Merhaba 1993 favorit ile aranızdayım

Forum kuralları
Forumlarımızda siyasi, dini yada toplumda hassasiyeti bulunan konulara değinmek yasaktır.

Merhaba 1993 favorit ile aranızdayım

İleti cebi » 05 Oca 2015, 23:16

toyota yazdı:
cebi yazdı:Toyota h.geldin bendede 93 favo. Blackline var, arkaya iki tane pioneer hoparlor aldim ama arabanin malzemesini bozmak istemiyorum, corluda mdf yaptrcak bi yer bulamadim dedigin sey hosuma gitti hem ucuz yollu oluyo galiba :) son halinin resmini paylasirsan sevinirim :) arkadaslar bu arada n11.cm'da pioneer 6965 oval hoparlor 104 lira haberiniz olsun ben 1 takim aldim

senin için resmini çektim ben inşaatlarda kullanılan kalıp tahtasından yaptım çok sağlam oldu üzerine biraz sünger ve deri kaplayıp zımbaladım.

http://hizliresim.com/qmb8zD

saolasın guzel duruyo :) aracla giderken patır kütür ses yapıyormu yani herhangibi bi sabitleme yaptınmı, birde oyle bişey yapsam ve ustune hoparlor koysam nasıl olur ?

cebi
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Erdinc Çebi
Nereden: Tekirdağ
Arabanız: Favorit BlackLine

İleti toyota » 05 Oca 2015, 23:19

cebi yazdı:
toyota yazdı:
cebi yazdı:Toyota h.geldin bendede 93 favo. Blackline var, arkaya iki tane pioneer hoparlor aldim ama arabanin malzemesini bozmak istemiyorum, corluda mdf yaptrcak bi yer bulamadim dedigin sey hosuma gitti hem ucuz yollu oluyo galiba :) son halinin resmini paylasirsan sevinirim :) arkadaslar bu arada n11.cm'da pioneer 6965 oval hoparlor 104 lira haberiniz olsun ben 1 takim aldim

senin için resmini çektim ben inşaatlarda kullanılan kalıp tahtasından yaptım çok sağlam oldu üzerine biraz sünger ve deri kaplayıp zımbaladım.

http://hizliresim.com/qmb8zD

saolasın guzel duruyo :) aracla giderken patır kütür ses yapıyormu yani herhangibi bi sabitleme yaptınmı, birde oyle bişey yapsam ve ustune hoparlor koysam nasıl olur ?

Ses yapmıyor çünki ağır ses yapmıyor çünki altını dahi sünger ve deri ile kapladım. Ben olsam üzerine hopalör koyucaksam çift katlı yaparım yani hoparlörlerin yandan bakıldığında görünmez bile gömme olur.
Gökteki yıldızı ALLAH yerdeki yıldızı Almanlar bulmuştur.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

Arabanız: Skoda Felicia

İleti toyota » 05 Oca 2015, 23:23

blauzahn yazdı:Ben de favorit ve felicialardaki o kapakları seviyorum. Benim de jantlar orijinal fakat kapakları yok. Büyük ihtimal çalınmış. Size tavsiyem kendi garajiniz yok ise takmayın. Malum bulunmayan bir parça yazık olmasın :)

Doğrudur elimde zaten 4 adet saç jant ta var fazladan bir tane de orjinal skoda jant kapağı var gri renkli skodanın 94 yılında çıkardığı fotosunu çekerim internette bile yok.Bu arada o siyah jant kapaklarını çalmaları için 2 bijonu sökmeleri gerek.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti blauzahn » 05 Oca 2015, 23:28

Merak ettim doğrusu bu kapağı. Şu ortasında skoda logolu olandan mı yoksa? Felicia için olandan?
blauzahn
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Kürşad
Nereden: Ankara
Arabanız: Honda Jazz

İleti toyota » 05 Oca 2015, 23:34

blauzahn yazdı:Merak ettim doğrusu bu kapağı. Şu ortasında skoda logolu olandan mı yoksa? Felicia için olandan?

Gri renkli ortasında skoda amblemi var felicianın kapağı ile alakası yok.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti debrelim03 » 08 Oca 2015, 04:37

hayırlı olsun ben de 3 gün önce aklımda hiç olmamasına rağmen bir akrabamın tavsiyesi ile 93 favorit 135l alarak aranıza katıldım aracın ilk elden olması büyük bir titizlikle kullanılması ve orjinalliği beni cezb etti aldım.daha önce hiç bu marka araca binmediğim için birkaç soru sormak istiyorum.
1-aracın benzin kesici lpg li bir araçta sürekli arıza yaparmı ?
2-lpg ile kullanırken benzin kokusunun gelmesinin sebebi nedir?
3-benzinde çalıştırmak için zorlanmadan çalışması için en basit ne yapılabilir?
4-araçın kapı döşemeleri sökülürken çabuk tahrip oluyormu?(merkezi kilit taktırıcam kıyamıyorum sökerken kırarlar diye)
5-lastik ebatları olarak kaç numara en idealdir?
6-parçaları net yolu ile en uygun satan tavsiye edebileceğiniz bir site ?
7-aracın motoru veya bakımı ile ilgili önerebileceğiniz tavsiyeler varsa yardımlarınızı bekliyorum
herkeze hayırlı kazasız belasız sürüşler
debrelim03
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: serdar
Nereden: Denizli
Arabanız: favorit

İleti toyota » 08 Oca 2015, 10:54

debrelim03 yazdı:hayırlı olsun ben de 3 gün önce aklımda hiç olmamasına rağmen bir akrabamın tavsiyesi ile 93 favorit 135l alarak aranıza katıldım aracın ilk elden olması büyük bir titizlikle kullanılması ve orjinalliği beni cezb etti aldım.daha önce hiç bu marka araca binmediğim için birkaç soru sormak istiyorum.
1-aracın benzin kesici lpg li bir araçta sürekli arıza yaparmı ?
2-lpg ile kullanırken benzin kokusunun gelmesinin sebebi nedir?
3-benzinde çalıştırmak için zorlanmadan çalışması için en basit ne yapılabilir?
4-araçın kapı döşemeleri sökülürken çabuk tahrip oluyormu?(merkezi kilit taktırıcam kıyamıyorum sökerken kırarlar diye)
5-lastik ebatları olarak kaç numara en idealdir?
6-parçaları net yolu ile en uygun satan tavsiye edebileceğiniz bir site ?
7-aracın motoru veya bakımı ile ilgili önerebileceğiniz tavsiyeler varsa yardımlarınızı bekliyorum
herkeze hayırlı kazasız belasız sürüşler

Hayirli ugurlu olsun oncelikle araciniz.
1 .benzin kesici nadir ariza yapar fakat surekli lpg de kullabim benzin pompasinin kuru calismasina neden oldugu icin bozylabilir.
2 .yasi itibari ile benzin hortumlari catlayip yakit kacagina neden olabiliyor kontrol edilmeli ayrica karburatorde kapis diyaframi delindi ise o da zamanla kacaga neden olabiliyor az da olsa motorun uzerine damlayan benzin isi ile buharlasip kalorifer peteginden iceri yogun bir kokuya neden olabiliyor.
3 .bujiler kontrol edilmeli buji kablolari saglam olsa dahi yenisi ile degistirilmeli distiribitor kapagi ve tevzi makarasi kontrol edilmeli gerekirse degistirilmeli bunlar aracin performansini ve yakit sarfiyatini etkiler.Hava filitres kontrolu gerekirse degisimi hava filitresi termostatinin iptal edilmesi boylece surekli disaridan temiz hava alinmasi saglanir.Ben bu parcalari direk olarak degistirdim eski yeni fark etmeksizin.
4 .plastik kalitesi biraz dusuk klipsler kirilabiliyor.sicak havada yaptirmanizi tavsiye ederim.
5. 165 70 13 ideal
6. google arama motoruna skoda favorit yedek parca yazin bir cok site var.Ama gereksiz yere onemli parcalari degistirmeyin cunki bu araclarin orjinal parcasi yok gibi.
7. 3 numarada yazdiklarimi yapin ayrica anifiriz ve termostat degerlerine bakin gerekirse degistirin.aks korukleri ve direksiyon korukleri kontrol edilmeli cabuk yirtiliyor.Tabi en onemlisi fren sistemi kontrolu
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti debrelim03 » 08 Oca 2015, 15:53

Tavsiyelerin için çok saol yazdıklarının hepsini baştan sona okudum buralarda olsaydın tanışmak isterdim tamirciye benzin kesiciyi degistirdim tipili havada yolda kaldım işin garip tarafı lpg dede çalışmadı hemen açıp baktığımda kesicinin kablolarından birinin çıktığını farkettim taktim lpg calisti kabloyu gevşek takmış o yüzden tamirci ile aram pek iyi değil bi soru daha sorayim gaz devir göstergesinin teli ya kopmuş yada çıkmış kendim takabilirmiyim acaba mahsuru varsa söylersen memnun olurum çünkü buradan senin kafanı bi hayli ağrıtacak gibiyim şunu tekrar söyleyeyim arabana yaptığın bakımları ilgiyle takip ediyorum ve hakikaten keyif alıyor olmalısın ne güzel
debrelim03
CLASSIC
CLASSIC

İleti toyota » 08 Oca 2015, 18:57

debrelim03 yazdı:Tavsiyelerin için çok saol yazdıklarının hepsini baştan sona okudum buralarda olsaydın tanışmak isterdim tamirciye benzin kesiciyi degistirdim tipili havada yolda kaldım işin garip tarafı lpg dede çalışmadı hemen açıp baktığımda kesicinin kablolarından birinin çıktığını farkettim taktim lpg calisti kabloyu gevşek takmış o yüzden tamirci ile aram pek iyi değil bi soru daha sorayim gaz devir göstergesinin teli ya kopmuş yada çıkmış kendim takabilirmiyim acaba mahsuru varsa söylersen memnun olurum çünkü buradan senin kafanı bi hayli ağrıtacak gibiyim şunu tekrar söyleyeyim arabana yaptığın bakımları ilgiyle takip ediyorum ve hakikaten keyif alıyor olmalısın ne güzel

Devir göstergesinin bağlantısı indiksiyon bobinin üzerinde dir.Distiribitörden gelen pals sinyallerini okur ve bize görsel devir şeklinde yansıtır.Bu araçların devir göstergeside kronik bozulabilen elemanlar içerisinde siz indiksiyon bobinin üzerindeki kablolara bakın ama devir saatinin bozuk olma ihtimali yüksek bence.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 08 Oca 2015, 20:56

toyota yazdı:
Devir göstergesinin bağlantısı indiksiyon bobinin üzerinde dir.Distiribitörden gelen pals sinyallerini okur ve bize görsel devir şeklinde yansıtır.Bu araçların devir göstergeside kronik bozulabilen elemanlar içerisinde siz indiksiyon bobinin üzerindeki kablolara bakın ama devir saatinin bozuk olma ihtimali yüksek bence.

bizim 94 lx modellerinde devir saati yok. dediğiniz gibi taksakta kronik bozulma ihtimali olduğundan edinmedik.
çalışanlarda cok doğru sonuç vermiyor sanki. eski formanimde arada bi saçmaladığını hatırlıyorum.

aracı çalıştırmaya gelince; benzinde sık sık kaçak olduğu için benzin otomatiğini iptal etmiştim. benim aracım (-15C) civarı hava sıcaklığında LPG de sorunsuz tek marşta çalışıyor. Dikkat edilmesi gereken gaz ayarının kışa uygun yapılması (gaz beyni üstündeki rolanti ayar vidası püf noktadır bu durumda). Bunun dışında aracınızın bakımıda iyiyse tek marşta çalışır. 5 dk içinde de kalorifer sıcak üflemeye başlar. Bizim araçların en büyük özelliği ;)
ilk calıştırma kolaylığı ve kaloriferin kısa süre içinde alev gibi üflemesi kışın süper bi duygu :)

Bu arada foruma yeni katılan bi kaç arkadaş cok güzel paylaşımlarda bulunuyor. tşk ederim kendi adıma..
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti toyota » 08 Oca 2015, 22:06

blauzahn yazdı:Merak ettim doğrusu bu kapağı. Şu ortasında skoda logolu olandan mı yoksa? Felicia için olandan?

Kürşat arkadaşım biz 1994 model skodayı sıfır aldığımızda aşağıdaki gri renkli skoda kapakları vardı yanında da extra siyah kapakları vermişlerdi.
http://hizliresim.com/XDXrak

http://hizliresim.com/qmWZgd

http://hizliresim.com/89dynn
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti toyota » 08 Oca 2015, 22:20

Bu akşamda macun zımparalama ve başka yerlere macun yaptım yarın akşamda diğer yerleri zımparalarım.Hafta sonu geliyor ayın 10 da maaşı alayım kaldığım yerden devam edicem ksmetse bakım onarımlara aracı topladıkça gözüme hoş görünmeye başladı.İlk işim sürekli ertelediğim bagaj amaortisörleri değişimi.Daha sonra frenlere baktırmak olucak havalar biraz ısınınca da direksiyon körüklerini değiştiricem ve merkezi kilit şimdilik acil durum gerektirenler bunlar.
Bagaj iç döşemesini yıkayıp temizlemiştim üzerine siyah bir halı flex alıp kesicem kendi döşemesi kirlenmesin temizlemesi de zor zaten onu arasına toz pislik girdimi süpürge çekmiyor.Sonra güzel bir yıakyıp temizleme eksikleri görmek için yaza da macunladığım yerleri boyatırım.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti toyota » 09 Oca 2015, 22:26

Bu akşam stepnemi tamir ettirdim. Dün akşam macunladğım yerleri zımparaladım.Motor bölümü elektirik tesisatında biraz toplama yaptım yarın rütüş için biraz boya alıcam bir kaç tane fren ustasına gidip konuşucam servo değişimimi yapmak iyi tamir takımını alıp taktırmak mı.Daha sonra bagajdan söktüğüm halıları yerlerine koyucam ve tabandaki halının üzerine ince halıflex kesicem.Şimdilik bu kadar ama eminim extralar çıkıcaktır.
Buraya her gün yaptıklarımı yazıyorum ileride bu işler bittiğinde günlük gibi okuyucam.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti Bugra » 09 Oca 2015, 22:31

Zevkle okuyorum abi yazdıklarını muhteşemsin vallahi :)
Sonra döndüm dedim ki "iyi ki Fabia almışım"
Kullanıcı avatarı
Bugra
CLASSIC
CLASSIC

Ad Soyad: Buğra Yzb
Nereden: İstanbul (And.)
Arabanız: Seat ibiza 1.4 Tdi Stylance 2008

İleti toyota » 09 Oca 2015, 22:48

Bugra yazdı:Zevkle okuyorum abi yazdıklarını muhteşemsin vallahi :)

Yarın bir kaç fotoğraf çekerim belki işler yolunda giderse.Bu araba paradan daha değerli olmaya başladı gözümde çok emek veriyorum babam inşallah kıymetini bilir bu aracın :) sanayiciler gibi oldum tenim bile yağ benzin kokuyor nişanlımı bile boşluyorum bu aralar skoda ile olmak onunla uğraşmak daha mutlu ediyor beni dır dır etmiyor istekleri de ucuz :)
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

İleti SKDFORMAN » 09 Oca 2015, 23:10

toyota yazdı: nişanlımı bile boşluyorum bu aralar skoda ile olmak onunla uğraşmak daha mutlu ediyor beni dır dır etmiyor istekleri de ucuz :)

abi süpersin yaw. Laf aramızda cokta haklısın ;)
SKDFORMAN
AMBIENTE
AMBIENTE

Ad Soyad: Mustafa
Arabanız: Forman LX

İleti debrelim03 » 10 Oca 2015, 16:21

Benim kesici sürekli arizalanirmi benzinde yine çalışmıo
debrelim03
CLASSIC
CLASSIC

İleti toyota » 10 Oca 2015, 17:50

debrelim03 yazdı:Benim kesici sürekli arizalanirmi benzinde yine çalışmıo

Bir lpg servisine gitseniz iyi olucak lpg kesicisi veya lpg benzin seçicisi kolay kolay arızalanmaz bir yerde elektirik hatası olabilir.Görmeden bişi söylemek zor yanlış bilgi vermek istemiyorum.
Kullanıcı avatarı
toyota
AMBIENTE
AMBIENTE

ÖncekiSonraki

Favorit & Forman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 24 misafir