Merhaba 1993 favorit ile aranızdayım

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Merhaba 1993 favorit ile aranızdayım

İleti toyota » 28 Arl 2014, 00:05

Foruma yeni üye oldum pek fazla hareket yok favorit ve forman bölümünde sanırım Tekirdağ Çorlu danım. 4 gün önce 1993 favorit aldım mavi renkte araç 250.000 km de ve 20.000 km önce motor yapılmış ve lpg sökülmüş.Bende sürekli kullanmıycağım için benzinde kullanmayı planlıyorum şimdilik .
Daha önceden 1994 yılında 1994 skoda formanımız vardı ilk sahibiydik 14 yıl bize hizmet verdi ve satmıştık ondan dolayı baya bir tecrübem var. Mesala bu gün sigorta kutusunu yerinden söküp çatlak lehimleri tazeledim.Bujileri söküp değiştirdim buji kablolarını değiştirdim.Distiribitör yeni sayılır tevzi makarasının ucunu hafif zımparaladım. Haralet müşiri fren hidroliği seviye şamandırasının üzerindeki elektirik bağlantı fişlerini yeniledim.Benzin şamandırasını değiştirdim.Arka bagaj kapağına giden elektirik kablolarından 3 tanesi kopmuştu silecek ve geri vites lambaları yanmıyordu kabloların hepisnin kestim ve aynı renk aynı kalınlıkta kablolar ile ek yapmak zorunda kaldım ek yerleni bagaj kapağı içersine ve aracın tavanın içersine verdim ki aynı yerden tekrar kırılma yapmasın.Bagaj içerisindeki döşemeleri söküp 1 TL ye kompresör ile yıkadım böyle bir pislik olmaz dedim.Ön ve arka koltukları söküp alt döşemeyi de söküp yıkıycam.Tavan lambasının anahtarı temassızlık yapıyordu onu söküp temizledim ve içerisindeki bakırı biraz yamulttum.El freni müşirim çalışmıyordu toz ve pislikten iletmez hale gelmiş temizledim aynısı sağ ön kapı müşiri içinde uyguladım.El freni ayarı yaptım 3 çıt yeterli el freni ayarı aynı zamanda arka frenlerin tutmasınıda değiştirdi.Hava filitresi değişti ve hava filitresi kutusunun delikleri kapatıldı daha önce lpg hortumları geçtiği için.Arka bagaj kilidi balata spreyi ile temizlendi yağlandı.Motor yağı yeniydi ellemedim seviye kontrolü yaptım.

Yapılacaklar

Ön çamurluk içleri davlumbaz takılacak
Ön çamurluk altlarına paçalıklar takılacak
Arka bagaj kapağı amortisörleri değişicek
Termostat değişicek üzerinde yazlık var
Arka yan camlardaki filimleri sökücem
Ön ve arka logoları değişicem
Kapılara kapı çıtası veya bandı alıcam
Jant kapaklarını değiştiricem
Teyp ve hoparlör alıcam
Bagaj içerisine bandizot kesicek ince mdf den üzerini kaplıycam.Üzerine hoparlör takılmıycak
Stepneyi tamir ettiricem patlak
Km göstergesi lambalarını değiştiricem

Gökteki yıldızı ALLAH yerdeki yıldızı Almanlar bulmuştur.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Skoda Felicia

İleti SKDFORMAN » 28 Arl 2014, 00:14

İlk yorum benden olsun ;)
Hayırlı uğurlu olsun. güle güle binin kazasız belasız.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Nereden: Ankara
Arabanız: Forman LX

İleti kurtoğlu11 » 28 Arl 2014, 00:42

hayırlı olsun kazasız binmeyi CENAB-I ALLAH nasip eylesin
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bilecik
Arabanız: favorit lx

İleti AG7 » 28 Arl 2014, 03:28

Allah hayreylesin. Hoşgeldin aramiza
AG7
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Antalya
Arabanız: Favorit

İleti blauzahn » 28 Arl 2014, 10:41

Hoşgeldiniz, aracınız hayırlı olsun. Allah kazasız belasız binmeyi nasip etsin.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Arabanız: Honda Jazz

İleti jawacı » 28 Arl 2014, 11:41

Hayırlı uğurlu olsun.Allah kaza bela vermesin. Aracın elinizde kız gibi olacağı kesin. Güle güle kullanın.
"Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar."
Mustafa Kemal Atatürk
Kullanıcı avatarı
jawacı
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: murat sürer
Nereden: İstanbul (Avr.)
Arabanız: 94 favorit lx

İleti Bugra » 28 Arl 2014, 12:36

Hayırlı olsun aracınız bilinçli ve titiz bir kullanıcısınız belli araba emin ellerde :)
Sonra döndüm dedim ki "iyi ki Fabia almışım"
Kullanıcı avatarı
Bugra
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Buğra Yzb
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Seat ibiza 1.4 Tdi Stylance 2008

İleti toyota » 28 Arl 2014, 17:31

Teşekkürler arkadaşlar bu araç ile ilgili aklıma takılanları sizlerle paylaşmaya çalışacağım ama skodam.com arama motoruna ne yazdıysam hepsi çıktı benden önce favorit ile uğraşanlar o kadar çokmuş ki :) resimli paylaşımların bir çoğunun fotoğrafları açılmıyor.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 28 Arl 2014, 18:37

Resimler ne yazık ki resim paylaşım sitelerine yükleniyor ve bir süre sonra uçuyorlar :( Paylaşılan her bir resim çok değerli halbuki.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti aslan_1960 » 28 Arl 2014, 21:49

Araban hayırlı uğurlu olsun,ALLAH kazasız belasız iyi günlerde binmeyi nasip etsin.Bu arada arabayı bayağı elden geçirmişsin.İnsanın elinden iş gelmesi çok güzel.
aslan_1960
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Sarper Yalçınkaya
Nereden: Aydın
Arabanız: Skoda forman glx

İleti toyota » 30 Arl 2014, 21:42

blauzahn yazdı:Resimler ne yazık ki resim paylaşım sitelerine yükleniyor ve bir süre sonra uçuyorlar :( Paylaşılan her bir resim çok değerli halbuki.

Evet bu durum çok kötü halbuki resimli olunca anlatımıda kolay oluyor uygulamasıda :(

Dün hava çok soğuktu biraz antifiriz koyayım dedim araçta zaten termostat iptal edilmiş bir termostat alıp takamadım işten çıkınca kapanıyor her yer neyse antifiriz ilave kabından biraz su boşalttım alttan hortumu çıkartıpta sonra üzerine biraz antifiriz ekledim kapağını kapattım bindim arabaya tık sesi var marş motoru dönmüyor ama :( Hayda ne oldu derken arıcı vitese takıp ileri geri yaptım belki marş dişlisi sıkışmıştır diye yine aynı açtım kaputu oraya buraya bakarken bir de baktım marş motoruna giden ana güç kablosunun pabucu kopmuş bu gün iş yerinden bir pabuç alıp taktım.Aracın neresini tutsam elimde kalıyor ama en azından nerede sıkıntı olduğunu çabuk çözüyorum. Havalar biraz toparlarsa direksiyon körüklerini değiştiricem hemde daha sonra rot ayarına aracı götürmeme gerek kalmıyacak şekilde babamın eski bir ustası vardı adam direksiyon körüklerini sökerken direksiyon mafsalı ile direksiyon rotbaşı arasını metre ile ölçer ve rotbaşını söker toplarkende aynı mesafede bağlardı işte gerçek ustalar bunlardı. Bu yüzden gidipte bu aracı sanayide yaptırmıyorum zaten bir yerini yaparken başka yerini bozuyorlar sonra kafayı yedirtiyorlar adama.Bir de ucuz araba diye ona göre iş yapıyorlar.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti toyota » 30 Arl 2014, 21:45

aslan_1960 yazdı:Araban hayırlı uğurlu olsun,ALLAH kazasız belasız iyi günlerde binmeyi nasip etsin.Bu arada arabayı bayağı elden geçirmişsin.İnsanın elinden iş gelmesi çok güzel.

Daha çok işimiz var her şeyini en iyi şekilde yaparım ve tamir edilebilecek parçaları tamir etmeyi seçerim çünki yeni alacağım yan sanayi olucak. Ben bir tek kaporta işini yapamam sanırım :(
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 30 Arl 2014, 23:15

toyota yazdı:[Daha çok işimiz var her şeyini en iyi şekilde yaparım ve tamir edilebilecek parçaları tamir etmeyi seçerim çünki yeni alacağım yan sanayi olucak. Ben bir tek kaporta işini yapamam sanırım :(

helal olsun size.
Kaporta işinide yaparsınız aslında. bi çelik macun bi zımpara bide sprey veya rötüş boya tamamdır. Ufak tefek yerleri halledersiniz en azından.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti toyota » 31 Arl 2014, 19:57

Bu gün yılbaşı akşamı olduğu için öğlende işten çıktım ve doğru sanayiye 88 lik bir termostat 15 TL 2 adet termostat contası 2 TL ne olur ne olmaz.Sıvı conta 8TL aldım daha sonra opet ten 2 litre antifiriz 20TL 5 litre 3TL de ERİKLİ su aldım.93 model aracıma şaşal su aldım kireç yapmaması için :) İşin espirisi bir yana o denk geldi onu aldım doğru garaja 10 anahtar ile termostat yuvasını söktüm ve küflü suyu komple boşalttım.Daha sonra motorun soğması için biraz bekledim ve bahçe hortumunu radyatörün üst girişine dayadım bir sürü küf pislik aynı işlemi radyatörün alt tarafından su vererek yaptım.Su ilave kabı olan plastik kutuyu söktüm içi küf doluydu yan taraftaki inşaattan bir kum koydum içine birazda su salladım salladım su ile duruladım oldu miss tertemiz daha sonra motorun içerisine de bahçe hortumunu dayadım oralarıda temizledim.En sonunda termostatı yuvasına oturttum etrafına sıvı conta sürdüm üzerine kendi contasını koydum karşılıklı 3 vidayı sıktım 5 litrelik suyun 3 litresini boşalttım üzerine 1.5 litre antifirz koyup çalkaladım iyice biraz dinlendirip başladım su ilave kabına koymaya max seviye kadar doldurup kapağını kapattım ve radyatör üst hortumu kalın olanı sıkıp bıraktım on defa kadar sonra ilave kabının kapağını açtım suyun hepsini çekti yine takviye yaptım ve aracı çalıştırdım gözüm haralet ibresinde idi yaklaşık 5 dk sonra hararet yükselmeye başladı ve bir miktar daha su takviyesi yapıp kapağı kapattım yaklaşık 2 dk 3000 devir de çalıştırdım ve radyatör fanı devreye girdi bu işlemi yaptıktan sonra fan açmadan kesinlikle yola çıkmayın bir de içeriden kalorifer sıcak konumda olsun.
2 adet te pedal lastiği aldım debriyaj ve fren için 4 TL ye onlarıda taktım bir de benzin otomatiği contası aldım yarın iş yok onu da sıvı conta ile destekliyerek değiştiricem. Herkezin yeni yılı kutlu olsun şimdiden.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti yoyo55 » 01 Oca 2015, 18:02

On numara bakım olmuş,aslana :) Güle güle kullan Allah kaza bela vermesin.

Termostadın uzun olan tarafını motora bakacak şekilde taksaydın.

Birde sıvı contayı çok sürdüğünde içteki kenarlardan taşıp, daha sonra koparak aracacın radyatör, kalorifer radyatörü vb. gibi aksamlarını tıkayabileceğini okumuştum.Buna da dikkat etseydin.

Ben bimden 3 litresi 8.9 TL ye iki bidon antifriz alıp, sadece antifriz ile doldurdum. Tchokko diye bir marka getirmişler, mavi renk, su ilave ederek koyun yazmadığından su ilave etmeden doldurdum. 5 lt civarı aldı.
yoyo55
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Ali Yılmaz
Nereden: Sakarya

İleti toyota » 01 Oca 2015, 19:37

yoyo55 yazdı:On numara bakım olmuş,aslana :) Güle güle kullan Allah kaza bela vermesin.

Termostadın uzun olan tarafını motora bakacak şekilde taksaydın.

Birde sıvı contayı çok sürdüğünde içteki kenarlardan taşıp, daha sonra koparak aracacın radyatör, kalorifer radyatörü vb. gibi aksamlarını tıkayabileceğini okumuştum.Buna da dikkat etseydin.

Ben bimden 3 litresi 8.9 TL ye iki bidon antifriz alıp, sadece antifriz ile doldurdum. Tchokko diye bir marka getirmişler, mavi renk, su ilave ederek koyun yazmadığından su ilave etmeden doldurdum. 5 lt civarı aldı.

Evet termostatın uzun tarafını motora doğru verdim ve üzerindeki bir tane pipiringa :) var sallanıyor onu da yukarı gelicek şekilde taktım sıvı contayı sürerken abartmadım.Aklınızda olsun antifirizi sanayide açık olarak ucuz satlanlardan almayın onların içerisindeki kimyasallar contaları kemiriyor resmen asit.Bu gün yılbaşı tatili olduğu için bakımlara devam ettim kalorifer fanın üzerine aspiratör filitreleri var beyaz keçe gibi ondan kesip koydum bazıları bayan çorabı koyuyor sanırım.Direksiyon simidi biraz aşınmış durumdaydı yeni bir tane alayım dedim yan sanayi hoşuma gitmedi eski aracımın direksiyon kılıfını geçirdim cillop gibi oldu kaymada yapmıyor.Biraz içini süpürdüm paspasları değiştirdim.Antifiriz kontrolü yaptım ne olur ne olmaz diye.Bagaja pandizot için laminant parke mdf aldım sağolsun yan taraftaki inşaattan su kova fırça vs kullandırıtıyorlar adamlar camın arkasından çay içip beni seyreder oldular.2 adet laminant parkeyi birleştirip özel yapışkanı ile yapıştırdık daha sonra üzerini sünger ve sunni deri ile kapladım ve zımba ile deriyi sabitledim.2006 Toyota aracıma yaptığımdan çok daha güzel oldu gariban arabasının işi çok ras gidiyor :) Km telini söküp biraz şanzuman yağı ilave ettim. Bir arkadaşımdan Pıoneer teyp aldım mp3 çalar usb si yok ama olsun tertemiz teyp insanlar yeni bir şey çıktımı eskisini atar oldu almanlar gibi.Cep telefonları buna en büyük örnek.Yaptıklarımı fotoğraflamaya kalksam bu kadar kısa sürede yapamam çünki yanlızım.Yarın işe gidicem cumartesi benzin pompasını söküp altındaki contaları ve fiberi değiştiricem.Forumda nasıl yapıldığını gösteren resimler var. Bagaj amortisörleri canımı sıkıyor kapak 2 oldu kafama düşüyor onların tamiri yok sanırım yenisini alıcam kısmetse havalar çok soğuk gidiyor rahat çalışamıyorum şu direksiyon körükleri beni çok yorucak.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti toyota » 03 Oca 2015, 17:57

Bu gün benzin pompasini soktum yag kacagindan dolayi bir de baktim conta filan yok.Neyse fiberi sokup altina conta koyup sivi conta ile destekledim topladim fistik gibi oldu.Karburatorun uzerinden otomatik jigleyi soktum arac isinsa dahi rolenti devrine inmiyordu.Oto jigle devresinin icerisindeki zembelek yaya biraz ayar cektim gerdirerek simdi normale dondu bakalim ilerleyen zamanlarda ne olucak.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 03 Oca 2015, 19:10

Bagaj amortisörünün tamiri yok. Yenisini almanız gerekiyor, zaten 10-15 lira gibi bir şey. Benzin pompasını da iyi etmişsiniz. Sökerken yağ taşması vb. bir durum oluşmadı değil mi?

Ben de sübap ayarı yapmayı düşünüyorum. Size de tavsiye ederim. Elinizden geleceğini düşünüyorum :)
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Sonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 25 misafir