ettik benim aküyü felan derken 70 lira aldı. Geçen gösterge panelinin ampüllerini değiştirirken iki ampülü takmayı unutmuştum sonra takarım diye kenara koymuştum işte onlardan biri akü lambasınınkiymiş. Silecek yavaşlayınca anlamam gerekirdi kış günü bide soğukta acı bir tecrübe oldu dogrusu. Yarın ilk iş dinamoyu söküp götürücem, eğer dediğiniz gibi yüzü astarını geçerse yenisini alıcam mecburen.
Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

İleti erender » 01 Arl 2014, 00:07

Kafamı kurcalayan şu diyot tablosu ve konjüktör denen elemanlar keşke sorun bu kısımlarda olsada az masrafla halledebilsem şu işi. :?
Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

İleti FATİH » 01 Arl 2014, 00:42

BİR İNTERNET SİTESİ HAKKINDA DÜŞÜNCENİZİ ALABLİRMİYİM SİZCE BU SİTE KULLANIMI KOLAYMI FİYATLAR NASIL BU KONULAR İÇİN BU MESAJI OKUYANLAR GÖRÜŞLERİNİ YAZARSA MEMMUN OLURUM www.***.com
FATİH
Yeni Üye
Yeni Üye

Ad Soyad: FATİH KARTAL
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: SKODA

İleti erender » 01 Arl 2014, 17:06

Bugün şarj dinamomu ustaya söktürüp, elektrikçi elektrikçi dolaştım. Nereye gitsem bilyalar dağılmış, yaptırmak yerine revizyonlu çıkma orjinal al dediler. Bende gittim 200 liraya sıfır yan sanayi aldım. Usta yenisini taktı hemen araca takviye yapıp çalıştırdık. Ancak kutup başını çıkarınca yine stop etti araba. Ustanın aküsünü takıp en yakın oto elektrikçiye gittim durumu anlattım, yeni şarj dinamosuylada aynı şeyi yapıyor dedim.

Usta şarj ışığın yanmadımı nasıl farketmedin diye sordu. Bende şarj ışığının bozuk olduğunu söyledim. Oda bozuksa şarj etmez tabi kontaktan gelen akım lambanın üzerinden geçip şarj dinamosuna geçmesi lazım dedi. Göstergeyi sökmekle uğraşmayıp kontaktan gelen bir kabloya ek yapıp arayada bir ampul bağladı. Ben kontağı açınca araya bağladığımız ampul yandı aracı çalıştırınca ampul söndü, aynı göstergede olduğu gibi. Voltmetreyle dinamoyu ölçtük şarj voltajı 18 volt gibi yüksek değer gösterdi. Usta yeni dinamonun konjektörü bozuk dedi, eskisinin üzerindeki vika marka olanı yeniye takınca voltaj 14 voltta sabitlendi.

Eski şarj dinamosunu durumu çözen ustaya gösterdim, oda bilyaların dağılmış olduğunu söyledi. Sonuç olarak göstergedeki ampul bana; 200 lira şarj dinamosu + 30 lira oto elektrikçiye + 30 lira dinamoyu söküp takan ustama + 70 lira pazar günü yolda kaldığımda verdiğim ustaya, toplamda 330 liraya maloldu. Buda böyle bir acı tecrübemdir. :!:
Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 01 Arl 2014, 17:54

Şarj ışığı yanmayınca veya bozulunca dinamonun şarjı kesmesi ilginçmiş. İlk defa duydum bunu. Ölçmedim ama bu durum mantıksız geldi biraz bana.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti erender » 01 Arl 2014, 18:28

Açıkçası banada biraz tuhaf geldi. Gösterge ışıklarını kendim değiştirdiğim için içime kurt düşürdü usta. Ama ampulleri değiştireli bir hafta oldu. Sıkıntı ampulden olsa bi kaç gün içinde biterdi zaten akü. Bir ara eski şarj dinamosuna yeni konjektör alıp kurcalıycam. O zaman olayı aydınlatıp bu başlığa yazarım.
Kullanıcı avatarı
erender
CLASSIC
CLASSIC

İleti SKDFORMAN » 01 Arl 2014, 18:44

ben daha yeni kurcaladım. dinamonun en üst soketi lambaya bağlı olan. lamba soketi şarjı kesse hisederdim diye düşünüyorum.
ampülü söleli 1 hafta oldu ve akü bitmediyse zaten alakası yok diyebiliriz.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir