Merhaba 1993 favorit ile aranızdayım

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Merhaba 1993 favorit ile aranızdayım

İleti toyota » 03 Oca 2015, 22:16

blauzahn yazdı:Bagaj amortisörünün tamiri yok. Yenisini almanız gerekiyor, zaten 10-15 lira gibi bir şey. Benzin pompasını da iyi etmişsiniz. Sökerken yağ taşması vb. bir durum oluşmadı değil mi?

Ben de sübap ayarı yapmayı düşünüyorum. Size de tavsiye ederim. Elinizden geleceğini düşünüyorum :)

Benzin pompasını sökerken hiç yağ kaçağı olmadı motoru stop edip 20 dk sonra söktüm zaten yağ kartere insin diye.Subap ayarına baktım 0,20 zaten forumda Ozan Tavşan diye bir arkadaş zamanında yapmış resimli anlatımları var.Bir çok sorunu kalıcı olarak hallediyorum.
Şimdi farklı bir sorun var önümde ve bilgim yok fren servosu westinghosu diye de geçiyor frenler biraz zayıf balataları yeni ön arka diskler yeni fren merkezi de yeni değişmiş eski sahibi demişti frenlere çözüm bulamadım demişti.Bir şey fark ettim aracı stop ettikten sonra 5 sn kadar fren servosundan fıss diye ses geliyor bende vakum hortumundandır dedim ama o da sağlam yardıma ihtiyacım var :(

Gökteki yıldızı ALLAH yerdeki yıldızı Almanlar bulmuştur.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Skoda Felicia

İleti toyota » 04 Oca 2015, 16:18

Bu gün pazar aracı yıkayıp biraz temizledim tekrardan dün yaptığım otomatik jigle ayarı motor soğukken çalıştırdığımda stop etmesine neden oldu bende biraz daha jigle ayarını yükselttim bakalım ilerleyen günlerde motor soğukken ilk çalıştırmada durum ne olucak.Teyp ve ön kapılara hoparlörlerin montajını yaptım çokta güzel oldu önceden arka tarafa uzanan hoparlör kablolarını söktüm ön kapılardakiler bize yeter zaten arka tarafa malzeme vs koyucağımız zaman bana zorluk çıkartıcak onun için gerek duymadım.Benzin pompasından yağ kaçağı varmı diye kontrol ettim sıkıntı yok.Dün akşamdan beri uzun araştırmalarım sonucu benim westinghouse nin kesin arızalı olduğuna kannat getirdim iç taraftan baktığımda da fren pedalına bağlı körükler çürümüş parçalanmış durumda yeni bir westinghouse gerekicek ama bu işlemi iyi bir ustaya yaptırıcam sistemdeki hidroliği de değiştiricem.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 04 Oca 2015, 16:48

Hocam westinghouse sıkıntınız bulabilirseniz tamir takımı ile çözülebilir. Bazı ustalar değişsin dediği merkeze 5 liralık conta ile çözüm bulanlar oluyor. Forumda var bir kaç örneği.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti toyota » 04 Oca 2015, 18:11

blauzahn yazdı:Hocam westinghouse sıkıntınız bulabilirseniz tamir takımı ile çözülebilir. Bazı ustalar değişsin dediği merkeze 5 liralık conta ile çözüm bulanlar oluyor. Forumda var bir kaç örneği.

Forumda araştırdım bazı arkadaşların sorunları evet conta ve vakum hortumu ile çözülmüş Bende westinghouse contasındandır diye koşa koşa gittim conta sapasağlamdı hortumdandır dedim hortumu söktüm hava verdim sağlam çekvalfide sağlam bir umut ile conta kaçırıyordur dedim ama çok sıkı giriyordu zaten üzerine bant sarıp taktım sonuç aynı başka marka model araç forumlarında araştırdım benimle aynı sorunu yaşayanlar westinghouse yi değiştirmiş sorunu çözülmüş bende gittim fren pedalının altına baktm benim içerideki westinghouse hortumu resmen çürümüş elimde kaldı :( Dediğiniz gibi favoritin westinghouse tamir takımı mevcut alıp yaptırmayı düşünüyorum fren işi önemli çünki.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 04 Oca 2015, 19:00

toyota yazdı: Dediğiniz gibi favoritin westinghouse tamir takımı mevcut alıp yaptırmayı düşünüyorum fren işi önemli çünki.

favoritin tamir takım contaları hiçbiyerde yok. çok aradım ankarada. herkes komple ana merkez değişecek dedi. yanlış hatırlamıyorsam ana merkezde 80 tl civarında. 50 tl işçilikle toplamda 130 tl fiyat cıkarmışlardı.
Ama forumda bazı arkadaşlar fren servislerinde 15-20 tl ye contayı değiştirmişlerdi. demekki bazı fren servisleri bu contayı bi şekilde uyduruyorlar.
Dediğiniz gibi sorun iç tarafta fren pedalının altında.
Ayrıca coğu favo-formande olduğuna göre bu sorun kronik diyebiliriz galiba....
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti toyota » 04 Oca 2015, 19:19

kkkk945 yazdı:
toyota yazdı: Dediğiniz gibi favoritin westinghouse tamir takımı mevcut alıp yaptırmayı düşünüyorum fren işi önemli çünki.

favoritin tamir takım contaları hiçbiyerde yok. çok aradım ankarada. herkes komple ana merkez değişecek dedi. yanlış hatırlamıyorsam ana merkezde 80 tl civarında. 50 tl işçilikle toplamda 130 tl fiyat cıkarmışlardı.
Ama forumda bazı arkadaşlar fren servislerinde 15-20 tl ye contayı değiştirmişlerdi. demekki bazı fren servisleri bu contayı bi şekilde uyduruyorlar.
Dediğiniz gibi sorun iç tarafta fren pedalının altında.
Ayrıca coğu favo-formande olduğuna göre bu sorun kronik diyebiliriz galiba....

Belkide kroniktir sorun ama sonuçta araçlar 20 yaş ve üzeri normal karşılamak lazım bakalım bana ne çıkartıcak işin kötü tarafı bu aracı yaptırmaya gittiğimiz zaman bütün ustalar öylesine işçilik yapıyor veya önemsemiyor bu da başımıza başka sorunlar açıyor bu nedenle zaten bir çok problemi kendim çözmeye çalışıyorum ve parça değişiminden kaçıyorum ama mecbur değişmesi gerekirse değiştiricez. İlerleyen günlerde merkezi kilit ve kumanda takıcam araca forumda takan arkadaşlar var fotoğraflarda mevcut.Şuan motor saat gibi 50 tl benzin ile fıldır fıldır geziyorum 1 hafta toyota benzinde ocağıma incir ağcı diker valla.Biraz daha toplayım fotoğraflarını koyucam buraya.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti kurtoğlu11 » 04 Oca 2015, 20:23

toyata cikleden anlıyorsun galiba benimde cikle ilk çalıştırdığımda çalışmıyor daha sonra yolda giderken araba cikleden düşceği zaman çalışmaya başlıyor benim bulunduğum yerde anlayan yok kışın çok zor oluyor arabayı bayağı ısıtmadan yola çıktımmı istop ediyor. sence benim sorun nerde acaba zemberekten mi? mi yoksa diyaframdanmı? birde bu cikle ayarınını yükselttim demişsin zemberekten mi ayarlanıyor bu cikle şimdiden cevabın için teşekkür ederim.
kurtoğlu11
CLASSIC
CLASSIC

Nereden: Bilecik
Arabanız: favorit lx

İleti blauzahn » 04 Oca 2015, 20:41

Birinin çıkıp karbüratör, jikle tertibatı vb. konularda resimli bir kılavuz hazırlaması gerekiyor. Eskiden anlatılmış şeyler var ama resimlerin çoğu silinmiş. Bazı eski konuların içerikleri eksilmiş. Sanırım forum taşıma vs. gibi durumlarda oluşuyor bunlar. Resimleri silinmeyecek bir kaynaktan yayınlamak çok elzem bir durum.
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti toyota » 04 Oca 2015, 21:35

kurtoğlu11 yazdı:toyata cikleden anlıyorsun galiba benimde cikle ilk çalıştırdığımda çalışmıyor daha sonra yolda giderken araba cikleden düşceği zaman çalışmaya başlıyor benim bulunduğum yerde anlayan yok kışın çok zor oluyor arabayı bayağı ısıtmadan yola çıktımmı istop ediyor. sence benim sorun nerde acaba zemberekten mi? mi yoksa diyaframdanmı? birde bu cikle ayarınını yükselttim demişsin zemberekten mi ayarlanıyor bu cikle şimdiden cevabın için teşekkür ederim.

Senin sorununda jigle devresindeki zembelekten öncelikle aracın motor sıcaklı 90 dereceye geliyor kalorifer içeriyi ısıtıyorsa zembeleğin bağlı olduğu kütükte 3 adet yıldız başlı vida var onları gevşetip motor soğuk iken çalıştırmadan ileri al 1 cm kadar motoru çalıştır bakalım soğuk iken ayağını gazdan çekince stop etmemeli ve 1500 2000 devir arasında çalışmalı daha sonra rölenti devrine düşmeli motor ısınınca .Eğer bir değişim olmaz ise 3 vidayı gevşetip geri doğru çevirip dene.İleri geri yaptığında halde sorun devam ediyor ise zembeleği bir miktar gerdirip aynı ayarları tekrar yapman grekir veya jigle devresindeki zembeleğin yenisini alıp takabilirsin.Bu arada jigle devresindeki yayları hareketli bütün ekipmanları balata spreyi ile temizle kurut ve daha sonra bir kaç damla ince yağ ile yağla yoksa çok uğraşırsın ayar tutmaz.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti toyota » 04 Oca 2015, 21:43

blauzahn yazdı:Birinin çıkıp karbüratör, jikle tertibatı vb. konularda resimli bir kılavuz hazırlaması gerekiyor. Eskiden anlatılmış şeyler var ama resimlerin çoğu silinmiş. Bazı eski konuların içerikleri eksilmiş. Sanırım forum taşıma vs. gibi durumlarda oluşuyor bunlar. Resimleri silinmeyecek bir kaynaktan yayınlamak çok elzem bir durum.

İnanın bu arçta kronik sorunlar çok fazla hemen hemen herşey kırılıyor veya özelliğini yitiriyor ama önceden de değim gibi 20 yaşında araçlar normal karşılamak lazım ben bu konuda yazdıklarımın hepsini tek başıma yapıyorum bazen çok zor oluyor bir tornivida vericek çocuk bile olsa yanımda yeticek hemde yaptığım işleri fotoğraflardı diye düşünüyorum aracın bütün işlerini bitirmeme tahmini 1 ay veriyorum kaporta hariç ve havalar güzel gider ise o da ayrı cumartesi ve pazar günleri tatil günlerim olduğu için zamanım bol oluyor.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 04 Oca 2015, 22:11

toyota yazdı: İlerleyen günlerde merkezi kilit ve kumanda takıcam araca forumda takan arkadaşlar var fotoğraflarda mevcut. Biraz daha toplayım fotoğraflarını koyucam buraya.

yeni taktım uzaktan kumandalı merkezi kilit. 10 numara oldu çok memnunum. 50 tl ye mal oldu. kapı döşemeleri sökmek ve kilitler yağlanması ve bakımı hariç 2 saat sürdü.
Ayrıca şerit led ile sis farı bölgesine uygulamalar yaptım, bagaj aydınlatması ve göğüs altı kapılan açılınca yanan gizli aydınlatmada yapacağım, gösterge panelinide bu sayede aydınlatacağım. bu işinde bana maliyeti 5 tl ;) Foruma kırgınlığımdan yaptığım uygulamaların resimlerini felan koymuyorum.
takıldığın, aklına takılan biyer olursa özelden yaz cevaplarım. özellikle m.kilit uzaktan kumanda kiti montajında bazı püf noktalar var.
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti cebi » 05 Oca 2015, 15:15

Toyota h.geldin bendede 93 favo. Blackline var, arkaya iki tane pioneer hoparlor aldim ama arabanin malzemesini bozmak istemiyorum, corluda mdf yaptrcak bi yer bulamadim dedigin sey hosuma gitti hem ucuz yollu oluyo galiba :) son halinin resmini paylasirsan sevinirim :) arkadaslar bu arada n11.cm'da pioneer 6965 oval hoparlor 104 lira haberiniz olsun ben 1 takim aldim
cebi
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Erdinc Çebi
Arabanız: Favorit BlackLine

İleti cebi » 05 Oca 2015, 15:20

toyota yazdı:
blauzahn yazdı:Birinin çıkıp karbüratör, jikle tertibatı vb. konularda resimli bir kılavuz hazırlaması gerekiyor. Eskiden anlatılmış şeyler var ama resimlerin çoğu silinmiş. Bazı eski konuların içerikleri eksilmiş. Sanırım forum taşıma vs. gibi durumlarda oluşuyor bunlar. Resimleri silinmeyecek bir kaynaktan yayınlamak çok elzem bir durum.

İnanın bu arçta kronik sorunlar çok fazla hemen hemen herşey kırılıyor veya özelliğini yitiriyor ama önceden de değim gibi 20 yaşında araçlar normal karşılamak lazım ben bu konuda yazdıklarımın hepsini tek başıma yapıyorum bazen çok zor oluyor bir tornivida vericek çocuk bile olsa yanımda yeticek hemde yaptığım işleri fotoğraflardı diye düşünüyorum aracın bütün işlerini bitirmeme tahmini 1 ay veriyorum kaporta hariç ve havalar güzel gider ise o da ayrı cumartesi ve pazar günleri tatil günlerim olduğu için zamanım bol oluyor.

sen canini sikma fotograflayamadin diye,, yapacagin zaman cagir musayitsem gelir ben foto cekerim hemde araba icin tecrube etmis olurum :D
cebi
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Erdinc Çebi
Arabanız: Favorit BlackLine

İleti toyota » 05 Oca 2015, 21:55

kkkk945 yazdı:
toyota yazdı: İlerleyen günlerde merkezi kilit ve kumanda takıcam araca forumda takan arkadaşlar var fotoğraflarda mevcut. Biraz daha toplayım fotoğraflarını koyucam buraya.

yeni taktım uzaktan kumandalı merkezi kilit. 10 numara oldu çok memnunum. 50 tl ye mal oldu. kapı döşemeleri sökmek ve kilitler yağlanması ve bakımı hariç 2 saat sürdü.
Ayrıca şerit led ile sis farı bölgesine uygulamalar yaptım, bagaj aydınlatması ve göğüs altı kapılan açılınca yanan gizli aydınlatmada yapacağım, gösterge panelinide bu sayede aydınlatacağım. bu işinde bana maliyeti 5 tl ;) Foruma kırgınlığımdan yaptığım uygulamaların resimlerini felan koymuyorum.
takıldığın, aklına takılan biyer olursa özelden yaz cevaplarım. özellikle m.kilit uzaktan kumanda kiti montajında bazı püf noktalar var.

Eminim çok güzel olmuştur bende yakın zamanda yapıcam merkezi kilit işini belki ileride park sensörü bile takarım toyota aracıma park sensörünü kendim takmıştım aşağıya bir kaç foto koyuyorum.Yardım için teşekkür ederim o kısıma gelince sizden yardım alırım teşekkür ederim :)
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti toyota » 05 Oca 2015, 21:58

http://hizliresim.com/D8P4km

http://hizliresim.com/MP0L62

http://hizliresim.com/99Q25O

http://hizliresim.com/LYy131

http://hizliresim.com/mr31EV

http://hizliresim.com/Rb0oP6
Bu da benim yaramaz :) Buna ekstaralar çok yaptım flowme curisse controll şimdi aklıma gelmiyor ama daha bir çok extra.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti toyota » 05 Oca 2015, 22:04

cebi yazdı:Toyota h.geldin bendede 93 favo. Blackline var, arkaya iki tane pioneer hoparlor aldim ama arabanin malzemesini bozmak istemiyorum, corluda mdf yaptrcak bi yer bulamadim dedigin sey hosuma gitti hem ucuz yollu oluyo galiba :) son halinin resmini paylasirsan sevinirim :) arkadaslar bu arada n11.cm'da pioneer 6965 oval hoparlor 104 lira haberiniz olsun ben 1 takim aldim

senin için resmini çektim ben inşaatlarda kullanılan kalıp tahtasından yaptım çok sağlam oldu üzerine biraz sünger ve deri kaplayıp zımbaladım.

http://hizliresim.com/qmb8zD
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti toyota » 05 Oca 2015, 22:57

Bu akşam biraz macun çalışması yaptım arka amortisör kulelerinin yan taraflarını ve ön tarafta silecek suyu bidonun altını yarın akşam devam edicem en azından biraz gözle görünen bişiler yapayım yaptığım hiç bir şey gözle görünüme hitap etmiyor çünki şimdilik biraz ara versem iyi olucak esasında hafta içi akşamları hafta sonları hep araba ile uğraşıyorum elimde 4 tane aşağıdaki resimde olan skodanın jant kapaklarından var onları da takıcam ama bijonları sökemedim nasıl sıktılarsa + şeklinde bizon anahtarı kırıldı ucuna boru taktım :)
http://s291.photobucket.com/user/ColinR ... t.jpg.html
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 05 Oca 2015, 23:13

Ben de favorit ve felicialardaki o kapakları seviyorum. Benim de jantlar orijinal fakat kapakları yok. Büyük ihtimal çalınmış. Size tavsiyem kendi garajiniz yok ise takmayın. Malum bulunmayan bir parça yazık olmasın :)
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

ÖncekiSonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir